Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
veroushek  7. únor 2016

Bepanthen aneb reklama je od slova klamat

S ragádami a kvasinkami jsem si užila až až. Samozřejmě, že jako první možnost jsem měla Bepanthen, protože obsahuje ovčí lanolín a je to bezpečná mast pro dítě. Nicméně problémy se nelepšily, ba naopak horšily.

Naštěstí jsem narazila na laktačku, která mi vysvětlila, že ovčí lanolín přímo vyživuje kvasinky, tím pádem bych se bolestí vůbec nezbavila. Poradila mi, ať si tam dám genciánu (mýty o karcinogenních účincích jsou už vyvráceny, takže žádný strach...) a taky mi řekla, že všeho s mírou, genciána vysušuje, takže nepřehánět, aby se mi nevysušila kůžička a nebyla tak ještě citlivější. Prý to mám střídat s olivovým olejem a vlastním mlékem. To je prý dostatečně hojivé. Její rady se mi opravdu osvědčily.

Doporučuji vyzkoušet. :-)
2 poděkování
pexinka81  12. bře 2015

Ragády a kojení

Moje kojení prvního syna bylo neskutečně bolestivý. Bradavky mám hodně citlivé, takže od začátku jsem tušila, že to bude asi problém.V porodnici jsem chtěla být za "hrdinku" a snažila jsem se to překonat. Jak jsem ale byla celá ztuhlá, miminko se blbě přisávalo a ragády byly na světě.

Domů jsem odcházela s tolik zhuntovanými bradavkami, že i letitá laktační poradkyně (která už ledacos viděla), tak když za mnou přijela, se nezmohla chvilku na slovo.
Cesta vyléčení byla hodně zdlouhavá. Trvala přes tři měsíce - úplně zhojení bylo až po pátém měsíci - tam jsem si to teprve začala užívat.

Nicméně za mě rady:
- kojit klidně přes kloboučky (dvojčata jsem pak kojila na začátku přes něj, než si prsa zase zvykla na zátěž)
- používat náplasti na bradavky (ty mě hrozně moc pomohly)
- a nechat je co nejvíce větrat!
0 poděkování
adenka84  12. bře 2015

Důležitá je správná technika kojení

Důležitá je správná technika kojení. Dost mě pomohl také Purelan, ale nejlepší byla obyčejná genciána. Sice jsme byli zmazaný obě dvě, ale pomáhala nejlépe a nejrychleji. No a pokud to jde, tak pak doma chodit bez podprsenky - to bylo také pak mnohem lepší.

Důležité je vydržet a myslet pozitivně. Bohužel mě ani tohle nepomohlo a po 7 týdnech jsem díky problémům s jizvou po sekci o mlíčko přišla.
0 poděkování
lenjii  9. bře 2015

U kojení jsem brečela

V porodnici jsem se pěkně rozkojila. Nebyl žádný problém.
Po necelém měsíci jejího života dostala soor (moučnivku). Bohužel jsem to chytla od ní a následovala hrůza. Brečela jsem, nešlo mi odstříkávat. Mastila jsem vším možným, větrala... prostě nic. Až čas vše zahojil. No dva měsíce hrůzy a pláče. Naštěstí malé mlíčko nechybělo a nemuseli jsme přejít na UM. Zvládla jsem to a vydržela to kvůli ní.
0 poděkování
katyxq  11. led 2015

Bolavé bradavky jako důsledek špatného přisátí

Bradavky mě bolely vlastně 3 různě dlouhá období, pokaždé to ale mělo stejnou příčinu.

Poprvé první dny po porodu, než jsme doladily techniku kojení a než si bradavky na kojení zvykly. Pak kolem 6.-9. měsíce, kdy jsem jí přisátí pokazila snahou podstrčit dudlík na usnutí místo prsu, pak ho odmítla úplně a začala se přisávat lépe, i když ne úplně dokonale, ale nebolelo to. A potřetí zase špatné přisátí, po druhém roce si oblíbila na pití brčko, ale moc se ho nechtěla vzdát, pak ho používala jen výjimečně, jenže to byla technika kojení v trapu úplně, bradavky mě při kojení bolely občas až do doby, kdy se odstavila (v necelých třech letech).

Pomahálo natírat je mateřským mlékem, větrat, občas máznout bambuckým máslem (neměla jsem tam kvasinku), vložky do podprsenky jsem měla pratelné bambusové od Anavy, velmi příjemné, nelepí se k bradavkám, můžu jen doporučit.
0 poděkování
kate02  11. led 2015

Bolest celé šestinedělí

Bolest při kojení mě trápila snad prvních šest nebo sedm týdnů než si prsa zvykla na kojení. Měla jsem popraskané bradavky a při každém přisátí dcery mi tekly slzy bolestí. Jsem ale ráda, že jsem vydržela a kojím dál. Investovala jsem do mastičky Purelan, která moc pomohla. Super byla i mast od Aventu přímo na bradavky, která je velmi podobná Purelanu, akorát řidší. Bepanthen byl taky fajn. :-)
1 poděkování
rituska88  7. led 2015

Zničené bradavky a alergie

Rodila jsem sekcí, takže mlíčko první 3 dny vůbec nebylo. Nikdo mi v porodnici nepomohl a malý se do mě s jekotem zakusoval. Než se mlíko začalo tvořit, už jsem měla bradavky úplně zničené, krvácející a doslova se modlila, aby malý měl hlad až po dlouhé době a u kojení mi tekly slzy. Když jsem šla na sesternu poprosit o nějakou radu, bylo mi řečeno: ,, Ukažte! Hm. To je ještě dobré, některé to mají ještě horší." Mazala jsem Bepanthenem, Purelanem, ale kojila jsem hodně často a dlouho, takže se to nestíhalo hojit.

Pak mi jedna sestřička poradila jakési chrániče bradavek - měla jsem radost, docela se mi ulevilo. Jenže druhý den se mi začaly dělat po celých prsou bolestivé puchýře, které praskaly a kůže se strhávala do živého. Zjistilo se, že ty chrániče sestry špatně umyly od dezinfekce a já dostala alergii. Bylo to něco příšerného - jak malý pil, tak se mi o ty živé rány otíral bradičkou a já řvala bolestí. Těšila jsem se domů, že koupíme UM a bude klid. V porodnici to bylo všem jedno a nikdo mi ani nebyl schopen říct, jestli máme správnou techniku kojení nebo mi nějak poradit, povzbudit mě.

Naštěstí přítele napadlo koupit Hemagel - po něm se rány začaly hojit před očima a mně se ulevilo. Když bylo nejhůř, použila jsem odsávačku a mlíko dala malýmu z lahvičky - byl zvyklý od začátku, že 1-2 krmení denně pil z lahvičky napodobující prso, jinak byl kojený, takže se naštěstí nestalo, že by už pak nechtěl z prsu tahat. Laktační poradkyně mi moc pomohla a uklidnila mě, já zatla zuby a vydržela. Trvalo asi 2 měsíce, než jsem se úplně zahojila, ale nechtěla jsem to jen tak vzdát.

Malý má 7 a půl měsíce a kojím dodnes. :-) Akorát na ty začátky strašně nerada vzpomínám, říkám si, že bolest, které jsem byla ušetřena při porodu (protože jsem rodila sekcí), jsem si asi musela prožít jinak.
1 poděkování
hadruska  6. led 2015

Na prasklou bradavku homeopatiky

Čím je má dcerka větší, tím víc flinká techniku kojení. Došlo mi to až s hodně bolavou, rozpraskanou bradavkou. Chvilku mi to nevadilo, ale když to trvalo přes týden, tak jsem začla studovat a mazat. Když nic z vyčteného nezabralo, tak se probral instinkt a koupila jsem homeopatika Arnica Montana 9ch. Stačilo 5 granulek 4x denně, pak snížit a bylo vyléčeno. :-)
1 poděkování
cmacuba  5. led 2015

Bolavé bradavky po porodu + rozkousnutá bradavka

Po porodu jsem měla bradavky bolavé, krvavé a při každém kojení se mi kroutili prsty u nohou. :-( Přešlo to asi po 14 dnech, kdy si bradavky na kojení zvykly. Používala jsem mastičku na bradavky z DMka. A byla super.

Asi v 10-ti měsících měla Julča kousací období. A rozkousla mi bradavku tak, že to prostě nešlo. A při každém dalším kojení si kousla. Byla jsem zoufalá. Až reklama v televizi na Hemgel mě zaujala. Šla jsem ho koupit, protože všechny dostupné mastičky prostě zklamaly. 5 g mast za 150Kč, ale vyplatilo se. Do 4 hodin po namazání byla bolest pryč, ragáda se zatáhla a do 24 hodin už byl stroupek. Do několika dní nebylo po ragádě ani památky. Hemagel mám doma stále v pohotovosti. :-)
1 poděkování
janiseq97  5. pro 2014

Bolestivé kojení

Bohužel naše kojení nedopadlo dobře. Nejdříve se malý nemohl přisát vůbec, měl malý sací reflex a já malé bradavky. Všechni mi řikali - zkus kloboučky, jenže mě to bolelo i přes to. Nakonec sem skončila u odsávačky MM, a ta taky musela skončit. Větši bolest jak u porodu. Nakonec mi bylo řečeno, že mě kojení bude bolet u každého dítěte. Ani jsem si nemohla kojení pořádně užít jako některé maminky. Neměla sem z toho ten dobrý pocit, bohužel jen neskutečný pocit bolesti. :-(
0 poděkování
vevina14  5. lis 2014

Bolavé bradavky

Kojení nezačalo bohužel úplně dobře a často jsem měla naprosto zničené bradavky až do krve tak, že ji i E. sála.

Dostala jsem tedy chrániče bradavek (kloboučky), aby se mi to lépe hojilo, ale po své zkušenosti bych to už nikdy neudělala. Bylo velice těžké pak dceru odnaučit kloboučku, navíc kvůli nim špatně sála. Nakonec jsem prostě zatnula zuby, poplakala si u kojení, jelikož začátek kojení než to nasála a znecitlivěla byl horor, chodila doma s holými prsy namazanými Calciovou mastí, aby rány větraly a rychleji se zatáhly. Bolelo to, ale do 14 dní se mi vždy bradavky zahojily, pak jsem jen preventivně každý večer na noc mazala mastí a měla jsem po starostech.
0 poděkování
oktarina  4. lis 2014

Co pomáhá?

Bohužel mam zkušenost jak s ragádama, tak kojenim přes kojící kloboučky, odsáváním a dokrmem, tak i syndromem bilé bradavky a modřinkama (špatná technika sání a defakto pokousané bradavky). Co je ale podstatné, je třeba najít funkční rady, co uleví od akutní bolesti.

Mě pomohly hydrogelové polštářky (vyrábí medela, tommee teepee a určitě i jiné značky). Cena cca 110,-/ks. Fungují na principu suchého chladu, který uleví bolavé a namáhané tkáni bradavky. Každý polštářek je možno rozstřihnout na 4 dílky a na bradavku přikládat jeden. Polštářky se nechávají nachladit v lednici. Jeden lze opakovaně používat 24 h.

Dalším pomocníkem je promazávání. Purelan od medely je drahá maličká mast. Lze si v lékárně koupit buďto vážený čistý lanolin (používá se jako základ masti vyráběných lékárnou) nebo dm krém na bradavky (obsahuje lanolin, vitamin E aj učinné látky).

Dalším tipem pro pomoc je časté větrání prsou (doma v teple, ne v průvanu ;-) a po kojení i na prsou nechat zaschnout kapičku mléka.

Další tip, vlastně ten úplně první a nejdůležitější je, zlepšit techniku kojeni!
0 poděkování