Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Vpáčené bradavky

3 zkušenosti

Zapadlé bradavky jsou častým problémem, se kterým se setkává mnoho žen. Existuje mnoho příčin, které jsou zodpovědné za vznik tohoto problému. Některé ženy mají vpáčené bradavky od narození nebo u jiných se problém vyskytne během života.

Vpadlé a ploché bradavky na jedné straně nemusí způsobovat žádné potíže, na druhé straně dělají potíže při kojení70.

Většina mladých žen má vpáčené či ploché bradavky. Vpáčená bradavka je stav, kdy je bradavka vtažena hlouběji dovnitř prsu, bradavku není vidět. Plochou bradavku vidět, není však vyvýšená nad povrch dvorce. Bradavky obvykle během těhotenství nebo po porodu vystoupí navenek. Bradavka je vyhloubená proto, že tkáň, které udržuje tvar bradavky je tužší a zkrácená, to znamená, že bradavka je fyziologicky vtahována dovnitř.

Stupně vpáčených bradavek

Existují tři stupně vpáčených bradavek. Pokud si chceme vyšetřit, který stupeň máme, je potřeba se postavit před zrcadlo a svléknout si tričko. Pomocí palce a ukazováčku zatlačíme na oblast dvorce tak, aby se ven vytáhla bradavka, následně sledujeme odpověď bradavky:

 • 1.stupeň - bradavka se po zatlačení vytáhne hned navenek, když uvolníme tlak na dvorec, bradavka zůstává ještě chvíli navenek povytažená, pak spontánně klesá dovnitř, tyto ženy obvykle nemají problém s kojením
 • 2.stupeň - bradavka se vytáhne až po silnějším tlaku, jakmile přestaneme prsty vyvíjet tlak, bradavka se vrací zpět na místo
 • 3.stupeň - bradavka nereaguje na manipulaci, jde o nejzávažnější formu vtažení bradavky dovnitř, která obvykle vyžaduje chirurgický zákrok

Důležitým faktem je to, zda jsou bradavky vtaženy od dětství nebo bradavky byly normální a po určitém čase se vtáhly dovnitř. Pokud jsou bradavky vpadlé od dětství, tak příčinou obvykle bývá tuhé vazivové pojivo, které brání bradavce dostat se navenek. Pomocí různých cviků se dá napravit tento problém.

U žen, u kterých došlo ke vtažení bradavky během života, se musí myslet na různá zánětlivé nebo nádorová onemocnění spojené s prsem.

Existuje mnoho metod, které mohou odstranit tento problém, nejprve je však potřeba určit stupeň vtažení bradavky a podle toho se zvolí nejvhodnější metoda. Při prvním stupni se doporučují zejména manuální cvičení, a při druhém a třetím stupni se konzultuje vše s lékařem, který doporučí nejvhodnější postup. Chirurgické řešení se zvolí jako poslední možnost.

Manuální techniky

 • Hoffmanova technika
  • Oběma palci se uchopí dvorec bradavky, jeden palec je nad bradavkou a druhý těsně pod ní, následně se prsty zatáhne opačným směrem, to znamená, že prst, který je těsně pod bradavkou se táhne směrem dolů a palec nad bradavkou taháme směrem nahoru. Těmito dvěma pohyby by se měla bradavka vytáhnout ven. Takto trénujeme s bradavkou několikrát denně. Při této technice se uvolňuje ztuhlé vazivo držící bradavku uvnitř.
 • Stimulace bradavek při pohlavním styku
  • I váš partner může být nápomocný při tomto problému
  • Tažení nebo sání bradavky při pohlavním styku může pomoci vpáčené bradavce dostat se navenek, jde o spojení příjemného s užitečným
 • Rolování bradavky mezi palcem a ukazováčkem několikrát denně patří mezi účinné způsoby při vytahování bradavek

Používání různých pomůcek

 • Formovače bradavek
 • Použití obrácené stříkačky
  • Bradavky se dají vytahovat i pomocí injekčních stříkaček. Obvykle se používají 10 ml stříkačky, úzký konec se musí odstřihnout nebo odříznout nožem. Po odříznutí je potřeba vytáhnout píst stříkačky a vložit jej do odříznuté části. Koncová část stříkačky se přiloží k bradavce a píst se pomalu povytáhne, vytvoří se podtlak a bradavka se povytáhne, stříkačka se nechá pár minut na bradavce. Pokud pociťujete bolesti, je potřeba povolit píst. Odříznutá část se nikdy nepřikládá k bradavce, protože po odříznutí je ostrá a může poškodit bradavku.

Všechny metody se musí opakovat několikrát denně, i pětkrát.

Chirurgické řešení

Pokud nepomohou manuální techniky a formovače bradavek je třeba navštívit plastického chirurga, který operačně odstraní tento problém.

Těhotné ženy s vpáčenými bradavkami by se měly po porodu obrátit na laktační poradkyni10, která s nimi přesně nacvičí jednotlivé metody a techniky. Kojení s vpáčenými bradavkami není nemožné, jen vyžaduje větší trpělivost a cvičení.

Více o vpáčených bradavkách na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. Http://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Inverted-Nipples
 2. Https://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-babatkom/ploche-vpacene-bradavky/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti se vpáčenými bradavkami

Máš zkušenost se vpáčenými bradavkami?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
blackhole
8. lis 2018

Vpáčené bradavky

Vpáčené bradavky jsem měla odjakživa, ale s kojením problém nebyl. Syn si je postupně hezky vytáhl. Akorát jsem první 2 měsíce používala kloboučky, ale myslím, že to bylo spíše kvůli bolesti. Myslím, že by bylo dobré uvést, že tvar samotných bradavek není pro kojení až tak podstatný - důležitá je správná technika a aby mělo miminko v puse i větší část dvorce - to mi řekla laktační poradkyně. Jinak sání není efektivní.
0 poděkování
mamouvcukuletu
5. lis 2018

Vpáčené bradavky

Zdravím, taky jsem si tím prošla nakonec jsem zkusila Avent Niplette a kojím normálně.
0 poděkování
pajuska252
7. lis 2015

Kloboučky MAM

Od dětství mám vpáčené bradavky, zkoušela jsem formovače, vytahovat stříkačkou, nic nepomáhalo. Bála jsem se, že nebudu moct kojit a laktační poradkyně mi poradila, ať si koupím kloboučky značky Mam, jsou úžasně měkké a jen díky nim můžu kojit, takže vřele doporučuju. ;-)
1 poděkování