Náušnice

NáušniceNáušnice jsou šperk, který v současnosti s oblibou nosí jak ženy, tak i někteří muži. Je-li tento šperk správně zvolen, pomůže rozzářit nebo dotvarovat obličej. Ženy tento šperk začínají nosit již v útlém věku, většina děvčátek dostane své první náušničky v době, kdy je jim teprve několik málo týdnů. A právě proto je důležité, aby náušničky nebyly jen krásné, ale také vhodné z hlediska zdravotního.

Ovšem ucho je také centrem mnoha citlivých bodů, jejichž propíchnutí může vést k mnoha nepříjemným zdravotním komplikacím.

Kdy je vhodná doba pro aplikaci náušnic

Nejvhodnějším obdobím je 3.1- 6. měsíc6 života dítěte. Děťátko v této době již váhově prospívá a jeho psychomotorický vývoj8 jde kupředu. V USA, Latinské Americe a Španělsku se malým holčičkám propichují uši okamžitě po porodu nebo pár dní po něm a posléze se nasadí náušnice. Lidé v těchto kulturách věří, že propichování oušek je pro děti daleko bolestivější, čím jsou starší, proto tedy s propichováním uší a nasazováním náušnic neotálejí.
Náušnice

Mnozí rodiče váhají s propíchnutím oušek v důsledku možných zdravotních komplikací. Někteří chtějí nechat rozhodnutí na své dcerce, až dospěje do věku, kdy bude sama schopná uvážit všechna rizika. Na druhou stranu, proběhne-li aplikace náušnic po poradě s odborníkem na akupunkturu, lze se těmto rizikům bezpečně vyhnout. Malé děti také snáší lépe bolest a velice rychle na nepříjemný okamžik zapomenou. Dojde-li tedy k propíchnutí oušek v útlém věku, předejdeme pozdějšímu stresu děvčátka, které si bude náušnice přát třeba už jen z toho důvodu, že drtivá většina jejích vrstevnic už je dávno má.

I přesto, že je propichování oušek otázkou pár vteřin, jde o bolestivou záležitost, která se provádí bez použití anestezie. Chtějí-li rodiče ušetřit novorozence nebo kojence od bolesti, mohou se zkusit zeptat svého lékaře na lokální umrtvení před propíchnutím ušního lalůčku.

Druhy aplikací náušnic

Náušnice

 • Propíchnutí jehlou - lékař označí místo vpichu a po dezinfekci ušního boltce provede vpich jehlou. Současně s vytahováním jehly provléká i náušničku. Poté se místo opět dezinfikuje a překryje sterilním čtverečkem a náplastí. Ranku je nutno pravidelně dezinfikovat až do úplného zhojení.
 • Propíchnutí nástřelem - lékař po označení příslušného místa a následné dezinfekci vloží do nastřelovací pistole náušničku, kterou aplikuje na určené místo. Po aplikaci se opakuje dezinfekce, ovšem ranka nekrvácí. Pro nástřel se používají speciální náušnice z chirurgické oceli, které lze přibližně po 14 dnech vyměnit za klasické.

Kompetentní osobou pro aplikaci dětských náušnic je vždy lékař - pediatr, specialista ORL nebo chirurg.

TIP: Pro klid na duši je možné před aplikací náušnic navštívit specialistu na akupunkturu, který vhodné a bezpečné místo pro aplikaci označí tečkou.

Možná rizika propíchnutí oušek

Ve většině případů se ranky po propíchnutí hojí rychle. Riziko přináší propichování oušek v nesterilních podmínkách, zde pak hrozí vážnější zánět, který může malé dítko velice potrápit. Aplikace náušnic z nevhodných materiálů (alergenních kovů) může vést ke vzniku ganulomu (lidově zvaný tuková buňka).

Jak zabránit komplikacím po propíchnutí dětských oušek

Po propíchnutí oušek by se neměla náušnice po dobu 6-ti týdnů odstraňovat. Místo kolem ušního boltce se může potírat troškou alkoholu dvakrát denně. Jednou denně by se mělo otáčet opatrně náušnicemi. Na dětské ouško by rodiče neměli tlačit, může to u dítěte vyvolávat bolest. Po každém koupání se musí místo opatrně vysušit, aby nezůstalo místo vpichu vlhké.
Náušnice

Rodiče musí dávat pozor také na vznik jakýchkoliv infekcí, které se vyznačují bolestí, výtoky, záněty nebo krvácením. Objeví-li se u dítěte jakákoliv známka infekce, měla by maminka náušnice dítěti sundat, vyčistit je alkoholem a zeptat se pediatra, zda je nutno nasadit dítěti léky. Dětský lékař může doporučit antibiotickou mast nebo krém k potírání ušního lalůčku předtím, než maminka navrátí náušnici zpět do dětského ouška.

Lékaře by měla maminka kontaktovat také v případě, že má dítě horečku1 nebo je jeho ušní lalůček červený a oteklý. Po 6 týdnech od propíchnutí by se měly ušní lalůčky zahojit. Všechny náušnice, které maminka dává své holčičce, by měly být vyrobeny z chirurgické oceli nebo z minimálně 14-ti karátového zlata. Pozlacené náušnice nebo jakékoliv jiné mohou u dítěte vyvolat alergickou reakci.

Náušnice podle materiálu

V dnešní době, kdy se vyskytuje nespočet alergií, si výběr materiálu náušnic zaslouží velkou pozornost. V každém případě je dobré vybraný typ materiálu konzultovat s pediatrem, zejména pokud se u dítěte již jakékoliv alergické reakce vyskytly.
Náušnice

Z jakých materiálů lze tedy vybírat:

 • Kov - žluté zlato, bílé zlato, stříbro a chirurgická ocel
 • Přírodní materiály - dřevo, kámen, slonovina
 • Plast

Nabídka náušnic pro miminka a malé děti je velice pestrá. Je ovšem nutné myslet na to, že dětská ouška jsou citlivější a náchylnější k různým infekcím, které mohou značně znepříjemnit a prodloužit dobu hojení po propíchnutí nebo nástřelu. Primárně se tedy doporučují tradiční zlaté náušnice. Zlato je velice odolné proti běžným okolním vlivům a většina populace jej velice dobře snáší. Proto je také nabídka dětských zlatých náušnic velmi bohatá v porovnání s náušnicemi ze stříbra nebo chirurgické oceli, u kterých je výběr nesrovnatelně užší.

Ačkoliv, jak už bylo výše zmíněno, je zlato většinou jedinců velmi dobře snášeno, může se i ve výjimečných případech stát, že se alergická reakce objeví. Tuto reakci ale nevyvolává zlato jako takové, nýbrž některá z příměsí obsažená ve slitině náušnice, nejčastěji se jedná o nikl. Výrobci toto ovšem vědí a proto záměrně množství niklu ve slitině zlata omezují a nahrazují jej paladiem nebo rhodiem. Někteří jedinci jsou ovšem citliví i na tak malé množství obsaženého niklu a mohou reagovat negativně. Další z vlastností niklu je, že žluté zlato barví do bíla, proto lidé mohou dobře snášet zlato žluté, ale zlato bílé jim způsobuje na kůži reakci. Bílé zlato však bývá často potaženo ještě vrstvou rhodia, které odpovídá barvou bílému zlatu, v tomto spojení již pak žádná alergická reakce nehrozí.

Jak tedy vybrat dětské náušničky

Vhodné dětské náušničky by měly splňovat několik kritérií, proto by neměly být pouze krásné, ale zejména bezpečné.
Náušnice pro holčičky

 • Velikost - miminka a malé děti objevují svět a k tomu potřebují dostatek volnosti a pohybu. Proto volíme náušnice2 raději malé, které děťátku nepřekáží a minimalizuje se tak šance na jejich zatrhnutí. Dětské náušničky jsou určeny miminkům od narození7 do přibližně 6-ti let (resp. do té doby, než z nich děvčátko "odroste").
 • Zapínání - náušničky pro nejmenší jsou nejčastěji opatřeny speciálním zapínáním, které se nazývá:
  • dětská brizura - jedná se o zapínání zepředu, kdy se po provlečení háček zasune do očka. Tento typ náušniček je také naprostá většina zlatníků schopna zajistit během chviličky proti ztrátě. Další výhody těchto náušniček pro nejmenší jsou praktičnost - jednoduché nasazování a zapínání (i při první aplikaci) a hmotnost - náušničky jsou velice lehké, jejich váha se pohybuje mezi 1-2 gramy, podle zdobení, díky čemuž dítko šperk v ouškách téměř nevnímá.
  • puzeta - pokud se náušnice dítěti o něco zachytí, díky tomuto zapínání se uvolní snadněji, což může zabránit případnému poranění ucha. Zapínání je velice lehké a tudíž cenové přístupnější. Je vhodné pro holčičky od 6 měsíců.
  • balonek - náušnice je připevněna velmi bezpečně a téměř nehrozí její ztráta. Je vhodné pro holčičky od 6 měsíců.
  • klapka - zapínání je umístěno na zadní straně náušnice a je opatřeno klapkou, která náušnici uzavře a brání tak jejímu otevření a ztrátě. Obecně se u náušnic toto zapínání používá nejčastěji. Je vhodné pro větší slečny - od 5 do 12 let.
  • dudlík - spojuje výhody zapínání typu puzeta a balónek. Uzávěr se nasadí jedním tahem na dřík (tyčku), který je opatřen drážkou. Rozepnout ho ale musíte šroubovacím pohybem stejně jako balónek. Je vhodné pro dívky od 5 do 12 let.
 • Materiál - otázku materiálu je nejlépe probrat s pediatrem, ovšem jak už bylo výše zmíněno, nejlépe snášeny jsou náušnice zlaté.
 • Design - tato cílová rovinka výběru dětských náušniček je jistě nejpříjemnější. Motivy náušnic jsou různé od kytiček, srdíček, zvířátek po hvězdičky, sluníčka atp. Tyto náušničky jsou léty ověřenou klasikou, je však možné vybírat i z abstraktnějších tvarů, které se díky své jednoduchosti těší oblibě zejména vyznavačů hesla "v jednoduchosti je síla a krása". Dále jsou zde náušničky osazené kamínky. U kamínkových náušnic trpí řada rodičů obavami o jejich případném vypadnutí, tyto obavy jsou však naprosto zbytečné. Současné technologie zaručují pevnost osazení a kdyby k vypadnutí kamínku přeci jen došlo, není problém náušničky reklamovat. Kromě velkého množství kolekcí s dětskými náušničkami je také možnost navolit si vlastní kombinaci tvaru, materiálu, barvy zirkonu i zapínání, a to například díky konfigurátoru na různých webových stránkách výrobců a prodejců náušnic.

Více o náušnicích na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.kvalitni-sperky.eu/nausnice/nausnice-pro-miminka.html
 2. http://www.zlaty-sperk.cz/magazin/sperky/45-nakup-nausnic-pro-deti.xhtml
 3. http://www.novesluzby.cz/nase-deti.205/propichovani-usi-prvni-nausnice.23124.html
 4. http://pece-o-dite.zdrave.cz/miminka-a-nausnice/
 5. http://www.kvalitni-sperky.eu/nausnice/detske-nausnice-chirurgicka-ocel.html
 6. http://www.babycenter.com/0_piercing-your-babys-ears_10341560.bc (ENG)
 7. http://www.cutie.cz

Hodnocení a zkušenosti s náušnicemi

Máš zkušenost s náušnicemi?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
zzuzinda  7. črc 2016

Nastřelení naušniček podle přání :-)

Když se nám narodila slečna, s přítelem jsme se shodli, že jí náušničky dáme, až bude sama chtít.

Bára se letos rozhodla, že je chce, takže v únoru jsme vyrazili k doktorce. Nechali jsme je nastřelit, Barunka si sama vybrala, jaké chce (musela mít každou jinou), zkontrolovala umístění, vybrala jednu i pro mě, aby prý mi to nebylo líto a šly jsme na to. Věděla, že to zabolí, po první nastřelené začala brečet, ale sestřička ihned nastřelila druhou a paní doktorka dala Báře odměnu a šly na mě. Než nastřelili naušnici mě, bylo po pláči.

Za 6 týdnů jsme náušničky vyměnily. Baru si vybrala sama nové naušničky - vážky. I když jsme ani já ani přítel z jejího výběru nadšení nebyli, když náušničky přišly, viděli jsme, že jsou dokonalé a Barunce sednou. A ona byla šťastná! :-)
1 člověk považuje za užitečné
kuk93  7. únor 2016

Moje zkušenost a její rozhodnutí

Jelikož mě jako malé rodiče náušnice nedali a vyškemrala jsem si je až v 10- tiletech, chci, aby se naše dcera mohla rozhodnout stejně.

Tohle rozhodnutí i zkušenost mi hodně dali jako dítěti, protože jsem musela překonat strach pro to, co jsem si přála. :)
2 lidé považují za užitečné
keeshka  8. led 2016

Zvolila jsem nastřelení a jsem ráda

Četla jsem si, zda nastřelit nebo propíchnout.

Mě samotné rodiče nechávali uši propíchnout ve třech letech a dodnes mám matnou špatnou vzpomínku jak to bylo hrozné.

Nakonec mě překvapila naše pediatrička, která nastřeluje, a tak volba byla jasná. Čekali jsme na první očkování a teprve potom mohlo proběhnout nastřelní v 8-mi měsících. Čekala jsem, že už to u dcery bude problém, už se přece jen více hýbala a vnímala, ale jen břečela při nastřelení, zpíše z toho, jak byla svázána proti pohybu. Ale jamile jsem jí dala křupku, bylo hned dobře a náušnic si od okamžiku nastřelní vůbec nevšímala. Hojilo se bez problému, po dvou měsících jsme vyměnili za zlaté a v pohodě :-) .
hhhanicka  4. led 2016

Nastřelení v půl roce

Nastřelit jsme nechali v šesti měsících, malá ječela, ale spíše jí vadilo, že jí sestřička znehybnila hlavičku. Jak jí ji pustila, tak se hned utišila a už o ničem nevěděla.

V 10-ti měsících jsem jí nastřelené pecičky s kamínkem vyměnila za klasické zapínací náušničky. Udělala jsem to tak, že jsem jí pustila v televizi reklamu, ona fascinovaně hleděla a já to zatím bez problémů vyměnila.

Máme ale dost atypické náušničky - kočičí hlavičky se špičatými oušky. Ze začátku byl dost problém, že se těmi oušky pořád za něco zachytávala - např. o froté prostěradlo, chlupatou kapuci, či svetřík. Pak jsem jí u zlatníka nechala náušničky zamknout a už se zachytí jen občas, teď už je velká a umí si s tím poradit i sama.

Každopádně doporučuji vybírat náušničky s oblými hranami, ať se vám dítě nezachytává a netrápí se.
shak29  7. lis 2015

Nejsem pro nastřelení

Takže u holčiček byla jasná volba propíchnutí.

Vždy mě pobaví názor, že nastřeleni je bezbolestné a rychlejší. Rychlejší možná, ale bolestivé úplně stejně. Navíc, když ouško proráží oproti jehle tupý hrot náušnice, tak poškodí tkáň ouška.

U nás tedy propíchnutí, hojení bez problémů. Používali jsme heřmánek a framykoin. ;-) A v žádným případě líh!!
3 lidé považují za užitečné
bongie  3. lis 2015

Nastřelení naušnic

Dceři jsem nechala nastřelit náušnice v jejich 7-mi měsících. Měsíc nosila náušnice nastřelené, které jsme pak vyměnili za zlaté. Nastřelování zvládla dobře, dírky nehnisaly.

Jsem ráda, že náušnice má. A kdyby je někdy nechtěla nosit, tak si je vyndá a dírky zarostou.
1 člověk považuje za užitečné
beruska125  4. srp 2015

Nastřelit co nejdříve

U nás nabízí aplikaci naušnic už v porodnici jehlou, na to jsem nenašla odvahu. :-( Chtěla jsem to mít co nejdříve za sebou, šly jsme ještě před 3. měsícem, po prvním očkování (ve 2 měsících) a super! Malá jen kníkla, jak se lekla pistolky a vstřelení. Jinak nebrečela, žádná krev, žádné opuchnutí, vůbec žádná péče o ranku. Po 6 týdnech jsme nastřelené naušnice vyměnili za zlaté, bez jakéhokoli problému. :-)
1 člověk považuje za užitečné
nikolapomahacova  3. srp 2015

Náušničky po mamince a propíchnuté jehlou :-)

Klárka dostala náušničky v šesti týdnech života. Daleko více emoční pro mě bylo to, že dostala náušničky po mě.

Vše probíhalo pro mě za zavřenými dveřmi. Paní doktorka zůstala s Klárkou v ordinaci sama, se zdravotní sestrou, prý je to takhle pro rodiče lepší a měla pravdu. Všechno nemusíme vidět.

Klárce jsem nechala klasicky propíchnout ouška jehlou, sama je takhle mám udělané a nikdy jsem s nimi neměla problém. V tom jsem své doktorce naprosto důvěřovala. Hned jí náušničky nasadila, já je pak otírala framykoinem a během chvíle bylo vše zahojené.
petrahablova  3. srp 2015

Nastřelení náušnic vs. propíchnutí

Dceři jsem nechala ve 3 měsících propíchnout ouška. U samotného propíchnutí jsem nebyla (nechala jsem to na tatínkovi), jelikož jsem na to neměla. :-) Vše proběhlo bez problémů. Po nějakém čase jsem se rozhodla, že dceři nechám náušničky vyčistit. Nikdo mě však neupozornil, že během 48 hodin mohou dírky zarůst!!!

Na klasické propichování jsem již jít nechtěla (dceři již bylo asi 9 měsíců), proto jsem se rozhodla pro nastřelení a mohu vřele doporučit. Bylo to naprosto bezbolestné, rychlé, bez kapičky krve a náušničky od zn. Estelle naprosto nádherné. Nemusím je měnit a nechám na dceři, až bude větší, které náušničky si sama v obchodě vybere. :-)
cinky  8. črc 2015

Náušnice určitě ano

Nejsem zastánce názoru, že si má holčička sama rozhodnout, kdy chce náušnice.
Spíše si myslím, že čím dřív, tím líp.
Dcerce jsem nechala náušničky nastřelit kolem druhého měsíce. Téměř neplakala a vypadala krásně. Myslím si, že k ženě náušnice patří.
Já sama jsem je měla ještě v šestinedělí a nelituji. Měla jsem na střední škole spolužačku, která nám náušnice záviděla, ale sama měla strach si je zajít nastřelit.
Ale rozhodnutí je na každé mamince. Za mě určitě ano.
manteca73  8. črc 2015

Náušnice po mamimce

Jako malá jsem dostala náušničky od své prababičky, zlaté s červeným korálem. Věděla jsem, že jestli se mi jednou narodí dcera, bude je nosit taky. A tak se taky stalo. :-) Zouš jsem nechala naušničky nastřelit (moje doktorka už pouze nastřeluje) v necelých 4 měsících. Nejdříve měla Zouš malé červené pecičky a pak jsem jí je po dvou měsících vyměnila za ty moje. :-)

Vím, že teď hodně holek náušničky odkládá na později až si dcery samy řeknou, ale já jsem zvolila tuto cestu, nebude si pamatovat tu bolest, mě se strašně líbí, že nosí takovéhle dědictví a hlavně si ji nepletou s klukem. :-) A až bude starší, tak ať se sama rozhodne, co dalšího si nechá ještě propíchnout. ;-)
lucysek  7. črc 2015

Necháme ji samotnou rozhodnout

Sice se okolí neustále vyptává, kdy dáme naší dcerce náušnice, ale já to "zatím" neřeším. Chci, aby to byla její volba, že je sama chce a rozhodně nechci za ni rozhodovat v tomto kroku. Také bych byla ráda, pokud si je nechá dát, aby si své první náušničky sama vybrala. :-)
2 lidé považují za užitečné
mmirunda  6. črc 2015

Náušnice má dcera po mě

Dceři jsem nechala nastřelit náušnice asi v půl roce.

Hodně dlouho jsem se rozhodovala, zda píchnout nebo nastřelit, ale nakonec mi nastřelení přišlo jako méně drastická metoda. Jelikož dcera není očkovaná, všichni mě strašili, že bude problém, ale nakonec nám náušnice píchla dětská lékařka ( tedy ne ta naše ) a na očkování se vůbec neptala. Jakmile uběhla doba, kdy tam musely zůstat ty nastřelené, vyměnila jsem je dceři za zlaté náušnice po mě. I po těch letech jsou stále krásné a dceři moc sluší.
konidana  17. čer 2015

Samostatné rozhodnutí

U nás v rodině měla náušnice jen babička. Mamka uši píchnuté neměla, ani já. Já si nakonec nechala nastřelit náušnice v pubertě, protože si mě furt pletli s klukem, a v tom období mi to trochu asi vadilo. Náušnice to tedy nevyřešily :-D , ani když jsem nosila výraznější (max.3 cm), ale co, už je mám. Malé, nenápadné, aby nepřekážely.

Dcrerce jsem také nedala píchnout uši. Říkala jsem si, že si pak řekne, třeba v deseti letech. No trošku jsem se přepočítala! Od pěti let neustále prosila, že chce náušnice. Rok jsem odolávala a odkládala, ale déle to už nešlo. Měla je nastřelené k 6.narozeninám. Byly pak trošku komplikace, jedna dírka ji asi měsíc hnisala a nehojila se, ale vydržely jsme to. Dostala od babičky krásné zlaté náušnice, ale po roce se vrátila k malým pecičkám, které jí nebudou překážet a zachytávat. No není trošku po mě?
mon_88017  17. čer 2015

Bez náušnic

Dceři jsem uši propíchnout nenechala, protože si myslím, že by se měla rozhodnout sama. Mě se na náušnice nikdo neptal, dostala jsem je tak nějak automaticky jako mimino, a v jednu dobu mého života mi hrozně vadily, ani nedovedu přesně říct proč.

Takže až dcera dostane dost rozumu, ať si přijde třeba s tunelem, růžovým čírem a kérou přes celý záda, bude to její volba.
11 lidí považuje za užitečné
kate02  16. čer 2015

Klasické propíchnutí

Dceři jsme dávali nechat píchnout ouška klasicky jehlou v necelých třech měsících. Dle mého čím dřív, tím líp. Miminko si absolutně nic nepamatuje. Nezastávám názor, že se má dítě rozhodnout samo. Já jsem taky ráda, že je mám od miminka, protože teď už bych tu bolest vnímala. A k holčičkám náušničky prostě patří. Nastřelování nezastávám.
1 člověk považuje za užitečné
badeja  16. čer 2015

Řekla si sama

Máme 5-ti letou dcerku, náušničky jsme ji nedávali! V 5ti letech si sama řekla, že chce tuto "parádu" k narozkám. Teď máme druhou a uděláme to stejně. :-)
coopanka  8. čer 2015

Náušnice, až se sama rozhodne

Já se pro nastřelení rozhodla v deseti a jsem za to ráda, že nikdo nerozhodoval "o mně beze mně" a že jsem měla možnost volby, že jsem k rozhodnutí došla sama. Dcera bude mít stejné podmínky.
aideen  8. čer 2015

Naušnice klasicky píchnuté

Jelikož já i manžel razíme přesvědčení, že je lepší naušničky dát hned, když si nebude tento úkon miminko pamatovat, než později, dostala jak Bronička tak Anička své naušničky hned, jak to bylo možné. Naušnice jsme nechali klasicky píchnout u naší ušní lékařky, která toto provádí po zahájení povinného očkování, tj. v třetím měsíci věku. Úkon sám o sobě trval u obou holek asi 2,5 minuty. Bronička plakala tak minutu, do náručí už jsem dostala spící mimčo. Anička neplakala vůbec.

První dva dny jsem ranky na uších mazala framikoinem a krásně se zahojily. Ani jedna neměla žádný problém.
tanak  7. čer 2015

Zatím náušnice dcera nemá

Dlouho jsme přemýšleli, ale nenašli jsme jediný důvod, proč bychom měli dceři jako malému miminku nechat propíchnout nebo nastřelit uši. Dohodli jsme se, že necháme tohle rozhodnutí zcela na ni. Jestli však o náušnice projeví zájem, bude je mít. :-)

Zpočátku jsme byli za podivíny, kteří boří tradice a nedopřejí holčičce "parádu". Řeči o tom, že nám to jednou vyčte nebo ji bude trapně, že náušnice nemá, mně chvíli štvaly, ale pak jsem je hodila za hlavu, přestala to řešit. Nyní se nad tím, že je nemá, už nikdo nepozastavuje. :-D

V září však nastupuje do školky a sami jsme zvědaví, jestli ona sama pocítí, že jako jedna z mála je v tomhle směru od ostatních holčiček "odlišná", a projeví touhu náušnice mít...
sedmiteckas  12. dub 2015

Jen chvilinku zaplakala

Osobně v nastřelení nebo píchnuti náušnic malému miminku nepřijde nic tyranizujícího. Neříkám, že miminko necítí bolest, to určitě ne, ale že by to byl až taaak hrůzostrašný zážitek... My je nechali píchnout, když měla malá měsíc. Měla ručičky zabalené v plence, za chvilku bylo po všem, chvilinku zaplakala, ale hned přestala.
dannyblakely  12. dub 2015

Náušnice jedině, až bude malá sama chtít

Náušnice koupila moje mamka hned druhý den po porodu. V tu dobu jsem si myslela, že je využijeme, ale časem mi už nepřišlo vhodné malé působit bolest kvůli mému rozmaru. Navíc, manžel nemá náušnice na ženách rád, takže jsme v tomto byli zajedno. Až bude malá jednou chtít, tak jí to samozřejmě dopřejeme, ale bude to její vlastní rozhodnutí.
okomodre  15. bře 2015

Po prvním očkování

Tak zněla instrukce od naší pediatričky. Jenže dcera je nedonošená, takže první dávku očkování dostala v kalendářním roce (8 měsíců korigovaně).

Náušničky dostala hned druhý den po očku, nechala jsem nastřelit. Křičela a myslím, že se sestra pořádně zapotila, když se ji snažila udržet na místě. Holt to bylo už pozdě, nebyla už žádné miminko.

Měla 6 týdnů ty nastřelené a pak jsme vyměnili za naše. Jednou ji ouško mírně hnisalo, ale stačilo vymačkat hnis a desinfikovat, ani jsme s tím nikde nebyli. Měli jsme jednou za pár dní tou nastřelenou náušničkou v oušku pootočit. Jiná péče nebyla nutná.

Nechtěla jsem čekat, až bude velká, aby pak neměla náušničky jen proto, že nesebere odvahu na píchání či nastřelení.

Platili jsme 100 Kč za každou náušnici a 150 Kč za každé nastřelení.
1 člověk považuje za užitečné
rosaleen  13. únor 2015

Nastřelení naušnic

Dceři jsem byla rozhodnutá dát naušnice co nejdřív. Já je mám odmala a nikdy jsem nelitovala, myslím, že to k holčičce prostě patří. Měla jsem připraveny zlaté, co jsem nosila jako malá.

Po poradě s dětskou Dr. jsem zvolila nastřelení, je to prý šetrnější než klasické píchnutí a nehnisá to. Bohužel jsme musely čekat až skoro do roku věku dcery, protože měla malé ušní lalůčky, a nechtěla jsem riskovat, že to pak bude mít křivě.

Nastřelení proběhlo během vteřinky, malá jen tak kvíkla, a to je jinak dost ubrečená a bylo to. Ošetřování žádné, jen trochu občas otočit. Zvolili jsme plastové, vydržely jí déle než doporučovaná doba, dírky se krásně zahojily a dnes už má krásné zlaté po mě. Moje maminka má velkou radost, že jsem zvolila naušnice, které mi kdysi koupila ONA.
latkovkybrno  12. únor 2015

Až bude chtít sama

Ještě než byla dcerka na světě věděla jsem, že náušničky pro miminko mi přijdou opravdu rozmařilost dospělých. Tak jsem to cítila a po jejím narození se tento pocit stal ještě intenzivnější. Nedovedu si představit, že pro kus kovu v oušku na parádu jí způsobím bolest. Prostě ne. Nenalezla jsem stále žádný důvod proč to udělat.

Že se podle náušniček poznají holčičky? Ale já přeci nepotřebuji, aby to cizí lidé poznali, my to víme a nám blízcí také a zbytek lidí je mi jedno.

Že to později bolí více? Kdo to může vědět, když miminka nemohou mluvit o tom jak se cítí a jak je to bolí?

Prostě ne. Až bude chtít sama. Já jsem si nechala v pubertě píchnout náušnici do nosu, poté nad horní ret a nakonec do každého ucha 8 (!!!) kroužků a v pohodě, nebolelo mě nic. Teď už jsem z puberty venku a náušnice moc nenosím. Prostě - až bude chtít sama, ráda jí o tom povím, sama si vybere a půjdeme, ale nyní ne. Díkybohu všichni moji nejbližší to cítí stejně a respektují to. Stejně tak i já respektuji ty rodiče, co se rozhodnou jinak. My to máme ale takto.
11 lidí považuje za užitečné
lauramyn  12. únor 2015

Hned jak to jde

Dávala jsem holkám propíchnout uši hned po prvním očkování po 3. měsíci. Byla jsem na ORL u doktorky, která to dělá již dlouhá léta. Byla jsem moc ráda, že se aplikuje lokální umrtvení, takže to necítily. Neměly žádné potíže a hned měly náušničky, které jsem jim koupila. Náušničky jsem měla přes noc v líhu. Vždycky jsem chtěla mít holčičky holčičkovské i s tím, co k tomu patří. Jedna z těch věcí jsou i náušnice.
verka_motylek  10. únor 2015

Čím dřív tím líp :-)

Bylo mi doporučeno dát dceři náušnice až po prvních očkováních cca ve třech měsících. Náušnice jsem jí dala nastřelit od sestřičky u pediatra a mohu jen doporučit! Přijde mi to o dost šetrnější metoda než jehla! Je to rychlé a řekla bych, že dítě pláče jen z leknutí nad tou ránou, kterou udělá ta pistole a kvůli tomu, že ho držíte. Hned jak jsem ji vzala do náručí, plakat přestala.

Náušničky jsme koupili přímo u doktorky - speciální do té pistole (cca kolem 500,-) a ty měla dcera cca 6 týdnů a pak jsme je vyměnili za náušnice z bílého zlata. Během těch 6 ti týdnů jsem místo vpichu promazávala a s náušnicemi hýbala aby se rána nezanítila atd.

U druhé dcerky to plánuji úplně stejně. Neumím si představit, že se starším dítkem by to šlo tak snadno. :-)
1 člověk považuje za užitečné
diamanta  8. lis 2014

Naušnice dáme možná později

Naušnice dostala zlaté ke křtu, ale dírky nemá. Na miminku mi to přišlo divné, ho ověšovat ozdobou, jen proto, že se to "dělá" nebo někomu líbí. Dopředu jsem o tom nijak neuvažovala, potom mi to přišlo nepatřičné, ale jednou možná budou, až si o ně řekne. Já si je nechala také dát až sama ze svého rozhodnutí a to v šesti a vůbec to nebolelo, tehdy jehlou.

Jestli si o ně někdy řekne, tak spíš ale dám nastřelit, zdá se mi to rychlejší. A raději bych někým z ORL než v nějakém klenotnictví. Bude to prostě její volba.
leeela  6. lis 2014

Nastřelení náušnic

Dcerce jsme nechali nastřelit náušnice u naši pediatričky asi v 5 ti měsících.

I když jsem se bála, že to bude dcerku moc bolet a asi i bolelo, tak si poplakala jen v ordinaci. Po cestě domů a doma už neplakala vůbec. Náušnice jsme nechali asi 7 týdnů a nechala bych je i déle, byly moc hezké. Bohužel ztratila ten cvoček vzadu, a tak jsme vyměnili za zlaté.

Ouška se zahojila rychle, nic nehnisalo, nekrvácelo. Pokud bych ještě někdy měla holčičku, volila bych stejně.
luciemarkova  5. lis 2014

Náušnice jsme dceři nedali

Ještě než se malá narodila, babičky se málem popraly o to, kdo první vnučce koupí náušnice. Hned jsme však obě babičky upozornily na fakt, že malé náušnice píchnout nedáme.

Přišlo nám to s partnerem zbytečné miminku dávat náušnice, k čemu. Dospěli jsme k rozhodnutí, že to, zda si náušnice dá nebo nedá necháme zcela na ní.

Babičky se samozřejmě nenechaly odbýt a náušnice doma ve skříni máme.
7 lidí považuje za užitečné
sobol  5. lis 2014

Ve 3 měsících

Máma pediatr naší Anně nastřelila náušnice ve 3 měsících. Jehlou bych ucho propíchnout nenechala. Takhle se dítě lekne jen "rány", kterou pistole udělá.

Podle mého názoru je to lepší dát náušničky dřív, než trápit dítě, které si plně uvědomuje, co se mu dělá. Navíc, v tomto věku nemá žádnou tendenci si na čerstvé dírky sahat a riziko infekce tím rapidně klesá.

Já dávám náušničkám palec nahoru :-)
3 lidé považují za užitečné
bobina24  5. lis 2014

Naušničky po mamince a po babičce

Když jsme zjistili, že budeme mít holčičku, hned jsem řekla, že naušničky dostane ty, které jsem nosila já a nosila je i moje maminka, protože jsou pořád moc krásné.

Když se blížil termín porodu, maminka je vyndala ze šuplíku, nechala je ve zlatnictví vyčistit a pak jsme je na pár dní naložili do lihu.

Když jsme odcházeli z porodnice domů, ptala se nás sestra, zda chceme nechat píchnout ouška na naušničky, byla jsem ráda, protože jsem názoru, že čím dříve tím lépe, protože miminko to tolik nevnímá.

Takže jsme už byly oblečené a připravené na odchod domů z porodnice, sestra si vzala malou, naušničky a za 2 minuty se nám vrátila už "opravdová" holčička s naušničkama.
Na doporučení sestry jsme koupili heřmánkovou mastičku, tou to mazali a nikdy žádný problém neměla.
klarabrno  5. lis 2014

Náušnice

Taky jsme dostali náušnice, dokonce dvoje, ale já jsem malou nedala a nedám. Sama si řekne, že je chce a to riziko bolesti si rozhodne sama. Myslím, že jí vůbec nechybí.
rozarka65  5. lis 2014

Naušnice dle přání

První dceři jsem chtěla dát naušnice, když byla ještě miminko, ale tatínek s tím nesouhlasil. Když bylo A. asi osm měsíců, tak mi řekl, ať jí je teda koupím, když chci a to jsem se zas sekla já a bylo rozhodnuto, že budou až si A. o ně řekne. A. má naušnice asi od necelých čtyř let, už nevím přesně. Nechala jsem je nastřelit, ale kdyby paní nebyla dost rychlá, tak by A. měla jen jednu... :-D E. naušnice zatím nemá, ale už taky vyslovila přání - vidí u sestry.
hojda  5. lis 2014

Bioplastovné náušnice

Náušničky jsme nechali dát v 5 měsících, dříve je prý ouško moc malé a špatně se vyměřuje.

Sama jsem náušnice jako dítě neměla a píchali mi je až v první třídě, protože jsem je moc chtěla. Píchání si pamatuju, že bolelo dost (podle většiny lékařů mám posunutý práh bolesti na nižší citlivost) a tohle jsem vnímala jako bolest docela velkou. Po prostudování všeho možného jsem se rozhodla pro nastřelení lékařských bioplastových náušnic.

Výhody nastřelení jsou menší bolestivost (potvrzeno i od švagrové, která si nechala nastřelit náušnice jako dospělá), vůbec žádné problémy s hojením (hlavně se nesmí s náušnicí točit a stále dokola strhávat už zahojené stroupky), ani žádná péče o ouška, prostě se nastřelí a hotovo, větší přesnost, protože při píchání se může kůže pod jehlou posunout a dírka je pak na šikmo, navíc je propíchnutí a vložení náušnice současné, takže jedna bolest a ne dvě (propíchnutí jehlou a protažení náušnice čerstvou ránou).

Pokud bych dávala znovu, tak opět nastřelit a bioplast. Navíc jsou tyto náušničky opravdu krásné, úžasně se třpytí.
1 člověk považuje za užitečné
vevina14  5. lis 2014

Nastřelení náušnic

Já mám teda štěstí, že mám tetu, která je ORL a nastřelení mě tedy nic nestálo.

Nastřelení jsme dělali po první dávce hexavakcíny a bylo to bezbolestné, ale E. plakal spíš proto, že ji někdo držel tak, jak nechtěla. Na doporučení tety, nechávám nastřelené náušnice do dvou let. Když teď vidím, jak si často s náušnicemi hraje, tak doporučuji nastřelovat opravdu již tak kolem toho 3. měsíce.
katyxq  4. lis 2014

Nášnice jsem dcerce dát nechtěla, manžel ano

Malému miminku dát náušnice mi přišlo divné, proč mu ubližovat? Pro marnivost dospělých? I když dostala krásné náušničky z bílého zlata s tyrkysovými kamínky ve třech měsících ke křtu. Takže jsem to různě odkládala, oddalovala, až kolem roku a půl až tři čtvrtě je malá začala chtít (no, spíš jí to manžel nahuškával a ona se chytila). No, nevěděla, do čeho jde. Sice jsem jí říkala, že to bude bolet, ale ona netušila jak moc.

Dírky jsem jí dala propíchnout jehlou, ne nastřelit, že pak méně zarůstají a lépe se trefuje, kam dírku umístit. Během propichování jsem byla s ní, nenechala jsem se doktorkou ani sestřičkou odbýt, trvala jsem na tom. Malá moc brečela, první den byl obzvlášť náročný a následující dva týdny taky nebyly procházka růžovým sadem, než se to pořádně zhojilo a muselo se to každý den i několikrát čistit.

Ale kdybych se měla znovu rozhodnout, tak bych dírky na náušnice dala zase propíchnout, do nastřelení bych nešla. Jen bych propíchnutí chtěla odložit ještě na pozdější dobu, kdy si dítě víc uvědomuje a umí představit, co to obnáší.
1 člověk považuje za užitečné
leenulka89  3. lis 2014

Troje náušnice ve 20-ti měsísích :)

Náušničky jsme nechali píchnout na doporučení pediatry ve 3 týdnech a obešlo se to bez komplikací. Nejdříve měla dcera zlaté naušničky po svojí babičce a po mě, jedna se nám ale rozbila, tak dostala druhé stříbrné, tentokrát jednu ztratila a do třetice má opět stříbrné a ty jí snad vydrží, líbí se nám nejvíc ze všech, co malá měla :-)
1 člověk považuje za užitečné
terry1512  3. lis 2014

Nastřelení naušniček.

Po doporučení naší pediatričky jsme nechali naušnice nastřelit až v 6 měsících.
6 týdnů měla plastové nastřelené od doktorky, poté jsme vyměnili za zlaté od babičky. Ouška se jí krásně zahojila, vůbec je neměla zarudlé. Nehnisala.
1 člověk považuje za užitečné
pampeliska1  3. lis 2014

Náušnice už od porodnice

Zlínská porodnice je v dnešní době asi malinko raritní v tom, že nabízejí možnost perforace uší už při propuštění z porodnice (asi pozůstatek dřívější doby, kdy to bylo běžné ;-) ). Není nutné čekat na žádné očkování, trvá to max. 5 min, jen to stojí 400,- (pokud si dobře vzpomínám). Propichuje se klasickou jehlou (růžová) a do uší se dají rovnou vlastní náušnice, které byly předtím naloženy 24hod v lihu.

Uši se hojily oběma dcerám krásně, jen jsem občas potřela lihem a protočila náušnice. Druhá dcera se během aplikace dokonce ani nevzbudila :-)
6 lidí považuje za užitečné
klarka009  3. lis 2014

Nastřelení náušnic

Náušnice jsme nechali nastřelit, když dceři byly 4 měsíce. Bylo to bez krve a během chvíle hotové. Dcerka plakala, jen protože ji drželi ručičky a hlavu, aby se nepohnula. Jinak ji to vůbec nebolelo. Po nastřelení se ouška nemusí ničím mazat ani protáčet. Nehnisají. Prostě vše bez problémů.
2 lidé považují za užitečné
terezkax  3. lis 2014

Nástřel

Dceři jsme na doporučení pediatričky nechali náušničky nastřelit po 1. očkování.

Dcera se spíše jen lekla, než že by ji nastřelení nějak bolelo. Náušnice byly z nějakého speciálního nealergizujícího plastu s kamínkem. Nebyl s nimi žádný problém. Ouška nehnisala. Po čase jsme je bez problémů vyměnili za klasické zlaté náušničky.
krucis  15. črc 2014

Nastřelení náušnic v roce

Malé jsme nechávali nastřelit naušničky až když jí byl rok a bylo to taky O.K. Jen chvíli brečela z úleku - cvaklo jí to přímo u ucha. Měli jsme problém, že v okolí bydliště nikdo nenastřeloval, a tak jsme jí je nechali nastřelit dětskou doktorkou, až když jsme jeli k příbuzenstvu na dovolenou. Žádný problém s hojením či hnisáním jsme neměli a nevěnovali jsme jim prakticky žádnou péči (ničím jsme nemazali, nedezinfikovali).

Nakonec z nich měla velikou radost, protože jí každý říkal jak jí to sluší:-) Zvolili jsme ty z chirurgické oceli a nosila je víc než rok, pak se povolilo zavírání.
1 člověk považuje za užitečné