Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

1. měsíc vývoje dítěte

Děťátko je na světě teprve pár minut a už mu začal 1. měsíc vývoje, který je náročný jak pro maminku, tak pro novorozené miminko7. První dny a týdny jsou pro maminku a dítě nejdůležitější k odpočinku a nabrání síly do nové etapy života, ve které se budou navzájem poznávat, objevovat nový svět, učit se a bavit.

Po příchodu domů z porodnice24 by měla maminka kontaktovat pediatra, který obvykle během 2 dnů přijde k mamince a dítěti domů, kde dítě prohlédne, projde zaslanou dokumentaci z porodnice, poradí s případnými dotazy a domluví se s maminkou na následující návštěvě u lékaře v ordinaci ( 1. poradně).

1.měsíc vývoje

Dítě a jeho výška a váha

Váha

V prvních dvou dnech dítě ztratí zruba 5 - 10 % ze své porodní hmotnosti. Od 3. dne začíná pomalu přibírat a během 2 týdnů je na své porodní hmotnosti. V prvních 3 měsících dítě příbírá kolem 700 g za měsíc.

pohlavíváha spodní hranice (kg)optimální váha (kg)váha horní hranice (kg)
chlapeček3,04,35,6
holčička2,94,05,0

Výška

pohlavívýška spodní hranice (cm)optimální výška (cm)výška horní hranice (cm)
chlapeček49,954,659,2
holčička49,253,557,9

Video: Jak správně držet a koupat miminko:

2. měsíc vývoje dítěte>> 2

Dítě a jeho fyzický vývoj

V 1. měsíci vývoje má dítě všechny reflexy - sací, uchopovací, Moorův (tzv. reflex překvapení)

Hrubá a jemná motorika:

 • na bříšku - hlavičku dá na stranu, ale nezvedne ji, zadeček je zdvihnutý do výšky,
 • na zádech - otáčí hlavu, paže a dolní končetiny jsou ohnuté, ruce drží v pěst a kope nožičkama,
 • přitahování, sezení a stoj - do sedu dítě nezvedat, hlavička je příliš těžká a padá dozadu.

Smysly:

 • zrak: pokud se dítě bude dívat na předmět vzdálený zhruba 30 cm, na pár vteřin na něm zachytí pohled, vidí pouze černobíle a jeho zrak je velice citlivý na silné a ostré světlo.
 • sluch: od narození má dítě výborný sluch. Zvuky jej začínají zajímat a otáčí se za nimi. Silné zvuky jej ale děsí.
 • čich: dokáže rozeznávat vůně.
 • chuť: rozezná základní chutě.
 • hmat: dítě má ručičky zatnuté v pěst.

Dítě a jeho duševní vývoj

Dítě si výborně pamatuje hlas a vůni matky. Při ukázání předmětu zkoumá jeho hrany a rohy. Při prohlížení obličeje se bude dívat na oči, obrysy vlasů a pokud má pozorovací osoba brýle, bude ji dítě vnímat intenzivněji. Na konci 1. měsíce začínají děti plakat se slzami. Průměrná doba spánku se pohybuje mezi 15 - 18 hodinami, v této době si mozek dítěte třídí zkušenosti a vydává povely k růstu. Dítě se budí v noci zhruba co 3 hodiny na kojení70 nebo přebalování, noční kojení20 mamince usnadní společné spaní29 s dítětem, tomu navíc dodává pocit bezpečí. Jsou ale i takové děti, které prospí celou noc. Některé děti po 2 týdnech života začínají trpět kolikami25, které trvají zhruba 3 měsíce.

Dítě a sociální vývoj

Dítě hledá oční kontakt a při mluvení na něj se uklidní. Při mluvení mají děti raději slova obsahující velké množství samohlásek. Mimo pláč začínají vydávat zvuky. Některé děti na rozhovor mezi dospělým a novorozencem reagují vrtěním nebo úsměvem.

Dítě a lékaři

Potřebná výbavička pro dítě v 1. měsíci

Pro novorozence7 je nutné pořídit nezbytnou výbavičku. Co vše miminko potřebuje na spaní, na koupání, do lékárničky? Víe se dozvíte v samostatném článku: Výbavička pro miminko18.

Maminky by se měly kromě povinné výbavičky poohlédnout také po nepovinné výbavičce, která bude dítě postupem času rozvíjet a motivovat k dalším činnostem. Takovými pomocníky jsou např.:

2. měsíc vývoje dítěte>>2

Související články

Více o 1. měsíci vývoje dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
 2. http://www.mimina.cz/
 3. http://www.jaknamiminka.cz/1-mesic-miminka-a16.html
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 1. měsícem vývoje dítěte

Máš zkušenost s 1. měsícem vývoje dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
leniluki  2. zář 2015

Neznáme jej plakat

První měsíc života byl maličký velmi hodné miminko, většinu dne prospal u nás na pohovce, vystřídala se u něj nějaká ta návštěva a já si užívala to krásné spící miminko, které potřebuje pouze maminku u sebe, čistou plínku, místo na spaní a mlíčko. :)
1 poděkování
christtyna  7. dub 2015

Spavé miminko

Byl tu první měsíc života našeho prvorozeného. Z porodnice nás pouštěli třetí den po narození a bohužel po 2 dnech doma jsme se spolu do nemocnice museli vracet. Malý měl žloutenku. Už od narození byl neuvěřitelně hodné a spavé miminko. Probudil se pouze na kojení, které bohužel trvalo jen 14 dní, a když měl prdíčky nebo něco nebylo v pořádku.
2 poděkování