Hrací deka

Hrací deka je skvělá hračka5 vhodná pro miminka od narození29 přibližně do 10. měsíců věku3. Hrací deka nejenže nabízí bezpečný prostor pro miminko, ale svým vybavením stimuluje všechny smysly dítěte a rozvíjí také jeho jemnou motoriku8. Děti se snaží připevněné hračky okukovat, posléze se snaží do nich bouchat ručičkou a v pozdějším věku se snaží hračky sundávat.

Hrací deka stimuluje následující smysly:

Hrací deka

 • Zrak - hrací deky jsou vybaveny různými hračkami, které může miminko sledovat a velice brzy si na ně zkoušet i sahat. Vhodné jsou proto hrací deky, které jsou barevné a poutají tak pozornost děťátka, což vede k podpoře vnímání zrakem.
 • Hmat - je pomocí hrací deky rozvíjen za pomoci nejrůznějších textur, které umožňují rozlišování materiálů (kožešinka, šustící lístek atp.). Hmatem se snaží dítě i dosáhnout na visící hračky a nejlépe pusinkou zkoušet, z jakých materiálů je zavěšený balónek nebo kostka vyrobeno.
 • Sluch - hrací deka obsahuje také několik prvků, které vydávají příslušný zvuk, popř. melodii. U dětí jsou velmi oblíbené roličky nebo pískátka, která může ručičkami mačkat a poté vydávají zvuky. Na dětskou hrazdičku lze připevnit také hračky, které jsou natahovací a poté vyvozují líbivou melodii. Zvukové vjemy tak podporují rozvoj sluchu.

Nejzajímavějšími částmi hrací deky jsou pro miminko pak takové, které se dají ocucávat, kousat, prohlížet, žmoulat a ohmatávat, zkrátka takové, které lze vnímat všemi smysly.

Typy a druhy hracích dek

Současný trh nabízí nespočet druhů hracích dek. Vybírat lze hrací deky jak z různých materiálů, tak i barevného provedení.
Dítě na hrací dece
Hrací deka a její tvar:

 • Čtvercová
 • Obdélníková
 • Oválná
 • Kruhová
 • Hrací deky atypických tvarů (např: ve tvaru zvířátka).

Druhy hracích dek:

 • Hrací deky s hrazdičkou.
 • Hrací deky bez hrazdičky.
 • Hrací deky s měkkými, ohebnými oblouky, které jsou určeny pro zavěšení hraček.

Hrací deky mohou být vyrobeny z bavlny, bio bavlny, lnu, flanelu, bambusu, polyesteru nebo ze směsi bavlny a polyesteru. K výplni hracích dek se často používá polyuretan.

Hrací deka, jak vybrat tu správnou?

Hrací deku je třeba vybírat zejména s ohledem na bezpečnost a zdraví děťátka. Miminko bude s dekou v bezprostředním kontaktu a lze předpokládat, že se bude snažit z deky také leccos ochutnat. Proto je důležité, aby byla hrací deka vyrobena z nezávadných materiálů, které nemohou dítěti ublížit4 a nemohou také ohrozit jeho zdraví.

Na co se tedy zaměřit především?

Hrací deka

 • materiál,
 • zdravotní nezávadnost - určena různými testy,
 • velikost deky - obecně se doporučuje pořídit hrací deku větších rozměrů, tuto pak lze použít jako hrací plochu i pro odrostlejší děťátko.
 • údržba deky - hrací deka by měla být pratelná v pračce. Většinu hracích dek lze prát v pračce do teploty 30°C, ale je vhodné si tento údaj zkontrolovat na etiketě zboží.
 • snadná instalace a skladnost hrací deky - většinou je instalace hrací deky velmi jednoduchá. Například u hrací deky s oblouky postačí připnout jejich konce k příslušnému místu. Až dítě hrací dece odroste, tedy kolem věku 10 měsíců, můžou maminky vložit deku do dětské postýlky nebo jí připevnit na stěnu a dítě tak může zrak rozvíjet sledování zavěšené deky během usínání.

Hrací deka a její vybavení

Hrací deky obsahují rozmanité množství závěsných hraček nebo aktivních prvků stimulujících různé smysly. Mohou to být:

 • plastové části (děti je často používají jako kousátka),
 • zrcátko,
 • pískací elementy (při zmáčknutí nebo bouchnutí vydají příslušný zvuk),
 • chrastítko,
 • kroužky,
 • bzučidlo,
 • skrývačky (např: pavouček pod listem) ,
 • závěsné hračky - některé z nich mohou být vybaveny rolničkou nebo zvukovými efekty,
 • kožešinky, šustící prvky atp.

Dítě na hrací dece

Závěsné hračky je možno odpojit a rozložit volně po hrací dece. Tuto možnost lze využít zejména, když se miminko dostane do věku, kdy už je schopno se otáčet ze zad na bříško a hrát si tak v poloze pasení koníčků1, což je přibližně po 4. měsíci věku3. Tato poloha nejenže děťátku přináší nový pohled na svět, ale posiluje také břišní a zádové svalstvo. Hrací deka tedy napomáhá dětem i ve správném vývoji hrubé motoriky. Položené hračky lze také použít na nácvik placení nebo lezení po čtyřech - maminka hračku posune, zašustí s ní nebo s ní zatřese a hračka vyvodí zvuk, který dítě zaujme a bude se snažit k hračce odstrkováním dostat.

Hrací deku lze dobře využít i v batolecím2 věku, postačí odejmutí přídavných oblouků nebo hrazdičky a vznikne tak pěkná a měkká hrací plocha. Na hrací dece může pak dítě odpočívat, "číst si knížky" nebo si hrát s jinými hračky.

Cenová dostupnost

Cenové rozpětí hracích dek se pohybuje přibližně od 400,- Kč - 2 000,-Kč. Cena se odvíjí zejména od rozměru vybrané hrací deky, použitých materiálů, množství a druhů závěsných hraček, aktivních prvků a v neposlední řadě se cena hrací deky odvíjí také od výrobce, tedy od značky.

Hrací deka a bezpečné hraní

Hrací deka

 1. Hrací deka by měla být umístěna na zemi, aby nehrozil pád miminka6, dítě by také nemělo zůstat bez dozoru dospělé osoby.
 2. Je-li hrací deka tenká, je vhodné pod ni umístit obyčejnou deku a hrací prostor je pak pro dítě daleko komfortnější. Je nutné také dbát na to, aby v místnosti nebyl průvan a děťátku tak nebyla na zemi zima.
 3. Hrací deka by neměla obsahovat žádný polštářek, který zcela nevhodně pomáhá dítěti při hře na bříšku a podněcuje dítě ke zvedání hlavičky a krku. Tímto je dítěti naopak sebrána veškerá motivace a podporuje se tak nepřirozený záklon hlavičky a záklon v oblasti bederní páteře, který může v budoucnu dítěti způsobit motorické problémy.
 4. Hrací deka by taktéž neměla obsahovat žádné otáčecí, či vyvýšené ostrůvky, které dítě ochudí o polohu, v níž se cítí nejlépe, učí se na ní zvedat hlavičku a posilovat zádové svaly. Dítě musí mít na dece oporu jak na obou horních, tak i na obou dolních končetinách.
 5. V případě venkovního použití hrací deky (zahrada, terasa) je nutné miminko chránit proti hmyzu a před slunečním zářením. Vhodné je tak dítě namazat vhodným opalovacím krémem a dát pozor, aby se u dítěte neobjevila alergie na sluníčko. Před hmyzem lze dítě chránit tak, že se vloží hrací deka do dětské cestovní postýlky14, která bude poté ze všech stran chráněna moskytiérou.
 6. Hrací deku lze umístit také do dětské ohrádky2, např. proto, aby k ní neměli přístup domácí mazlíčci a bylo tak zamezeno nechtěnému zašpinění.
 7. Hrací deka by se měla udržovat v čistotě, je tedy zapotřebí ji pravidelně prát - nejlépe v pračce na 30 - 40°C, dovoluje-li to výrobce.

Seznam výrobců hracích dek

Výrobci hracích dek

 • Baby Einstein
 • Babypoint
 • Canpol Babies
 • Fisher-Price
 • Hauck
 • Chicco
 • Jané
 • Lamaze
 • Playgro
 • Sassy
 • Taf Toys
 • Tiny Love ... a jiné.

Více o hrací dece na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.rodina-finance.cz/deti.205/vyber-hraci-deky.21866.html
 2. http://www.rodina-finance.cz/materstvi.204/druhy-a-vyber-hraci-deky.21885.html
 3. http://www.heureka.cz/

Hodnocení a zkušenosti s hrací dekou

Máš zkušenost s hrací dekou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
nazka  23. bře 2017

Nejlepší zábava

Deku máme jen půjčenou, ale kdybych věděla, kolik času na ní stráví Terezka, tak bych ji koupila hned. Malá na ní tráví denně dvě až tři hodiny, podle chuti. Obměňuji jí zavěšená zvířátka, tak má pořád co zkoumat. Je jí půl roku a na deku bych nedala dopustit. Máme hrací deku Taf toys.
elekthra  8. kvě 2016

Nezaujala

Hrací deku jsme (díky bohu) měli jen půjčenou. Malého jsem dávala do "pelíšku" (velký vak vyplněný kuličkama), na to jsem dala deku a pak na ni malého na záda položila (cca od 1 měsíce). Nikdy o hračky neprojevil žádný zájem, maximálně se snažil žužlat okraje. Vydržel tam vždy jen pár minut (což stačilo, když jsem třeba potřebovala oloupat brambory nebo dát prát prádlo. :-) ) Ani s pozdějším věkem se to nelepšilo, asi mu vadilo, že má malý výhled a pak to vyřešila Manduca a lehátko. :-)
veroushek  1. bře 2016

Škoda, že jsme deku zavedli později

Deku jsme koupili bohužel až ve 3 měsících, takže dítko není moc zvyklé. Chvíli u toho vydrží, sem tam si bouchne do hrazdičky a pak kňučí, že chce moji pozornost,tak na něho bafám a kukám z poza hrazdičky. Uvidíme, zda se chytne! :-)
adenka84  30. lis 2015

Campol babies

Já měla pro obě dcery hrací dečku Campol Babies konkrétně deku farma. Byla krásně barevná, měla spoustu vychytávek. Nejraději děti měly šustící oušku u kravičky a pak kytičku, ve které bylo zrcátko. Vyhrály si na ní obě bezvadně. Já si v klidu mohla udělat co byla potřeba, často na dečce i vytuhly. A ještě jsem ji po dvou dětech za slušnou cenu prodala.
beruska125  4. srp 2015

Nepotřebné

Dostali jsme darem hrací deku. Nejdříve malou nezajímala, takže byla spíše složená a schovaná. A teď v 6 měsících UŽ ji zase nezajímá, protože už leze a odleze si kam chce a na dece nevydrží, :-D takže pro nás hypotetické využití 3-6 měsíců, které jsme propásli. :-) Máme nějakou obyčejnou, neznačkovou a ložná plocha je z hrozného umělého materiálu. :-(
mmirunda  6. črc 2015

Vůbec nezaujala

Naši dceru bohužel hrací deka vůbec nezaujala. Možná to bylo tím, že byla špatně zvolená ( koupená z druhé ruky na bazárku ) a nebo ji prostě nezajímala tak všeobecně. Mnohem raději si hrála s volnými hračkami a kousátky a nejvíc ji bavilo vibrační lehátko. Podle mého názoru není hrací deka nezbytnou součástí výbavičky pro miminko
sibara  15. bře 2015

Volitelný doplněk

U první dcery jsme deku neměli, u druhé Taf Toys - chytráček. Dcerka si na ní vyhrála, ale stejnou službu nám u první udělala normální deka v kombinaci s hrazdičkou, případně dalšími hračkami.

Za mě - proč ne, je to asi hojně využívaný prostor pro hraní/hračka. Ale v případě nedostatku financí nebo pokud do ní prostě investovat nechci, je poměrně snadno nahraditelná jinak.
holyjane  15. bře 2015

Není nezbytná

Hrací deku jsme pořídili, malá v ní ale byla všeho všudy jen párkrát. Od mala je to kontaktní miminko, takže u nás tahle zabavovací metoda nikdy neprošla. Deku jsme poslali dále, ale na druhé ji pořídíme znovu. Tentokrát budu nad výběrem více přemýšlet. Měli jsme doma hodně vypolstrovanou deku od playgro - takového lvíčka, a myslím si, že jak v ní byla malá zapadlá, trochu se tím omezil a opozdil motorický vývoj, jak se v ní nemohla volně pohnout. Příště si vyrobím "hendmejd", ta bohatě postačí. :)
marie_anna  14. bře 2015

Deka super věc

Máme úplně obyčejnou hrací deku. Není ani moc barevná - zhruba tři barvy - ale můžeme na hrazdičku pověsit, co chceme, a nemusíme proto utrácet peníze za předražené "vytuněné" blikací, svíticí, štěkací a jinak běsnící propriety. :-) Pověšené hračky můžeme měnit podle aktuálního předmětu zájmu dítěte.
celaskon87  13. bře 2015

Nám stačila hrací hrazdička

Naše miminko vyrostlo ze zavinovačky, přirozeně už odmítalo být v uzavřeném prostoru košíku a nejlépe mu bylo s námi na sedačce nebo na zemi. Porozhlédla jsem se po nějaké hrací dece, dokonce jsem jednu měla půjčenou od příbuzenstva. Odezva mého dítě nijak valná, připadal mi tam zmatený. Zato miluje, když mu někdo drží (šustící, hrkací a chrastící, pestrobarevnou) hračku, aby si ji mohl ošahat, obouchat a nyní už i ochutnat. Protože nás nebavilo věčně dítěti hračky držet, pořídili jsme hrazdičku na zavěšení hraček, která má obrovský úspěch. Další hračky jsme nechali volně na dece na zemi, takže je motivován ke hře nejen nad sebou ale i vedle sebe, což ho podněcuje k otáčení.
zebruska  13. bře 2015

Super věc, vozíme všude

Deku jsme objednali, když bylo prckovi 6 týdnů. Největší boj byl vybrat tu správnou. Nechtěla jsem malinkou, na kterou se vejde jen chvíli, takže jsem hledala větší, ale ty zase byly nákladnější. Nakonec jsme vybrali deku od Taf Toys - Zvídálek. A ani na chvíli těch peněz nelitujeme.

Zdendovi se na ní líbí, hračky sleduje od začátku, má polohovací polštářek a můžu tam u něj ležet i já (nebo babička, tatínek). Dobře se dá sepnout, takže ji vozíme na delší návštěvy. Určitě se dá vytvořit doma. Než přišla, měla jsem nad prckem mezi židlemi nataženou stuhu a na ní hračky, ale neměli jsme ty "správné". Zatím jsem ji neprala. Švagrová má jiný typ od stejného výrobce, prala už dvakrát a není to na dece znát.
katasv  10. bře 2015

Hodila se, ale šlo by to i bez ní

Hrací deku jsme měli půjčenou, takže proč ji nevyužít. Když nastala doba, že se nechal brouček i na chvíli odložit (kolem třetího měsíce), tak jsme ji začali používat. Koukal na zavěšené hračky (dávala jsem mu tam i jiné), časem do nich bouchal, točil s nimi a samozřejmě je žužlal. ;-)

Když začal lézt (kolem osmého měsíce), stalo se z ní shromaždiště hraček. :) Teď už je vrácena původnímu majiteli a hračky jsou po celém bytě.
kacik87  14. únor 2015

Hrací deka Play and go

Koupili jsme hrací deku z Tesca. Dávali jsme tam malou již od prvního měsíce, ráda se koukala na zvířátka nad ní a často u toho usínala. V dalších týdnech se začala za hračkami otáčet, chytat je a ochutnávat je. Časem jí deka přestala bavit, to bylo zhruba ve třech měsících. Myslím si, že se nevyplatí do hrací deky příliš investovat, je to opravdu jen na chvíli.
karol89  8. lis 2014

Playskool se zrcátkem

Je skvělá. Nejen, že má zrcátko, ale i pár hraček, které se do ní "zarazí". :-D Nemusí se prát, stačí jí jen otřít, má super materiál, že když se stane nějaká nehoda, tak stačí fakt otřít a rychle uschne. Zrcátko bylo TOP, malá na sebe pořád koukala, podporovalo jí to v pasení koníků, a díky tomu se jí taky moc líbilo na bříšku. Teď jí je 13 měsíců a má ji v ohrádce.
petulka_zdenda  7. lis 2014

Hrací deka Bright Stars

Od kamarádky jsme dostali hrací deku Bright Stars a musím říct, že super. ;-)
Malou jsme na ní začali dávat až po druhém měsíci, ale řekla bych, že vnímat hračky na hrazdičce začala až po tom 3. měsíci. ;-) Teď už si na ní krásně vyhraje. Na hrazdičku jí věšíme různé hračky a zabaví se na celkem dlouhou dobu. Deka je barevná a měla na hrazdičce několik hraček ;-)
Za nás všem doporučuji.
alneka  3. lis 2014

Nemáme rádi plasty

Protože jsem v mém širším okolí jedna z posledních, co rodí, udělala jsem si už zkraje těhotenství představu, co se mi líbí a co nelíbí. S partnerem jsme proti plastům v dětských rukách a pusách, mám šikovnou maminku, takže hrací deka pro naše mimino bude z části home made. Mamka mi šije z bavlněné látky s vybraným motivem deku, kterou vycpe vatelínem. Interaktivní prvky budou zajištěny všitím namačkaného igelitu do některých čtverců před prošitím, jinde budou velké patenty na přidělání hraček, hrazdičku kupujeme zvlášť dřevěnou. A kdyby maminka nebyla šikovná s šicím strojem, řešila bych věc stejně - zakoupením pevnější bavlněné deky.

Dřevěná hrazda a vůbec celé řešení takového hracího prostoru mi přijde vhodnější v několika ohledech:
1. skladnost - co jsem viděla kupované hrací deky, je hrazdička na pevno přidělaná, když se dá složit do placatého tvaru, nedají se plastové díly ohnout, takže zabírá strašně moc místa
2. údržba - bavlněnou deku můžu kdykoli vyprat
3. variabilita - na deku si přidělám, cokoli budu chtít, poroste s miminem. Hrazdu navíc můžu použít i bez deky. Nejsem omezena velikostí deky dle nabídky výrobců.
3 lidé považují za užitečné