Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

4. měsíc vývoje dítěte

Ve 4. měsíci svého vývoje začíná dítě kromě hlavičky ovládat i svá zádíčka. Ve 4. měsíci může maminka své děťátko na malou chvilku umístit do lehátka se sklonem 45° tak, aby mělo miminko podsazený zadeček a záda dokulata.

V tomto období začíná dítě upřednostňovat maminku před cizími lidmi. U lidí, kteří se děťátku v něčem nezamlouvají, mohou začít plakat a natahovat se po maminčině náručí. Maminka by měla v tomhle dítě chápat a zbytečně ho netrápit pobytem u osoby, která se miminku nelíbí.

Pro miminko začíná období, ve kterém hrají ústa důležitou poznávací roli. Všechny věci, které dítě objeví skončí v ústech, ať už se jedná o části těla, oblečení, hračky nebo cokoliv jiného. Je důležité, aby mu byly nabízeny jen takové hračky, které pro něj nejsou nebezpečné a jsou hygienické. Důležité je také vyndávat dítěti dudlík85 z pusinky, aby mělo prostor pro zkoumání nových věcí. Koncem 4. měsíce se může v dětské pusince objevit první zoubek4. Se vzhledem dítěte je také spojena výměna původních vlásků za nové. Změnou si prochází i oči, které se mění z modré barvy, se kterou se dítě narodilo, na barvu jinou. Modré ale mohou zůstat už natrvalo.

Dítě a jeho výška a váha

Váha

pohlavíváha spodní hranice (kg)optimální váha (kg)váha horní hranice (kg)
chlapeček4,86,78,4
holčička4,66,07,6

Výška

pohlavívýška spodní hranice (cm)optimální výška (cm)výška horní hranice (cm)
chlapeček58,663,768,7
holčička57,262,066,8

Dítě a jeho fyzický vývoj

Hrubá a jemná motorika:

 • na bříšku - dítě zvedá hlavičku i s hrudníkem, otáčí hlavičkou a pozoruje, co se kolem něj děje
 • na zádech - prohlíží si své ručičky, zkoumá jejich chuť a snaží se je spojit k sobě. Děti se umí přetočit z lehu na zádech na levý nebo pravý bok, ty šikovnější zvládnou i přetočení na bříško
 • přitahování - při přitahování se miminko začíná snažit, zvedá hlavičku a přitahuje se ručičkama. Do samostatného sedu to je ještě daleko. Přitahování se do sedu (tzv. pasivní sed) není pro vývoj páteře zdravé, miminku tuto možnost (kromě kontroly motorického vývoje8 u lékaře) v žádném případě nenabízíme, možná bude potřeba přestat používat lehátko. K vývoji sedu dochází z polohy na čtyřech, z lezení.

Více o motorickém vývoji dítěte se dočtete v samostatném článku: Motorický vývoj dítěte8.

Video: Přetáčení na bříško

Smysly:

 • zrak: dítě kouká kolem sebe a pozoruje děj
 • sluch: pečlivě poslouchá zvuky, které kolem sebe slyší a otáčí se za nimi
 • hmat: hračku zvládne dítě držet čtyřmi prsty. Palec je zatím pasivní.

Dítě a sociální vývoj

Miminko má rádo společnost. Když se ocitne samo, začne křičet a přivolává si společnost, po které touží. Děti se rády smějí a začínají vydávat hrdelní zvuky spojené s dětským povídáním. Svými ústy dokážou profoukávat vzduch a dělat bubliny. Při radosti si umí výsknout a vykřiknout. Dokáží ovládat hlasitost a tón svého hlasu, které mění podle nálady. Z písmenek začínají používat h, n, k, f, b, p.

Dítě a příkrmy

U dětí, které jsou kojeny70 i krmeny umělými mléky49 se může, ale nemusí, na konci 4. měsíce začít se zaváděním příkrmů10. Ideální chvílí je, když miminko projeví o jídlo zájem. Příkrmu34 by ale neměla být plná porce, mělo by se jednat spíše jen o ochutnávání a seznamování se dítěte s jídlem.
4. měsíc vývoje dítěte

Více o dětských příkrmech a jejich zavádění v následujících článcích: Zavádění dětských příkrmů10 a Dětské příkrmy34.

Video: První lžička

Potřebná výbavička pro dítě od 4. měsíce věku

Dítě začíná zkoumat svět kolem sebe a strkat do pusinky vše, co kolem sebe vidí. Je vhodné pořídit nezávadné a hygienické hračky, se kterými si dítě může bez jakéhokoliv nebezpečí hrát.

Na konci 4. měsíce se může u dětí začít s prvními příkrmy. Rodiče by měli svým dětem k prvním jídlům pořídit:

 • nezávadnou lžičku,
 • nerozbitnou mističku nebo talířek,
 • bryndáček, aby dítě jídlem neznečistilo své oblečení1
 • vhodný může být také ohřívač příkrmů,

Během zavádění příkrmů je možno dítě uložit do autosedačky10 nebo do lehátka19. Maminky se mohou poohlédnout také po jídelní židličce32, ale s jejím použitím počkat, dokud se dítě nebude umět samostatně posadit, jestliže se nedá židlička napolohovat do pololehu.


<<3. měsíc vývoje dítěte1 / >>5. měsíc vývoje dítěte3

Více o 4. měsíci vývoje dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
 2. http://www.mimina.cz/
 3. Pediatrie pro praxi
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se 4. měsícem vývoje dítětě

Máš zkušenost se 4. měsícem vývoje dítětě?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
evulinka27  2. únor 2017

Šikovné ručičky

Syn se teď hodně ve 4 měsících posunul s motorikou. Mám pocit, že je to teď přelom z miminka na batole. Už týden ovládá bravurně otočení na bříško a otáčí se všude i v tom nejmenším prostoru. Prvně lépe na jednu stranu, teď už trénuji i druhou. Všecko ožgrindá. Ručenky ovládá o moc lépe. Hračky okamžitě s naprostou přesností uchopuje. Hrozně ho zajímají barevné knížečky, miluje zpívání a ukázkové hry. Směje se nahlas. Snaží se po nás opakovat (bouchnutí ručenky do nožiček, mlasknutí). Je to smíšek. Jen v noci se mi pořád budí hlady co 2 hodiny...
1 poděkování
prapodivna  7. říj 2014

Jak to šlo u nás

4. měsíc začala být dceraka mnohem vyrovnanější a veselejší miminko. Oblíbila si celou rodinu a velice důkladně si vybírá, koho z neznámých lidí oblaží úsměvem, nebo pláčem. Začala rozlišovat prostředí, neznámá místa zkoumala vážným pohledem a když se jí někde nelíbilo, dala to najevo.

Naučila se přetočit na bok, na bříško jen s pomocí, kdy jí pomáhám jemným tahem za nožičku. Zvládla držet a hrkat s hračkami, začala se smát při každé možné příležitosti. Například: přijela jsem k rodičům, malou jsem držela v poloze na tygříka, pod ní se honili psi a dělali psí kusy a malá se tomu nahlas smála :)
1 poděkování
andrejka_86  25. lis 2013

Dárek k svátku :-)

Syn měl 3 měsíce a 11 dní a v kalendáři bylo napsáno: Dnes má svátek Andrea. Malý si hrál na zemi na dece a já vedle něj sledovala telku. Najednou vidím prcka na bříšku, řeknu hm, to je šikula a pak mi to do došlo! On se právě sám přetočil na bříško! x-)
Hned jsem ho přetočila zpátky na zádíčka a malému se to tak zalíbilo, že to zkoušel pořád znovu a znovu.
Opravdu krásný dárek k svátku si pro maminku schovával :-)
6 poděkování