Odsávačka hlenů na vysavač

Odsávačka hlenů na vysavačOdsávačka hlenů na vysavač je výborný pomocník v boji s rýmou zejména u nejmenších dětí, které se ještě nezvládají samy zbavit hlenů smrkáním.

Rýma je u miminek a dětí velmi častá. Jedním z hlavních problémů je, že malé děti neumí smrkat. Smrkat se děti správně naučí kolem 4. až 6. roku. Malé děti neumí po dobu 6 týdnů dýchat ani pusou, a tak je rýma dokáže pořádně potrápit. Nemohou-li děti dýchat, cítí se nepohodlně. To také může vést k řadě zdravotních problémů, které se týkají hlavně uší, nosu, krku a dýchacích cest.

Léčba rýmy v kojeneckém a batolecím2 věku dokáže zkomplikovat život celé rodině.

Rýma, zůstane-li neléčena, může způsobit děťátku problémy nejen s dýcháním, kojením70 a spánkem6, ale také závažné a vleklé zdravotní komplikace, které se mohou projevovat špatným prospíváním, bolestmi hlavy5, záněty středouší8 a průduškovým11 nebo průjmovým1 onemocněním. Náročnějšími nemocemi na léčbu může být například virová nebo bakteriální infekce nebo různé stafylokokové nebo streptokokové bakterie, které mohou skončit až u léčby antibiotiky. Proto může být odsávačka hlenů na vysavač dobrou alternativou, jak dětem od rýmu pomoci. Podstatnou částí léčby rýmy je tedy kvalitní odsátí hlenů.

Více v hlavním článku Rýma9.

Video: Odsávání hlenů odsávačkou na vysavač Nosátko

Jak funguje odsávačka hlenů na vysavač

Odsávačka hlenů na vysavač funguje na bázi podtlaku, stejně jako odsávačka balónková nebo hadičková, ovšem díky výkonu vysavače je tento podtlak daleko účinnější. Takto lze odsát bez větší námahy (tedy pokud pomineme uklidňování a držení děťátka) i tzv. zadní rýmu z nosních dutin a nosohltanu, která velmi často trápí i čerstvě narozená miminka.

Odsávačky hlenů na vysavač se také velice dobře udržují v čistotě, zejména díky tomu, že jsou rozložitelné na několik dílů, které lze bez problémů vymývat saponátem nebo i sterilizovat (podle pokynů výrobce). Dále také proto, že jsou vyráběny z plastu nebo skla.

Výhody odsávačky hlenů na vysavač

Nástevce odsávačky hlenů na vysavač

 • lze ji použít kdykoliv,
 • schvalují ji také pediatři nebo ORL lékaři dětem až do 6 let,
 • jednoduchá manipulace,
 • účinnost a jemnost při odsávání,
 • bezpečně, rychle a bezbolestně pomůže dítěti od hlenů,
 • bez jakýchkoliv vedlejších účinků,
 • od sátí ucítí dítě úlevu a postupně začne odsávačku samo vyhledávat pro uvolněné svého nosu,
 • působí preventivně proti respiračním onemocněním,
 • průhledný materiál umožňuje rodičům sledovat průběh odsávání a také, zda odsávačka odsála dostatečné množství hlenů,
 • nerozbitnost,
 • opakovaná použitelnost,
 • jednoduchá údržba a snadné čištění díky rozložitelnosti odsávačky.

Nevýhody odsávačky hlenů na vysavač

Odsávačka hlenů na vysavač12 má také nějaké nevýhody:

 • je hlučná,
 • u dítěte se může objevit strach z vysavače,
 • při její aplikaci je nutná přítomnost vysavače a elektrické energie.

Jak správně používat odsávačku hlenů na vysavač

Odsávačka hlenů na vysavač

 1. Děťátku chviličku před samotným odsávání prokápneme nosík mořskou vodou, Libenarem nebo Vincentkou, což způsobí částečné rozpuštění hlenů a odsávání je pak snazší.
 2. Poté děťátko posadíme nebo přidržíme v co nejvzpřímenější poloze a příslušný konec odsávačky přitiskneme k nosní dírce dítěte. Spuštěním vysavače takto odsajeme hlen. Totéž opakujeme i u druhé nosní dírky.
 3. Odsáváme podle potřeby, není ovšem nutné odsávání přehánět. V případě ne příliš silné rýmy postačí odsátí hlenů cca 3-4x za den a zejména pak před spánkem. S nosními kapkami by to rodiče také neměli přehánět a měli by je používat maximálně 4 dny po sobě, aby nedošlo k vysychání nosní sliznice. Ze začátku rýmy lze používat nosní kapky např. Nasivin soft pro děti a po 4-5 dnech, v závislosti na zlepšení rýmy, používat např. jen kapičky s mořskou vodou na pročištění nosu, atd.
 4. Po použití je nezbytné, aby byla odsávačka hlenů na vysavač důkladně umyta, popřípadě sterilizována. Odsávačka hlenů na vysavač by měla být umyta kompletně horkou vodou, aby v ní nezůstaly žádné hleny, které by mohly tvořit bakterie. Poté by měly být všechny části umístěny v takové poloze, aby došlo k jejich zaschnutí. Některé odsávačky hlenů obsahují ve svém balení dokonce i malou a úzkou "štětku" na důkladné vyčištění části odsávačky.

Odsávačka hlenů na vysavač je kompatibilní se všemi druhy vysavačů, ovšem u velmi výkonných vysavačů (1500-1800W), které disponují regulací výkonu, je zapotřebí před odsáváním jejich výkon snížit.

Odsávačka hlenů na vysavač a strach z ní

Některá miminka a malé děti reagují na odsávání hlenů vysavačem křikem a pláčem, což vede k dalšímu spuštění hlenů. V takovém případě odsáváme hleny raději častěji, ale krátce. Děťátko má nepříjemný okamžik brzy za sebou a snížíme tak riziko vzniku strachu1 z vysavače, který by mohl převládat až do předškolního věku. Pokud je odsávání hlenů u brečícího dítěte příliš "agresivní", je dobré odsávačku odložit stranou, dítě uklidnit a zkusit to za chvíli. Starším dětem se pokusit vysvětlit princip odsávačky a ujistit je, že jim žádné nebezpečí nehrozí.

Od věci není ani suchý nácvik například na oblíbené hračce (autíčko, panenka, plyšový medvídek,..), na kterém dítě uvidí, že i jeho oblíbená hračka si nechá vysát nosánek a nebude se už tak bát. Vysavač se může v rodině i nějak pojmenovat a může se vytahovat třeba jen na hraní, a to ve chvílích, kdy dítě nemá rýmu.

Odsávání hlenů touto odsávačkou je velice šetrné a bezpečné. Nástavec odsávačky je konstruován tak, aby nepronikal hluboko do nosíku dítěte a nedráždil tak sliznici. Navíc je tento nástavec vybaven podtlakovou samoregulací, což znamená, že přebytečný výkon vysavače dokáže sám upustit. Obecně je tento typ odsávačky mezi maminkami velice oblíbený.

Ačkoliv je odsávačka hlenů na vysavač perfektní pomůckou v boji s rýmou, je zapotřebí děťátko naučit co nejdříve kvalitně smrkat.

Odsávačku na vysavač lze zakoupit v lékárnách nebo zdravotnických potřebách, její cena se pohybuje přibližně okolo 300,- Kč.

Značky odsávaček hlenů na vysavač

 • Arianna Baby-Vac
 • Ergonomic
 • Nosátko ... a jiné.

Další typy odsávaček

Kromě odsávačky hlenů na vysavač, která je nejen rychlá, ale také účinná jsou na trhu k dostání také jiné odsávačky na dětské hleny:

 • Bateriová odsávačka na dětské hleny je malá a vejde se pohodlně do ruky, díky bateriím je vhodná také na cestování a její provoz je tichý. Odsávačka je vodotěsná a snadno se čistí.

Hadičková odsávačka hlenů na vysavač

 • Balónková odsávačka hlenů funguje na principu vyfouknutí balónků, vsunutí nádstavce do nosu dítěte a uvolněním balónku, čímž vznikne podtlak a jeho pomocí se vytáhne dětský hlen ven z nosu. Výhodou je jejich nízká pořizovací cena, nevýhodou je malá síla, kterou je hlen z nosu vytahován. Cena balónkových odsávaček je zhruba 100,- Kč, záleží samozřejmě na značce výrobce. Balónkovou odsávačku můžeme nalézt u značek Bébé Confort, Canpol Babies, Farlin, Chicco nebo Nuk.
 • Hadičková odsávačka hlenů - hlen dítěte se dostává ven pomocí maminčina dechu, kdy jeden konec odsávačky je vsunut dítěti do nosu a druhý konec si vezme maminka do úst a vdechne vzduch, pomocí kterého je také vytažen hlen z dětského nosu. Konstrukce odsávačky neumožní vysátým hlenům dostat se zpět, neboť se ukládá do nádobky s víčkem nebo do zásobníku. Cena se pohybuje kolem 150,- Kč.

Více o odsávačce hlenů na vysavač na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20170901005906/http://sdeleni.idnes.cz/odsavacky-hlenu-jsou-to-nejlep...
 2. http://www.jarodic.cz/cz/odsavani-hlenu-u-miminek-a-malych-deti.php
 3. http://nosni-odsavacky.heureka.cz/top-produkty/
 4. https://web.archive.org/web/20170115170728/http://www.dudlikarna.cz/odsavacky-hlenu-a-doplnky/ods...
 5. http://www.lekarna.cz/detske-odsavacky-hlenu/
 6. http://www.livinglabcz.cz/
 7. https://web.archive.org/web/20150317022914/http://www.orift.com/cs/jak-odsavat-rymu-odsavacka-hle...
 8. http://www.babyvac.co.za/ (ENG)
 9. http://www.babycenter.com/0_how-to-use-a-bulb-syringe-or-nasal-aspirator-to-clear-a-stuf_482.bc (ENG)

Hodnocení a zkušenosti s odsávačkou hlenů na vysavač

Máš zkušenost s odsávačkou hlenů na vysavač?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
dagmarj  30. lis 2015

Odsavacka

Dost dobrá věc. Používám na obě děti. Sice, když byly malé tak vyváděly, ale teď už se odsávají sami. Vezme to i ten nechutný, žlutý sopel.

Dá se krásné vypláchnout, rozložit a vyvařit.

Už bych se bez ní neobešla.
evaamy  23. bře 2015

Doporučuji

Doporučuji odsávačku Babyvac. Jednoduchá manipulace, rychlá akce, syn ani nepipl! Dávám 100%.
rituska88  5. únor 2015

Nosátko

Dlouho jsme přemýšleli, jakou odsávačku pořídit. Po přečtení několika diskuzí na internetu jsme se rozhodli pro Nosátko. A musím říct, že jsme se rozhodli správně, jsme moc spokojení! :-)
ojo  17. čer 2014

Paráda

S odsávačkou hlenů jsem super spokojená, nemám sice přesně tenhle typ, ale podle videa jsem zkoukla, že princip je naprosto stejný :-)

Odsaje i tu zadní rýmu, která nejde moc vysmrkat, nejlepší je před samotným odsáváním nejdřív stříknout nebo spíše i kápnout do nosu vincentku, chvilku počkat a pak odsát a znovu vincentku na uklidnění sliznice. Používala jsem ji už od miminek a vytáhla jsem ji i ještě teď, kdy už je klukům 5 a 3,5 roku. Starší pořád smrkal a nešlo mu vysmrkat a jak hodně se snažil, tak už ho i bolely dutiny a hlava. Odsávačka mu hodně pomohla. Kluci si odsávají sami :-D
2 lidé považují za užitečné