Vigantol

Vitamínové kapičky Vigantol slouží jako prevence před křečemi, které jsou zapříčiněny nízkou hladinou vápníku v krvi. Nedostatek vápníku v krvi člověka může způsobit křivici2, měknutí nebo řídnutí kostí nebo může dojít k poruše funkce přištitných tělísek. Vigantol lze zakoupit v lékárně pouze na lékařský předpis.

Kontraindikace Vigantolu

Vigantol nesmí užívat lidé se zvýšenou hladinou vápníku v krvi či moči. Nevhodné je podávání Vigantolu také u lidí, kteří užívají močopudné léky, trpí aterosklerózou, poruchami srdečních nebo ledvinových funkcí

Nežádoucí účinky Vigantolu

Užívání olejových kapek Vigantolu nebývá doprovázeno vedlejšími účinky. Nežádoucí účinky může uživatel Vigantolu pocítit při zvýšené hladině vápníku v krvi nebo moči, kdy se u pacienta může objevit porucha srdečního rytmu, bolest hlavy5, pocity na zvracení nebo samotné zvracení3. Je-li zvýšená hladina vápníku v krvi zvýšená dlouhodobě, může se u pacienta objevit snížení hmotnosti, problémy s ledvinovými kameny, nechutenství4, pocit žízně a časté močení.

Užívání jiných léků a Vigantolu

Před užíváním Vigantolu by měl být lékař informován o užívání ostatních léků, aby nedošlo ke snižování účinků již užívaných léků.
Vigantol snižuje účinky léků, které na sebe vážou např. fosfor nebo jsou močopudné.

Dávkování Vigantolu

Vigantol je podáván dětem již od 2. týdne2 věku novorozence7, kdy slouží jako prevence proti křivici2. Dávkování je 1 kapka denně, u předčasně narozených20 dětí jde o 2 kapky denně. Doporučené užívání je po dobu 1 roku, poté ve 2. roce života dítěte by se měl Vigantol užívat v zimních měsících, kdy je sníženy příjem vitamínu D ze slunečního záření.
Vigantol

Užívání Vigantolu je u dospělých osob:

  • při nedostatečném množství vitamínu D v těle - 1-2 kapky denně
  • při špatném vstřebávání vitamínu D - 6-10 kapek
  • při prevenci před osteoporózou doporučováno v dávce 1 - 2 kapek denně, trpí-li již pacient měknutím kostí, je dávkování doporučováno v dávce 3 - 5 kapek denně
  • trpí-li pacient poruchou funkce přístítných těllísek, je dávkování doporučováno v dávce 15 - 30 kapek.

Novorozencům7 a kojencům se kapky podávají na lžičce s mateřským7 nebo umělým49 mlékem nebo kaší22. Není vhodné nakapat Vigantol do láhve nebo misky s kaší, dítě nemusí takto pozřít celou dávku.

Zapomene-li pacient na dávku Vigantolu, měl si dávku vzít co nejdříve si vzpomene, určitě by neměl zdvojovat následující dávku. Užije-li pacient více léku než mu je předepsáno, měl by o tomto předávkování informovat lékaře. O ukončení užívání Vigantolu rozhoduje lékař, nikoliv sám pacient.

Vigantol a těhotenství nebo kojení

Žena by se před užíváním Vigantolu měla ujistit, že není těhotná18, neplánuje těhotenství nebo zda kojí70, o všem by měl vědět lékař, než ženě Vigantol předepíše. Užívání vitamínu D v těhotenství může poškodit plod, kdy se vitamín D dostane k dítěti přes placentu9.

Více o vigantolu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://pribalove-letaky.cz/vigantol
  2. http://www.vseprozdravi.cz/leky/vigantol-kapky.html

Hodnocení a zkušenosti s vigantolem

Máš zkušenost s vigantolem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
janurous  29. lis 2017

Vigantol

Vigantol dostávaly obě moje děti a vše probíhalo naprosto bez problémů. Kapky jsem dávala do jednoho roku a ani v začátcích se neukázaly problémy jako jsou koliky nebo průjmy.
niccky.z  12. bře 2015

Za nás ne

Jako každej novorozenec, i my jsme dostali Vigantol k používání. Na koliky jsme vůbec netrpěli a bříško nás nebolelo. Kvůli chybě pojišťovny jsme neměli kartičku, takže jsme dostali Vigantol později. Asi po týdnu používání nám začal průjem, bolest bříška a plačlivost. Kamarádka mi poradila, abych vysadila Vigantola, pak uvidím, zda to pomůže a měla pravdu. Po 3 dnech jsem měla moje miminko zpátky bez breku a průjmů. Po týdnu jsme zase nasadili Vigantol a vše se opakovalo, takže už ho neužíváme vůbec a nahradili sme ho vitamínem D v kokosovém oleji.

Vigantol je rozpustenej v slunečnicovém oleji, takže se nedivím, že dělá tolik zlého v dětském tělíčku.
1 člověk považuje za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru