Dětská přilba na kolo

Dětská přilba na kolo je nezbytná prevence před nepříjemnou zkušeností z nehody na kole4 nebo odrážedle14 a chrání život svého nositele.
Detská cyklistická prilba

Přilba není navždy a v jistém věku dítě z přilby vyroste. Každá přilba stárne a stává se křehčí. Výměna přilby se proto doporučuje po 3-5 letech. Výměna je na místě i po srážce anebo silném náraze. Poškození přilby nemusí být totiž viditelné.

Co udává zákon

Podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích v aktuálním znění ukládá povinnost pro cyklisty mladší 18 let používat přilbu.

Proč používat dětskou přilbu na kolo

Cyklistická přilba nezabrání pádu z kola nebo odrážedla14, ale může výrazně zmírnit poškození mozku při pádu z něj. Rodiče si mohou myslet, že jejich dítě je v bezpečí, když jezdí pouze v blízkosti svého bydliště. Ale výzkum prokázal, že většina vážných cyklistických nehod se přihodí na poklidné sousední ulici. Toto platí zvláště pro děti. Většina všech smrtelných nehod cyklistů se stala v obytných oblastech.

Výsledky odborných studií hovoří o tom, že cyklisté, kteří používají přilbu podstupují 19 x menší riziko úmrtí, než-li ti, kteří přilbu nepoužívají. S pomocí ochranných přileb je možno předejít 83% fraktur lebky, 53% zranění měkké části hlavy a 48% poškození mozku.

Cyklistické přilby jsou vysoce efektivní v prevenci poranění hlavy a jsou obzvlášť důležité pro děti. Je to u nic právě hlava, která odnáší nejvíce pádů z kola (44%). Následují paže (27%), kolena (23%) a břicho (6%).

A jak je to při nehodách na kole?

 • Cyklista jedoucí 15 km / hod. spadne po hlavě dolů: Jeho pád odpovídá pádu hlavou na beton z výšky jednoho metru.
 • Cyklista jedoucí 25 km / hod. spadne z kola na hlavu: Jeho pád se rovná skoku z výšky 2,5 m hlavou dolů na beton.
 • Došlo k nehodě cyklisty a auta. Kolo jelo rychlostí 15 km / hod. a auto 35 km/ hod. Síla nárazu cyklisty se potom rovná 50 km / hod. a odpovídá skoku z výšky 10 m.

Jak vybírat dětskou přilbu

Při koupi cyklistické přilby platí základní pravidlo: Ten, kdo bude přilbu nosit, si ji musí vyzkoušet.

 • Vyberte správnou velikost.
 • Přilba musí pevně přilnout k hlavě. Vyberte takovou, která netlačí a je příjemná na nošení.
 • Přilba nesmí klouzat do stran, má sedět rovně.
 • Řemen s uzávěrem má pevně sedět pod bradou. Nesmí se zařezávat a tlačit.
 • Uzávěr nesmí zacvaknout kůži na krku pod bradou.
 • Řemen, který by vedl přes bradu může způsobit pád přilby z hlavy.
 • Přilba nemůže zakrývat uši. Dobře slyšet je při jízdě na kole důležité.
 • Odvětrávací otvory mají být dostatečně široké, aby zaručovaly dobrou cirkulaci vzduchu.
 • Součástí přilby by měl být vždy návod v českém jazyce a nejen o používání helmy, ale i o její údržbě.
 • Ujistěte se, že se přilba dítěti líbí. Je o mnoho jednodušší přimět dítě nosit přilbu, kterou si samo vybralo a líbí se mu.

Péče o cyklistickou přilbu

Na čištění použijte jemné mýdlo a teplou vodu.
S přilbou zacházejte opatrně, i když je vyrobená tak, aby odolávala nárazům. Poučte děti, aby s přilbou zacházely jemně. Házení s přilbou anebo kopání může přilbu poškodit.

Jak přimět děti nosit přilbu

Používání přilby je i o zvyku. Zde je pár tipů, které mohou pomoct tomu, aby se používání přilby stalo pro vaše dítě samozřejmostí.

 • Nechte dítě, aby si vybralo přilbu, která se mu líbí.
 • Když jedete s dítětem na kole, nasaďte si svoji přilbu.
 • Pochvalte dítě za nošení přilby.
 • Začněte s používáním přilby v raném věku.

Bezpečnostní normy pro cyklistické přilby

Každá cyklistická přilba by měla splňovat evropskou normu EN 1078. Tato evropská norma určuje požadavky a zkušební metody pro přilby používané uživateli kol, skateboardů a kolečkových bruslí. Odvozená norma EN 1080 se týká přileb pro malé děti. Určuje požadavky a metody zkoušení přileb, které jsou určeny dětem do 7 let.

Test cyklistických přileb se provádí tak, že se přilba nasadí na zkušební hlavu a naráží se volným pádem z výšky 1,5 m na hranatou kovadlinu, která simuluje chodníkový obrubník. Přilba musí absorbovat většinu vlivů a smí jen malému procentu dovolit vniknout dovnitř. Cyklistické přilby, které v testu neuspějí, nejsou opatřené značkou schválení.

Značky dětských přileb

 • Author
 • Bell
 • Giro
 • Nutcase
 • Uvex

Více o dětských cyklistických přilbách na modrykonik.cz

Použité zdroje

1. http://www.ibesip.cz/
2. http://www.giro.com/
3. http://www.sutn.sk/

Hodnocení a zkušenosti s dětskou přilbou na kolo

Máš zkušenost s dětskou přilbou na kolo?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
leneee  6. bře 2016

Přilbu doporučuji vybírat s dítětem

Jezdíme často na kole a když dítě začlo sedět, pořídili jsme sedačku na rám kola a nutností byla i helma pro dítě. Nastudovala jsem informace, ale raději jsme šli do specializovaného cykloobchodu, kde mojí původní představu trochu korigovali, a hlavně jsme mohli helmu vyzkoušet a nechat dcerku vybrat vzor.

Ze začátku se helmy trochu bála, když se zacvakávala pod bradou, ale teď z ní má takovou radost, že si ji sama nasazuje, i když jezdí jen po bytě na odrážedle.
1 člověk považuje za užitečné
martinazarub  21. čer 2015

Uvex kids II

Přilba byla u obou dětí koupená ještě dřív než jsme jeli na kolo a než vyzkoušela dcera jezdit na odráždle. Syn ještě nikde nebyl, ale už ji máme doma. Helma je trochu dražší, ale čekala jsem na akci a každá vyšla na 499;-, což není taková hrůza a dětem se líbí a bezvadně sedí.
syrovatka  7. dub 2015

Přilbu nosí rád

Na obyčejná plastová odrážedla jsme přilbu nedávali. Pořídili jsme ji na jízdy v sedačce, když jsme Hynka začali vozit s sebou na kole v roce a půl. Sám si ji vybral, tak s nošením nebyl problém. Má ji rád a hlavně vidí, že si přilbu bereme také. Teď ji používá na odrážedle na kole.
tanak  7. dub 2015

Přilba Uvex

Ihned s koupí odrážedla jsme zakoupili přilbu. Po vyzkoušení všech možných levnějších i dražších značek jsme vybrali přilbu značky Uvex. Perfektně padne na hlavu, manipulace s ní je rychlá a jednoduchá. Přijde mi, že Uvex lépe chrání bok hlavy než jiné levnější značky. Vzadu má i "blikačku", kterou jsme už několikrát v podvečer využili. V žádném případě nelituji 999,- za koupi této přilby.
ginnevra  9. bře 2015

Máme už na první odrážedlo.

Dnes jsem synovi pořídila první přilbu. Sice se teprve učí jezdit na obyčejném odrážedle, ale máme v plánu jezdit i po venku. U spousty lidí jsem si všimla, že dětem na malých motorkách přilbu nedávájí a argumentují, že je to zbytečnost, to si ale nemyslím... Mimochodem už má přilbu na hlavě hodinu a odmítá ji sundat. :-D