Skolióza

“Nehrb se!”, “Stůj rovně!”, “Jsi zkroucená jako paragraf!” také jste to slýchali od svých babiček a maminek?

Jak poznáme skoliózu pouhým okem?

Na začátek je třeba zdůraznit, že zdravá záda rozhodně nejsou záda rovná. Respektive zdravá páteř nevypadá jako pravítko, ale jako písmenko “S”. Dobře to je vidět pohledem z boku. Naopak, když se podíváte na záda zezadu a toto “S” utíká do strany, vlní se nebo to vypadá jako by člověk vykukoval či vyhlížel svého známého na konci řady, je to skolióza. Zajímavé je, že skoliózou trpí častěji dívky než chlapci. Důvod není známý.
Křivá páteř - skolióza

Popis obrázku: Špatné zakřivení páteře

Příznaky

Skoliózu odhalíte (na rozdíl od jiných onemocnění) i pouhým zrakem. Stačí si všímat a pozorovat i drobné změny oproti normálu. Nenápadnou a jednoduchou “inspekci” lze provést v podstatě kdykoli: při převlékání, večerním koupání i hraní. Sedí vaše dítě výrazněji křivěji než jeho vrstevník na pískovišti? Naklání se při ohýbání pro hračku nebezpečně na stranu? Cítíte při vzájemném objímání, že se jeho páteř kroutí jako řada rozkutálených korálků? Pak je nejvyšší čas zajít k dětskému lékaři, který vaši domněnku buď vyvrátí nebo potvrdí.

Rentgen páteře

Ten provede (kromě jiného) i velmi jednoduché testy, které můžete zkusit i doma.

  1. Nechte dítě, ať se ohne v zádech. Jako když se shýbá pro kostku lega. Pokud trpí skoliózou, jedna strana zad těsně vedle páteře se podezřele zaoblí, vyvýší. Asi jako když se v tomto ohnutí dotkne levou rukou pravé nohy (či naopak). Na vině jsou jednotlivé obratle, které se stočí tak, že nápadně vyvýší sousední žebra.
  2. Má vaše dítě ve stoje jedno rameno výše než druhé? Pak se s největší pravděpodobností jedná o skoliózu.

Pro stoprocentní potvrzení diagnózy udělá lékař ještě rentgen. Na něm se ukáže, o jak závažnou formu se jedná.

Popis obrázku: Skolióza pod rentgenem

Léčba

Při diagnostice a následné léčbě se pracuje s tzv. Cobbovým úhlem, který zobrazuje stupeň, který spolu svírají oba koncové obratle.

Rehalibilitace
Pokud se skolióza podchytí už v dětském věku a v ne příliš výrazném zakřivení páteře do 20° Cobbova úhlu, se doporučuje lehčí cvičení. Není potřeba docházet do posilovny. Fyzioterapeutka vás naučí sérií krátkých, ale účinných cviků, které posílí ty svaly, jenž podpírají obratle a páteř. Patří mezi ně například i známá Vojtova metoda11.

Korzet
Korzet je ortopedická pomůcka, díky které je možné upravovat zakřivení páteře, postupně ho zmenšovat nebo alespoň zastavit zakřivování páteře. Korzet udrží trup těla dítěte ve zdravé poloze a zabrání tak dalšímu zakřivení. Dětem se ve většině případů korzet nasazuje ve věku 9 - 15 let, což je právě období rychlého růstu. Děti musejí korzet nosit celý den. Jedinými výjimkami jsou mytí, promazávání kůže pod korzetem a cvičení.

Korzet
Korzet na trup se nechává vyrábět podle sádrového odlitku vždy na míru podle tvaru těla a podle toho, jak moc je páteř zakřivena. Na výrobu se používají lehké plasty, aby člověka nošení moc nezatížilo a nebránilo mu v běžném pohybu. Pod korzet se ještě obléká bavlněné tričko, aby se kůže pod korzetem neoprudila a zabránilo se vyrážkám. Ale i přes to pravidelně kontrolujte pokožku pod ním. Protože by mohlo dojít k otlakům z nošení.

Dle nejnovějšího přístupu SRS (Scoliosis Research Society), která celosvětově určuje metodiku, se nošení korzetu tzv. korzetoterapie u dětské nebo mladistvé skoliózy používá bez omezení. Nezáleží tedy na tom, jak velké je zakřivení páteře nebo jak závažná je skolióza.

U adolescentů se korzetoterapie používá při zakřivení páteře v rozmezí 25°- 50°Cobbova úhlu. I když se díky korzetu zakřivení páteře zmenší pod toto rozmezí, je přesto nutné vytrvat s nošením korzetu až do doby tzv. kostní zralosti. Spolu s korzetoterapií probíhá i pravidelné rehabilitační cvičení.

Popis obrázku: Speciální korzet napravující skoliózu

Operace
U křivky nad 40 ° se potom přistupuje k operaci. Ta může mít u dospělého mnohem horší a závažnější průběh než u dítěte, které má daleko více flexibilnější, stále rostoucí kosti. Spolu s věkem tyto křivky tuhnou a v dospělém věku se léčí jako velmi bolestivé následky neléčené skoliózy. Je to jako s neštovicemi7: děti mají hladší průběh bez následků, kdežto dospělý člověk s nimi bojuje déle a s horšími následky.

Jak taková operace probíhá?
U dětí do 10 let se používá systém tzv. “rostoucích tyčí”. Po sérii předoperačních vyšetření a po volbě vhodné anestezie se jde na věc. Malý pacient leží nejčastěji na břiše, ale výjimkou není ani poloha na boku (a to v případě, že skolióza není v tak pokročilém stádiu a v takovém rozsahu). Poté lékař odhalí ty části obratlů, které se “kroutí” a na obou jejich stranách je zpevní titanovými tyčemi a utáhne šroubky. Nakonec se tyto tyče obloží a zafixují kostními štěpy z uvolněných částí obratlů. Tyto štěpy v budoucnu zaručí, že se operovaná část páteře nepohne ani o píď.

Jak kosti rostou, je nutné každého půl roku podstoupit “utáhnutí” a “posunutí” těchto “želez”. Jen tak je zaručeno správné a zdravé zakřivení páteře.

Rentgenový snímek operované skoliózy

Popis obrázku: Titanové šrouby, matice a destičky na rentgenovém snímku

Po operaci
Vzhledem k tomu, že operace probíhá v celkové anestezii, bezprostředně po ní je dítě převezeno na jednotku intenzivní péče (JIP). Nebojte se, jde o standardní postup, při kterém se sleduje, jak pracuje srdce a plíce. Trvá to zhruba 2 až 4 dny, a jde spíše o naprosté potvrzení toho, že nevzniknou žádné komplikace. Po této době je dítě převezeno na klasický pokoj. Tam ho sestřičky posadí a pomohou mu i s chůzí, která je v prvních dnes po operaci nejistá, jak si tělo zvyká na nový “materiál” v těle. Celkový pobyt v nemocnici trvá maximálně 14 dní. Ohledně bolesti: v prvních dnech se podávají silné tlumící léky, jejichž dávky se postupně snižují, jak bolest odeznívá.

Za měsíc se může vaše dítě vrátit do školy, ovšem s mírnějším režimem. Dítě musí být opatrné, nedělat prudké pohyby, pomalu se ohýbat. Čtvrt roku od operace vás opět lékař pozve na tři dny do nemocnice na “generální údržbu”. Kontrolují se titanové tyče, šroubky a vše se důkladně rentgenuje. Také vás naučí, jak správně zatěžovat páteř a jak vybrat vhodný sport. Obecně se doporučuje začít např. plaváním nebo jízdou na kole. Dítě se naučí vnímat své tělo a jeho hranice. Teprve za rok od operace je dovoleno přejít na náročné sporty typu lyžování.

Další kontroly probíhají za rok, později se intervaly prodlouží na 3 až 5 let, dokud páteř není zcela srovnaná.

Video: Operace skoliózy

Více o skolióze na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.skolioza.cz
  2. http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=2352
  3. http://www.srs.org/patients-and-families/conditions-and-treatments/parents/scoliosis/early-onset-...
  4. http://www.srs.org/patients-and-families/conditions-and-treatments/parents/scoliosis/adolescent-i...
  5. https://cs.wikipedia.org/wiki/Skolióza
  6. http://www.sosort.mobi/index.php/en/

Hodnocení a zkušenosti se Skoliózou

Máš zkušenost se Skoliózou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jirka82  23. lis 2015

Skolióza, operace

Ahoj, chtěl bych Vám napsat moje zkušenosti se skoliózou, abyste se vyvarovali chyb, které jsem bohužel udělal já.

Teď je mi 33 let a skolióza se mi začala projevovat v cca 10ti letech. Tehdy jsem si bohužel neuvědomoval vážnost situace a korzet jsem moc nenosil (stud ve škole, rodinné problémy..) Pak, když jsem ho pod hrozbou operace začal nosit a opravdu velice intenzivně cvičit a plavat už bylo bohužel pozdě a zakřivení páteře se tímto způsobem už zlepšit nedalo (i když mi to na rehabilitaci na Vinohradech tvrdili a od operace mě nepochopitelně odrazovali). Nakonec jsem skončil na asi 110-ti stupních v hrudní oblasti a na 80-ti bederní.

Na operaci jsem šel v 16-ti letech, operovali mě v Motole, nejdřív mi dělali tzv. Halo trakci, kdy mi snižovali křivku vytahováním na vozíku a pak asi po třech měsících provedli samotnou operaci. Moje skolióza byla bohužel tak velká, že se to úplně srovnat nepodařilo, myslím, že mi zůstalo víc než 60 stupňů nahoře a možná stejně dole. Po operaci to byla i tak velká úleva, zmizely bolesti a já mohl normálně žít, studovat, pracovat.

Bohužel teď, jak už asi stárnu, se mi začaly projevovat dechové potíže (dušnost), páteř je přece jen pořád ještě křivá a plíce s deformovaným hrudníkem nemají dostatek místa. Píšu to všechno proto, abyste vy ostatní, kteří máte tuto zákeřnou (v počátcích to nebolí) a smrtelnou nemoc ji nepodceňovali a VČAS dělali to, co vám řekne lékař, i když to vůbec není snadné (korzet, operace…), zachráníte si tím život, a to přece stojí za to!

Držím Vám palce!
Jirka

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce