Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Jízda autem v těhotenství

Správné použití bezpečnostního pásu v těhotenství Jízda autem v těhotenství by měla být pro těhotnou24 ženu a plod hlavně bezpečná. Bezpečí lze dosáhnout používáním bezpečnostního pásu a neměly by se vypínat během jízdy airbagy v místě, kde těhotná žena sedí.

Existuje jen velmi málo případů, kdy airbagy ženě nebo nenarozenému dítěti uškodily. Airbagy neslouží jako náhrada za bezpečnostní pás a žena by během jízdy neměla zapomínat na připoutání se. Jsou i výjimečné případy, kdy žena nemusí během těhotenství ze zdravotních důvodů užívat bezpečnostní pás, musí mít ale od lékaře potvrzení a to mít neustále u sebe. Nejčastějším úmrtím plodu během dopravní nehody je skutečnost, že zemře matka.

Dojde-li během jízdy v autě k dopravní nehodě a lékař chce ženu prohlédnout v nemocnici, neměla by se tomu žena bránit, zvlášť pokud je ve třetím trimestru13. Pokud žena začne pociťovat po dopravní nehodě bolesti břicha4, krvácí3 nebo jí předčasně praskla plodová voda, popř. začíná mít kontrakce33, měla by se okamžitě dopravit k lékaři, který ji prohlédne.

Správné použití bezpečnostního pásu

Jízda autem v těhotenství

 • vhodný a bezpečný pás by měl mít tříbodový zádržný systém, tzn. že by měly mít 3 popruhy - břišní, ramenní a kyčelní,
 • kyčelní popruh by měl vést pod těhotenským bříškem, poté přes boky a následně v takové výšce, aby procházel přes stehna,
 • ramenní popruh by měl být umístěn mezi prsy a poté na stranu kolem bříška, nikdy by neměl být umístěn pod paží nebo za zády,
 • bezpečnostní pás nesmí jít NIKDY přímo přes bříško,
 • pás by měl na tělo cestujícího přiléhat.

Těhotné ženy, které se během jízdy autem nepřipoutají, vystavují sebe i plod 7 krát vyššímu riziku, než kdyby se připoutaly. Při nehodě se tělo ženy obrovskou rychlostí vymrští směrem k volantu a může dojít k ublížení na zdraví nejen matky, ale i nenarozeného miminka. Ženu před fatálními následky neuchrání ani airbagy, které sice náraz ztlumí, ale síla airbagů odsune tělo zpět dozadu a může dojít k dalším poraněním. Žena by se neměla zapomenout připoutat na jakémkoliv sedadle, nejen za volantem.

Nejbezpečnější místo v autě

Pokud nastávající maminka nemusí auto řídit, jsou z hlediska bezpečnosti nejvhodnější zadní sedadla ve vozidle. Zranění, která pocházejí ze zadních sedadel, jsou méně závažná než ta, ke kterým dochází v přední polovině auta. Také na zadním sedadle je samozřejmostí připoutání se bezpečnostním pásem. Samotný pocit, že žena sedí na bezpečném místě, v případě nehody nestačí.

Vhodné nastavení sedadla těhotné řidičky

 • umístit sedačku co nejvíce dozadu,
 • ujistit se, že žena pohodlně dosáhne na pedály,
 • hrudník by měl být od volantu ve vzdálenosti minimálně 10 palců, tj. 25 cm (pokud je prostor mezi hrudní kostí a volantem menší, hrozí poranění břicha nebo žeber.

Bezpečná a pohodlná jízda

V pokročilém stádiu těhotenství5 bývá dlouhá jízda autem pro ženu nepříjemná a vyčerpávající. Je dobré naplánovat si pravidelné krátké přestávky, minimálně každých 90 minut, kdy si žena může protáhnout nohy a kotníky a předejít tak křečím nebo otokům nohou9. V případě bolesti zad3 je dobré vzít si na cestu malý polštářek, kterým si může těhotná záda podepřít nebo si na něj může sednout a udělat si pohodlí. Každé 3 až 4 hodiny by měla žena jíst4 a během jízdy mít také dostatečný příjem tekutin7.

Léky proti kinetóze (nevolnosti z cestování)

Těhotné ženy by se měly vyhnout užívání volně dostupných léků2 podávaným na nevolnost8 při cestování (kinedryl či travel gum). Pro ženu jsou vhodné přípravky se zázvorem. Jejich užití by měla ale nastávající maminka vždy konzultovat se svým lékařem (např. Avioplant nebo lízátka TravelPop).

Video: Jak se správně poutat cestovním pásem v těhotenství?

Více o jízdě autem v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.aafp.org/afp/2004/1001/p1313.html
 2. https://web.archive.org/web/20120927235525/http://www.safercar.gov/parents/UnbornChild.htm
 3. http://www.babycentre.co.uk/x536433/is-it-safe-to-use-a-car-seat-belt-during-pregnancy
 4. http://pregnant.thebump.com/pregnancy/is-it-safe/qa/airbags-safe-during-pregnancy.aspx
 5. http://www.elekarnice.cz/sezonni-nemoci/dovolena/kinetoza/
 6. https://web.archive.org/web/20110804020512/http://www.onaaauto.sk/specialny-bezpecnostny-pas-pre-...
 7. http://www.besafe.com/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s jízdou autem v těhotenství

Máš zkušenost s jízdou autem v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost