Vojtova metoda představuje v dnešní době vhodnou terapii v oblasti vad pohybové ústrojí, které vyžaduje komplexní léčbu. Vojtova metoda spočívá v nauce pohybů ze vzorů, které jsou vrozené, pacient je v sobě "má" a metoda je v něm vyprovokuje drážděním spousťových, aktivačních zón. O to více je tato léčba potřebná v případech, kdy jsou vady způsobeny poruchami mozkových funkcí. Vojtova metoda a její použití (léčba) není krátkodobou záležitostí, ale může trvat i několik měsíců, či let. Vedle účinků této léčby se často zkoumá i vliv na psychiku pacienta.
Zakladatelem této metody je neurolog, Dr. Václav Vojta, který během léčby dětí s DMO objevil reflexní lokomoci, neboli pohyb vpřed, který se aktivuje ze 3 základních poloh, tj. z polohy na břiše, na zádech a na boku a tento pohyb vrátí funkčnost svalům, které člověk nedokáže vědomě při svém pohybu používat. Lokomoce tak aktivuje slabé a nepoužívané svaly.
Ve 3 uvedených polohách se Dr. Vojtovi podařilo vyvolat nevědomé motorické reakce trupu a končetin, které směřují vpřed. Jedná se přitom o vrozené pohybové vzory, protože tyto dokázal u dětí s DMO znovu zopakovat a dokonce potvrdit i u zcela zdravých novorozenců. Díky tomuto zjištění se potvrdilo, že děti s DMO žijí s funkční blokádou v rámci pohybové vývoje a je možné ji včasnou léčbou léčit jak u novorozenců7, tak kojenců, dětí i dospělých.
Vojtova metoda a její aplikace se liší v závislosti na věku pacienta. U dětí je Vojtova metoda používaná v jiných případech na rozdíl jako u dospělých. Původně byla ale tato metoda zaměřena jen na děti od 4 let. Její účinky se ale projevily i u dospělých a to v úspěšnosti léčby řady onemocnění.
Dětská onemocnění
Onemocnění dospělých jedinců
Vojtova metoda není vhodná v těchto případech:
Vojtova metoda pracuje s tzv. aktivačními zónami. K aktivaci svalů a pohybového ústrojí pacientů s poškozeným CNS a pohybovým systémem vyvíjí terapeut cílený tlak až v 10 zónách na těle pacienta (trup a končetiny), kterým se říká aktivační zóny. Cíleným tlakem na tato místa dojde k reflexnímu plazení a otáčení, což jsou komplexy nezávislé na vůli pacienta, ve kterých jsou obsaženy všechny základní prvky lidského pohybu vpřed.
S dětmi cvičení provádí zkušený a vyškolený fyzioterapeut, který zároveň učí rodiče, jak má být Vojtova metoda cvičena s dítětem doma. Rodiče s dětmi cvičí tuto metodu s dětmi i několikrát denně, přičemž jedno cvičení trvá od pěti do dvaceti minut. Délka cvičení závisí na věku dítěte.
U dospělých pacientů má cvičení za cíl zmírnit obtíže a udržet stávající pohybové funkce, přičemž vyloučena není ani obnova funkčních dovedností. Délka cvičení je zcela individuální záležitostí a k domácímu cvičení jedinec potřebuje druhou osobu, instruovanou fyzioterapeutem.