Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
  Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.

  Holky co Vaše ratolesti a kousání do Vás. Nás to neminulo... Bohužel. Jak to řešíte?

  ecajcz
  12. dub 2017    Čtené 51x

  Papání

  Od 6 měsíců věku

  Zavádíme ovoce, nejlépe podušené jablko v pář e(nesladit), dále banán, meruňky, broskve, hrušky, švestky. Ekvivalentem jsou opět hotové ovocné přesnídávky. Pokud musíme něco dosladit, tak Glukopurem. Lépe ale dítě příliš nezvykat na sladké. Ke konci měsíce můžeme už podat i syrovou rozmixovanou mrkev nebo šťávu z mrkve. Možno zařadit do zeleniny nejprve vývar, poté celé rozmixované maso 3-5 x týdně, na začátku nejvhodnější bílé maso (drůbeží, králičí), později i hovězí, telecí, ryby. Rovněž lze použít různé kombinované masozeleninové hotové příkrmy. 1x týdně přidat místo masa vařený žloutek.

  Od 8 měsíců

  Lze podávat již živé jogurty, nejlépe bílé bez aromat, ne nízkotučné a light! Do jogurtu můžeme přidat ovoce. Rovněž lze Aktimel. Zavádíme postupně hrubší mixování stravy, můžeme využít kromě mouky a krupičky i další zavářky do polévek - jáhly, pohanka, vločky, rýže, těstoviny.

  Od 9 měsíců

  Dáváme stravu s kousky, možné dávat již do ruky kus tvrdšího rohlíku, neslané křupky, dětské piškoty, dětské sušenky.

  Po 12.měsíci

  Lze již mírně přisolit, dáváme sýry- nejvhodnější typu žervé, tvrdé nepříliš slané sýry, nevhodné jsou tavené sýry a plísňové sýry. Lze již celá vejce, tvaroh, tvarohové pomazánky, omáčky. Smetánky pouze pro zpestření, jsou přeslazené a příliš tučné. Celkově sladkosti raději vyjímečně. Lze zkusit všechny druhy ovoce i zeleniny včetně citrusů (sledovat event. alergickou reakci), s vyjímkou kyselejšího ovoce s množstvím drobných zrníček- rybíz, angrešt, maliny apod.- mohou být pro malé děti hůře stravitelné,vhodné je počkat asi do 1,5 roku. Z luštěnin je nejlepší začít červenou čočkou, je jemnější a lépe stravitelná. S ostatními luštěninami (čočka, hrách, soja) raději počkat do 1,5-2 let.
  Do 3 let věku nejsou vhodná instantní a chemicky konzervovaná jídla, kečupy, dráždivé koření, syrový česnek a cibule. Nevhodné jsou uzeniny s vyjímkou občasného podání vařené kuřecí či krůtí šunky.
  Do 3 let věku není rovněž vhodné celozrnné pečivo- příliš dráždí střevní sliznici u menších dětí.
  Není vhodné používat smažení, grilování, opékání. Mikrovlnná trouba ničí cenné vitaminy.
  Do 3 let věku nedávat oříšky- hrozí nebezpečí dušení při vdechnutí.
  Tuky by měly být ze 2/3 tvořeny rostlinnými a z 1/3 živočišnými. Z rostlinných “másel“ vybírat ta s co nejnižším obsahem tzv. “transkyselin“, které jsou zdraví škodlivé. Kojit do 2 let i déle. Pokud se již nekojí, je vhodné dávat kojenecká sušená mléka až do 3 let, teprve potom normální polotučné mléko. Menší množství tohoto normálního mléka (např. pro přípravu bramborové kaše, mléčných kaší, pudinku apod.) použít lze. Až do 3 let by dítě mělo mít dodávku asi 500 ml mléka denně, částečně lze formou mléčné kaše, zakysaných mléč. výrobků- jogurty, Aktimel apod.

  Vhodné nápoje

  Dětské čaje, bylinkové čaje- lipový květ, šípek, fenykl, černý bez, sušené třešně, sušený rybíz, jablka... kojenecké vody, Dobrá voda, minerálky opatrně- mohly by příliš zatěžovat ledviny. Přírodní ředěné šťávy (jablečná, hrušková apod.)- pouze z toho ovoce, které dítě snáší. Konzervované ovocné šťávy bez chemických konzervantů a nepřislazované, vhodné ředit na polovinu vodou. Okolo 9.měsíce by dítě mělo vypít asi 150-200 ml tekutin denně (kromě mléka).
  Okolo 3 let asi 1 litr vhodných tekutin- vyhýbat se syceným nápojům, slazeným sirupům, coca-cole.

  (informace od dětské lékařky MuDr. Heleny Novákové, Dolní Březany)