Dentální hygiena

Dentální hygiena je profesionální očištění zubů od vodního kamene, pigmentů, nánosů a povlaků. Dentální hygienavýznamnou roli ve vztahu k celkovému zdraví organismu. Cílem péče zubního lékaře, dentálního hygienika nebo preventistky je zajistit zdravý chrup, poučit o správném čištění chrupu, výběru vhodných pomůcek, výživě a přenosu infekce. Zabránit vzniku zubního kazu lze pravidelným absolvováním dentální hygieny, preventivní prohlídky v zubní ambulanci a nácvikem správné techniky čištění zubů.

Video: "Zázrak? Ne. Dentální hygiena!"

Rozhovor se zubní preventistkou, Janou Lieskovskou.

V rozhovoru se zubní preventistkou Janou Lieskovskou zazněly tyto mýty a fakta:

  • 00:00 Uvedení témata a představení hosta.
  • 00:30 Představení hosta a tématu: Dentální hygiena a její přínosy.
  • 00:46 Pro koho je dentální hygiena vhodná a pro koho ne?
  • 01:18 Můžou dentální hygienu absolvovat i těhotné ženy? Kdy je to nejvhodnější?
  • 01:40 Jak probíhá dentální hygiena a jaké nástroje se při ní používají?
  • 03:32 Jak by mělo správně vypadat ukončení dentální hygieny?
  • 04:04 Jak často by se měla absolvovat dentální hygiena?
  • 04:22 Od jakého věku je vhodné absolvovat dentální hygienu?
  • 04:40 Proč je dentální hygiena důležitá?
  • 04:55 Co je paradontitida?
  • 05:29 Kolik stojí dentální hygiena?
  • 05:45 Bolí dentální hygiena?
  • 05:58 Jaké jsou možné komplikace po absolvování dentální hygieny?
  • 06:12 Doporučení a rady na závěr.

🎞️ Co byste měli vědět, jestli se chystáte na DOVOLENOU (s dítětem i bez něj)

🎞️ Mléčné zuby: Co všechno bychom o nich měli vědět?

🎞️ Proč je kaz na mléčném zubu nebezpečný?


Co je to dentální hygiena?

Dentální hygiena je léčebně preventivní stomatologická metoda, jejíž pravidelným absolvováním zabraňujete vzniku zubních kazů, zánětu dásní (gingivitida) či parodontitidě. Celé ošetření trvá přibližně 30 minut až 1 hodinu, v závislosti na stavu chrupu pacienta. Dentální hygienu se doporučuje navštívit minimálně jednou, optimálně 2x do roka. I v tomto případě je to velmi individuální a existují pacienti, kteří potřebují absolvovat toto ošetření i častěji.

Jak probíhá dentální hygiena?

Anamnéza pacienta

Dentální hygiena začíná rozhovorem, kdy dentální hygienistka zjišťuje, kdy jste byli na ošetření naposledy, zda trpíte nějakými onemocněními a podobně. Udělá si tzv. anamnestický dotazník.

Analýza chrupu

Následně dentální hygienik provede analýzu vašeho chrupu a dásní. Používá při tom nástroje jako sondu a zrcátko. Zrcátko je oboustranné a sonda tupá. Není třeba se jí bát. Zhodnotí, jaká je kvalita vaší domácí péče o zuby. Zkontroluje také stav vašich zubů a následně vás seznámí s výsledky, přičemž vám vysvětlí, jak případné problémy vznikly a jak jim v budoucnu předcházet. Následně přistoupí k samotnému ošetření, které se skládá z několika kroků.

Analýza chrupu

Odstranění zubního kamene

Při špatném čištění ústní dutiny zůstává na zubech povlak, který mineralizuje a vytváří se z něj zubní kámen, na kterém se ještě více líbí bakteriím. Ty způsobují zápach, ale i zánět dásní. Právě během dentální hygieny se zubní kámen odstraní. Nejčastěji pomocí ultrazvuku. Je to přístroj, který rozbíjí zubní kámen, zároveň z něj teče voda a ten kámen odplavuje. Koncovka je sice ostrá, ale při práci se používá pouze její bok.

Po očištění ultrazvukem následuje ruční čištění kyretami a škrabkami. A pomocí dentální nitě se zkontroluje, zda zubní kámen nezůstal v mezizubních prostorech.

Odstranění zubního kamene

Leštění

Povrch zubů není po odstranění zubního kamene hladký, je proto potřeba zuby vyhladit. Po propláchnutí se přistupuje k leštění zubů pomocí maličkého a měkkého kartáče a speciální pasty.

Pískování

Pokud má pacient nežádoucí pigmentaci na zubech, například z kávy, cigaret, červeného vína, částečně ji odstraní pískování. Při pískování se využívá proud vody, vzduchu a jemného písku pod velkým tlakem, který zuby vyhladí a odstraní nežádoucí pigmety.

Pískování

Instruktáž

V závěru dentální hygieny nesmí chybět instruktáž, abyste si zachovali takový stav v ústní dutině, jak máte po dentální hygieně. Vysvětlí vám, jak používat kartáček, mezizubní kartáčky, jednosvazkové kartáčky, zubní nit a podobně. Po tom, jak si chrup zkontrolovat v zrcadle, následuje poslední krok.

Fluoridace

Posledním krokem dentální hygieny je fluoridace. To je nanesení přípravku s vysokým obsahem fluoridových iontů v různé formě (ať už v podobě gelu, pasty, roztoku, apod.) na zuby, které jsou již zcela vyčištěny a sklovina tedy dokáže přijímat fluorid nebo ty minerální látky, které zubní sklovinu posilují.

Je dentální hygiena vhodná pro každého?

Dentální hygiena je vhodná téměř pro každého. Výjimkou jsou pacienti, kteří berou léky na různá onemocnění, například jako je osteoporóza, autoimunitní onemocnění, onemocnění krve, kostí, onkologické onemocnění a při vysokých stadiích paradentózy ošetřuje pacienta většinou zubní lékař. Pacienti, kteří trpí těmito onemocněními by se před absolvovaním dentální hygieny měli poradit se svým ošetřujícím lékařem, zda je pro ně vhodná a zda není třeba změnit dávkování léků, které užívají.

 Je dentální hygiena vhodná pro každého?

Je dentální hygiena bolestivá?

Strach z dentální hygieny, kvůli bolesti, není na místě. Pro většinu lidí je dentální hygiena bezbolestným úkonem. Pokud dentální hygiena bolí, znamená to, že má pacient buď zanícené dásně, odhalené krčky nebo se ultrazvuk dotkne kazu.

Běžnou komplikací, která se po dentální hygieně může objevit, je právě zánět dásní, popřípadě krvácení. Při větší bolestivosti, z běžně dostupných prostředků, vám může pomoci slaná voda.

Význam dentální hygieny

Největší význam dentální hygieny spočívá v její prevenci. V prevenci proti zubnímu kazu a paradentózy. Paradentóza je onemocnění závěsného aparátu zubu. Je to v podstatě zánět dásní, který prošel až do kosti. Zánět "požírá" kost a následně uvolňuje zub z jeho lůžka. Toto onemocnění bylo dosud spíše doménou starších lidí, ale podceňováním péče o chrup se snižuje i věkový průměr pacientů, kteří mají toto onemocnění chrupu.

Záněty ze zubů se mohou šířit zubní cestou do celého těla člověka. Často přecházejí na srdce, ovlivňují cukrovku, mohou způsobovat revmatické problémy, plicní problémy. Zánět v ústech dvojnásobně zvyšuje riziko infarktu a trojnásobně riziko mrtvice. Zkažené zuby a zanícené dásně jsou stejným rizikem pro lidské tělo jako kouření a obezita.

Kolik stojí dentální hygiena?

Jak již bylo zmíněno, dentální hygiena je prevence. A lidé neradi utrácejí peníze za něco, co možná bude a co je akutně netrápí. Prevence je ve finále mnohem levnější záležitost, než řešení akutních problémů s chrupem.

Cena za provedení dentální hygieny se pohybuje v rozmezí od 650 do 2500 Kč, v průměru kolem 1250 Kč. Chronicky zanedbaný chrup si určitě bude žádat vyšší částku.

Dentální hygiena u dětí

Dětská dentální hygiena se od té pro dospělé liší především v tom, že je zaměřena zejména na naučení správné techniky čištění zoubků, což je nejúčinnější prevence před zubním kazem. Stejně preventista odstraní zubní kámen, povlak a provede fluoridaci.

Zubní kaz je nejčastější a nejrozšířenější infekční onemocnění. K tomu, aby vznikl potřebujeme 4 faktory: zub - bakterie - cukr - čas. O zuby je třeba se důkladně starat, a to každodenním mechanickým odstraňováním zubního plaku z povrchu zubů. Dentální hygienistka dokáže pomocí různých metod tento povlak zviditelnit a poukázat na kritická místa v ústech, kde by si měli dát rodiče na čištění obzvlášť záležet a naučí jejich vhodnou techniku ​​čištění dětských zoubků. Pokud rodiče a děti povlak vidí, rychleji se naučí správnou techniku ​​čištění zubů. Také rodičům doporučí efektivní a atraumatické pomůcky na správnou péči o dětský chrup.

Kdy jít s dítětem na dentální hygienu?

Dentální hygienu by mělo dítě absolvovat poprvé v době výměny mléčného chrupu za trvalý. Určitě je vhodné absolvovat toto ošetření i v tom případě, že si dítě začíná čistit zoubky samo, bez dozoru. Dítě potřebuje edukaci, prevenci a potřebují fluoridaci.

Dentální hygiena v těhotenství

Často si maminky po porodu stěžují, že jim těhotenství "pokazilo" zuby, protože jim dítě ze zubů odebírá vápník. Ve skutečnosti je to však způsobeno stravou v těhotenství a špatnou péčí o zuby.

První měsíce nevolností sahají často po různých sucharech, krekrech, sušenkách, piškotech. To je všechno strava bohatá na sacharidy. Těhotenské chutě dokáží zkombinovat i nezkombinovatelné. A tak se jednoduše stane, že ovoce (kyseliny) žena překládá čokoládou (sacharidy), což je ta nejhorší kombinace. Zvracení, noční pojídání bez mytí zubů. To vše zubům neprospívá a skutečně to není dítětem v bříšku.

Z toho důvodu by měly těhotné maminky myslet na prevenci a nepodceňovat sílu zubního kazu. Preventisté doporučují absolvovat dentální hygienu v druhém trimestru. V prvním trimestru budoucí maminky trápí nevolnosti a ve třetím je už bříško natolik velké, že by jim ošetření v křesle mohlo být kvůli nepohodlí nepříjemné.

Text po odborné stránce zkontrolovala:
Jana Lieskovská
zubní preventistka

Použité zdroje

  1. https://www.schill.sk/je-dentalna-hygiena-bolestiva
  2. http://www.solen.sk/pdf/a4e4c6f6d67e062e358dfdf414a068ee.pdf
  3. http://www.solen.sk/pdf/df6c145818fba74fe4eef127de2c0d22.pdf

Hodnocení a zkušenosti dentální hygienou

Máš zkušenost dentální hygienou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce