Ženské faktory neplodnosti

Ženské faktory neplodnosti jsou:

  • Ovariální faktor - porucha činnosti vaječníků. Chybějící ovulace6 se potom označuje jako anovulace6 a nepravidelná ovulace jako oligoovulace. Také poruchy štítné žlázy mohou narušit proces ovulace.
  • Tubární faktor - chybějící nebo poškozené vejcovody, nejčastěji z důvodu překonaného gynekologického zápalu nebo endometriózy.
  • Endometrióza6 - přítomnost ložisek sliznice dělohy mimo její obvyklé lokalizace. Může např. způsobit neprůchodnost vaječníků, srůsty, narušit imunologické mechanismy, co negativně ovlivňuje proces oplodnění a implantaci embrya.
  • Děložní faktor - abnormality v dutině dělohy, např. srůsty, polypy, myomy3 nebo abnormálně tvarovaná dutina dělohy.
  • Cervikální faktor - nedostatečná tvorba a složení cervikálního hlenu, přítomnost protilátek proti spermiím v cervikálním hlenu, chronická endocervicitida (zánět sliznice kanálu děložního hrdla), přítomnost některých bakterií (např. Streptococcus,

Staphylococcus) a častá je fagocytóza spermií přítomnými leukocyty.

  • Poševní faktor - vývojové anomálie pochvy
  • Věk - pokles plodnosti žen související s věkem začíná mnoho let před nástupem menopauzy. S narůstajícím věkem se zvyšuje množství patologických jevů v pochvě a v těhotenství24 se zvyšuje množství spontánních potratů13 a chromozomálních abnormalit. Ženská plodnost klesá od 25. roku a potom výrazněji po 35. roku věku ženy.
  • Psychogenní faktor - udává se např. nenaplněná touha po dítěti, extrémní a konfliktní situace v rodině nebo zaměstnání.
  • Imunologický faktor - přítomnost imunologických protilátek1, které negativně ovlivňují pohyb spermií, samotný proces oplodnění nebo také vývoj embrya. Hlavní imunologické příčiny neplodnosti žen jsou antispermatozoidní a antiovariální protilátky.
  • Genetické poruchy - poruchy v chromozomální výbavě

Více o ženských faktorech neplodnosti na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Klinika reprodukční medicíny a gynekologie Zlín: https://web.archive.org/web/20160303200506/http://www.ivf-zlin.cz/24794-priciny-a-diagnostika-nep...
  2. Jana Vlašínová: Problematika lidské reprodukce se zaměřením na imunologické aspekty. Masarykova univerzita, 2011.

Hodnocení a zkušenosti s ženskými faktory neplodnosti

Máš zkušenost s ženskými faktory neplodnosti?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
dennimarus83  25. čer 2021

Dárkyně oocytu

Moje ovarialní rezerva je velmi nízká - 0,08. Druhé IVF nevyšlo. Nepravidelná menstruace a ovulace žádná, takže mi nepomůže už nic kromě dárkyně vajíček. Navíc je mi už 38 let.
sonka.77  3. kvě 2013

Neprůchodné vejcovody

Po dvouletém neúspěšném snažení o miminko mi při laparoskopii diagnostikovali neprůchodné vejcovody. Důvod neznámý, operatér mi tehdy řekl, že vypadaly naprosto zdravě, ale tekutina ani na druhý pokus neprošla ani pár centimetrů. Zkusili jsme dvě IVF bez úspěchu. Nakonec po dalších třech letech jsem otěhotněla přirozeně. Stalo se to ale s novým partnerem.
4 lidé považují za užitečné
jemi  22. dub 2013

Další nemoci způsobující neplodnost...

O dítě jsme se s manželem snažili 2 roky. O nepolodnosti jsem už měla načteno hodně a jelikož klasické postupy jsme už měli za sebou a do ivf se nám zatím nechtělo začala jsem řešit své zdraví. Vlastně sama jsem si naordinovala hypofunkci štítné žlázy a celiakii (obě nemoci způsobují neplodnost) a taky po 2měsících po nasazení eutyroxu a držení bezlepkové diety jsem otěhotněla. Dnes jsem ráda, že existuje internet, protože bez něj bych asi nikdy na tyto nemoci nepřišla a ani neměla dcerku.
U štítné žlázy si dejte pozor, na otěhotnění je dobré mít hodnotu pod TSH kolem 1, oni totiž doktoři mají hranici TSH 4,5 a to mi jen doktorka řekla, že je vše v pořádku a že za rok zkontrolujeme. Naopak endokrinolog řekl, že jsem přišla právě včas.
4 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce