Záchranná zdravotní služba

Záchranná zdravotní služba (také ZZS) je určena k poskytování zdravotnické a lékařské pomoci mimo prostory zdravotnického zařízení (ambulance, poliklinika, nemocnice).

ZZS zasahuje při náhle vzniklých stavech spojených s ohrožením života, jako např. bezvědomí, selhání dýchání, srdce, při větších úrazech nebo při náhlém a prudkém zhoršení chronického onemocnění.

Náplní ZZS není poskytovat pomoc namísto pohotovostní služby tehdy, když se nemocnému kvůli vlastnímu pohodlí nechce z domu!

Které číslo volat

Číslo 155 volejte při výskytu výlučně zdravotních potíží, ušetříte tím cenné minuty.

Číslo 112 je číslo integrovaného záchranného systému. Voláme ho tehdy, pokud kromě zdravotních potíží předpokládáme i potřebu technické pomoci - hasičů. Příkladem jsou dopravní nehody, pády do hloubky, úrazy v uzavřených a těžko přístupných prostorách, při úniku škodlivých kapalin, chemikálií, požáru a hrozbě požáru.

Policii přes linku 112 žádejte v případě podezření, že situace byla způsobena jinou osobou, např. bitky, napadení, pracovní úrazy, agresivní osoby pod vlivem omamných látek, ozbrojení jedinci.

Pokud si nejste jisti tím, na které číslo třeba volat, volejte kterékoliv. Operátoři 155 i 112 jsou navzájem propojeni v jednom společném centru, vždy v krajském městě.

Více o ZZS na modrykonik.cz

Použité zdroje

http://www.prvapomoc.sk/

Hodnocení a zkušenosti se záchrannou zdravotní službou

Máš zkušenost se záchrannou zdravotní službou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru