Ashermanův syndrom

Ashermanův syndrom je gynekologická porucha charakterizovaná přítomností jizev a srůstů v děloze3. Stěny dělohy se mohou slepit a následně se zmenší nebo zmizí objem dělohy. Pacientky s tímto syndromem mají velký problém otěhotnět, donosit plod a zvládnout bezproblémový porod29. Těhotenství těchto pacientek, když k němu vůbec dojde, je vysoce rizikové.

Více o rizikovém těhotenství v samostatném článku: Rizikové těhotenství.

Dutina dělohy je vystlána sliznicí, která se nazývá endometrium. Endometrium je tvořeno dvěma vrstvami. První z nich je funkční vrstva, která se odlučuje při menstruaci. Druhá vrstva je bazální (základní) a její úkolem je obnovení funkční vrstvy. Poškození této vrstvy vede ke vzniku jizev. Endometrium poškozené jizvami a srůsty nereaguje na estrogen a žena má proto problémy s menstruací1, otěhotněním nebo donošením plodu.

Více o endometriu a endometrióze v samostatném článku: Endometrióza6.

Výskyt

Ashermanův syndrom může ohrozit ženy ve všech ras a věkových kategoriích. Nejvíce se vyskytuje u žen, u kterých byla provedena revize dělohy po porodu nebo po potratu.

Více o revizi dělohy v samostatném článku: Revize dělohy16.

Příčiny

 • trauma dělohy po porodu (nitroděložní výkon v období po porodu nebo odstranění zbytků tkáně po potratu13 nebo císařském řezu81)
 • diagnostická kyretáž (vyšetření děložní dutiny pomocí lžičkového nástroje)
 • různé operace v děloze, tzv. hysteroskopie5
 • vrozené vady dělohy

Příznaky

Léčba

Diagnóza se stanoví na základě klinických příznaků. Pomocí hysteroskopie se zjistí a potvrdí srůsty v děloze. Hysteroskopie je endoskopické vyšetření dutiny dělohy.

Terapie

Terapie je chirurgická. Metodou volby je tzv. hysteroskopická adheziolýza. Jde o mechanické narušení a odstranění srůstu pod optickou kontrolou. Technicky velmi náročný výkon uvnitř dělohy.

Pacientky často užívají hormonální léčbu (estrogeny), které pomáhají zabránit vzniku nových srůstů a podporují nárůst nové sliznice.

Prognóza

Pravděpodobnost vzniku nových srůstu je vysoká, téměř 20 - 50 %.

Otěhotnění při Ashermanově syndromu

U některých případů může dojít ke spontánnímu otěhotnění s následujícím bezproblémovým těhotenstvím a porodem. Některé případy otěhotnění při Ashermanově syndromu mohou být pomocí léčby IVF5, pomocí implantace placenty (v případě, že její vývoj je nesprávný, např. placenta praevia17) nebo pomocí dilatace děložního čípku. Ale také může endometrium na hormonální léčbu reagovat negativně a jediným způsobem, jak založit rodinu, je adopce.

Rizika spojená s těhotenstvím při Ashermanově syndromu

Rizika v těhotenství se liší v závislosti na tom, jak těžké onemocnění Ashermanovým syndromem žena prošla. Bylo-li onemocnění velmi mírné a srůsty byly odstraněny, může žena předpokládat stejně rizikové těhotenství jako každá zdravá žena.

Bylo-li onemocnění Ashermanova syndromu těží, může se žena během těhotenství setkat s následujícími komplikacemi:

 • potrat v prvním trimestru37
 • placenta accreta (placenta roste do stěny dělohy)
 • placenta praevia (nízko položená placenta)
 • nekompetentnost děložního čípku
 • možnost růstové retardace plodu
 • vasa praevia (během porodu může dojít k masivnímu krvácení při protržení cév)

Video: Ashermanův syndrom (ENG)

Více o Ashermanově syndromu na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Asherman's_syndrome
 2. http://www.stefajir.cz/?q=ashermanuv-syndrom
 3. http://www.ashermans.org/information/pregnancy-after-ashermans-dx/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s Ashermanovým syndromem

Máš zkušenost s Ashermanovým syndromem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost