Odrážedla pro děti

Odrážedla pro děti se od kola4 nebo tříkolky3 odlišují v tom, že nemají brzdy a pedály, dítě se musí nohama odrážet od země, aby uvedlo odrážedlo do pohybu, stejně tak musí nohama brzdit, aby zastavilo. Odrážedlo se obvykle používá k nácviku stability před koupí kola a slouží pro dítě k rychlejšímu pohybu po venku. Odrážedla jsou obvykle lehká, unese je bez problémů dospělý i dítě. Dražší typy odrážedel mívají nastavitelnou výšku řidítek a sedátka, dítě je tedy využije po delší dobu.

Bezpečné používání odrážedla

Odrážedla jsou vhodná až pro děti, které se umí samy z polohy na čtyřech stabilně posadit, stoupnout si a chodit kolem nábytku, idéalní je, pokud umí i chodit samy i ve volném prostoru, v případě odchylek od normálního motorického vývoje8 je třeba použití odrážedla konzultovat s ortopedem nebo fyzioterapeutem. Odrážedlo musí mít správnou výšku sedátka a řidítek, mělo by se využívat jen malou část dne (zhruba 2h). Při odrážení má dítě střídat obě nohy, čímž se kompenzuje prohnutí v bedrech, pokud se dítě odráží oběma nohama současně, odrážedlo nepoužívejte.

Riziková je při používání odrážedla rychlost, jaké na něm dítě může dosáhnout, především při jízdě z kopce. Odrážedlo nemá brzdy, děti obvykle bývají zaujaté jízdou, mají nízkou předvídavost a ne vždy na pokyny rodiče ihned zareagují, to vše je třeba brát v úvahu při výběru místa, kde necháte dítě odrážedlo používat. Vhodnou ochrannou pomůckou je dětská přilba5. Dítě je potřeba hlídat a učit, že před potenciálně nebezpečnými místy (jako je např. silnice, prudší kopec) musí zastavit, jít dál pěšky a odrážedlo ponese rodič. Dále je důležité dítě naučit brzdit celou plochou chodidla. Dítěti by se nemělo povolovat ani cílené bourání (do osob nebo předmětů).

Děti na různých typech odrážedel

Značky odrážedel

 • Alltoys
 • BIEMME
 • BIG
 • BINO
 • Falk
 • First Bike1
 • Chiccoo
 • Injusa
 • JD Bug
 • Kettler
 • LENA Rolocykl
 • Little Tikes
 • Master
 • Puky: Pukolino, Wutch3
 • Strider
 • Skibi Kids
 • Tedies
 • Wishbone Bike (lze sestavit jako malé nebo velké odrážedlo či jako odrážecí trojkolka)
 • Woody
 • Yupee: Enduro malé, Enduro velké, Jeep

Více o odrážedlech na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Odrážedlo
 2. http://kolo.cz/clanek/i-na-odrazedle-je-prilba-nezbytna/kategorie/rady-pro-deti/rubrika/rady
 3. https://www.modrykonik.cz/blog/eficenka/article/reakce-na-clanek-co-narusuje-motoricky-vyvoj-di/

Hodnocení a zkušenosti s odrážedly pro děti

Máš zkušenost s odrážedly pro děti?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kalkulantka  10. dub 2016

Skvělé odrážedlo k 2. narozeninám zn. Puky

Pro dceru jsme koupili odrážedlo až k druhým narozeninám. Neměla předtím žádné ani v podobě obyčejné motorky.

Dlouho jsem vybírali, ale nakonec jsem zvolili dobře. Koupili jsme dceři odrážedlo PUKY a musím říct, že i teď, když se jí blíží třetí narozeniny, jezdí se jí na tom skvěle a ještě nějaký čas bude. :-)

Pro drobnější děti, což ve dvou letech ještě většinou jsou, je tohle opravdu skvělá volba. ;-)
salme  1. bře 2016

Motorka a odrážedlo

První odrážedlo, tedy motorku,dostal syn ke svému prvnímu roku a kdybychom ji neschovali asi na ní drandí doteď. :-) V podstatě to u nás byla nejoblíbenější věc. Byla plastová, lehká a byla to naše kamarádka na většině výletech.

Motorku jsme vyměnili za odrážedlo Runner z Lidlu. Opět velká spokojenost. Jezdí na něm ještě teď, jen už to chvilkama střídáme s kolem. Myslím, že se na ní velice dobře naučil udržet rovnováhu a i díky tomu možná odmítá přídavná kolečka na kolo. :-)
betelgeuzz  5. srp 2015

Motorka a odrážecí kolo

Obě holky začaly nejdříve jezdit na plastové motorce Enduro, asi v 1,5 roce. Používaly ji něco přes rok. Motorka je lehká, dá se pohodlně nést, nebo položit na kočárek. U mladší jsem pak s sebou nosila provázek a když už nemohla, táhla jsem motorku na provázku.

Asi kolem 2,5 let jsme pořídili odrážecí kolo Davídek, tehdy vycházelo velmi dobře v testech, je lehké, malé, má ruční brzdu a cenově přijatelné. Na něm holky jezdily asi do 4 let, kdy přešly na šlapací kolo 12 (mladší se učí právě teď).

Přechod na šlapací kolo proběhl celkem rychle, s rovnováhou neměly problém, jen trochu zkoordinovat šlapání a řízení a naučit se nasednout a sesednout. Výhodou oproti kolu s postranními kolečky nebo tříkolkou je, že je lehké, dá se dát pod kočárek, nebo nést v ruce, když už dítě nemůže. Odrážecí kolo se u nás využilo opravdu hodně, zrychluje nám cesty, některé trasy by holky pořádně neušly, nebo by to bylo na dlouho, ale na odrážecím kole to zvládly v pohodě.
nikolapomahacova  4. srp 2015

Místo odrážedla motorka ;-)

K prvním narozeninám dostala Klárinka klasickou dětskou motorku, ale ještě nedosáhla na zem, a tak jsme čekaly až vyroste. Teď už na motorce jezdí, ale stále má v sobě jakýsi strach, že to nezvládne.
beruska125  4. srp 2015

Firstbike

Po několika hrozných plastových odrážedlech a ještě horších tříkolkách jsme koupili Firstbike. Syn se zpočátku bál a bylo mu velké, padlo až kolem tří let. Od té doby jezdí jako drak. :-) Kolo je bez poškození, schováme na druhé dítě. Syn jezdí i nyní skoro v 5 letech, ale my bychom ho už rádi naučili na normální kolo. Je vidět, že díky fb drží rovnováhu. Teď jen aby přidal šlapání a řízení dohromady. ;-)
cinky  8. črc 2015

Odrážedla

Dcerku nikdy moc odrážedla nebraly, ale i přesto jsme ke druhým narozeninám Yedoo too too koupili. Naučila se na něm jezdit pořádně až o rok později. Nějak to prostě nechápala a spíš s ním pořád chodila. Teď, o dva roky později, jezdí radši na kole. Ale vášnivá cyklistka z ní asi nebude.

Zato syn, ten ještě ani pořádně nechodil a už jezdil na odrážedlu ve tvaru auta. V roce a půl dostal klasickou motorku a hned druhý den jezdil jak drak. :-) Má ji stále doma a nesmírně ho baví. Dělá smyky a různé parádičky. Venku jezdí na odrážedle po dcerce. Na něm se taky naučil skoro hned. Myslím, že to bylo kolem 20-ti měsíců. Ještě ani pořádně nedosáhl a už chtěl jezdit. Kolo ho zatím nebaví.
mmirunda  6. črc 2015

Motorku miluje

Dcera dostala svoje první odrážedlo (motorku) poměrně pozdě. Měla téměř dva roky a už mi přišla na klasickou Enduro motorku veliká, ale pokaždé, když jsme někam přišly a motorka tam byla, byla úplně nadšená a nedala ji z ruky. Vzhledem k tomu, že začala díky zdravotním problémům později chodit tak i první odrážedlo holt přišlo později.

Momentálně uvažujeme i o prvním first bike, ale asi ještě počkáme do příštího roku. Zkoušela to na něm venku, když si ho půjčila od kamarádky a moc ji to nezaujalo a nebavilo. Takže konečné rozhodnutí necháme na ni. ;-)
mykolaapsi  8. dub 2015

Střídáme motorku a kolo

K prvním narozeninám dostal Štěpánek klasické plastové odrážedlo - motorku v nejmenší velikosti. Pořádně se na ní rozjezdil až kolem 15 měsíců (má kratší nohy a dlouho nedosáhl pořádně na zem). K druhým narozeninám dostal odrážecí kolo Yedoo TooToo, taktéž v nejmenší velikosti (výrobcem psané již od 18 měsíců) a rozjezdil se na něm během týdne. Nyní střídáme motorku a kolo, podle toho, jak chvátáme. Na motorce jezdí rychleji, na kole je stále opatrnější. :-)
tanak  7. dub 2015

First Bike ANO všemi deseti

K 2. narozeninám jsme dceři koupili First Bike s adaptérem, aby pohodlně nožkama dosáhla na zem (přesně na narozeniny měřila 91cm). Během tří procházek se na odrážedle naučila s přehledem jezdit. Nyní, když má 3 roky, tak už jezdí bez adaptéru (momentálně měří 98cm). Za rok ježdění na First Biku nejsou vidět žádné známky poškození, malá je z něho pořád nadšená. Krásně se naučila držet rovnováhu. Jako doplňky jsme koupili košík i zvoneček na řidítka a oboje hojně využíváme. Co však používat neumí je ruční brzda. :-D Já oceňuji hlavně jeho lehkost, když ho v ruce nesu z delší vyjížďky.
Za mně byl kup First Biku dobrá investice a jsme s ním všichni ve všech ohledech spokojeni. Doporučuji.
lauramyn  12. únor 2015

Vše, co jezdí, je super

Kluci ještě pořádně nechodili a už jezdili po celém bytě na autíčku. Doba odrážedel - autíček byla u nás opravdu dlouhá a když byli kluci parťáci a staršímu byly 3 roky a mladšímu 1 rok, tak jezdili po bytě většinu dne, krom parkování autíček a přestávek na uspokojení jiných potřeb. Většina videí, které doma máme z tohoto období, je na autíčku.

Hned další stadium přebraly motorky. Ale ty již byly na ven. Je to ale více klučičí zábava. Holky moc tuto domácí zábavu neocenily. Ty spíše tlačily kočárky. Až pak venku jezdily na motorkách.

Odrážedlo je jeden z nejlepších plastových vynálezů. A pak jsou pro starší děti super odrážedla jako předchůdce kola a učí děti rovnováze. Moc doporučuji všem.
aninkas1  9. lis 2014

First Bike od 2 let?! U nás ne :-/

Dědeček, zuřivý cyklista, se před synovým druhým rokem začal zajímat, jakéže první kolo má vnukovi pořídit - tak jsem navrhla všemi opěvovaný FB.

Děda objednal, zaplatil, pořídil helmičku a my jen dokoupili zvoneček ve tvaru kompasu. Ovšem ani s adaptérem pro menší děti náš syn nebyl ve 2 letech schopný na FB jezdit - nedosáhl nohama na zem :-( Byť měřil pěkných 98cm, pořád mu to bylo vysoko, takže jsme kolo nechali u ledu a dali mu ho až další jaro, to mu byly necelé 3 roky. A hned to je znát - kolo/odrážedlo je velmi oblíbené, syn se naučil, že bez helmy se nejezdí a krásně drží rovnováhu. Tím, že je velmi hubený, tak mu to možná minulý rok nešlo tak dobře.

Takže u nás až od 3 let. Nicméně, teď už je kolo super, jsme rádi, že ho máme a dobře se s ním jezdí. Je velmi bytelné a přesto docela lehké.
pajenka  8. lis 2014

Puky Wutsch

Jako první odrážedlo jsem vybrala Puky Wutsch. Dceři se moc líbí a jezdí se jí na něm dobře, drandí jak starý mazák a řeže zatáčky.

Máme k dispozici i dvě plastové motorky různé velikosti, ta jedna je hodně nestabilní a ta druhá je Enduro, které je zase o dost vyšší, než Puky, takže k prvním narozeninám by bylo nevyužité. Nyní přemýšlím o dvoukolovém odrážedle typu First bike.
1 člověk považuje za užitečné
leenulka89  4. lis 2014

Motorka a SMOBY odrážedlo

Dcera si ve svých 20M vyhraje krásně jak s motorkou, tak s odrážedlem Minnie SMOBY.

Odrážedlo SMOBY dostala k 1.narozeninám, nejdříve ho používala jako aktivní chodítko, pak se naučila na něm jezdit, a motorku jsme jí dali cca o měsíc později a pořád má ráda obojí.
hhaann  13. únor 2014

Zkušenost s odrážedlem Wishbone Bike 3v1

Ahoj všem,

chtěla bych se vámi podělit o mou zkušenost s odrážedlem Wishbone Bike 3v1, které jsme koupili. Odráželo jsme vybírali dlouho. Protože nemáme rádi plasty, sháněli jsme dřevené nebo kovové. Nakonec to vyhrálo právě tohle a my a hlavně naše holky jsou spokojený. Je super. Dá se nastavovat a vydrží fakt hodně. Sice je možná trochu dražší, ale podle mě se vyplatí. :-)