Opalovací krém

V současnosti je na trhu k dostání velké množství opalovacích krémů, avšak mnoho informací na obalech jsou jen pouhými reklamními triky, které mají za úkol nalákat spotřebitele. Jak je to tedy s opalovacími krémy doopravdy a v čem tkví jejich podstata ochrany?

Opalovací krém v jakékoli formě (gel, mléko, krém, olej) má za úkol filtrovat škodlivé složky slunečního UVA i UVB záření a zároveň působit jako odrazová plocha pro nevhodné sluneční paprsky. V jeho obsahu lze najít i složky, které působí a přispívají k regeneraci kůže - vitamín E nebo beta karoten.

Ovšem žádný z přípravků na opalování nechrání pokožku 100% a proto je důležité při pobytu na slunci (nebo i ve stínu) aplikovat ochranný krém několikrát za den, přičemž délka pobytu na slunci závisí na daném faktoru opalovacího přípravku a také na fototypu jedince.

Dělení podle fototypu

Opálením se pokožka chrání proti slunečnímu záření. Horní vrstva kůže obsahuje buňky s pigmentem, který se vlivem UVA záření zabarvuje, UVB záření tyto pigmentové buňky dělí a čím je toto dělení silnější, tím více pigmentu vzniká. Tento poté putuje do horních vrstev kůže, která následně reaguje zhnědnutím. UVB paprsky navíc kůži zesilují, což je další ochranný mechanismus.

Lidé se dělí celkem do čtyř základních skupin fototypů:

TypizaceReakce pokožky na sluneční paprskyPobyt na slunci v min. bez ochranného faktoru
Fototyp I. (velmi citlivá) - lidé s velmi světlou pletí, četnými pihami, často rezavé barvy vlasů a světlé barvy očívždy zrudne, nikdy nezhnědne5-10 minut
Fototyp II. (citlivá) - lidé se světlou pokožkou a sklonem k tvorbě pih, vlasy světlejšího odstínu a stejně tak oči (modré, šedé, zelené)vždy zrudne, hnědne jen málo10-20 minut
Fototyp III. (normální) - lidé se světlou hnědou pletí, tmavými vlasy a hnědýma očimaobčas zrudne, ale vždy dobře hnědne15-25 minut
Fototyp IV. (odolná) - lidé s tmavší pletí, tmavýma očima a tmavými vlasynerudne, vždy snadno zhnědne25-35 minut

Z tohoto tedy vyplývá, že má-li jedinec opalovací krém s ochranným faktorem 25 a je citlivý typ (fototyp II.), tedy že je zde šance na spálení se sluníčkem do deseti minut, faktor vynásobíme minutami a vyjde nám, že krém jedince ochrání celkem 250 minut.

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s opalovacím krémem

Máš zkušenost s opalovacím krémem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost