Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Nadváha a obezita v těhotenství

Nadváha a obezita v těhotenství může způsobovat komplikace jak pro nenarozené miminko, tak i pro budoucí maminku. Obecně platí, že čím více žena trpí nadváhou či obezitou, tím více se dají očekávat těhotenské komplikace. Ale existují věci, které lze udělat ještě před či během těhotenství24, které dopomohou ke zdravému děťátku a také ke klidnějšímu průběhu gravidity.

Ke zjištění nadváhy nebo již obezity slouží tzv .Body Mass Index (BMI), který se vypočítává na základě hmotnosti a tělesné výšky. U žen, plánující otěhotnění, je vhodné, aby si svůj BMI zjistily ještě před otěhotněním samým. V případě nadváhy se BMI pohybuje mezi 25,0-29,9, jde-li o obezitu, je pak BMI vyšší než-li 30,0.

Komplikace způsobené nadváhou a obezitou v těhotenství

V případě nadváhy a obezity v těhotenství je větší předpoklad některých těhotenských zdravotních problémů12. S vyšší nadváhou vzrůstá úměrně riziko problémů. Mezi tyto problémy mohou patřit:

Některé ze jmenovaných problémů, jako například preeklampsie, mohou zvýšit šance na předčasný porod20, který může způsobit děťátku vážné zdravotní problémy.

Jak může nadváha a obezita ohrozit miminko

Většina miminek se rodí zdravá i přes nadváhu či obezitu nastávající maminky. Navzory tomu mohou oba tyto faktory způsobit zdravotní problémy ještě nenarozeného děťátka. Patří mezi ně:

 • vrozené vady plodu, včetně defektů neurální trubice (NTD) - vrozené vady mozku a páteře miminka,
 • předčasný porod20,
 • poranění novorozence během porodu - způsobené zejména nadměrnou velikostí děťátka (zlomeniny klíčních kostí atp.),
 • úmrtí po porodu,
 • pozdější dětská obezita.

Jak vylepšit šance na pohodové těhotenství a zdravé děťátko

Prvním krokem při plánování těhotenství u žen s nadváhou či obezitou by měla být návštěva lékaře, který doporučí vhodný způsob stravování a cvičení. Toto dopomůže k žádanému zhubnutí ještě před otěhotněním.

Co lze dále dělat

 • navštěvovat pravidelně poradnu pro těhotné ženy,
 • promluvit si s lékařem o přijatelném váhovém přírůstku v těhotenství1 - ženy s nadváhou by měly přibrat maximálně cca 14 kg, ženy potýkající se s obezitou pak 7-10 kg,
 • nesnažit se cíleně hubnout v průběhu těhotenství,
 • vyhnout se dietám - některé diety mohou mít za následek snížený příjem potřebných živin, které plod potřebuje pro svůj zdárný růst a vývoj,
 • vyhledat optimální cvičení9 - zde je nutná porada s lékařem o vhodnosti daného cvičení, doporučená je chůze, plavání, těhotenská jóga a pod.

Hubnutí za pomoci chirurgického zákroku

Mnoho žen se s problémem nadváhy a obezity uchyluje k radikálnímu chirurgickému řešení. Ženy, které zhubnou po chirurgickém zákroku mají menší problémy s neplodností3, větší šanci přirozeně otěhotnět, je také menší pravděpodobnost těhotenských komplikací jako je cukrovka a vysoký krevní tlak. Klesá také pravděpodobnost předčasného porodu nebo rizika vývojových vad.

Lékař však může po takovém zákroku doporučit počkat minimálně rok s otěhotněním. Obecně totiž bývá váhová ztráta během prvního roku po operaci výrazná, což by neprospělo případnému dřívějšímu těhotenství.

Ve výjimečných případech může operativní řešení nadváhy vést k pozdějším těhotenským komplikacím, např. ve formě zauzlení střev a pod. Je proto nutné o takové operaci informovat svého gynekologa co nejdříve, aby mohl stav dutiny břišní pravidelně monitorovat.

Redukce hmotnosti za pomoci chirurgie však není jediné řešení, jak zhubnout. Zdravý a vyvážený jídelníček4, dostatek pohybu a změna životního stylu může pomoci k přirozené ztrátě tělesné hmotnosti.

Více o nadváze a obezitě v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.marchofdimes.com/pregnancy/overweight-and-obesity-during-pregnancy.aspx
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s nadváhou a obezitou v těhotenství

Máš zkušenost s nadváhou a obezitou v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost