Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

8. měsíc vývoje dítěte

V 8. měsíci vývoje dítěte se už mohou děti z plazení dostat do šikmého sedu, avšak rychlejší děti už v tomto měsíci samostatně sedí a ručičkami si mohou volně hrát. Vlastní silou se dítě dokáže přitáhnout a postavit se na krátkou dobu na nohy. Do této pozice se dítě ideálně a správně dostane přes pozici rytíře - s nákrokem jedné v koleni pokrčené nožičky.

Dítě si srovnává své pocity a k lidem má důvěru nebo naopak nedůvěru. Někteří lidé začnou být dítěti sympatičtí, jiní naopak a dítě s těmito lidmi nedokáže vytvořit přátelský vztah, odtahuje se od nich a může se jich i bát a začít plakat.

8. měsíc vývoje dítěte

Dítě a jeho výška a váha

Váha

pohlavíváha spodní hranice (kg)optimální váha (kg)váha horní hranice (kg)
chlapeček7,08,810,7
holčička6,48,210,0

Výška

pohlavívýška spodní hranice (cm)optimální výška (cm)výška horní hranice (cm)
chlapeček66,071,076,0
holčička64,069,174,2

Dítě a jeho fyzický vývoj

Hrubá a jemná motorika:

  • na bříšku - dítě v poloze na bříšku už dlouho nevydrží, snaží se zkoumat svět a stavět se pomalu na čtyři. Rodiče mohou zaznamenat také první známky lezení po čtyřech. Z lehu na bříšku se umí posadit, většinou jde o šikmý sed, některé děti se posouvají po bříšku a rukama se přitahují nebo odstrkují a tím se pohybují dopředu nebo lezou pozpátku jako raci.
  • sed - šikovnější dítě se dokáže už samo posadit, v této poloze setrvat a hrát si s hračkami. Některé děti ale stále preferují šikmý sed, kdy se opírají o jednu ručičku a ještě jim nějakou dobu potrvá, než přejdou do vzpřímeného sedu. Pomalu se může přitahovat do stoje (např. o postýlku) a na chvíli zvládne stoj na nohou. Šikovné děti začínají pomaličku chodit kolem nábytku.

Video: Dítě se poprvé postavilo na nožičky

Smysly:

  • zrak: pamatuje si naposledy schované hračky a hledá je na stejném místě.
  • hmat: do rukou začínají uchopovat drobné předměty vč. jídla a snaží se poprvé samostatně krmit, napodobuje okolí, např. schovává ukrytou hračku.
  • sluch: reaguje na otázky: "Jak jsi veliký/-á", "Jak se máš?" a odpovídá naučenými gesty. Reaguje na známé věci, například jméno psa nebo dudlík a pozná i členy rodiny.

Dítě a sociální vývoj

  • bojí se cizích lidí, dítě se může i rozplakat,
  • bojí se odloučení, obvykle nastupuje separační úzkost11.

Přes den už nebude dítě tolik spát a chtít být samo v postýlce22, ale bude vyhledávat společnost.

Děti začínají žvatlat a opakovat jednoduchá slova - mama, tata, baba, gaga aj. Některé děti k upoutání pozornosti začnou křičet nebo pištět. Šikovné děti například na procházce umí říct, že vidí pejska a označí jej naučeným hafhaf.

Více o řeči dítěte se dočtete v hlavním článku: Řeč.

Děti a hry

Oblíbenými hračkami se pro děti stávají drobné předměty, které se snaží nůžkovým úchopem (mezi palec a ukazováček) chytit mezi prsty. Dítě baví sbírat kuličky nebo např. rozsypaný hrách či vitamínovou tabletku.
8. měsíc vývoje dítěte

8. měsíc je vhodný na seznámení dítěte s knížkami. Určitě jej zaujmou zvukové knížky, kde mohou zvířátka vydávat zvuky nebo troubit autíčko, houkat vláček aj. Děťátko se bude snažit zvuky napodobovat a za chvíli bude třeba mňoukat jako kočička. Listování knížkami je pro dítě také velmi zábavné a navíc se u něj rozvíjí jemná motorika.

Knihám pro děti se věnuje samostatný článek: Dětské knihy3.

Dítě rádo podává rodiči hračky nebo kostičky a bude vyžadovat jejich navrácení zpět. Pokud rodič položí před dítě misky s vodou, bude se je dítě snažit přelévat nebo bude přendávat obsah jedné misky do misky prázdné.

Dítě zaujme také kutálení míče nebo jeho házení, driblování.

Výbavička pro dítě od 8. měsíc věku

Pokud dítě už samostatně sedí, mohou maminky začít dítě během krmení posazovat do jídelní židličky32, která nemá možnost polohování zádové opěrky.

Dosáhlo-li dítě do vyšší váhové kategorie a sedí-li samostatně, měli by se rodiče poohlédnout po autosedačce10 vyšší váhové kategorie.


<< 7. měsíc vývoje dítěte1 / 9. měsíc vývoje dítěte >>1

Více o 8. měsíci vývoje dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. http://www.mimina.cz/
  3. Pediatrie pro praxi
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s 8. měsícem vývoje dítěte

Máš zkušenost s 8. měsícem vývoje dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost