Odsávačka mléka slouží, stejně jako ruční odstříkávání, k získávání mateřského mléka7 z prsu, aby jej bylo možné později podat dítěti, které maminka nemůže z nějakého důvodu nakojit nebo je nutné ho dokrmovat, jedná se například o krmení nedonošených dětí10 s oslabeným nebo nevyvinutým sacím reflexem, krmení kojenců, pokud se maminka opravdu nutně musí na určitou dobu vzdálit, dokrmování špatně se přisávajících a na váze málo přibývajících kojenců. Vhodnými způsoby podání odsátého mateřského mléka, které nekazící techniku kojení70, jsou použití suplementoru (laktační pomůcky) přímo na prsu nebo krmení z pohárku či lžičkou, přinejhorším z injekční stříkačky cévkou přes prst.
Je možné, že se mamince nepovede ručně odstříkat nebo jí jakákoli odsávačka mléka z prsů žádné mateřské mléko neodsaje a nebo ho získá jen velmi malé množství. Je to dáno tím, že miminko saje jinak a výrazně účinněji, prsa jsou uzpůsobena ke kojení, ne k odsávání. Při problémech s kojením by maminka měla kontaktovat laktační poradkyni10, zajistit správné přisátí miminka bez používání umělých náhrad bradavky (kloboučků), použít postupy pro zvýšení laktace a umožnit tak miminku přímo z prsou získávat potřebné množství mateřského mléka.
Existuje mnoho typů a modelů odsávaček mléka, které se dělí na dvě hlavní kategorie, a sice elektrické, které jsou napájeny baterií nebo manuální, které se obsluhují silou rukou. Některé ženy se rozhodnou pro oba typy - elektronické pro nadměrné odsávání mléka a ruční na případné krátké výlety. Většina maminek ale preferuje jednu nebo druhou kategorii a pomalu od ruční nebo elektronické odsávačky odstoupí.
Odsávačka mléka má následující základní rozdělení:
Tyto typy odsávaček jsou vhodné pouze pro občasné použití, častější odsávání zatěžuje ruce. Manuální odsávačka mléka je vhodná pro maminky, které plně kojí, ale chtějí svým prsům občas trošku odlehčit nebo prsa po kojení zcela vyprázdnit.
Odsávačka mléka, která je manuální, je levnější, menší, lehčí a tišší než odsávačky elektronické. Zmáčknutím páky, pístu nebo balónku se sáním vyprázdní obsah prsou. Odsávačky, které jsou obsluhovány manuálně, vyprázdní pouze jeden prs a ve většině případů je potřeba obou rukou při jejich manipulaci během odsávání mléka.
Některé maminky si stěžují na únavnou obsluhu manuální odsávačky, kdy je po dlouhém odsávání mléka začne bolet ruka z mačkání pumpičky či balónku. Síla sání se může zdát některým maminkám příliš slabá a nemohou z prsou dostat dostatečné množství mateřského mléka. Nejsou-li prsa zcela vyprázdněna, může dojít ke snížení produkce mateřského mléka.
Pouze jednofázový typ odsávačky mléka, která má poměrně malou účinnost.
K dodání je pouze jednofázový typ. Páková odsávačka mléka není vhodná pro používaní během prvních dnů po porodu28, není příliš šetrná k prsům a její používání je poměrně fyzicky náročné.
Páková odsávačka mléka může být jednofázová i dvoufázová.
Lze je používat i pro častější odsávání, podtlak potřebný pro expresi mléka z prsu je vytvářen pomocí elektrické energie. Mohou být jednofázové i dvoufázové.
Mají regulaci podtlaku, takže odsávání (exprese) mléka není nepříjemné. Lze je používat, pokud je laktace bezproblémová. Odsávání probíhá šetrně a bezpečně.
Při kojení miminko saje v první stimulační fázi slaběji a rychleji, až nastoupí vypuzovací reflex a dojde k expresi mléka z prsu. Ve druhé laktační fázi miminko saje pomaleji a hlouběji, s tzv. pauzou v bradě. Dvoufázové odsávačky tento přirozený sací rytmus miminka napodobují, během odsávání se mění podtlak a rytmus odsávání, proto jsou zároveň účinnější a šetrnější k prsům. Dvoufázové odsávačky mléka slouží maminkám, které mají problémy s kojením27 nebo kojit nemohou, například maminkám, které mají po porodu a laktace se jim rozběhnout nedaří.
Mnoho laktačních poradkyň a jiných odborníků přes kojení nedoporučuje vypůjčování si odsávaček od kamarádek nebo si pořizovat použité odsávačky na mléko. Mateřské mléko obsahuje bakterie a viry, které mohou v použitých odsávačkách zůstat a nakazit tak nejen matku, ale také dítě. Jde například o hepatitidu, HIV nebo cytomegalovirovou infekci.
Odsávačka mléka, která je k dostání v porodnici24 je pro maminky bezpečná, protože je navržena tak, aby se zabránilo mateřskému mléku vklouznutí do čerpadla, které může odsávačku mechanicky poškodit.
Rozhodnou-li se maminky pro užívání použité odsávačky, měly by si zjistit, zda je čerpadlo v pořádku. Měly by zkontrolovat obal nebo kontaktovat výrobce nebo opravárenský servis odsávačky. Těsnění čerpadla by mělo dobře doléhat, aby nedošlo ke špatnému sání odsávačky a tak k možnému poklesu produkce mléka.
Odsávačka mléka12 by měla mít správnou velikost, aby se bradavky netřely s odsávací komorou, což může způsobit zranění na už tak citlivých prsou.
Po použití odsávačky je potřeba ji dostatečně umýt a vyčistit. Odsávačka mléka18 by měla být rozebrána na všechny části a pečlivě umytá teplou vodou a popř. také saponátem na dětské nádobí. Lahvička by se měla pořádně vyčistit kartáčem na láhve, který bývá u některých odsávaček součástí balení. Než dojde k sestavení odsávačky zpět, měly by se maminky ujistit, že jsou všechny části čisté a suché bez zbytků mléka v různých záhybech a zákoutích (množí se viry a bakterie).
Odsávačka mléka většinou umožňuje přímý sběr odsátého mléka přímo do kojenecké láhve od výrobce nebo je potřeba použít speciální adaptéry k tomu, aby se mohlo mléko sbírat do kojenecké láhve. Velikost láhví je možné měnit podle potřeb matky i kojeneckých potřeb dítěte.
Při pořizování odsávačky mateřského mléka by měly maminky dokupit také zásobníky na odsáté mléko. Tyto "kelímky" je možné uzavřít vodotěsným a mrazuvzdorným víčkem a uskladnit v ledničce nebo v mrazničce. Odsáté mléko může být uchováváno při pokojové teplotě (zhruba 20 °C) po dobu maximálně 6 hodin. V lednici smí mléko zůstat 8 dní a mrazničce až 6 měsíců. Nadměrné množství mléka může žena také darovat do mléčné banky, která mléko používá ke krmení nedonošených dětí nebo dětí, které jejich matky nemohou kojit.