Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Zánět slepého střeva

Zánět slepého střeva (apendixu), je onemocnění, které během života potká většinu dětí i dospělých. Slepé střevo je malý orgán, výběžek na tlustém střevu, který nám nijak neslouží. Stává se ale, že se ucpe stolicí či parazitem a zanítí se. Zánět slepého střeva je nejen velmi bolestivý, ale také pokud se v akutním stádiu, tedy ve velkém zánětu, neoperuje, může ohrozit život.

Jizva po operaci slepého střeva

Jak poznám zánět slepého střeva?

Jestli jde o zánět slepého střeva poznáte celkem jednoduše, protože bolest1 je v případě této komplikace velmi specifická. Pokud totiž stisknete pravou dolní část podbřišku vystřelí bolest do levého boku.

U velmi malých dětí, které nám bolest tak dobře nepopíšou, je dobré při takovéto bolestivosti v místě podbřišku, která je doprovázena pláčem12, navštívit lékaře. Zvláště pokud víte, že dítě netrpí zácpou3 či naopak průjmem1, který by bolest břicha způsoboval. Teplota se k bolestivosti přidává jako reakce na zánět, který se v místě vytváří. Bolestivost se stupňuje, jelikož zánět v místě slepého střeva sílí, může přetrvávat několik dní. Pokud je zánět velmi silný, bolestivost je velká, nepřetržitá, doprovázená stoupající teplotou i zvracením3. V takovém případě vyhledejte lékaře ihned.

Lékař si s určením důvodu bolesti bude vědět rady a zánět slepého střeva vyloučí či potvrdí. V případě, že má praktický lékař na zánět podezření, odešle vás na chirurgické oddělení, kde vám provedou podrobnější vyšetření přímo chirurgičtí lékaři.

U starších dívek a žen je bolestivost v podbřišku často zkreslena menstruačním cyklem5. Zvláště pokud má vaše dcera nebo vy nepravidelnou menstruaci2, může být těžké bolestivost pozorovat. Často je s bolestí slepého střeva zaměnitelná bolest vaječníků, například cyst na nich1. Pravou příčinu bolestivosti určí lékař- chirurg, případně gynekolog, po sérii vyšetření.

Pokud je slepé střevo zaníceno ve velkém rozsahu, vy nebo vaše dítě budete mít velké bolesti v podbřišku, ke kterým se přidá horečka1, často i nevolnost8 a zvracení. U malých dětí bývá častý i průjem.

Co dělat když mám podezření na zánět slepého střeva?

V případě, že jsou bolesti velké, dítě pláče a přidá se k nim horečka či zvracení, vydejte se rovnou na chirurgii nebo volejte rychlou záchrannou službu - pokud by zánětlivý výběžek střeva praskl, způsobí otravu krve celé břišní dutiny, který ohrožuje život.

Není pravidlem, že každé slepé střevo ve velkém zánětu musí prasknout či být operováno ihned, je ale vždy na místě takové komplikaci předcházet.

V případě podezření na zánět slepého střeva u dospělého se zachovejte podle míry bolesti a podle toho, zda je přítomna horečka nebo zvracení. Pokud je bolest snesitelná, nezvracíte a nemáte horečku, nemusíte tak velmi spěchat jako při velké nevolnosti, ale vydejte se k lékaři, ideálně rovnou na chirurgické oddělení. Lékař vám nebo vašemu dítěti prohmatá břicho a právě zmíněná vystřelující bolest zprava doleva je často určujícím znakem zánětu slepého střeva.

Dalším postupem je vyšetření, kdy vám nebo dítěti v poloze vleže s pokrčenými koleny vsune prst do konečníku. Vyšetření je bolestivé, ale prohmat konce tlustého střeva pomůže lékaři určit diagnózu. K určení zánětu a jeho rozsahu se také používá sonografické vyšetření - sono není nepříjemné ani bolestivé - lékař dítěti pomocí ultrazvukové sondy, kterou přiloží na místo bolestivosti, dokáže vidět na monitoru zánětlivé ložisko a vyloučit jinou příčinu bolesti.

Menší záněty slepého střeva se nemusí řešit ihned operativně. Pokud není zánět ve velkém rozsahu, zvláště u dětí se zánět takzvaně “rozhání” - pomocí ledových obkladů a léků proti zánětu a bolesti lze zánět vyřešit i bez operace. Děti obvykle zůstávají v nemocnici přes noc či pár dní, než bolesti a zánět ustoupí. Kontrola bříška se během pobytu v nemocnici opakuje několikrát denně a pokud se zánět zaléčí pomocí léků a obkladů, nemusí se operovat.

Pokud se zánět slepého střeva týká vás, dospělého, a lékař vám doporučí neinvazivní léčbu, tedy léky a ledové obklady, po prohlídce a poučení o léčbě Vás lékař propustí domů. Druhý a třetí den půjdete na kontrolu a pokud léčba zabere, nebudete muset (zatím) na operaci.

Slepé střevo se ovšem rádo zanicuje opakovaně. Často se v průběhu života po nějakém čase objeví a po zaléčení zase zmizí.

Při opakovaném zánětu slepého střeva je pak třeba k operaci přistoupit a slepé střevo si nechat vyoperovat.
Odstraněním slepého střeva, pokud na jeho zánět vy nebo vaše dítě trpíte, je dobré hlavně pro předcházení situace, kdy by zánět mohl být v budoucnu velký, či by vás mohl i menší zánět potkat například na dovolené.

Jak připravit dítě na operaci?

Pokud na operaci musí vaše dítě, budete mít určitě strach vy i on. Obrňte se statečností a své dítě na operaci dobře připravte. Předejdete jeho strachu z bolesti1 a odloučení od domova.

 • O operaci si s dítětem promluvte, vysvětlete mu její důležitost i průběh. Jistota a podpora rodičů a blízkých jsou pro děti velmi důležité.
 • Vysvětlete dítěti, že zákrok je pro něj důležitý, že po něm bude zdravější. Vyprávějte mu, jak už ho bříško nebude bolet4, jak se mu uleví.
 • Snažte se být více času se svým dítětem, buďte s ním před samotným zákrokem a buďte mu nablízku ihned po probuzení z narkózy.
 • Připravte dítě na bolest, která jej bude po operaci čekat, ale ujistěte ho, že bude brát léky2, které mu od bolesti pomůžou. Povzbuďte ho tím, že později už ho díky operaci nic trápit nebude.
 • Najděte dítěti nějakého kamaráda nebo známého, který si operací již prošel.
 • Nechte dítě, aby si s lékařem popovídalo samo - z čeho má strach a obavy a ten se bude dítěti snažit také psychicky se s operací vyrovnat.
 • Za prožité trauma můžete dítěti slíbit odměnu, dárek anebo společný výlet tam, kam si přeje.

Do nemocnice vezměte dítěti jeho pyžamo, aby se cítilo pohodlně. Bude potřebovat také přezůvky a základní hygienické potřeby. Určitě si s sebou může přibalit také oblíbené hračky a knížky. Pokud je dítě větší a má rádo hry na telefonu či tabletu, dopřejte mu je. Vše, co si myslíte, že mu dokáže zpříjemnit pobyt v nemocnici, na pár dní neomezujte.

V případě velmi malých dětí, kterým se po mamince stýská11 a její nepřítomnost pro hospitalizaci problém, si lze ve většině nemocnicích vyjednat přítomnost nejen před podáním narkozy a po probuzení z ní, ale po celou dobu pobytu dítěte v nemocnici. Zeptejte se na to ve svém zdravotnickém zařízení a případně se podle ochoty personálu rozhodněte, pokud máte na výběr, kde necháte dítě operovat.

Operace slepého střeva

Jak probíhá operace a hospitalizace

V případě akutního zánětu, který doprovází silné bolesti, horečky a zvracení, se přistupuje k operaci ihned. Slepé střevo totiž v případě, že je zánětem napadeno ve velkém rozsahu, může prasknout a tak otrávit krev v celém břiše. Otrava krve může děti i dospělé ohrozit na životě, proto je třeba v případě podezření na zánět vždy vyhledat lékaře, který určí další postup léčby a tím předejít komplikacím.

Operace v případě akutního zánětu se obvykle řeší rychlým řezem v podbřišku. Před a po operací vám nebo vašemu dítěti budou podána antibiotika1, která předchází možným komplikacím. Jizva po řezu je dlouhá asi deset centimentrů, krátce po operaci může být bolestivá hlavně kvůli poranění břišních svalů.

Zotavení se z operace je ale díky minimálnímu zásahu v břišní dutině poměrně rychlé, během dvou až tří týdnů budete v pořádku.

V případě dětí je hojení stejně dobré - stehy po sešití rány jsou většinou samovstřebávací, rána se během dvou dní hodně zhojí. Nebude třeba se obávat jejího narušení. Po několika týdnech není třeba děti omezovat v pohybu ani v jídle.

V případě, že není zánět tak velký, aby ohrožoval život nemocného, přistupuje se po podání protizánětlivých léků a ledování břicha k naplánování operace v rámci příštích dnů až týdnů.

V případech malých dětí a malých zánětů, které se úspěšně léčí konzervativně, tedy podáváním léků a ledových obkladů, se často operace odkládá na dobu, kdy bude dítě co největší a operace a s ní spojený strach a opuštění domova bude co nejmenší.

Bolestivost bříška vašeho dítěte se tedy může vracet v intervalech několika měsíců nebo let, pokud ale není operace nutná, je dobré ji naplánovat a dítě během čekání na ni dobře připravit.

Pokud je odstranění slepého střeva (apendoktomie) plánované, provádí se laparoskopicky. Laparoskopie4 je operace za pomoci přístroje s třemi rameny, z něhož jedno vede kameru, díky které lékař vidí operované místo a zbylá dvě ramena vede odstranění výběžku střeva.

Kamera se vede pupíkem, zbylé dva nástroje se vsunují do břicha malými otvory v místě slepého střeva a v oblasti nad močovým měchýřem. Výhoda laparoskopie je velmi malý zásah do břišní dutiny - po operaci tímto způsobem jsou na břiše jen tři jizvy v délce asi tří centimetrů, které se oproti klasickému způsobu velmi dobře hojí. Po zhojení jsou prakticky neviditelné a nebolestivé. Po třech až čtyřech dnech může jít vaše dítě domů, v případě dospělých pacientů to bývá třetí den po operaci.

Rizika operace slepého střeva jsou velmi malá, spojená hlavně se srůsty v břišní dutině. V případě dívek a žen se po operacích slepého střeva doporučuje gynekologická kontrola pro kontrolu vaječníků, na kterých se srůsty mohou udělat. Dalšími komplikacemi může být špatné hojení pooperační rány, které by se projevily už v nemocnici. Pokud se tak stane, sestřička vám na zanícenou ránu bude dávat mast, která ránu zhojí. Vzhledem k malému zásahu do břicha děti ani dospělé po operaci slepého střeva nemají žádné omezení v pohybu ani sportu.

Pokud na kontrole po operaci, kam půjdete asi za deset dní, lékař shledá, že je vše v pořádku, máte vše za sebou a peripetie se slepým střevem jsou navždy za vámi.

Zánět slepého střeva v těhotenství

V těhotenství24 se zánět slepého střeva vyskytuje vzácně, nejčastěji je to však ve třetím měsíci těhotenství. Slepé střevo je během těhotenství vlivem hormonů více prokrvené, a to znamená, že snadněji podlehne zánětu a infekci.

V těhotenství se mění i poloha slepého střeva a zánět se snadno rozšíří dále na dělohu, což může způsobit její předčasné kontrakce,33 proto je třeba lékaře bez odkladu vyhledat.

Diagnostika je velmi obtížná, protože přes dělohu a vaše miminko lékař na výběžek střeva nedosáhne a neuvidí ho ani sonografickým vyšetřením. Navíc kvůli zvětšování miminka v břiše je od 4. měsíce těhotenství slepé střevo posunuto výše a bod bolestivosti se tak posouvá vzhůru, takže známé pravidlo “bolest vystřeluje v podbřišku zprava doleva” nemusí platit.

Pokud máte bolesti břicha či dokonce další příznaky, jako je horečka nebo nevolnost, vždy vyhledejte lékaře - chirurga. Lékař vás vyšetří pomocí prohmatání břicha a v případě potvrzení podezření na zánět slepého střeva vás pravděpodobně hospitalizuje kvůli dalšímu pozorování.

Místo, kde se slepé střevo nachází, vám budou sestřičky ledovat obklady, které v polovině případů od bolesti a zánětu pomohou a problém už se do narození vašeho miminka nevrátí. Pokud je zánět velký či přetrvává a je nutná operace, volí se operace vždy laparoskopicky, s minimálním zásahem do břicha.

Vašemu miminku se nic nestane, operace probíhá v břišní dutině mimo dělohu. Ani narkóza váš organismus nijak extrémně nezatíží, aby to mohlo miminku ublížit. Antibiotika, která se při operaci provádí, jsou volena vzhledem k vašemu těhotenství, stejně tak i případné léky na bolest.

Po asi třech dnech od operace budete moci jít do domácího ošetřování.

Doma bude v rámci zotavování vaším úkolem mazat a opečovávat jizvy po operaci, aby vás s rostoucím bříškem nebolely a neroztahovaly se. Jinak vás nečekají žádná omezení a můžete si dále užívat přípravy na příchod miminka.

Více o zánětu slepého střeva na Modrém koníku

Použité zdroje

 1. http://www.sanquis.cz/index1.php?linkID=art616
 2. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2003/04/12.pdf
 3. http://kidshealth.org/parent/infections/stomach/appendicitis.html#
 4. http://www.everydayhealth.com/appendicitis/children/
 5. http://www.naseporodnice.cz/zdravi/zanet-slepeho-streva-apendicitida.php
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se zánětem slepého střeva

Máš zkušenost se zánětem slepého střeva?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
mayunka1987  19. únor 2020

Slepák ve 20.tt

Ahoj. Měla jsem to podobné ve 20.tt a ještě k tomu na Štědrý den 😉. Dopoledne strašná bolest břicha. Já teda na pohotovost jela. Dvakrát mě poslali domů, že to jsou jen zaražené prdy. Pak v noci jsme letěli a bylo to za minutu 12...
0 poděkování
petulejan  18. únor 2020

Vysoké crp

Já žádnou zkušenost nemám,ale můj obvoďák teď leží ve špitále, protože měl dost vysoké crp, přes 200 a nikdo nemohl zjistit proč. Nic mu nebylo, žádné příznaky, jen to crp. Po týdnu cpaní do něj antibiotiky šel do jiné nemocnice a tam zjistili, že má zánět slepáku.
0 poděkování
moly001  13. únor 2020

Gangrenózní apendicitida v těhotenství

I já bych se ráda " podělila" o svůj " zážitek " s tímto akutním onemocněním.
Byla jsem v 16.tt., od rána bolest v oblasti pupku, která se velmi rychle přesunula do pravého podbřišku, zvracení, posléze bolest taková, že jsem nemohla zvednout pravou nohu. Dlouho jsem s návštěvou nemocnice otálela, neboť byla neděle, já sama zdravotník, nechtěla jsem zbytečně " obtěžovat".
Nicméně bolesti se stupňovaly, zvracení také. Teploty jsem neměla. V nemocnici ultrazvuk byl v pořádku, radiolog žádné problémy neviděl, v laboratoři pouze leukocytóza, která bývá v těhotenství často zvýšená, crp nízké. Nakonec ještě tutéž noc jsem byla operována, zánět se již šířil z apendixu do okolí, takže bylo již "za minutu dvanáct".
Několik dní po operaci jsem dostávala ještě nitrožilně antibiotika.
Vše nakonec dobře dopadlo🙂
0 poděkování
hubertka  12. únor 2020

Pozor na divnou bolest břicha v těhotenství

Má zkušenost je již přes 5 let stará, ale jizva která mi zůstala, je mementem.

Dlouho jsem zvažovala, jestli mám popsat svou zkušenost s bolestí břicha. Třeba to někomu pomůže, rozhodně bych tím nerada kohokoliv stresovala.
Řeknete si, no jo, bolesti břicha v těhotenství. Děloha se může rozpínat, hnula jsem si se zády nebo mám zácpu, či jsem zaplynovaná. Tyhle bolesti byly ale jiné.
Byla jsem u rodičů, manžel byl se svými rodiči na chalupě. První den nic, druhý den jsem uviděla pomelo a česnekové kroužky a pustila se do toho. Mamka mi říkala, bude ti špatně, nejez to! A já se vymlouvala na těhotenskou chuť. Po chvíli začaly dost hrozné bolesti břicha, ale připisovala jsem je plynatosti a všemu možnému. Noc byla utrpením, bála jsem se, že rodím. Paradoxně jsem rodičům moc neříkala, ač jsou oba zdravotníci. Bála jsem se, že si mě taťka odveze do nemocnice a budou mě tam sledovat kvůli zaraženému prdu. Jak hloupá myšlenka.
Odjela jsem v dost hrozných bolestech asi 100 km domů, dala si vanu - na bolest zad mi vždy pomohla, tak proč ne i teď! Zakrátko přijel manžel, sdělovali jsme si zážitky, pak šli spát a v tom to začalo. Bolest příšerná, vždy v takových návalech. Převalovala jsem se jak horký brambor, tekly mi slzy, ale snažila jsem se být potichu, abych nebudila manžela. Ten ale nespal, přinesl mi Panadol, cca na 2hod jsem zabrala, bolelo to, ale ne tak, dalo se spát.
Ovšem po 3. hodině ranní jsem už lezla po čtyřech, jak to bolelo, brečela na celý dům a prosila manžela, ať mě nikam nevozí. Naštěstí má svojí hlavu, po chvilince jsem nediskutovala. Bolelo mě celé břicho, trochu jsem zvracela a už jsme jeli.
Cesta byla utrpení, v nemocnici mě muž naložil na invalidní křeslo a pak už to lítalo - vyšetření na gyndě s verdiktem akutní zánět močových cest. Zkratím to - výsledky moči nepotvrdily zánět, přišlo pár chirurgů, proběhlo několik sono vyšetření s verdiktem - akutni slepák!
Honem příprava na operaci, několikrát mi sdělili, že udělají co budou moct, ale že je miminko moc malé (21. tt), a že jde primárně o mě. Dali mi malého poslechnout, což mě úplně rozsekalo a břicho rozbolelo ještě víc.
Slepák se podařilo vyndat, byl úplně shnilý, bolest šílená, ale miminko zůstalo!
A já hloupá do sebe nechtěla nechat dřív říznout - sice mě břicho pobolívalo už kdysi, ale fakt to byly větry, hnutá záda či gynekologické onemocnění.
Dovolím si doporučit, pokud máte ještě slepé střevo, dávejte na sebe pozor a pokud Vás někdy bude bolet břicho-zvláště, pokud jste gravidní, jeďte do nemocnice, ihned!
0 poděkování
adenka84  1. pro 2015

Zánět slepého střeva

Operaci slepého střeva jsem podstoupila v 18-ti letech. Dost jsem bolest podceňovala a udělala jsem chybu. Přijela jsem za 5 min 12.

Apeluji na to, ať se nikdo nezachová jako já a nepodceňuje žádnou dlohodobou bolest břicha. Slepé střevo je v pravém podbřišku, v tom místě mě vůbec nebolelo, ba naopak spíše na levé straně a kolem pupku. Na to POZOR, může vás to zmást, hlavně u dětí. Raději jeďte k lékaři 2x zbytečně než jednou a pozdě.

Navíc mi to způsobilo po několika letech velké problémy s otěhotněním.
0 poděkování