Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Tubární abort

Tubární abort patří mezi nejčastější komplikace mimoděložního těhotenství.

Mimoděložní těhotenství22 je definované jako implantace blastocysty mimo děložní dutinu. To znamená, že se oplozené vajíčko, které se už začalo rozvíjet, umístí někam jinam než do dělohy3. V 95% se usídlí ve vejcovodech3, ve zbylých případech pak do vaječníků nebo břišní dutiny. Může se to stát přibližně jedné ženě z padesáti.

Tubární abort a mimoděložní těhotenství

Proč k tomu vlastně dochází?

Velmi častou příčinou je chronická salpingita. Jedná se o zánět vejcovodů, který trvá více jak 14 dní. Jeho výsledkem je tvorba granulační tkáně, což je velké množství buněk, které odstraňují zánětem změnená místa a snaží se je “zahojit”. Granulační tkáň následně zvazivovatí, tedy proroste vazivem, což je tuhá tkáň, něco jako jizva. A pokud si tuto situaci představíme ve vejcovodech, dojde nám, že tyto nitroorgánové jizvy vlastně znemožňují průchod vajíčka do dělohy. Tento stav může být buď příčinou neplodnosti8 anebo právě mimoděložního těhotenství s lokalizací ve vejcovodu.

Další důvod může být nějaký zákrok nebo operace buď přímo ve vejcovodech, nebo v přilehlých částech těla. Výsledkem opět bude tvorba granulační tkáně a vaziva, tedy nemožnost průchodu pro vajíčko. Mimoděložní těhotenství také může způsobovat endometrióza6, hormonální nerovnováha nebo třeba nezdravý životní styl, málo pohybu a kouření.

Jenže mimo dělohu není zárodek schopen přežít. Děloha mu dává výživu, kterou potřebuje, je schopna se zvětšovat a růst, aby mělo miminko dostatek prostoru. Později se v ní vytváří placenta9, která obstarává výživu z mateřské krve, přestupu plynů (jako je třeba kyslík) a odvod odpadních látek z miminka. Jiné orgány toho schopné nejsou. Takže jsou dvě možnosti, co se stane. Buď vejcovody prasknou a dojde tak k ruptuře nebo se zárodek odloučí a nastane tubární potrat13.

Ruptura je život ohrožující stav, náhlá příhoda břišní. Pacientka z plného zdraví náhle kolabuje a pociťuje silné bolesti. Tato situace může vygradovat a dosáhnout tak až šokového stavu. Šokový stav je definovaný jako nedostatečné prokrvení tkání, které zrovna potřebují, aby mohly správně fungovat a byly dostatečně vyživené krví. Nejnáročnějším orgánem na výživu je mozek. Tento stav může vést až ke smrti.

Tubární abort (lat. abortus tubarius) je také velmi vážná komplikace. Jedná se o stav, kdy zárodek odumře. Následně se vejcovod stahuje a snaží se ze sebe vypudit zbytky z oplozeného vajíčka spolu s jeho plodovými obaly. Mohou vznikat intenzivní, křečovité a periodické bolesti, většinou jen na jedné straně podbřišku. Často jsou popisovány jako bodání nožem při pohmatu břicha, které jsou ale o něco slabší a méně výraznější, než při ruptuře. Zajímavé je, že bolest při tubárním abortu se může projevit i stálou bolestí nebo vystřelováním do pravého ramene. Jsou známy i případy, kdy pacientky neměly žádné příznaky a žádnou bolest nepociťovaly, vše tedy proběhlo asymptomaticky.

Žena také přibližně 6-8 týdnů od poslední menstruace začne krvácet tmavě hnědou krev, protože ustane tvorba progesteronu (hormon, který podporuje těhotenství) a začne se odlučovat děložní sliznice, která už byla připravená na zahnízdění oplozeného vajíčka. Velmi často tento stav může být zaměněn s chronickým zánětem vejcovodů, kdy také může docházet ke krvácení, doprovázen anémií. Anémie se vyznačuje sníženým množstvím hemoglobinu, tedy krevního barviva a erytrocytů, červených krvinek. Velmi často vzniká při dlouhotrvajícím krvácení, které může být i jen mikroskopické.

I v tomto případě nakonec může dojít k prasknutí stěny vejcovodu a následnému krvácení do dutiny bříšní, což může být pro pacientku život ohrožující stav.

Video (ENG): Mimoděložní těhotenství

Více o tubárním abortu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.mimodelozni-tehotenstvi.cz/
  2. https://www.wikiskripta.eu/w/Mimoděložní_těhotenství
  3. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi-a-z/tubarni-vejcovodove-tehotenstvi

Použité zdroje obrázků

  1. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tubal_rupture.svg
  2. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ectopic_pregnancy_2.jpg
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s tubárním abortem

Máš zkušenost s tubárním abortem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost