Formovače bradavek

Formovače bradavek by měly sloužit k prodloužení zkráceného vaziva u plochých či vpáčených bradavek tlakem na toto vazivo. Nicméně jejich používání může být bolestivé a může dojít ke zhmoždění a poranění tkáně prsů.

Správně se miminko přisává na dvorec a ne na bradavku, tedy i v případě plochých nebo vpáčených bradavek by správné přisátí mělo být proveditelné, ale jeho zajištění může být obtížnější. Nastávající maminky s plochými a vpáčenými bradavkami by tedy neměly váhat a měly by co nejdříve kontaktovat laktační poradkyni10 a na kojení70 se teoreticky i prakticky připravit, aby se po porodu vyhnuly používání kojicích kloboučků12. Laktační poradkyně jim může ukázat i tzv. květinkovou masáž dvorce před kojením (postup naleznete i v odkazu uvedeném v odstavci Externí linky). Základem správného přisátí je co nejvyšší míra těsného fyzického kontaktu17 maminky a miminka, a to nejlépe kůži na kůži, a co nejdřívější přiložení miminka k prsu po porodu. Ideální je ihned po porodu miminko položit mamince na břicho do tzv. savčí pozice (existuje i varianta této polohy po císařském řezu27) a nechat ho při bondingu33 dospět k samopřisátí.

Více informací o správném přisátí, technice kojení a samopřisátí, včetně videí, naleznete v článku Jak kojit5.

Formovače bradavek ve tvaru misek

Tento typ formovačů se skládá ze dvou do sebe zasazených misek. Zevní miska má otvory, které zajišťují cirkulaci vzduchu a slouží tedy jako prevence množení kvasinek5. Vnitřní silikonová miska má malý otvor pro bradavku a měkké vnější okraje, které překrývají okraje zevní misky a chrání tak tkáně prsu před pohmožděním. Miskové formovače bradavek lze začít používat již před otěhotněním, obvykle je ale stačí vkládat do podprsenky až od ukončeného 5. měsíce těhotenství24, je možné je využívat i po porodu mezi kojeními.

  • Farlin
  • Medela

Formovače bradavek ve tvaru misek

Systém Avent Niplette

Skládá se z plastového kloboučku spojeného s válečkem s pístkem podobným injekční stříkačce, který slouží k vytvoření podtlaku v kloboučku nasazaném na bradavku. Tento systém lze používat již před otěhotněním a během těhotenství po dobu 1. a 2. trimestru (ve 3. trimestru výrobce jeho používání nedoporučuje) a také během prvních dnů po porodu. Jakmile se zvýší laktace, Avent Niplette již obvykle není efektivní. Lze vyrobit i výrazně levnější, ale ne tak komfortní, náhradu Niplette systému z injekční stříkačky odříznutím jejího ústí a zabroušením.

Používání Avent Niplette - video (ENG)

Více o formovačích bradavek na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20180225113743/http://www.medela.cz/produkty/formovace-bradavek
  2. http://www.aventbaby.cz/niplette-system-1-ks
  3. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/formovani-bradavek-pomoci-pomucek/
  4. http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/dite-se-neprisava-k-prsu/
  5. http://www.kojeni.net/pruvodce-kojici-zeny-3/19-Kojici_pomucky.html
  6. http://www.kojeni.net/pribehy-o-kojeni-3/104-sťasty_konec_vpacenych_bradavek_(aneb_Niplette_za_2K...

Exerní linky

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s formovači bradavek

Máš zkušenost s formovači bradavek?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
esufi  10. čer 2018

Medela formovače

Formovače jsem zpočátku nosila kvůli plochým bradavkám, které doslova mizely pod vahou extrémně nalitých prsou v prvních dnech kojení, kdy jsem měla mléka extrémní přebytky. Formovače jsou skvělé, nicméně - savá vložka v nich je k ničemu. Trik - použijte nejsilnější tampon, co doma najdete a vložte do formovače. Předejdete tomu, že budete jak kropící konev, když ho zapomenete vylít.
  • Menší nevýhodou je materiál, v létě se pod silikonem budete lehce potit.