Menstruační bolesti

Menstruační bolesti, odborně nazývané též jako dysmenorea, provází každý měsíc v rámci menstruačního cyklu téměř každou z nás. Bolest je věc velice subjektivní a každá žena ji samozřejmě snáší jinak. Menstruační bolesti se také u každé ženy projevují s jinou intenzitou a trvají jinak dlouho. Můžete je vnímat jen okrajově a ani nepotřebovat žádné léky tišící bolest, ale mohou vás klidně naprosto paralizovat a znemožnit vám i konání běžných denních úkonů. Pojďte se podívat na to, co může být jejich příčinou, jakým způsobem jim předcházet a jak se proti nim můžete účinně bránit.

Menstruační bolesti
Bolest se objevuje většinou 1 - 2 dny před krvácením. Trvat může různou dobu. V některých případech vymizí v okamžiku, kdy se dostaví krvácení, jindy může ještě pár dní přetrvávat. Existují ale i ženy, které bolesti provází celou fází menstruační. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti podbřišku a beder, může ale zasahovat až do poloviny zad a horní části stehen. Doprovázet ji mohou i nevolnost8, žaludek tzv. na vodě, průjmy1 nebo také zvracení3.

To, jakým způsobem vás osobně ovlivňuje menstruační bolest je z velké části dáno také psychicky. A nejde jen o práh bolesti (jedná se o velmi subjektivní pocit vnímání bolesti), ale zejména o to, jakým způsobem vás na toto období připravila vaše matka (případně žena, která na vás měla v období počátku puberty vliv3) a jakým způsobem vnímala průběh menstruačního cyklu ona. Pokud bylo ve vaší rodině zvykem o menstruaci otevřeně mluvit, nedělat z ní tzv. “bubáka” a vše na toto téma otevřeně řešit, je váš přístup k tomuto tématu z velké části pozitivně ovlivněn a vnímání menstruace2 jako “problému” je minimální. Tím může být ovlivněno také vnímání bolesti, která je s menstruací spojena. Vy jako matka můžete do budoucna pro svou dceru udělat to, že s ní všechny otázky týkající se menstruace budete řešit na rovinu a vše do detailu vysvětlíte. A také to, že nebudete před dcerou každý měsíc přehnaně řešit to, že máte bolesti. Samozřejmě - pokud je to jen trochu možné. I váš přístup k bolesti jako takové totiž vaši dceru do budoucna ovlivní.

Příčiny menstruační bolesti

Dysmenorea se obvykle rozděluje na primární a sekundární.

Primární dysmenorea se nejčastěji vyskytuje u mladých dívek do prvního porodu. Na svědomí ji má zvýšená hladina prostagladinů. Prostagladiny jsou hormony, které se tvoří téměř ve všech orgánech těla. Ovlivňují jejich prokrvení, srážení krve, mají svou funkci v imunitních a protizánětlivých procesech. V rámci dělohy3 ovlivňují její stahy a při menstruačním cyklu pomáhají odlučování endometria (odlupování staré děložní stěny). Pokud pracují prostagladiny příliš, dochází při odlučování endometria k dlouhodobému křečovitému stažení děložní stěny a tím vzniká bolest.
Hormonální antikoncepce jako řešení menstruačních bolestí
Odstranění primární dysmenorey může váš gynekolog řešit předepsáním hormonální antikoncepce3 nebo doporučením hormonálního tělíska. Uměle se tak upraví hormony dodávané do vašich ženských orgánů a křečovité bolestivé stavy pominou.

Popis obrázku: Hormonální antikoncepce

Sekundární dysmenorea se ve vetším množství týká žen po 30. roce věku, může se ale objevit i dříve. Situace, kdy vás něco bolí, by vždy měla být vztyčeným prstem, kdy si musíme říct, že se něco děje. Stejné je to i v případě bolestivé menstruace. To, že se jedná o sekundární dysmenoreu můžete poznat podle následujících znaků:

  • vaše menstruace začala být bolestivá, i když dříve nebývala,
  • vaše menstruace je velmi bolestivá, dříve bolestivá byla, ale méně,
  • krvácíte více než obvykle,
  • výtok, který není obvyklý a vyskytuje se i mimo krvácení.

Pokud se v popisu sekundární dysmenorey najdete, objednejte se co nejdříve ke svému gynekologovi. Na vině menstruačních bolestí může být z velké části některé z následujících onemocnění:

Endometrióza

V případě endometriózy6 jsou bolesti opravdu veliké a ženu mohou často až paralizovat a znemožnit jí běžné denní fungování. Přirozenou funkcí děložní sliznice v menstruačním cyklu je její postupné obnovení, a to hned, jakmile se během menstruačního krvácení z těla vyloučí. Endometrióza ve skutečnosti znamená to, že vaše děložní sliznice dorůstá i na jiných místech, než na stěnách dělohy. Při onemocnění endometriózou se ostrůvky děložní sliznice objevují nejčastěji ve svalovině dělohy, na děložním krčku, na pochvě, ve vaječnících, ale i v tzv. Douglasově prostoru (prostor mezi dělohou a konečníkem). Tyto nechtěné ostrůvky děložní sliznice většinou vyvolávají velmi silné menstruační bolesti, ale nejen ty. Mohou se objevit i bolesti při pohlavním styku.

Výskyt endometriózy může s přesností nejlépe určit váš lékař, a to nejčastěji laparoskopicky4. Což znamená, že dojde k zavedení tzv. Verresovy jehly, kterou je do dutiny břišní dopraven oxid uhličitý. Břicho se tím nafoukne a je připravena cesta pro průnik kamerky pupíkem. Zároveň se nafouknutím břicha zvětší prostor a viditelnost pro prohlédnutí oblastí, které je potřebné vidět. Toto vyšetření se provádí v celkové narkóze pacientky. Toto vyšetření nejen že může endometriózu potvrdit nebo vyvrátit, ale dá lékařům také odpověď na to, v jakém množství a kde se děložní výstelka nachází.

Způsoby léčení endometriózy jsou dvě a v každém případě o nich rozhoduje váš lékař. První se používá zejména v případě, že ložiska nejsou příliš rozšířena a nejsou nijak velká. V tom okamžiku přistoupí lékař pravděpodobně k hormonální léčbě. V takovém případě se může jednat i o pouhé předepsání hormonální antikoncepce, která právě ovlivňuje a snižuje hormonální stimulaci ložisek endometriózi a tím se začnou ložiska zmenšovat, až mnohdy vymizí.

Klasická hormonální léčba pak zahrnuje užívání hormonů, které blokují podvěsek mozkový, aby nevyplavoval z vaječníků hormony (estrogeny) a dochází k zastavení pravidelné obměny děložní výstelky. Prakticky vás uvede na hormonální hranici žen v přechodu. S tím souvisí také nežádoucí účinky - ztráta menstruace, změny nálad, migrény7, návaly, poruchy spánku. Tato léčba trvá obvykle 3 - 6 měsíců a společně s ní také po nějaké době vymizí i nežádoucí účinky. Má velmi vysoké procento úspěchu (asi 75 - 90 %). Bohužel se ale endometrióza u určitého procenta pacientek po hormonální léčbě vrací.

Druhý způsob je chirurgické odstranění endometria z postižených oblastí. Tato metoda se používá zejména u většího výskytu nebo v pokročilejších fázích onemocnění.

Výskyt myomů

Myomy se vyskytují ve svalové vrstvě dělohy (v tzv. myometriu) a obvykle mají kulovitý nebo polokulovitý tvar. Bývají také označovány jako nezhoubné nádory nebo fibroidy, leiomyomy, leiomyomata3. Dorůstat mohou až do průměru 6 centimetrů.

Příčina jejich vzniku není odborníky zcela jasná. Většinou se můžete setkat s následujícími:

  • věk - čím jste starší, tím je vznik myomů pravděpodobnější, hranicí je pak přechod do menopauzy,
  • počet dětí29 - myomy se vyskytují spíš u žen, které ještě nerodily, s každým dalším potomkem se pak riziko vzniku myomů snižuje,
  • rodinná anamnéza - stejně jako mnoho jiných onemocnění jsou i myomy částečně zatížené genetikou, tedy pokud se u vás v rodině vyskytují, měla byste zbystřit,
  • obezita - čím vyšší máte tzv. BMI, tím vyšší je také pravděpodobnost jejich výskytu, lidsky řečeno - čím je vaše nadváha vyšší, tím vyšší je také šance na výskyt myomu,
  • životní styl - čím zdravější životní styl (pestrá a vyvážená strava1, dostatek pohybu atd.), tím menší je šance, že se s myomem ve svém životě potkáte.

V případě, že se ve svém životě s myomem setkáte, doporučí vám váš lékař samozřejmě vhodnou léčbu. V některých případech může pomoci hormonální antikoncepce nebo zavedení nitroděložního tělíska5, v jiných (pokud je lékař vyhodnotí jako závažnější) může doporučit chirurgické odstranění, které se nejčastěji provádí laparoskopicky. Pomoci mu ale můžete také bylinkami. Pár receptů naleznete níže:

Ženský bylinný čaj

Bylinky: 1 čajová lžička kotryhelu, 1 čajová lžička řebříčku, 1 lžička kopřivy, 1 lžička maliníku.
Ženský bylinný čaj
Postup: Uvedené bylinky smíchejte do sítka na čaj a přelijte 250 ml vroucí vody. Nechte 10 minut přikryté louhovat. Bylinky přeceďte a výsledek si vychutnejte. Čaj ideálně nedoslazujte (určitě se pokuste vyhnout cukru obecně), případně volte med. Každý den si dejte hrneček, po dobu asi 6 týdnů.

Popis obrázku: Maliník je považován za velkého pomocníka

Stejně jako popíjení čaje může vaši léčbu podpořit tzv. sedací koupel. Všimněte si, že jsou v ní podobné bylinky, jako v čaji. Ty mají totiž blahodárný vliv právě na ženské pohlavní orgány.

Sedací koupel

Bylinky: 2 polévkové lžíce řebříčku, 1 hrst kotryhele, 2 lžíce heřmánku, 1 polévková lžíce maliníku, 1 polévková lžíce drcené dubové kůry.

Postup: Bylinky smíchejte a dejte do hrnce. Přelijte litrem vroucí vody a hrnec zakryjte. Takto nechte 20 minut odstát a bylinky pořádně vylouhovat. Následně přeceďte do lavoru nebo např. do dětské vaničky. Do koupele se usaďte na asi 10 minut. Pokud je vám teplota jakkoli nepříjemná (rozumějte studená), klidně si přilijte teplou vodu, aby vám pobyt v ní byl příjemný a hlavně - abyste ještě nenastydla! Koupel si zopakujte 4x v týdnu po dobu asi 3 měsíců. Je perfektní, když ji doplníte popíjením výše uvedeného čaje.

Pamatujte, že základem boje se sekundární dysmenoreou je vždy návštěva vašeho ženského lékaře. Samozřejmostí je také nevynechávat každoroční gynekologickou prohlídku. Právě na té může váš gynekolog odhalit spoustu možných potíží ještě před tím, než stihnou vypuknout v tzv. plné parádě. A ať už aktuálně bojujete s jakoukoli menstruační bolestí, určitě se vám bude hodit několik tipů, jak si od ní ulevit.

Jak si od bolesti ulevit?

Možností, jak se poprat s menstruační bolestí existuje několik. První (a vůbec nejčastější) je pomocí medikamentů (léků)2. Pokud je vám až nezdravě povědomá věta “Holky, nemáte náhodou Ibáč? Já to dneska dostala.”, řadíte se tak k velkému množství žen, které si od bolesti ulevují pomocí léků. Nejčastěji jsou to léky s obsahem ibuprofenu nebo paracetamolu. Oba totiž mají ten “dar”, že bojují nejen s teplotou (ano, pravděpodobně je znáte ze situací, kdy chcete srazit teplotu u drobotiny), ale také s různými typy bolesti, včetně té menstruační.

Pokud se medikamentům chcete vyhýbat, ale bolest se každý měsíc dostavuje znovu a znovu, zkuste některý z následujících tipů:

Čaj z maliníku

S maliníkem jste se zřejmě setkaly v období těhotenství24, kdy se ženám doporučuje kvůli lepšímu otevření, jako taková “příprava” na porod27. V tuto chvíli může vašim ženským orgánům pomoci i od menstruační bolesti. Jako bonus pro vás - obsahuje vápník, který je dobrý na kosti a jako prevence osteoporózy (řídnutí kostí), nemoci, která se často týká právě nás žen. Stačí si v období začátku menstruace nechat 10 minut vyluhovat polévkovou lžíci této zázračné bylinky v hrnečku (cca 250 ml) a popíjet. Klidně zopakujte 2x - 3x denně.

Heřmánkový čaj

“Před heřmánkem smekni, před bezem si klekni.” Obě byliny jsou ve známém českém rčení vychváleny, a rozhodně právem. Při úlevě od menstruačních bolestí vám ale lépe poslouží právě heřmánek. S vypitím heřmánkového čaje se v našem těle zvyšuje hladina glycinu - aminokyseliny, která působí proti svalovým křečím. A jak víme - díky prostagladinům se v děloze odehrávají právě křečové stavy. Čaj z heřmánku získáte velmi jednoduše - vroucí vodou přelijte 1 polévkovou lžíci sušeného heřmánku a nechte 10 minut odstát. Pijte scezené. A nebo si jednoduše kupte sáčkovou variantu.

Teplo

Průkaznost tepla při zmírnění menstruační bolesti je neoddiskutovatelná. Byla dokázána v tzv. Texaském pokusu, kdy se na 84 dobrovolnicích zkoumaly účinky tepla, placebo látky (látka, která se tváří jako lék, ale nemá žádné léčivé účinky) a ibuprofenu.
Teplo při léčbě menstruačních bolestí
Je prokázáno, že teplo působí na dysmenoreu stejně jako ibuprofen. Volit můžete mezi praktickou nahřívací lahví, teplou vanou nebo například nahřívacím polštářkem na bolavá bříška miminek. Možností je spousta, záleží jen na vás, kterou si vyberete. Zdroj tepla pak jednoduše přiložte na bolavé místo a užijte si úlevu, kterou vám to přinese.

Popis obrázku: Obyčejné teplo vám může přinést velkou úlevu

Pohybu zdar!

Jistě jste už slyšely, že pohybem se v těle tvoří endorfiny. Endorfiny jsou často označovány jako hormony štěstí, které nejen že vám způsobují blažený pocit např. během cvičení, ale také pomáhají tělu vypořádat se s bolestí jako takovou. A právě proto nám mohou pomoci i v boji s menstruační bolestí. Samozřejmě se vám asi nechce zaběhnout maraton, ale svižná procházka na čerstvém vzduchu ještě nikoho nezabila.

Vhodné je také cvičit tzv. kočičí hřbet. Klekněte si na zem a rukama se opřete, tedy jdete tzv. “na všechny čtyři”. S nádechem uvolníte břicho, prohnete se v zádech a zvednete hlavu. 5x prodýchněte a během posledního výdechu zakulatíte záda a stáhnete břišní svaly, hlava se kloní k zemi. Tento cvik si zopakujte 10x ve dvou sériích s chvilkou odpočinku mezi nimi. Uvidíte, jestli na vás zafunguje a uleví se vám.

Video: Jak cvičit kočičku?

Prevencí proti menstruačním bolestem

Menstruační bolesti je možné předcházet také prevencí. Také celkovou změnou životního stylu můžete docílit toho, že dysmenorea ustoupí a vy se budete cítit (celkově) zase o něco lépe. Co pro to tedy můžete udělat?

  • Úprava jídelníčku - vyloučení (nebo alespoň omezení) cukrů, bílé mouky, zařazení většího množství čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných potravin apod.
  • Být aktivní - ideální je jakýkoli pohyb alespoň několikrát do týdne, často ale pomůže i jen vynechat jízdu autobusem a projít se pěšky, nepoužívat výtah ale schody a podobné drobné úpravy, které vám pomohou se trochu rozhýbat.
  • Pít dostatek tekutin - tedy skutečných a vhodných tekutin, nejlépe čisté a neperlivé vody, občas proložené např. bylinkovým, zeleným (lépe sypaným než sáčkovým) čajem a omezení (nejlépe vynechání) slazených limonád, energy drinků a přemíry kávy.
  • Vyhnout se větší míře alkoholu - je jasné, že sklenička vína vás večer nezabije, rozhodně by ale neměla mít objem jednoho litru.
  • Přestat kouřit.
  • Umět odpočívat a najít si čas na sebe - vyhradit si nějaký čas sama pro sebe a pro svoji duševní hygienu, ať už s knížkou nebo s čímkoli, co máte rády.

V okamžiku, kdy se začnete cítit celkově lépe, bude vaše tělo (a duše) také lépe snášet menstruační bolesti, až třeba úplně vymizí.

Video: Jak cvičit kočičku?

Více o menstruačních bolestech na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.gynekologicka-laparoskopie.cz/
  2. http://www.endometrioza.cz/jak-se-leci.php
  3. http://lecbamyomu.cz/co-jsou-myomy/
  4. http://ebn.bmj.com/content/4/4/113.full
  5. https://www.modrykonik.cz/menstruacni-bolesti/

Použité zdroje obrázků:

  1. www.pixabay.com
  2. commons.wikimedia.org

Hodnocení a zkušenosti s menstruačními bolestmi

Máš zkušenost s menstruačními bolestmi?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kobliha300  24. pro 2020

Velké MS bolesti

Zdravím, náhodou jsem narazila na tento článek a mám také velké problémy s MS cyklem, mám šílené bolesti, motá se mi hlava, krve, že se mám strach zvednout ze židle.. Trpím už asi 5 měsíců, k lékaři samozřejmě chodím, bohužel mi moc nepomohl. Vše začalo po mých 34. narozeninách.Teď jsem to dostala a mám z Vánoc prd..sotva lezu a doufám, že nebudu muset na pohotovost, skrz ty šílené bolesti... Můj gynekolog má samozřejmě dovolenou až do 5.1.
barcamrazkova  21. lis 2020

Bolest

Hrozně ráda bych se od někoho dozvěděla, co mám dělat..... i lékaři jsou na dně. Co mám dělat? Prosím o radu.
barcamrazkova  21. lis 2020

Jsem blbka, která trpí, protože nechci žádnou chemii

Každý měsíc trpím jako zvíře, a protože už jsem asi zvyklá....Prostě jsem blbá pinda, která má vlastně jen něco, co mi leze krkem, ale dokáže na tom stavět, protože aspoň se vymluvím a udělám z problémů vlastně nic. A hlavně, pořád mi něco padá, mobil, talíře, brečím, nevím proč, vytočí mě úplná blbost a mává to se mnou vážně slušně, protože nechápu - jsem divná
neradilova  10. pro 2015

S Naproxenem a většinou v posteli

Dobrý den,

je to dané asi geneticky, je mi 41 (vypadám na 36 asi), ale díky menstruaci vše musím plánovat. Někomu vyhovuje Ibuprofen 400 mg, ten působí 3,5 hodiny. Já beru poslední 4 roky Naproxen 250 mg, ten působí 7,5 h.
Potřebuji 1 Naproxen nebo 1,5 tabletky a když MUSÍM mít na termín neodkladnou věc, tak beru 2 Naproxeny, ale neni to dobré! Od 36. let trvá premenstruační syndrom asi 6-8 dní místo 3 dní.

Doplňuji: rybím tukem z lékárny, tekutým - to nevadí jak chutná, jde o zdraví!
Prosím, jezte ryby, eventuélně kalendulový čaj (léčí záněty).
Jen jednou za 2 roky, zhruba, nemusím polykat tabletky. Je to trošku k vzteku,
ale zákony matky přírody jsou nejspíš nenaplánovatelné.
betelgeuzz  3. dub 2014

Na bolesti kontryhel

Mně se na MS bolesti osvědčil kontryhel. Asi tak týden před MS si dám denně půllitrový hrnek kontryhelovýho čaje a bolesti jsou mírnější a snesitelné i bez léků.
3 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce