Péče o předčasně narozené děti

Předčasně narozené děti vyžadují speciální péči a to nejen v nemocnici. Po jejich propuštění domů musí absolvovat několik kontrol a vyšetření u různých specialistů. Předčasné narození zasáhlo do funkce a vývoje jednotlivých orgánů dítěte a mohlo zanechat stopy. Cílem těchto vyšetření je včas zjistit případné odchylky od normálního průběhu vývoje či žádoucího stavu. Díky včasné diagnostice lze co nejdříve nastavit správnou léčbu, aby se minimalizovaly trvalé následky do budoucna.


Video: Péče o nedonošené děti: Správná výživa, rehabilitace, tvorba imunity

Rozhovor so zástupkyní prednosty neonatologické kliniky UN Martin, Doc. MUDr. Katarínou Maťašovou, PhD.

V rozhovoru se zástupkyní přednosty neonatologické kliniky UN Martin, Doc. MUDr. Katarínou Maťašovou, PhD. najdete odpovědi na tyto otázky:

  • 00:00 Úvod.
  • 00:16 Představení hosta a tématu
  • 0:33​ - Co čeká předčasně narozené děti po propuštění z nemocnice?
  • 1:11​ - Jaké jsou možnosti rehabilitace předčasně narozených dětí?
  • 2:14​ - Do jakého věku je potřebné s dítětem rehabilitovat?
  • 3:13​ - Výživa předčasně narozených dětí
  • 5:13​ - Imunologické okno
  • 7:14​- Důležité vitamíny a jejich specifika
  • 8:50​ - Vývoj imunitního systému předčasně narozených dětí
  • 10:11​ - Orofaciální stimulace - zlepšování, koordinace mezi polykáním a dýcháním
  • 11:04​ - Které specialisty je potřebné s předčasňátkem navštěvovat?
  • 12:02​ - Emocionální podpora rodičů předčasně narozených dětí - OS Malíček

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory s odborníky na YouTube kanálu Modrého koníka:


🎞️ Předčasně narozené děti: Jejich záchrana musí mít smysl


🎞️ Fyzioterapeut: VYVÍJÍ SE po narození vaše DÍTĚ SPRÁVNĚ?


Které specialisty je třeba s předčasňátkem navštěvovat?

Rodiče předčasně narozeného dítěte, které propouštějí z nemocnice, dostanou propouštěcí zprávu, kde mají kompletní seznam všech specialistů s kontakty, které je třeba navštívit. Ve většině případů je třeba vyhledat:

  • ambulanci pro rizikové novorozence, v které sledují psychomotorický vývoj dítěte a koordinují další následnou péči,
  • odborníka na rehabilitaci,
  • neurologa,
  • hematologa,
  • dětského chirurga,

Rehabilitace předčasně narozených dětí

Velmi často je doporučená reflexní rehabilitace podle Vojty11 (tzv. Vojtova metoda), cvičení podle Bobath konceptu, které spočívá ve speciálním polohování.

Rehabilitační cvičení mají za úkol zoptimalizovat vývoj svalového napětí, vývoj pohybových stereotypů a vzorců tak, aby umožnily děťátku normální vzpřimováním a normální vývoj chůze.

Rehabilitace je dlouhodobá záležitost, na to aby byla dostatečně účinná je důležitá pravidelnost v cvičení a v technikách. Z toho důvodu je třeba, aby se do rehabilitace zaučili rodiče.

Cvičení se orientačně realizuje do momentu, kdy dítě nezačne chodit. Je to sice běh na dlouhé tratě, který však vede k cíli. Rehabilitační techniky jsou velmi účinné a velmi nápomocné. Na první pohled se může zdát, že dítě pláče, protože je pro něj cvičení bolestivé. Dítě však pláčem vyjadřuje nesouhlas s polohou, ve které je drženo v poloze, která se mu nelíbí, není mu přirozená a momentálně ji nepreferuje. Jelikož ještě tyto dětičky neumí jinak komunikovat, komunikují pláčem a může mylně vznikat dojem, že se s nimi děje něco, co jim škodí. Rodiče si však mohou být jisti, že je to věc, která má děťátku pomoci a i mu nesmírně pomáhá.

Výživa předčasně narozených dětí

Výživa předčasně narozeného dítěte je pro něj nesmírně důležitá od samého počátku, kdy se narodí. Nabízí substráty pro další růst a vývoj všech tkání. Ideální výživou je mateřské mléko7. Složky mateřského mléka jsou multifunkční činitele, které dokáží do značné míry kompenzovat nezralost různých orgánů, zejména střev, enzymů a s nimi spojeného trávení, dodávat růstové faktory a podobně. V mateřském mléce je tedy vše, co děťátko potřebuje. Je známý i rozdíl mezi mlékem matky, která má a která nemá donošené dítě. Ideální je tedy mléko vlastní mámy, pro vlastní dítě. V kojení předčasně narozených dětí10 je velmi důležité pokračovat i po propuštění.

Během hospitalizace se mléko obohacuje především bílkovinami (fortifikace). Potřeba bílkovin s postupujícím věkem dítěte klesá. Doporučuje se ve fortifikaci pokračovat, dokud dítě nedosáhne váhy okolo 4 500 g.

Pokud z nějakého důvodu není možné dítě kojit, existují speciální mléčné formule, vyvinuté pro předčasně narozené děti tak, aby zohledňovaly jejich specifické nutriční požadavky.
Po dosažení váhy 4 500 g dítěte se přechází na "jednotkové" mléčné formule, které jsou určeny pro děti od 4 do 6 měsíců.

Imunologické okno

U předčasně narozených dětí, ale nejen u nich, imunologové doporučují respektovat tzv. imunologické okno. Je to nejvhodnější čas na to, aby si dítě zvyklo, že se bude dostávat do kontaktu s cizorodými látkami ve stravě. Začíná se ve věku 16 - 20. týdnů dítěte po narození, korigovaného věku.

Neznamená to, že by se měla jedna mléčná dávka během dne nahradit jinou stravou. Při imunologickém okně jde o stimulaci imunitního systému, který je ve střevě. Podáním jedné lžičky příkrmu si dítě zvyká na látky, se kterými se bude setkávat. Kojení v tomto období je velmi důležité, díky němu je možno překlenout určitá rizika, která by mohla se zaváděním nových látek souviset. Jako příklad lze uvést, že pokud se dítě během zavádění lepku do potravy kojí, je přítomno mnohem menší riziko rozvinutí intolerance na lepek, nebo celiakie1 v budoucnosti.

Po půl roce, kdy bylo dítě výhradně kojené (s využitím imunologického okna), je třeba do stravy zavádět nemléčné příkrmy10, stejně jako u dětí narozených v termínu.

V případě, že matka mléko nemá, je možné sáhnout po náhradních mléčných formulích49, které se snaží co nejvěrněji mateřské mléko napodobit. V takovém případě je vhodné začít s přikrmováním již od 4. měsíce.

Někdy se rodiče zdráhají při zavádění stravy, která by nebyla úplně tekutá a obsahovala menší kousky, protože u dětí se mohou objevit problémy s polykáním. Je třeba se s tím poprat, dítě to naučit a postupně takovéto příkrmy zavádět.

Důležité vitamíny a jejich specifika

Nedonošené dětičky častěji užívají léky nebo vitamíny, které jsou pro ně potřebné. Standardem je vitamín D, který se podává i dětem narozeným v termínu. Je to vitamin rozpustný v tucích2, a tak je třeba jej užívat s mlékem, jinak se nevstřebá a děťátko ho nevyužije.

Předčasně narozené děti jsou často anemické. Chudokrevnost se léčí podáváním přípravků železa, které se na rozdíl od vitamínu D s mlékem užívat nemohou, aby byla zajištěna jejich maximální využitelnost. Vstřebávání železa podporuje kyselé prostředí. Proto se doporučuje železo podávat s vitamínem C, nějaký čas před podáním mléka, s převařenou vodou nebo dětským čajem.

Další vitamíny, které takové dítě dostává jsou vitaminy skupiny B. Vitamín B6 podporuje krvetvorbu, také kyselina listová.

Některé dětičky mají problémy s nedostatečným růstem, přibíráním nebo tolerancí krmení po narození a potřebují speciální dietetika. Takovou speciální léčbu stanovuje dětský gastroenterolog.

Orofaciální stimulace - zlepšování, koordinace mezi polykáním a dýcháním

Specifikem předčasně narozených dětí je, že zpočátku nemusí mít zcela vyvinutou koordinaci mezi pitím, polykáním a dýcháním. V takovém případě se lékaři snaží tyto procesy zlepšit regulací centrálního nervového systému pomocí speciální rehabilitační techniky - orofaciální stimulací.

Vývoj imunitního systému předčasně narozených dětí

Po narození dítěte vývoj imunitního systému pokračuje. Je zajímavé, že imunitní systém dokáže reagovat bez ohledu na gestační věk. Z toho bude vyplývat i otázka očkování38 předčasně narozených dětí, které se doporučuje realizovat podle kalendářního věku. První očkování se doporučuje přibližně ve věku 10 - 12 týdnů, stejně jako u dětí narozených v termínu.

Podpora rodičů předčasně narozených dětí

Péče o předčasně narozené děti je velmi náročná i po emoční stránce. Podporou pro rodiče je OS Malíček. Toto občanské sdružení rodičů předčasně narozených dětí spolupracuje s odborníky, prostřednictvím své internetové stránky poskytují různé informace na různá témata zpracované odborníky.

Podporou jsou i odborníci, kteří se o dítě starali během pobytu v nemocnici. Hospitalizace extrémně nedonošených dětiček trvá opravdu dlouho. Během této doby si k nim vybuduje blízký vztah i ošetřující personál, který se vždy potěší, když se rodiče dělí o pokroky dítěte, úspěchy, jak se mu daří. Stejně ochotně poradí, pokud se rodiče potřebují něco zeptat. Podpora je oboustranně důležitá, protože tak jak se rodiče chtějí podělit o radost z úspěchů jejich dětí, tak lékaři dostávají zpětnou vazbu na jejich práci, aby věděli, že jejich práce má smysl.


Text po odborné stránce zkontrolovala:
MUDr. Katarína Maťašová, PhD.
zástupkyně přednosty Neonatologické kliniky UNM Martin

Hodnocení a zkušenosti péčí o předčasně narozené děti

Průměrné hodnocení:
Máš zkušenost péčí o předčasně narozené děti?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce