Hračky pro nejmenší

Hračky pro nejmenší je potřeba vybírat s radostí a ohledem na věk dítěte, protože jde o tu nejsložitější skupinu hraček pro děti. Hračky15 děti ovlivňují v každém směru a to jak negativním, tak pozitivním. Je u nich důležitá jejich bezpečnost, zdravotní nezávadnost a neměly by být složeny z malých kousíčků, které děti mohou v tomto věku lehce přehltnout a spolykat. Protože si nejmenší děti ještě hračku nemohou vybrat sami, měli by se rodiče na chvíli přemístit do dětského světa a zkusit se v hračkářství na hračky podívat "dětskýma očima". Ta, která je zaujme, zaujme s největší pravděpodobností i jejich dítě. Čím více ja hračka barevná a má mnoho zajímavých částí (šustí, vydává zvuk, mluví, je z textilu, dřeva, jednotlivé části se hýbou, houpou, posunují), tím více dítě zaujme a učí ho novým dovednostem.
Hračky pro nejmenší

Velký důraz je kladen i na výchovnou část hraček pro nejmenší, které tak ovlivňují jejich vývoj, rozvíjejí jejich jemnou i hrubou motoriku, dovednosti, poznávání apod. Nejznámějšími a nejspolehlivějšími výrobci hraček pro nejmejší jsou Lamaze, Fisher Price, Playskool, či Simba. K tomu, aby rodiče pořídili dítěti hračku už nemusí chodit do kamenného obchodu, ale postačí navštívit e-shop.

Sedátka a hrací deky pro nejmenší

Novorozenec7 a kojenec si v počátcích nejvíce vyhraje s takovými hračkami jako jsou kolotoče nad postýlkou, dětské hrazdičky, hrací deky16, chrastítka a nebo zvukové hračky. Právě ty jsou vybaveny písničkami, básničkami2 a říkadly, které dětem později pomáhají s prvními slůvky. V prvních měsících je vnímají méně, ale poté už začnou sami do věcí bouchat tak, aby se zvuky spustily, písničky hrály atd.
Hračky pro nejmenší
Zajímavou hračkou může být i sedátko vybavené hrazdičkou, na které jsou zavěšeny různé předměty, do kterých dítě může bouchnout ručkou, zatáhnout za ně. Sedátko se může kolébat, takže slouží i jako houpačka a zároveň je pomocí i pro maminku, která si tak může dělat své věci. Některé sedátka jsou vybaveny i vibracemi a nebo světýlky, hudbou atd. To samé platí i v případě hrací deky, která může posloužit i jako přebalovací podložka a vždy se na ni dítě zabaví.

Kolotoče nad postýlku, chrastítka, houpačky, lehátka

I tyto hračky jsou vhodné pro nejmenší děti, protože stejně jako sedátka a hrací deky rozvíjí jejich dovednosti a motoriku. Hračky zatím nepůsobí nějak výchovně, ale spíše dekoračně, přičemž děti mohou začít pomalu reagovat na zvuky, které je upokojí, uklidní.

Čím je dítě starší, vyhraje si i s dalšími hračkami, jako jsou plyšové hračky, knížky se zvuky zvířátek, auta, leporela, hudební a světelné hračky. Pozdějí se začně zajímat i o interaktivní hračky, které donutí dítě něco zmáčkout, aby hračka vydala zvuk a nebo pěnové či dřevěné kostky, hudební nástroje. Dále může být vhodnou hračkou i chodítko, jezdítko a nebo odrážedlo. Zaujmou určitě i hračky do vody, vkládací hračky dle tvaru, figurky a postavičky zvířátek.

Hračky pro nejmenší

Hračky pro nejmenší

 • Panenky a autíčka
 • Hudební, zvukové, pískací hračky
 • Hračky do vody, vany
 • Lehátka, houpačky, židličky
 • Houpací koně
 • Plyšové a textiní hračky
 • Stavěcí a zatloukací hračky
 • Kostky
 • Hračky na rozvoj a aktivitu dítěte
 • Závěsné hračky
 • Vkládací a tahací hračky
 • Kolotoče nad postýlku
 • Závěsné hračky
 • Textilní knížky
 • Chrastítka, kousátka
 • Hrací deky

Více o hračkách pro nejmenší na modrykonik.cz:

Použité zdroje

 1. http://www.maxikovy-hracky.cz/hracky-pro-nejmensi
 2. http://www.sparkys.cz/interaktivni-hracky
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s hračkami pro nejmenší

Máš zkušenost s hračkami pro nejmenší?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
majvik  8. srp 2015

Nehračky

Než jsem měla děti, vídala jsem všude spoustu barevných, podle mě až přeplácaných hrkáčků a plyšáčků, co většina maminek připevňuje dětem na kočárky, autosedačky a všude po postýlce.

Když se nám však narodila první dcera, zjistili jsme, že nemáme peněz zrovna nazbyt a tyto hračky jsou lehce předražené. A jak jsem to začala více pozorovat ve svém okolí, většinou si s nimi děti ani moc nehrají. Vymýšlela jsem tedy jak jinak zabavit miminko. Nejvíc se nám osvědčily obyčejné kroužky na záclony různých barev (za 3kč v domácích potřebách) navlečené na různobarevné stuhy. Velice oblíbené také byly různé skleničky a v nich hrách, fazole nebo rýže. A když už máme nějaké hračky, tak jsou to hračky jednoduché, ze dřeva, nebo látkové. Myslím, že ty nejlépe rozvíjí fantazii a naučí dítě si hrát. Nejen mačkat čudlíky a čekat, až hračka něco udělá...:-)
beruska125  4. srp 2015

Méně je více

Malé dítě ( cca do 1 roku) moc hraček podle mě nepotřebuje. Větší radost z těchto hraček mívají rodiče. :-D Za praktické považuji chrastítko a něco jako kousátko. Jinak jako hračky dost dobře poslouží i jiné předměty. :-)
nikolapomahacova  10. bře 2015

Zázrak jménem Lamaze :-)

Lamaze si dcerka hned oblíbila. Musím říci, že i mě se líbí díky své barevné nápaditosti. Sice jsou cenově nákladné, ale jako dárky k narozeninám, svátkům a Vánocům se hodí. :-)

Máme panenku Emily, motýla, sloníka, pejska... :-)
1 člověk považuje za užitečné
rituska88  27. únor 2015

Někdy je méně více

Nových hraček jsme synkovi moc nepořizovali, protože jsem měla schované nějaké hračky ještě po mně, něco jsme dostali. Byt nemáme nafukovací, takže jsme usoudili, že nepotřebuje dvacet různých chrastítek a patnáct kousátek, ale snažili jsme se vždy koupit něco, co ještě neměl.

Jako malinký samozřejmě nevydržel u ničeho, vlastně až teprve teď (v 9 měsících) ho začínají hračky více zajímat. Hodně se u nás osvědčily aktivní kostky, plastové balonky, zvukové hračky a leporela - s těmi si vyhraje nejvíc. Naopak moc ho nezajímají plyšové hračky, různí muchláčci a usínáčci - na to syn není a to mě i trošku mrzí, protože já na nich naopak ujíždím dodnes. :-)

Co ale u nás vede na plné čáře, jsou různé provázky, šňůrky a mašličky. Syn má talent objevit každou sebevíc skrytou šňůrku na kdečem, takže mě věčně vysvlíká z tepláků, vytahuje šňůrky na mikině, škube řetízky na krku, rozvazuje mantinely v postýlce a ohrádce. A každou šňůrečkou je ohromně fascinován a dokáže ji žmoulat v ruce a prohlížet i několik minut. :-) Nejvíc jsme se zasmáli, když jsme mu chtěli dát pohladit naši bílou laboratorní myšku, kterou doma chováme, a on jí v mžiku chmatnul po ocásku. :-D

A druhou ,,hračkou", se kterou si náš syn zaručeně vyhraje jsou papíry. Stačí ho na chviličku spustit z očí a nechat v jeho dosahu nějaký leták a už ho trhá na kousky a pojídá. :-) A běda mi, když mu to vezmu - to je potom křiku! :-)

Takže jak my doma říkáme: Je zbytečné kupovat dítěti haldy hraček, třeba to naše si bohatě vystačí s bílým papírem do tiskárny a tkaničkami do bot. :-)
mollys33  14. únor 2014

LEGO

Já mám velmi dobrou zkušenost se stavebnicí LEGO ;-) .

Mám malou dcerku (3) a syna (10). Koupila jsem každému LEGO. Dcerce stavebnici Duplo s velkými kostkami a syn si vybral LEGO, kde si muže postavit čtyřkolku. Oba u stavění vydrží dlouhé chvíle. Mnoho lidí nadává, že jsou takové to stavebnice drahé, jenže neví, jak velikou radost udělá takováto stavebnice dětem, které si při ní rozvíjí svou kreativitu a myšlení. ;-)
2 lidé považují za užitečné