Airbagy a děti

Řešení otázky, jak při přepravě osobním automobilem skloubit airbagy a děti, se odvíjí od věku dítěte a použitého typu autosedačky10.

Nejbezpečnějším místem pro přepravu dítěte v automobilu je zadní sedadlo umístěné za sedadlem spolujezdce. Mírně rizikovější je právě sedadlo spolujezdce, to je ale dobrou alternativou, pokud řidič cestuje s dítětem sám, protože na něj vidí a může s ním snáze komunikovat. Pokud je třeba na přední sedadlo autosedačku umístit, airbagy se nechávají ve většině případů zapnuté, výjimkou je používání autosedaček typu 0+ poutaných proti směru jízdy, tzv. vajíček, v těchto případech je nutné přední airbag vypnout.

Airbagy pro osobní automobily byly vynalezeny v roce 1953, ale pro vysoké náklady nebyly používány až do 70. až 80. let. Airbag je vak ze syntetické tkaniny, který se po nárazu auta během 50 milisekund nafoukne (evropske airbagy mají objem kolem 30 litrů, americké okolo 60 litrů), aby pasažéra ochránil před zraněním. Ihned po nafouknutí se airbag díky otvorům v tkanině vyfoukne, cely proces trvá asi 2 vteřiny. Ačkoliv airbagy prokazatelně výrazně chrání před vážnými poraněními, za určitých podmínek mohou, stejně jako pásy, určitý druh poranění samy zapříčinit.

Mezi vzácná, ale hlášená, poranění způsobená airbagy nebo nafukováním airbagu vymrštěnými předměty či brýlemi patří odřeniny na hlavě, krku, hrudníku a horních končetinách, zranění očí (poškrábání rohovky, zánět rohovky, krvácení do očních komor, odchlípnutí sítnice), zlomeniny a vykloubení horních končetin, zlomeniny žeber, zhmoždení plic či srdce, zlomeniny krční páteře, poranění čelistního kloubu a dočasná poškození sluchu působením tlaku. Na základě těchto hlášení jsou systémy airbagů stále vylepšovány.

Rizika zranění způsobených airbagy lze minimalizovat správným používáním pásů a autosedaček10 adekvátně k věku, hmotnosti a délce dítěte. Dále je třeba na palubní desku neumísťovat žadné předměty, aby je nemohl aktivovaný airbag vymrštit, nesedět příliš blízko k přednímu airbagu, sedět rovně (především starší děti, které již nemusí používat autosedačku, by mohly mít tendence se např. opírat o dveře s bočními airbagy). Z hlediska prevence zranění je ideální, aby nebyly děti používající autosedačky přepravovány na předním sedadle.

Bezpečnost používání airbagů při přepravě dětí - video (ENG)

Více o airbagách a dětech na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.novapravidla.cz/casto-kladene-otazky/
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2360902/pdf/postmedj00092-0009.pdf
  3. http://emj.bmj.com/content/17/2/139.full
  4. http://pediatrics.aappublications.org/content/102/1/e2.full
  5. http://www.chop.edu/service/car-seat-safety-for-kids/tips-tools-from-experts/airbags.html
  6. http://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/on-the-go/pages/Air-Bag-Safety.aspx

Hodnocení a zkušenosti s airbagy a dětmi

Máš zkušenost s airbagy a dětmi?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost