Nadváha a obezita v těhotenství

Nadváha a obezita v těhotenství může způsobovat komplikace jak pro nenarozené miminko, tak i pro budoucí maminku. Obecně platí, že čím více má budoucí maminka kilogramů navíc, tím vyšší je riziko vzniku potíží.

Ke zjištění nadváhy nebo obezity slouží tzv. Body Mass Index (BMI), který se vypočítává na základě hmotnosti, tělesné výšky a věku. V případě nadváhy se BMI pohybuje v rozmezí 25,0-29,9, u obezity je pak BMI vyšší než 30.

Komplikace způsobené nadváhou u ženy

V případě nadváhy a obezity je větší předpoklad rozvoje těchto zdravotních problémů13:

Některé ze jmenovaných problémů, jako například preeklampsie, mohou zvýšit šance na předčasný porod20, který může způsobit děťátku vážné zdravotní problémy.

Komplikace způsobené nadváhou u plodu

  • vrozené vady plodu včetně defektů neurální trubice (NTD), vrozené vady mozku a páteře,
  • předčasný porod20,
  • poranění novorozence během porodu - způsobené zejména nadměrnou velikostí děťátka (zlomeniny klíčních kostí atp.),
  • úmrtí po porodu,
  • pozdější dětská obezita či diabetes.

Jak zvýšit šance na normální průběh těhotenství a zdravé děťátko

Prvním krokem při plánování těhotenství u žen s nadváhou či obezitou by měla být návštěva lékaře, který doporučí vhodný způsob stravování a také pohybové aktivity.

Co lze dále dělat

Hubnutí za pomoci chirurgického zákroku

Mnoho žen se s problémem nadváhy a obezity uchyluje k radikálnímu chirurgickému řešení. Ženy, které zhubnou po chirurgickém zákroku mají menší problémy s neplodností3, větší šanci přirozeně otěhotnět, je také menší pravděpodobnost těhotenských komplikací jako je cukrovka a vysoký krevní tlak. Klesá také pravděpodobnost předčasného porodu nebo rizika vývojových vad.

Lékař však může po takovém zákroku doporučit počkat minimálně rok s otěhotněním. Obecně totiž bývá váhová ztráta během prvního roku po operaci výrazná, což by neprospělo případnému dřívějšímu těhotenství.

Ve výjimečných případech může operativní řešení nadváhy vést k pozdějším těhotenským komplikacím, např. ve formě zauzlení střev a pod. Je proto nutné o takové operaci informovat svého gynekologa co nejdříve, aby mohl stav dutiny břišní pravidelně monitorovat.

Více o nadváze a obezitě v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.marchofdimes.com/pregnancy/overweight-and-obesity-during-pregnancy.aspx

Hodnocení a zkušenosti s nadváhou a obezitou v těhotenství

Máš zkušenost s nadváhou a obezitou v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru