Dětské kolo

Děti rostou velmi rychle5 a jakmile jim začne být přívěs za kolo6 nebo sedačka na kole10 malá a těsná, je na čase, aby se rodiče poohlédli po vhodném nástupci a pořídili dítěti dětské kolo. Před jeho pořízením by mělo dítě nejdříve umět správně udržet rovnováhu například při jízdě na odrážedle14. Dětské kolo by si mělo dítě před jeho nákupem vyzkoušet. Při výběru kola vhodné velikosti je důležitým údajem délka nohou dítěte od rozkroku k chodidlům, která se měří bez obuvi. Dítě musí z kola bezpečně dosáhnout na zem. Při jízdě je doporučeno užívat ochranné pomůcky, jako jsou dětské přilby5 a chrániče kolen a loktů. Pro lepší bezpečnost okolí by mělo mít dítě na řídítkách kola také zvonek.

Dětské kolo naučí dítě zákonům setrvačnosti (pohybu), šlapání, řízení, brzdění a sezení na sedadle. Naproti tomu tříkolky3, které jsou u dětí také velmi oblíbené, nerozvíjejí u dítěte potřebný smysl pro rovnováhu.

Děti na dětských jízdních kolech

Rozdělení dětských kol

  • podle velikosti - od 12 do 24 palců
  • podle barvy - dívčí a chlapecká

Velikost dětských kol

Velikost dětských kol je dána průměrem kol a ne výškou sedáku nebo velikosti rámu, jak je tomu u jízdních kol pro dospělé.

Dětské kolo pro děti od 2 do 4 let

Své první dětské kolo by mělo dítě vyzkoušet ve věku zhruba 3 let1, kdy může být kolo vybaveno přídavnými bočními kolečky. Nejmenší dětská kola ve velikosti 12 palců mívají protisměrnou šlapací brzdu, dítě brzdí instinktivně dupnutím na pedál směrem dozadu. Některé typy mají i čelisťovou přední brzdu. Délka nohou se udává 35 až 42 cm. Jako prevenci poranění dítěte2 by měl mít řetěz kola plastový kryt. Kolo je možné používat i s bočními balančními kolečky, alternativou pro menší děti je tříkolka3.

Dětské kolo pro větší děti

Ve věku mezi 4. a 8. rokem mají děti dostatečně vyvinutou fyzickou koordinaci a obratnost, umí dobře vyvažovat rovnováhu, umí zastavit a znovu se rozjet. Zhruba do 5 let nemají děti dostatečnou sílu a koordinaci ve svých rukou, aby používali správně ruční brzdu. Děti mají výborné fyzické dovednosti a jsou také dobře sebevědomé a motivované učit se jízdě na kole. Rodiče se musí obrnit trpělivostí, zatímco budou učit dítě jezdit na jeho prvním šlapacím kole.

Pro větší děti je vhodné dětské kolo ve velikostech od 14 palců, bez odpružené vidlice. Odpružená vidlice bývá až na kolech od 20 palců a na horských kolech od 16 palců. Kolo velikosti 14 palců (stejně jako velikost 18 palců) je méně častý velikostní mezistupeň. Názor mnoha odborníků je, že vzhledem k nízké hmotnosti dětí je odpružená vidlice na kolech do 20 palců včetně zbytečná. Tato kola jsou již s volnoběžkou a čelisťovými brzdami. Ty by měly být dostatečně účinné a seřiditelné a ráfky kola by měly mít dostatečnou brzdnou plochu.

Dětské kolo pro starší děti (od velikosti 20 palců) mívá i přehazovačku pro změnu převodů, obvykle je kvůli menší síle dětských prstů ovládána otočnou rukojetí. 16-ti palcové kolo je určeno pro děti vysoké 100 až 125 cm, 20 palcové kolo je určeno pro děti vysoké 105 až 135 cm.

Tabulka velikostí dětských kol:

Věk dítěteDélka dětských nohou (od rozkroku po patuPrůměr kolaPoznámka
2 - 4 roky35 až 42 cm12 palcůvětšina dětí má přídavná boční kolečka
4 až 6 let40 až 50 cm14 palcůběžně k dostání v hračkářství, sportovních prodejnách nebo specializovaných obchodech pro cyklistiku
5 - 8 let45 až 55 cm16 palcůkola už mají standardně ruční brzdu
6 - 9 let50 až 60 cm18 palcůtento typ dětských kol není běžně dostupný
7 - 10 let55 až 63 cm20 palcůněkteré typy kol mají možnost různých rychlostí a převodů, samozřejmostí je ruční brzda
9 a více let60 až 72 cm24 palcůdětská kola mají většinou totožné funkce jako jízdní kola pro dospělé

Dětské kolo a jeho nákup

Existují stovky značek dětských kol. Bohužel pro kupující se prodávají dětská kola v téměř v každém obchodě a zaměstnanci prodejny nedokáži rodičům odpovědět, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými brzdami nebo kvalitou zvolených kol. I přes to, že jsou dětská kola malá, měla by mít stejnou kvalitu ložisek, montáže, povrchové úpravy nebo stejnou lehkost, jak je to mu u kol pro dospělé. Vzhledem k rychlému růstu dítěte a nutné brzké výměně kola nejsou rodiče moc ochotni investovat do dětského kola velké peníze.

Velikost dětského kola

Prvním krokem při nákupu dětského jízdního kola je jeho správná velikost. Dětská kola jsou rozdělena podle velikosti kol - 12 ", 16", 20 "a 24". Dítě, které bude na kole jezdit, by mělo na kole pohodlně sedět, dosáhnout na pedály a také na zem. Při šlapání do pedálů by se dítě nemělo bít koleny o řídítka a nohy by však neměly být příliš natažené. Dítě by mělo zvládnout také pohodlné sesednutí z kola, aniž by spadlo nebo mělo strach1.

Děti se učí jezdit pomalou rychlostí, při otáčení řídítky je potřeba více prvků než při vyšší rychlosti, strach by neměly mít děti ze zatáček a naklánění jízdního kola.

Těžké dětské kolo, které je vyráběno z oceli bude pravděpodobně dražší než lehčí kolo vyráběno ze slitiny.

Brzdový mechanismus

Nejdůležitější mechanickou součástí kola jsou jeho brzdy. Když se dá dítě na svém dětském kole do pohybu, měli by mít rodiče kontrolu nad tím, že jejich děti budou vědět, jak své kolo zastavit. Dětské kolo pro nejmenší děti brzdí pomocí šlápnutím do pedálu směrem dozadu. Ruční brzdy jsou umístěny na řídítkách jízdního kola. Dětská ručička je malá a má omezenou sílu. Děti umí ovládat ruční brzdu až kolem 5. roku života. Než dostane dítě kolo s přehazovačkou (tzv. vícerychlostní kolo), mělo by mít zkušenosti s jízdou na kole a také s oběma typy brzd. Kola s přehazovačkou mají už jen ruční brzdy, které jsou umístěny na předním i na zadním kole.

Při nákupu dětského kola by se měli rodiče ujistit, že jsou brzdy dostatečně tuhé a dostatečně silné, které unesou hmotnost jejich dítěte, včetně rychlosti, jakou bude dítě jezdit. Je-li kolo vybavenou brzdou, která kolo brzdí třením na ráfky kola, je lepší, když je kolo vyrobeno ze slitiny. Ocelové ráfky jsou chromované a jsou nebezpečné hlavně když jsou mokré. Při brzdění potřebuje dětské kolo delší vzdálenost a to může být pro dítě nebezpečné.

Používají-li brzdy ke své práci brzdové destičky, rodiče by se měli ujistit, že jsou destičky zarovnány přes okraj. Správně nastavené brzdové destičky by se měly vodícího konce lehce dotýkat. Pokud brzdy při brzdění pískají, nejsou nastaveny správně. Na levných kolech a dětských kolech obecně se snáze dostane správného nastavení brzdových destiček pomocí kroucení brzdového třmene.

Rám kola

Rámy kola jsou navrženy tak, aby byly dostatečně silné a zvládly pohodlně svou jízdu. Průměrně silný dospělý člověk by neměl být schopen rám ručně ohnout. Rám by měl být v jedné ose - toto lze snadno zkontrolovat tím, že se rodič postaví pár metrů za kolo a pár metrů před kolo a uvidí, zda jsou obě kola ve stejné rovině. Sedátko i řídítka, která vycházejí z rámu, by měla být pevně přišroubována a není možno s nimi kroutit. Sedátko i řídítka by měly být promazány ještě před tím, než se na kole poprvé vyjede. Dětské kolo je tak chráněno před mrazem a prvními dešti. Po první jízdě by měli rodiče kolo znovu namazat a zkontrolovat šrouby, zda jsou dostatečně utažené.

Více o dětských kolech na modrykonik.cz:

Použité zdroje

  1. http://cestovani.idnes.cz/jak-vybrat-detske-kolo-navodna-tabulka-i-rady-odborniku-pim-/na-kolo.as...
  2. http://www.detska-kola.net/
  3. Časopis Cykloturistika: 3/2014, článek: Dětská kola pod drobnohledem
  4. http://www.ibike.org/education/buying.htm (ENG)
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s dětským kolem

Máš zkušenost s dětským kolem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
radekelias  24. říj 2016

Kolo pro mé kluky

Zdravím přátelé. Výběr kola pro mé dva syny a následná koupě kol byl proces na opravdu velmi dlouhou dobu. Pečlivý výběr toho, co jsem pro kluky potřeboval, mi zabral opravdu spoustu času. Chtěl jsem, aby kolo bylo kvalitní, lehké a další parametry, co sem nebudu rozepisovat. Ale co bylo hlavní prioritou u nás byla ta váha kola, protože často s klukama jezdíme na místa, kde si to kolo kluci někdy musí přenést sami, ale kvalita a lehkost kola někdy nejdou dohromady. Naštěstí jsem našel nebo kamarád mi doporučil ať se kouknu na stránku, ke které na konci přidám odkaz a spokojenost byla na místě. Kolo je velmi kvalitní, je britské, což mě překvapilo, ale kdo sleduje cyklosporty, tak sem tam sem tam Brit vyskytne (třeba Cavendish co?). Ale to jsem trošku odbočil od tématu. Kdo bude mít problém s výběrem kola a bude mít tu prioritu danou na kvalitě a třeba i té lehkosti kola, spolehlivosti a bezpečnosti, tak Vám s ledovým klidem doporučuji web cyklospeciality.

Mějte se a přeji šťastnou ruku při výběru!
betelgeuzz  5. srp 2015

Kola

Holky nejdřív jezdily na motorce Enduro, následně na odrážecím kole Davídek. Kolem 4 let začaly jezdit na kole 12 bez koleček (je to nějaké neznačkové kolo, které jsem dostali používané). Přechod na kolo byl rychlý, rovnováhu držet uměly, jen se naučily zkoordinovat šlapání a řízení a nasednout a sesednout. Asi ve 4,5 letech měla starší tu 12 už docela malou, tak jsme vybírali 16. Pro nás bylo důležité, aby dobře dosáhla a váha kola, vzhledem k tomu, že je malá a drobná (v 5 letech 107 cm a 16 kg). Na srovnání kol velikosti 16 mám článek ve fotoblogu. Nakonec jsme vybrali kolo Velamos, má 9 kg a cenově bylo taky velmi přijatelné. Dcera tehdy nasedla před obchodem a odjela. Zatím jsme s tímto kolem velmi spokojeni. Brzy nás čeká výběr 20, protože ta 16 už je jí tak akorát. Ještě bych chtěla upozornit na to, co často vídám na ulici. Dítě jede na kole a při šlapání má kolena téměř pod bradou. Zkuste si tak jet na kole samy a uvidíte, jak je to nepohodlné. Jako bych nenechala dítě chodit v malých botách, tak ho ani nenechám jezdit na malém kole. Jen pokud je mu kolo akorát, jezdí se mu na kole dobře a o to víc ho to bude bavit.

Ještě jsem si pročetla článek a teda není pravda, že lehčí kola jsou levnější. Právě naopak, čím lehčí kolo, tím je dražší a obyčejná kola ze supermarketu váží klidně i 13 kg. Taky není pravda, že dítě se naučí používat ruční brzdu až v 5 letech. Holky se ji naučily používat někdy po 3. roce, bohužel na kolech 12 a 16 se ruční brzda nedělá, takže se holky musely přeučit na brždění šlapkama a na 20 se zas budou muset přeučovat na ruční. No docela škoda.
sarihy  13. únor 2015

Kolo Author

Starší dcera dostala kolo 2 měsíce před 4. narozeninami - Author Stylo 16´. Měla průpravu z koloodrážedla, takže se naučila velmi rychle, po 4 dnech občasného trénování už krásně jela, brzdit/přibržďovat z kopečka a rozjíždět se bezpečně ale začala až další rok na jaře, v 5,5L.

Mladší dcera na kolo sedla poprvé v létě v necelých 3,5L, předtím ani moc nejezdila na koloodrážedle, takže té to učení trvá trochu déle, ale věřím, že letos na jaře, když jí budou 4R, už bude hezky drandit s námi.

Na delší výlety jsme na kolo pořídili tažnou tyč, bezva věc na rušné silnici či při větším kopci ši sjezdu, kdy je potřeba mít přece jen dítě ještě pod dohledem.

Jako další kolo dostala starší dcera v 5L Author Cosmic 20´ - to už je opravdové horské kolo, s přehazovačkou, ježdění už nabírá jiné obrátky, vyjede více kopců. Trochu si musela zvyknout na absenci zadní brzdy na šlapkách, ale přišla na to velmi rychle.

Určitě je fajn pořídit dětem dres na kolo, rukavice a hlavně reflexní vestu - bez té bych holky na delší výlet nepustila.

Co se výběru značky kola týká, tak tomu manžel věnoval velkou pozornost, a Author vyšel z hlediska váhy a ceny velmi dobře - 16´ váží cca 7,4 kg, 20´cca 7,8 kg, což je pro děti ideál.
1 člověk považuje za užitečné
venuss  13. lis 2013

Odrážedlo, kolo

Koupili jsme synovi odrážedlo Strider ke druhým narozeninám. Toto odrážedlo je vhodné pro děti od jednoho roku. Hned si ho zamiloval a jezdil na něm asi týden neohrabaně a během týdne se jeho styl lepšil a opravdu během dvou týdnů jezdil na odrážedle a krásně držel rovnováhu.

Ke třetím narozenínám dostal kolo, koupili jsme s postranními kolečky, ale nenamontovali jsme je. Koupili jsme velikost "12". Na větším kole by nedosáhl na zem a poté by bylo složitější ho na něm učit jezdit. Nicméně hned při první jízdě držel rovnáhu, ale bál se. Napotřetí už jezdil sám a napopáte se naučil i odrážet. Naučit se brzdit mu trvalo trochu déle.:-) Manžel už se synem zkusil jet delší trasu po cyklostezce a zvládl to.

Nyní ke 4.tým narozeninám přemýšlíme, že již koupíme větší, protože na kole velikosti "12" se hodně našlape.
Zatím jsme ještě žádné nevybrali, ale určitě si necháme opět poradit o velikosti a značce odborníkem.

Přeji šťastnou ruku při výběru.
1 člověk považuje za užitečné