Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

10. měsíc vývoje dítěte

V 10. měsíci vývoje dítěte se vývoj trošku zpomalí. Tělo se začíná fyzicky a psychicky připravovat na první krůčky a samotnou chůzi.

Dítě se přesouvá z fáze plazení do fáze lezení po čtyřech. Jsou ale děti, které fázi lezení zcela přeskočí, avšak podle některých zdrojů (odborníků) není přeskočení lezení po čtyřech vhodné. Lezení po čtyřech posiluje střed těla (tzv.core) a je tedy potřebné, aby dítě alespoň nějakou, ikdyž krátkou dobu lezlo.

Děti začínají prozkoumávat okolí a jsou velmi rychlé. Důležité je zabránit všem nevhodným místům, kam by se dítě mohlo dostat a ublížit si, např. zásuvky, rohy nábytků nebo stolů či schodiště. Zásuvky je dobré zaplnit záslepkami, rohy olepit chrániči na rohy a schodiště zahradit zábranou nebo naučit dítě pomalu a bezpečně scházet dolů. Děti jsou velmi učenlivé a techniku scházení dolů ze schodů se naučí velmi rychle a zanedlouho zvládnout samy velmi rychle schody vylézt, ale i samy slézt.

Lezení po schodech

V 10. měsíci se u dítěte také zdokonaluje sezení. Zvládne si sednout z jakékoliv pozice, otáčí se ze strany na stranu a udrží rovnováhu i v sedě na židli.

Smích začíná být čím dál tím více slyšet. Děti začínají chápat srandu a zábavu. Svou radost projevují úsměvem, vřískáním nebo hlasitým hrdelním smíchem.

Dítě a jeho výška a váha

Váha

pohlavíváha spodní hranice (kg)optimální váha (kg)váha horní hranice (kg)
chlapeček7,79,511,5
holčička7,08,910,8

Výška

pohlavívýška spodní hranice (cm)optimální výška (cm)výška horní hranice (cm)
chlapeček68,773,678,6
holčička66,671,877,0

Dítě a jeho fyzický vývoj

Hrubá a jemná motorika:

 • lezení po čtyřech - při únavě po delším lezení si dokáže sednout a po odpočinku se zase přesunout na čtyři a lézt.
 • sed a stoj - dítě se přitahuje k nábytku a snaží se postavit na nožky. Vydrží na nožičkách i stát a přidržovat se nábytku. Ti šikovnější se zkoušejí pustit a udržet rovnováhu.
 • chůze - šikovné děti se postaví a chodí kolem nábytku.

Smysly:

 • zrak a hmat: Nejoblíbenější zábavou je hledání hraček, které dítě vidělo, když se ukrývaly, např. do zásuvky, pod peřinu apod.
 • hmat: od minulého měsíce se zdokonalilo uchycení hraček mezi palec a ukazováček. Zvládne udržet hrníček bez víčka a napít se z něj.

Dítě a sociální vývoj

Děti rozumí slovu NE, ale slyší na něj jen když ony samy chtějí. Aby na sebe dítě upoutalo pozornost, může plakat, křičet, pištět nebo se hlasitě smát. Zvládne se soustředit na více než jednu věc.

Děti přecházejí od dětského žvatlání k prvním slůvkům, např. máma, táta, haf haf apod. Rozumí jednoduchým slovním spojením, např. přines hrníček, zanes kapesník, zavři zásuvku, otevři skříň, kde je táta aj.

Oblíbenou činností u dětí je napodobování lidí z okolí.

Děti a hry

 • na honěnou,
 • na schovávanou,
 • na chytanou (na babu),
 • bububu,
 • pohybové básničky - např. vařila myšička kašičku, Brambora1 apod.
 • zkoumá všechny skrýše, co je v nich ukryto. Je dobré dítěti pořídit nějaké boxy na hračky, do kterých bude "uklízet" a znovu vytahovat své hračky,
 • strkání jakýchkoliv věcí do jakýchkoliv otvorů - od sponek, přes tužky až po telefony do zásuvek či odpadkových košů.

Video: Veronika - 10. měsíc

Výbavička pro 10ti měsíční dítě

Začnou-li děti chodit a obcházet nábytek, mohou se maminky poohlédnout po dětském aktivním chodítku18. Ti zdatnější už začínají jezdit na plastovém odrážedle14.


<<9. měsíc vývoje dítěte1 / 11. měsíc vývoje dítěte>>3

Více o 10. měsíci na Modrém koníku

Použité zdroje

 1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
 2. http://www.mimina.cz/
 3. Pediatrie pro praxi
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 10. měsícem vývoje dítěte

Máš zkušenost s 10. měsícem vývoje dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
fifina86  9. lis 2016

Nepřesnost v článku

Dobrý den,

informace o pořízení aktivního chodítka, když dítě ještě jen obchází nábytek, je chybná. Dítě se tím učí špatný pohybový vzorec. Aktivní chodítko má dítě dostat až když samo jistě chodí. Tolik mé informace a zkušenosti z odborného pracoviště, kam docházíme se synem (VVV).
4 poděkování
veeeraf  29. zář 2016

Šikovný, ale na sed čekáme marně :-)

Adámek je jak z hadích ocásků, všechno prozkoumat, všude být, všude asistovat. Taky vzdorovat, když řeknu rázné NE. Stojí a obchází nábytek. K mé spokojenosti si v noci umí najít dudlík a dát si ho zpátky do pusy. Na sed ale zatím čekáme marně, věřím,že na něj prostě nemá čas jak ho svět a objevování fascinuje. :-)
0 poděkování
shak29  3. srp 2015

Nejmladší a nejčilejší

Obě děti začaly chodit chvíli před rokem. Syn 1 den před a dcera 10 dní před. Nejmladší dcerka ovšem musela být nejlepší z nich a první samostatné krůčky udělala už v 10. měsíci. Takže na procházky s kočárem? Jestli chceš jet s řevem, mámo, tak klidně.

Tedy asi 75 centimetrový prcek ťape venku za ručičku, osahá si chodník, trávu, párkrát otočí směr, ale je spokojená. :-D
1 poděkování