Vnitřní vyšetření. Jak často a proč se provádí?

Zodpovězené
28. lis 2019

Dobrý den,

příští týden přecházím z péče od svého gynelologa do porodnice.

Chtěla jsem se zeptat, jak často a proč se provádí vnitřní vyšetření a jestli je to vůbec k něčemu dobré.

Mám trochu strach z Hamiltona, tak jsem si říkala, že bych odmítla všechna vnitřní vyšetření. Třeba až pak ke konci 1. doby porodní, pokud by to bylo nezbytné.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

já osobně nedoporučuji vaginální vyšetřování v těhotenství. Jsou země, kde se vaginálně ženy během prohlídek nevyšetřují, a to z důvodu možného zavlečení infekce, kontaktního krvácení a dyskomfortu těhotné ženy. Máte právo toto vyšetření samozřejmě odmítnout. Co se týče vaginálního vyšetřování u porodu, WHO jej doporučuje co 3-4 hodiny. Máte samozřejmě právo jakékoliv vyšetření minimalizovat. Je ale vhodné se předem na vašich požadavcích s personálem dané porodnice domluvit.

Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová