Čistá naštěpená kyselina listová, víte o produktu?

shannondrake
11. zář 2016

Nevíte prosím o nějakém produktu, kde je již naštěpená kyselina listová, ale bez dalších vitamínů? Prostě samotná naštěpená. Znam femibion, superfolin, fertipronu, ale všude jsou i další vitamíny. Nechci do sebe cpát zbytečně chemii, ale vím, že listovka je zrovna dost důležitá. Nevím jestli mé tělo zpracuje klasickou listovku a proto bych radši brala rovnou tu naštěpenou. Děkuji

salenas
11. zář 2016

@shannondrake ahoj, ještě Superfolin obsahuje listovku štěpenou. Ale i tam jsou další vitamíny, ale myslím,že užitečné. A zrovna Fertiprona obsahuje inositol, který je potřeba pro lepší kvalitu a zrání vajíček a k lepší ovulaci.
A pokud nevíš, zda tvoje tělo dokáže správně štěpit, ať tě mudr pošle na krev a máš klid 🙂

nany84
11. zář 2016

@shannondrake Ahoj, já vím, že listovku nedokážu správně zpracovat, bohužel jsem samostatnou nastepenou nenašla, takže beru superfolin. Mělo by ale snad stačit brát prostě větší množství normální listovky, teď v těhotenství to ale riskovat nechci...

luj89
11. zář 2016

Někde jsem četla, že sirup Ravit obsahuje naštěpenou listovku. Psala jsem jim dotaz, jestli to tak skutečně je, ale bohužel mi nikdo neodepsal...

gepe
11. zář 2016

@shannondrake ahoj, ano existuje, avsak ne na CR a EU trhu. Nestepim vitaminy B (diky MTHFR), tj i kyselinu listovou B9. Mam ji dovazenou z US, kde jsou dostupne primo Folate (as L-methylofolate as Metafolin·R), tj folaty - cista nastepena listovka, bez dalsich vitaminu apod., od Solgar. Mam to v albu ohl. potreb v tehotenstvi, nebo lekarne, ted nevim.
Pokud si nejsi jista, zda stepis, nech si udelat krevni rozbor na trombofilni mutace, ci konkretne TM - Mthfr. Anebo ber treba Femibion ci co je na trhu.
Metafolin·R je registerovana znacka nemeckeho Merck KCaA.

salenas
11. zář 2016

@luj89 ve složení nepíšou o tom, že by byla štěpená, škoda

janinka74
11. zář 2016

a co acidum folicum? Ale je tuším na recept. Já ji brala preventivně kvůli rozštěpu...

gepe
11. zář 2016

@janinka74 to je klasik nenastepena ve vyssich davkach. Kdyz se davaji vysoke davky, tak je i domnenka, ze aspon neco telo nastepi 😅

guinea
12. zář 2016

@gepe Naopak, já mám informace od lékaře (v Anglii), že pokud např. kvůli trombofilní mutaci neštěpíte listovku, tak ta nenaštěpená pak koluje v těle jako toxická ☹ Samozřejmě když jsem se o tom chtěla pobavit s mou gynekoložkou, tak koukala hrozně překvapeně, že prý v životě neslyšela o tom, že člověk s trombofilní mutací nemá schopnost štěpit listovku.

gepe
12. zář 2016

@guinea vzdyt pisu, ze je domnenka, ze se alespon neco nastepi, domnenka ne realita 🙂 kdybych si myslela, ze vysoke davky folic acid mi pomuzou byt jen trochu ci nejak, nekupuju v us nastepenou listovku (Folate). Takze si neprotirecime 🙂
Nj, lekari jsou ruzni, napr jako Tva gyndr, nevim co k jeji ne/znalosti rict..

guinea
15. zář 2016

@gepe No já to myslela tak, že pro člověka s trombofilní mutací je naopak škodlivější nenaštěpenou kyselinu listovou jíst - kromě doměnky, že se aspoň něco naštěpí je jistota, že zbytek se v těle chová jako toxin. Takže ve výsledku je s tohle mutací lepší neužívat žádnou, než nenaštěpenou.... Jinak jsem byla taky překvapená ohledně neznalosti mé doktorky, a to působila snad 10 let v Podolí jako porodník 😒

nany84
15. zář 2016

Holky, teda teď mě fakt zarážíte, protože v Superfolinu i Femibionu je jak naštěpená, tak nenaštěpená. Skoro půlka holek nedokáže kys. list správně zpracovat, tak proč jsme sto let za opicema a nedá se tu ta naštěpená sehnat samostatně??? Nevíte jestli to jde sehnat někde blíž než třeba v USA? Nejlíp třeba v Německu?

gepe
15. zář 2016

@guinea ja Te pochopila a chapu, nepoprela jsem to prece. Pouze jsem napsala, ze plno lidi vcetne nejednoho lekare se domnivaji (to je ta domnenka - ne moje), ze vyssi ci vysoke davky nejak prospeji. Jak jsem uz i psala, sama mam MTHFR tj. trombo mutaci, diky ktere nestepim, viz vyse. Mam i jeste dalsi dve mutace, coz je mimo tohle tema.
Lekari a ani hemo ci trombo nejednou neresi Mthfr, ale spis primo pouze tykajici se mutace srazlivosti krve ala Leiden, aj.
@nany84 potvrzeno, ze klasik nenastepena listovka ve Femibionu aj., pokud nestepis je Ti na nic, spis jde o ty doplnkove vitaminy/latky a metafolin pokud obsahuji. Nevim, proc se to neprodava, ci nedodava. Koukala jsem, jakasi firma prodava vyrobky Solgar (beru ja) v CR, avsak v nabidce nema Folate. Jestli chces, muzu se podivat do zasob, jak jsem na tom.