Bulka v prsu

Bulka v prsu Pokud se objeví bulka v prsu, nemusí to vždy znamenat vznik rakoviny prsu, může jít například o vývojovou vadu nebo benigní onemocnění. Po objevení bulky v prsu je pro ženu důležité, aby co nejdříve vyhledala lékaře a objednala se na vyšetření.

Mléčné žlázy mají hlavní úkol, a to produkovat mateřské mléko7 po porodu29. Důležité je taktéž sledovat stav lymfatických uzlin, které mohou také metastázovat. Během života mohou ženu potkat různé morfologické změny mléčných žláz, které jsou způsobeny hormonálními změnami. Jde o změny významné, prognosticky závažné a nebo můžou předcházet vzniku zhoubného nádoru.

Bulka v prsu začíná bolestí

Bolest prsou může mít několik významů. Může se jednat o:

  • Hormonální změnu během ovulace6 a menstruace2. Po ukončení menstruace, odchází také bolest.
  • Cystu v prsou.
  • Zánět prsní žlázy - vyskytuje se po porodu29 a prs je v tomto případě zvětšený, zduřený a oteklý. Žena si může pomoci sama teplými obklady, sprchováním teplou vodou a masáží prsu. Dostaví-li se i horečka1 a vytéká hnis, měla by žena navštívit svého ošetřujícího lékaře.
  • Nádor v prsu - příznakem je bolest v prsu, která se dostavuje až při vyšším stádiu rakoviny.

Více o bolesti prsou v samostatném článku: Bolest prsou2.

Bulka v prsu může být i cysta

Bulka v prsou, kterou si žena nahmatá, může být pouze tekutinou vyplněná dutinka, nebo-li cysta.

Více o cystě v prsou se dočtete v samostatném článku: Cysta v prsou.

Vyšetření bulky v prsou pomocí sonografického vyšetření

Sonografické vyšetření prsou doplňuje vyšetření na mamografu, který je doporučován ženám nad 40 let věku. Sonografické vyšetření se provádí hlavně mladým ženám do 40 let, těhotným24 ženám a kojícím70 ženám. Sonografie je bezbolestná, žena při ní leží na zádech a lékař pomocí sondy a gelu přejíždí po prsu.

Cena se pohybuje kolem 400,- Kč až 600,- Kč, záleží na centru nebo nemocnici, kde bude vyšetření provedeno.

Bulka v prsu se kontroluje samovyšetřením prsou

Samovyšetření prsu by mělo být prováděno jednou měsíčně od doby zahájení pravidelné menstruace2. Nejvhodnější dobou je 7. den od ukončení menstruace. U žen, které již nemenstruují (např. z důvodu těhotenství24 nebo menopauzy2) je den samovyšetření prsu libovolný, nemělo by se ale zapomínat na pravidelnost.

Video: Bulka v prsu, prevence a samovyšetření

Bulka v prsu a mýty o ní

Vyšetření prsou

  • Bulka v prsu je téměř vždycky rakovina - ne každá bulka v prsu musí být rakovinotvorná, může se jednat např. o tekutinu, cystu v prsu, hormonální změnu aj. Pravděpodobnost zhoubného nádoru roste s věkem ženy, ale i mladá žena může rakovinou prsu onemocnět.
  • Rakovina prsu se vždy projeví bulkou - zhoubné nádory se objeví na vyšeření mamografem nebo sonografem a odhalí případnou rakovinu v prsu dříve než až když se objeví bulka v prsu
  • Zhoubná bulka v prsu je odlišná od neškodné - neplatí, že rakovinotvorná bulka v prsu je tuhá a nepohyblivá a že "běžná" bulka je měkká a pohybující se. Některé bulky se mohou nacházet i hluboko uvnitř prsu a pohým hmatem je nelze nalézt.
  • Malá bulka je obvykle zcela neškodná - velikost bulky v prsu neřekne nic o její agresivitě.
  • S bulkou v prsu nemusím jít k lékaři hned - žena nemusí běžet ihned na pohotovost, ale měla by se objednat na vyšetření ke svému lékaři dříve než za měsíc.
  • Bulka v prsu není rakovina, pokud má žena cysty - pokud má ženy cysty v prsou a objeví se jakákoliv nová bulka v prsu, měla by se objednat na vyšetření. Nová bulka může být opět cysta, ale také může jít o bulku s nádorem.

Více o bulce v prsu na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20130731111945/http://www.mammahelp.cz/bulka-v-prsu-a-co-dal.php
  2. http://ona.idnes.cz/sest-nejcastejsich-mytu-o-bulkach-v-prsu-ffl-/zdravi.aspx?c=A110325_094756_zd...
  3. http://www.mamo.cz/index.php?pg=pro-verejnost--rakovina-prsu--zakladni-pojmy
  4. http://www.projekt35.cz/samovysetreni-prsu.php

Hodnocení a zkušenosti s bulkou v prsu

Máš zkušenost s bulkou v prsu?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
letadlo13  23. led 2014

Ne hezká

Ahoj, vím, že prevence je třeba, ale v mém případě šlo hlavně o nervy, aby se pak člověk po měsíci stresu dozvěděl, že mu nic není. Hlavně, že na mě aplikovali snad všechny vyšetřovací metody, co měli :-)

Ještě dneska, když vidím nějakou kampaň proti rakovině prsu, tak bych ty plakáty nejraději otrhala pryč.
Příjde mi to nastejno, jako kdybyste zakašlali a všichni padali hrůzou, že máte tuberkulózu.

Dneska bych se rozhodně nebála, ve většině případů, to nic není.
1 člověk považuje za užitečné
mjanca  21. led 2014

Přídatná žláza

Ahoj, mám už několik let bouli v podpaždí. Je to přídatná žláza a chodím s ni jednou za rok na kontrolu. Při těhotenstvi se mi zvětšuje a je citlivá na dotek. Nejhorší a asi nejvíc bolestivé jsem to měla v porodnici, když se mi začalo tvořit mléko, tak jsem tu bouli měla velkou, nemohla jsem dát ani ruku podél těla, bylo to hodně bolestivé a chladila jsem to ledem. Do pár dnu se to dostalo do přijatelné velikosti.

Teď se mi zvětšuje při ovulaci a taky když mám mít menses (nemívám ho, mam tělísko Mirenu) a i s tím mívám bolestivé prso, někdy obě.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce