Rotavirus

RotavirusRotavirus je kulový virus z čeledi Reoviridae o průměru 70 až 80nm. Rotaviry se vyznačují vysokou nakažlivostí, přičemž jsou nejčastějším původcem průjmů1 u dětí na celém světě. Alespoň jednou prodělá rotavirovou infekci naprostá většina dětí do pěti let.

Rotavirus se skládá z 11 segmentů dvoušroubovice RNA obalené kapsidou složenou z dvou vrstev polypeptidů, vnější obal nemá. Lidské rotaviry mají minimálně 42 různých kmenů, snadno mutují a rekombinují se. Jedná se o rotaviry typů A, B a C, z toho typ A způsobuje 90% infekcí. Rotaviry se kromě lidí také vyskytují u ostatních savců a ptáků, tyto živočišné rotaviry typů A, B, C, D a E obvykle nezpůsobují u člověka projevy onemocnění, ale snadno se s lidskými rotaviry rekombinují.

Šíření rotavirů

Rotavirové infekce jsou sezónní, v Evropě se nejčastěji vyskytují v zimě a na počátku jara. Rotaviry se přenášejí fekálně-orálním způsobem, vstupují do těla ústy prostřednictvím špatně umytých rukou, konzumací kontaminované potravy nebo vody, náhodným dotykem, usídlí se v trávicím traktu a z těla vycházejí stolicí. Rotaviry jsou poměrně odolné, na vzduchu a na površích (například na hračkách nebo přebalovacích deskách na veřejných místech) dokáží přežít až několik dní, často bývají rezistentní k řadě dezinfekčních prostředků. Jsou velmi nakažlivé, snadno se šíří, především mezi osobami v úzkém kontaktu.

Hlavní zbraní proti jejich šíření je pečlivá hygiena rukou. Velmi dobrou ochranou před rotavirovými a jinými průjmovými onemocněními1 je zdravá střevní mikroflóra6, vyvážená zdravá strava a kojení70 - mateřské mléko7 také obsahuje ochranné faktory, probiotika a prebiotika, která, pokud k nákaze dojde, pomáhají střevům dítěte se uzdravit.

Průběh rotavirové infekce

U dospělých rotavirová infekce zpravidla probíhá bez příznaků nebo má mírný průběh. U dětí do dvou měsíců se rotavirové infekce vyskytují spíše ojediněle, často probíhají bez symptomů, pravděpodobně vlivem kolostra3 a mateřského mléka7. Rotaviry ohrožují zejména děti od 4 měsíců do třech let života. Opakovaná nákaza mívá výrazně mírnější průběh.

Inkubační doba rotavirové infekce je 1 až 3 dny. V některých případech se nejprve objeví katar horních cest dýchacích nebo nechutenství4, ale mezi obvyklé první příznaky rotavirové infekce patří horečka1 a zvracení3. Po 1 až 3 dnech, jak rotaviry napadají sliznici horních dvou třetin tenkého střeva, se snižuje absorpce cukrů, dochází k deficitu enzymu laktázy, který štěpí mléčný cukr laktózu, a následně se dostavuje průjem1, který přetrvává 5 až 8 dní. Stolice je velmi častá a vodnatá, zpravidla bez příměsi hlenu či krve. Může se také objevit nadýmání a kožní vyrážka. Rotaviry jsou vylučováný stolicí nakaženého člověka po dobu 7 až 10 dnů, z toho první dny ve vysoké koncentraci. Obnova sliznice střeva po onemocnění trvá 2 až 8 týdnů.

Nebezpečná není infekce rotaviry jako taková, ale případná dehydratace, pokud není u dítěte zajištěna dostatečná kompenzace tekutin ztracených zvracením4 a průjmem1. Nicméně první kontakt s rotaviry se u nejmenších dětí může změnit na těžký stav, který provází silné průjmy, zvracení a dehydratace organismu. Komplikací rotavirové infekce může být malabsorpce (snížené vstřebávání živin střevem) a dlouhodobý průjem.

Léčba rotavirové infekce

Léčba je nespecifická, stejná jako u jiných průjmových onemocnění. Nejdůležitějším bodem je udržení dostatečné hydratace, více informací naleznete v článcích Průjem1 a Zvracení kojenců4.

Očkování proti rotavirům

Jedná se o nepovinné očkování, kdy jsou používané vakcíny živé a orálně podávané. Před očkováním by měla být sepsána anamnéza dítěte a pečlivě zvážit možné kontraindikace, především nemoci a malformace trávicího traktu a poruchy růstu. Ne u všech očkovaných dětí se po vakcinaci vytvoří protilátky a ani vysoká hladina protilátek není zárukou imunity vůči infekci rotaviry. Uvádí se spíše snižení závažnosti průběhu onemocnění. Očkování v žádném případě nechrání před jinými původci průjmových onemocnění. Ochranný účinek očkování vakcínami proti rotavirům poměrně rychle klesá.

Aplikace vakcíny s sebou nese i nemalé riziko nežádoucích účinků, včetně těch závažných. Děti očkované proti rotavirům mohou i několik dní po aplikaci vakcíny stolicí vylučovat vakcinační virový antigen či živé rotaviry. Je možný přenos takto vylučovaných rotavirů na jiné osoby a to především osoby v blízkém kontaktu s očkovaným dítětem, jako jsou rodiče či sourozenci. Při kontaktu s dítětem nedávno očkovaným proti rotavirům by měli všichni pečlivě dodržovat osobní hygienu (mytí rukou, především po výměně plenek).

Nepovinné vakcíny proti rotavirům

Více o rotavirech na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Rotavirová_enteritida
  2.  http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/rot.html
  3.  http://medicinman.cz/?p=nemoci-sympt%2Fprujem-kasuistiky
  4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2005/03/05.pdf

Hodnocení a zkušenosti s rotavirem

Máš zkušenost s rotavirem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
properjoey  18. bře 2017

Rotaviry děti 16m a 30m

Ani nevíme, kde jsme k tomu přišli.

V sobotu začal syn (16m) zvracet. Myslela jsem, že jak blbneme, tak jsem mu zatlačila na bříško. Za hodinu šavlil vše, co pozřel. V neděli ještě alespoň pil, teplotou měl lehce zvýšenou. V pondělí od rána šíleně plakal, nešel utišit, jeli jsme v poledne do nemocnice, kde nezjistili nic, jen to, že ho asi bolí bříško. I krev byla ještě v pořádku. Vyspal se v kočárku a pak zase strašně plakal, přišel průjem, očividně se mu ulevilo, ale přestal pít!

Jeli jsme na infekční, tam okamžitě kapačka pro dehydrataci, byli jsme tam do středy a dostal 2 kapačky. Průjem měl až do čtvrtka.

Dcerka začala zvracet v úterý, pak naskočila šílená horečka, až ke 40 a nešla srážet. To byla středa. Dcera nepila, ale v úterý už pila dost a byla hlavně větší (starší) než brácha. Ve čtvrtek bez teploty, ještě jednou zvracela, nechtěla nic pít, bála se, že bude zvracet. Nakonec se rozpila. Až do pátku byla kňouravá, ale žádný průjem neměla.

A v sobotu jsem se vzbudila a běhám pro změnu já, jinak mi nic není. Tak jsem zvědavá, jak a kdy toto skončí.
shak29  22. říj 2015

Zoufalost při pohledu na ně

Jednoho rána si nejmladší dcerka (půl roku) ublinkla. Říkala jsem si, že se přepila mlíčka, přestože tohle mělo divný zápach.

Vstali jsme, za chvíli se zase nakojili. Byla protivná, viděla jsem, že jí není dobře a pak najednou hodila pořádnou šavli. Vypadala unaveně, spánku se nebránila. Telefonicky jsem s Dr. konzultovala stravu, jelikož k tomu dostala i průjem. Vypadalo to jako střevní chřipka. Večer šli všichni tři spinkat a z chůvičky slyším neustálý převalování. Jdu je tedy zkontrolovat. Vše se zdá OK. Za chvíli dorazí starší dcerka za námi do obýváku, pozvracený pyžamo i vlásky. Necháváme ji s námi v obýváku. Když ji to začíná opět nakopávat, letím pro mísu do kuchyně. Prozvracela úplně celou noc, ráno se střídám s manželem, který odchází do práce. Chudák taky nespal. Nejmenší je na tom vcelku fajn, až na ten průjem.

Po probuzení obsadil záchod synátor. Volá na mě, že ho bolí břicho a má "ňákou srajdu". S nejmenší na ruce pendluju mezi obývákem a záchodem. Po lžičkách jim dávám ledový černý čaj, colu, hroznový cukr. Hlavně ať mají pitný režim! Teď letím pro lavor i nejstaršímu. Dcerka leží u lavoru, tiše si stěžuje na bolest bříška a mě rve srdce, že jí nemůžu pomoc. Snažím se do ní pomalu dostávat trochu tekutin. Vše jde okamžitě ven. V poledne volám manželovi ať přijede z práce, že jedeme k Dr. Horečka, zvracení, průjem. Manžel z čekárny lítá na záchod s jedním i s druhým. Dr. o nás ví. Přesto bere popořadě. Lidí nás pouští před sebe, díky jim za to!
Nicol je už apatická, Dr. okamžitě píše žádanku na infekční, na kapačky. Já psychicky vyčerpaná se snažím před ní neřvat a balím jí batůžek. Mezitím pije a už nezvrací. Pevně doufám, že kapačky nebudou třeba a budu ji mít doma. Již jako zkušená s kdejakým střevním problémem si ji už doma ohlídám. Za hodinu se vrací manžel i s dcerkou, že už se začíná zavodňovat, tak ať to zkusíme doma ovšem při dalším zvracení zpět!

Mezitím jsem Dr. odnesla vzorek stolice naší nejmenší. Přes víkend všichni tři začínají pomalu poprvé jíst. A mě se psychicky ulevuje. Je to za náma! Po víkendu volám Dr. o výsledky. Potvrzené rotaviry.

O měsíc později mi po 16.hod začne být těžko. Běžím si pro lavor, nejmenší na ruce , řve, běžím na záchod! Manžel v nemocnci. Volam mámě, ať přijede hlídat nejmenší . Hraju všema barvama a máma mi chce volat rychlou. Odmítám!

Největší obavy, aby to zas nechytly děti. Nejmenší to "pouze" párkrát nakopávalo během noci, prostřední úplně OK! A nejstarší si se mnou párkrát zazvracel.

Asi ve 3 ráno jsem konečně přestala zvracet a lítat na záchod - nejspíš jsem si vše zamrazila :-D celou dobu jsem do sebe cpala tříšt coly a nebo džusu. Vlezu ráno na váhu: - 6 kg.

Už se nevracejte, rotaviry bláznivý!
1 člověk považuje za užitečné
marketa_  19. říj 2015

Rotaviry - dítě 15 měsíců

Dcerka se nakazila na svatbě, kde bylo hodně lidí, i přes to, že byla očkovaná.

Do dvou dnů začaly průjmy, horečka (první dva dny, dařilo se srážet čípkama), pak týden lehce přes 37°. Nejdřív jsme si mysleli, že chytla střevní chřipku, pak že jsou to zuby, našla jsem, že jí rostou dvě stoličky. Ale po 3 dnech jsem to chytla od ní, bylo to pekelné, manžel musel zůstat doma, nedokázala jsem se o ni postarat ten den, i když byla vždy celodenní péče o ni na mně. Malá do druhého dne byla hrozně spavá, sotva se vzbudila, chtěla jít hned spát, nechtěla skoro jíst, nepřišlo mi, že málo pije, ale evidentně to docela málo bylo. Naše pediatrička nás raději poslala do nemocnice. Tam jí dali hned kapačku, byla dehydrovaná. Oběma se nám to vrátilo ve dvou vlnách. Po třech dnech jsme z nemocnice doma, už vypadá vše OK.

Naštvalo mě, že to chytla i přes očkování, ale chápu, že je to virus a moc dobře nejde podchytit všechny typy. Navíc, jak se píše výše "Ochranný účinek očkování vakcínami proti rotavirům poměrně rychle klesá" - třeba ji ochránilo na předchozích kolektivních akcích. Kdo ví.

Doporučuju ale nepodcenit, raději se zajet doktorce ukázat. Když malé napichovali kanylu, měla krev jako marmeládu, úplně hustou, nešly udělat ani odběry. Kanylu nakonec měla napíchlou na žíle na hlavě.
1 člověk považuje za užitečné
jnadbela  23. čer 2015

Rotaviry - dítě 2,5 roku

Taky jsme si tuto nákazu prožili, uveřejnil jsem o tom i svůj článek.

Ve školce onemocněla spousta dětí, léčili jsme to dlouho (několik týdnů). Malá byla proti rotavirům očkovaná, měla lehčí průběh, i tak to bylo drsné.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce