Oxytocinový zátěžový test – OZT

Oxytocinový zátěžový test nemusí v těhotenství podstoupit každá nastávající maminka. Co to vlastně je, jak toto vyšetření probíhá a kdy k němu lékaři přistupují? To se dozvíš v našem článku.

Oxytocinový zátěžový test – OZT

Oxytocinový zátěžový test se obvykle provádí, když nedojde k porodu ani 10 dní po předpokládaném termínu.

Co je oxytocin?

  • Jedná se o hormon, který je vytvářen v hypofýze a jeho primárním úkolem je zahájení kontrakcí při porodu. Svou roli však hraje také po něm, kdy napomáhá při stahování dělohy a spuštění laktace. Kromě toho ho můžeš znát i pod názvem „hormon lásky,“ protože se do krve mužů a žen vyplavuje během pohlavního styku a při stimulaci erotogenních zón.
  • Syntetická forma oxytocinu, která nese název pitocin, je využívána v medicíně, například i při oxytocinovém zátěžovém testu.

Oxytocin

Oxytocin je hormon lásky. Vzniká v mozku v hypotalamu, odkud se přesouvá do hypofýzy.


Kdy se provádí oxytocinový zátěžový test a jaký je jeho přínos?

  • Cílem je zjistit, jak miminko reaguje na zátěž, kterou pro něj děložní stahy představují. Často k oxytocinovému testu lékaři přistupují, pokud nedošlo k porodu 10 dní od předpokládaného termínu. Jelikož se porod stanovuje na 40tt + 0, test se provádí konkrétně ve 42. týdnu.
  • Může se však provádět také o něco dříve – objeví-li se během těhotenství nějaké komplikace. Většinou se jedná o zaostávání plodu v růstu, se kterým je úzce spojena nedostatečná funkce placenty.
  • V současnosti se oxytocinový zátěžový test neprovádí tak často jako kdysi. Lékaři k němu stále častěji přistupují jen v krajních případech.

Jak oxytocinový test probíhá?

  • Zpočátku zdravotníci 20 minut v klidovém režimu monitorují činnost dělohy a ozvy miminka prostřednictvím CTG – kardiotokogramu6.
  • Potom podají roztok s obsahem syntetického oxytocinu, a to třikrát v desetiminutových intervalech (buď jde o infuzi, která kape postupně, nebo se oxytocin podává injekčně).
  • S každou další dávkou se rychlost podávání oxytocinu zdvojnásobuje.
  • CTG neustále monitoruje dělohu i miminko, a to i 20 minut po podání poslední dávky oxytocinu. Naměřené hodnoty pak vedou k výsledku testu.

CTG vyšetření

CTG, kardiotokografie, monitory, ozvy nebo pásy – zobrazovací metodu ozev děťátka můžeš znát pod mnoha názvy. Kdy se CTG vyšetření provádí, jak probíhá a co všechno na něm lékař může zjistit? To se dozvíš v našem článku.


Výsledky oxytocinového zátěžového testu

  • Děťátko, které prospívá a je vyživováno plně funkční placentou, by na stahování dělohy mělo reagovat zrychleným tepem. Oxytocinový zátěžový test tedy může dopadnout následovně:
    • Pozitivní výsledek – oxytocin nastartoval kontrakce a srdeční akce dítěte se přiměřeně zrychlila.
    • Negativní výsledek – po podání oxytocinu se kontrakční činnost dělohy nespustila, avšak činnost srdce dítěte byla v pořádku.
    • Suspektní výsledek – kontrakce se spustily, ale dítě na ně nereaguje. Tehdy je žena hospitalizována.

Video: Rozdíl mezi přirozeným oxytocinem a uměle dodaným je obrovský

Rozhovor s odborníkem: MUDr. Petr Kolek

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Vyšetření během těhotenství

Screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková – vyšetření v těhotenství je velké množství a pro nastávající maminku není snadné se v nich zorientovat. Právě proto jsme připravili přehled, ve kterém ti vysvětlíme, jaké vyšetření k čemu slouží, které je propláceno zdravotní pojišťovnou a které můžeš podstoupit na vlastní žádost.

Třetí trimestr

Třetí trimestr začíná 27. týdnem těhotenství a končí porodem. Během něj se ti ještě dost zvětší bříško a miminko se vyvine v malého človíčka. Podívej se, co tě čeká, jaká vyšetření ti lékař nabídne a podle čeho poznáš, že se porod blíží.

Týdny těhotenství

Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.


Nejčastější dotazy o oxytocinovém zátěžovém testu

  • Je pravda, že oxytocinový zátěžový test spouští porod?

Ano, oxytocinový zátěžový test dokáže v některých případech vyústit v porod. Především pokud se oxytocinový zátěžový test provádí před termínem porodu, očekává se, že kontrakce utichnou. Avšak ne vždy tento scénář nastane a stane se opak – kontrakce sílí a spouští se porod. Každopádně lékaři s touto skutečností počítají a jsou připraveni jednat, pokud by vyšetření pokračovalo porodem.

  • Je oxytocinový test bolestivý?

Zkušenosti jednotlivých maminek, které test absolvovaly, jsou různé. Obecně se však říká, že syntetický oxytocin spouští silnější a bolestivější kontrakce. Množství žen ale z ambulance po oxytocinovém testu odešlo domů, jejich těhotenství pokračovalo a výrazná bolest se během vyšetření neobjevila. I z toho důvodu nezapomeň před tímto vyšetřením vše konzultovat se svým lékařem a zeptej se ho na každý detail, kterého se obáváš nebo ti není jasný. Odborník ti nejlépe řekne, co můžeš očekávat a pociťovat.


Více na Modrém koníku nejen o oxytocinovém zátěžovém testu

  • Zapoj se ve fóru a zeptej se třeba na zkušenosti se zátěžovým testem nebo cokoliv jiného.
  • Napiš odborníkovi –⁠ je to zdarma a máš možnost anonymity

Hodnocení a zkušenosti s oxytocinovým zátěžovým testem

Máš zkušenost s oxytocinovým zátěžovým testem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce