Vozík za kolo

Vozík za koloJedním ze způsobů přepravy malých dětí na jízdním kole je použití přívěsného vozíku za kolo. Tato varianta přepravy bývá udávaná coby nejbezpečnější. Dnešní trh nabízí několik druhů přívěsných vozíků pro děti - podle náročnosti tras, počtu přepravovaných dětí , nebo nutnosti odpružení atp..

Vozíky za kolo určené k přepravě dětí se tak stávají jedny z nejoblíbenějších variant pro cestování a cykloturistiku s dětmi.

Typy přívěsných vozíků za jízdní kolo

V současnosti nabízí trh vozíky nejrůznějších velikostí, typů a značek. Některé dokonce neslouží jen jako vozík za kolo, ale dají se přestavět na sportovní kočárky, vybavené malým otočným kolečkem nebo na tzv. "jogger" vozíky s větším a pevně umístěným kolem vepředu. Tyto verze jsou ideální zvláště pro sportovně založené rodiny. Výborně se hodí pro in-line bruslení nebo běh. Na tyto aktivity je však nutné vlastnit vozík za kolo, který takový doplňkový set podporuje. Je však nutno mít na paměti, že kočárkový set slouží jen pro tlačení vozíku před sebou, jeho použití za kolem by mohlo být velmi nebezpečné!

Při nákupu vozíku za kolo by rodiče měla zajímat zejména bezpečnost a funkčnost. Vzhled a cena by měly být až druhotnými faktory. Přeci jen, jde hlavně o zdraví a bezpečnost děťátka.

Odkdy je možno děťátko ve vozíku za kolo převážet

Je-li vozík za kolo vybaven kojeneckou vložkou nebo autosedačkou10, je možné přepravovat i velmi malé miminko. Bezpečnostní vložky a autosedačky zajišťují ochranu miminka před otřesy a výkyvy. V případě, že vozík neobsahuje tyto bezpečnostní prvky pro miminka, je možno převážet dítko až ve věku, kdy zcela samostatně sedí a dokáže držet hlavičku. Při koupi vozíku za kolo pro velmi malé děťátko je vhodné nejprve vyzkoušet, zda-li se do vybraného modelu kojenecká autosedačka vejde a zda ji bude možné uvnitř připevnit bezpečnostními pásy.

Dítě lze ve vozíku za kolo převážet cca do 4 - 5 let, poté už se tam zpravidla nevejde.

Kolik dětí je možno přepravovat

Na dnešním trhu jsou k mání vozíky za kolo jednomístné, ale i dvoumístné. Je třeba však myslet na to, že k miminku v autosedačce se již sourozenec nevejde. Pokud však ve vozíku za kolo žádná přídavná sedačka není, je v něm dostatek místa pro dvě děti a třeba i domácího psího mazlíčka.

Dvoumístné vozíky za kolo mají ve výbavě dvě zcela samostatné sedátka, tudíž má každé dítko pro sebe dostatek prostoru. Cenová relace kvalitního vozíku za jízdní kolo pro jedno dítko se pohybuje kolem 6-7 tisíc Kč. V případě dvoumístného vozíku je to cca o tisícikorunu více.

Varianty vozíků za kolo leh/sed

V současné nabídce vozíků za kolo je možno se setkat s variantou spíše sedícího nebo spíše ležícího dítěte. Vozíky, které jsou kvalitnější a dražší jsou povětšinou přizpůsobeny pouze pro polohu sedu, která sice možná není pro děťátko tolik pohodlná, ale je bezesporu bezpečnější. Děťátko ve vodorovné poloze neleze bezpečně připoutat a hrozí tak v případě nárazu jeho sklouznutí ze sedačky. Mnohem více bezpečnější je tzv. polosed, který umožňuje jak dostatečný výhled děťátka během jízdy, tak i jeho pohodlný spánek.

Výhody vozíku za kolo

 • děťátko je možno vozit prakticky od narození, není nutné aby umělo sedět,
 • bezpečnost, vozík za kolo se totiž při pádu nepřevrátí,
 • komfort, děťátko může během jízdy ležet,
 • ochrana proti povětrnostním vlivům,
 • oddělený nákladní prostor,
 • víceúčelovost, vozík za kolo lze používat jako kočárek, v zimě je zase možné vyměnit kola vozíku za lyže,
 • možnost přepravy dvou dětí - platí v případě dvoumístného vozíku za kolo.

Nevýhody vozíku za kolo

 • pořizovací cena,
 • špatný kontakt s děťátkem během jízdy,
 • obtížnější skladnost,
 • omezený výběr tras - vozík nemusí projet všude.

Oblíbení výrobci

 • Author
 • Azub
 • Burley
 • Croozer
 • Hamax
 • Thule Chariot

Ačkoliv vozík za kolo velmi rozšiřuje možnosti cestování s malými dětmi, je vhodné pomýšlet zejména na bezpečnost. Vozíky za kolo nejsou určené k jízdě po frekventovaných silnicích I. a II. třídy, po kterých jezdí kamiony. Přídavný vozík za kolo je pouhých 15 - 20 cm nad silnicí a děťátko by tak bylo vystaveno velmi prašnému prostředí a výfukovým plynům. Nejvhodnější je proto plánovat trasu po cyklostezkách, kde si vychutná jízdu jak rodič, tak i děťátko.

Vozík za kolo by měl být vždy vybaven bezpečnostními prvky, jsou jsou odrazky, reflexní pásky nebo i zadními světly. Děťátko převážené v přívěsném vozíku za kolo nemusí mít na hlavičce dětskou ochrannou přilbu5.

Více o vozíku za kolo na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://materska.webnode.cz/cyklistika/
 2. http://www.svetadily.cz/vybaveni-na-cesty/clanky/Detske-voziky-za-kolo.php

Externí linky

Hodnocení a zkušenosti s vozíkem za kolo

Máš zkušenost s vozíkem za kolo?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kubicek11  7. lis 2015

Croozer

Musím uznat, že vozík za kolo je super vynález. My jsme však náš vozík vylepšili, a to z důvodu, že cyklostezky bohužel vedou i po rušných silnicích.

I když má vozík bezpečnostní praporek, musím říct, že mi nepřijde až tak báječně viditelný. Vzala jsem vestu, kterou vozíme v autě (žlutá s reflexními prvky) a upevnila jsem ji na držadlo vozíku. Vozík je o to víc vidět a spousta lidí si to pochvalovalo a udělali to samé co my. :-)
konidana  2. říj 2015

Vozík za kolo ANO!

Vozík za kolo jsme využívali asi jeden rok velmi intenzivně. Pro naše děti od 1 a 3 let do 2 a 4 let. Poté jsme děti začali vozit v sedačkách, vozík již nebyl nutný a sedačky jsou přeci jen skladnější a pro starší děti dostačující či vhodnější. S vozíkem a kolama je větší oříšek cestovat např. vlakem, ale prostornými CityElefanty se to dá. V nejhorším se dal vozík složit i do rychlíku, ale to jen v nouzi nejvyšší.

Výhodu vidím v tom, že děti odmala vidí, jak se dá jezdit všude na kole a je jim pak tento druh cestování, nebo chcete-li sportu, přirozeně blízký a rády pak jezdí i na vlastních kolech.
1 člověk považuje za užitečné
lucie1985  4. srp 2015

Croozer bych za nic nevyměnila

Máme vozík značky Croozer s odpružením kol, za nic bych ho nevyměnila, malému se ve vozíku moc líbí, když jedeme na delší výlet tak si v něm i pospí, je pravda, že to není úplně pohodlné, ale polštářek kolem krku vše napraví.

Máme ve výbavě i protipylovou síťku takže větrání není problém.

Navíc se vozík dá předělat tak, že sním můžete jezdit jako s klasickým kočárkem, nebo jezdit na bruslích.
1 člověk považuje za užitečné
beruska125  4. srp 2015

Croozer

Máme croozer typ od r. 2010 bez odpružení. Využíváme za kolo a občas i jako kočárek do terénu. Pro mě je vozík rozhodně lepší než cyklosedačka. Se sedačkou se bojím, ztrácím rovnováhu. S vozíkem super jízda, jako bych za sebou ani vozík nevezla. Tedy na rovině, do kopce opravdu poznám, že za sebou něco táhnu. :-) S vozíkem jezdím ráda, neovlivňuje jízdní vlastnosti kola, mimi a větší dítě se při jízdě vyspí a my tam můžeme odložit všechny věci. :-)
bongie  10. bře 2015

Chariot

Vlastníme vozík chariot a jsem naprosto spokojená. Jedná se o velmi kvalitní vozík, čemuž odpovídá i cena. Syna jsme v něm vozili od jeho cca 3 měsíců. Do doby, než samostatně seděl s tzv. miminkovníkem. Využíváme zejména při běhání, jako kočárek do terénu a za kolo. Malému se v něm líbí, většinou usnul a byl schopný spát 1-2 hodiny. Při jízdě na kole se bojím na frekventované silnice, takže spíš volíme cyklostezky nebo lesní upravené cesty.
Doporučuji všem, kteří byli před dětmi zvyklí sportovat - jde to s malými dětmi. Tyto vozíky dokáží zaktivnit váš život. :)
1 člověk považuje za užitečné
mina_  8. zář 2014

Croozer 2012 + pružení

Dobrý den,

pořídili jsme vozík za kolo Croozer, model 2012 s profi odpružením VeloFiala, něco málo máme najeto.

Croozer jsme zvolili pro "lepší" cenovou dostupnost. Náš model je v základu bez pružení a podle mě je to použitelné pouze na kvalitní cestu bez výmolů. Jelikož bydlíme na vsi, tak jsme nechali namontovat pružení, se kterým si troufneme do jakéhokoliv terénu - kořeny v lese, kamenitá - spíše šutrovitá polňačka. Vozík je dost široký, a proto je velmi stabilní a nemá tendenci se převracet i ve velmi nepřiznivém terénu.

Na co se s Croozerem připravit? Poutání dítěte není zrovna intuitivní a je třeba si pohrát s nastavením, aby vše dobře sedělo. Ve vozíku není sedačka, ale kus hadru - taková pseudo-sedačka, ale náš malý si nikdy nestěžovat.

Co mi vadí?
Když dítě usne, nemá kolem sebe oporu a tělíčko se hroutí, je třeba s sebou mít polštář, aby se dítě podložilo a určitě límec kolem hlavy. Když je dítě vzhůru, není nic z toho třeba. Další trn v našem oku je větrání. Croozer má sice v základu přední větrací síťku, ale je tak "hrubá", že během pár kilometrů za kolem je ve voziku hotové pískoviště, nehledě na to, kolik prachu nadýchá dítě. To se dá vyřešit zakoupením protipylové síťky. Já jsem si ji ušila sama - dám fotky do svého blogu. Protipylovka funguje skvěle, je v černé barvě, takže částečně funguje i jako stínovka, díky barvě dítě krásně vidí ven a vozik větrá. Ještě si asi budu dodělávat větrání do bočních "oken".

+ skvělé pružení, velký zavazadlový prostor, v základu set za kolo, běh a kolečko

- pořádné větrání - ale to se dá vyřešit
1 člověk považuje za užitečné