Prací prostředek

Prací prostředek je směs chemických látek obsahující tenzid, která se přidává do vody ke zvýšení účinnosti praní prádla. Kromě tenzidu (povrchově aktivní látky) prací prostředek dále může obsahovat změkčovací prostředky (zeolity, prací sodu), bělicí prostředky, prostředky na ochranu vláken, optické zjasňovače, látky upravující pH, stabilizátory, enzymy (zlepšují účinnost odstraňování skvrn od potravin), plnidla, stabilizátory, barviva, parfémy.

Vyrábějí se prací prostředky na bílé prádlo, na barevné prádlo, na černé prádlo, na jemné prádlo a vlnu, pro citlivou kůži a kojence. Obzvlášť při atopickém ekzému23 je nutné používat neparfémované a nedráždivé prací prostředky, doporučuje se nepoužívat aviváž, přidat máchání navíc a místo aviváže dát jednu až dvě lžíce octa.

Prací prostředky se do značné míry podílejí na znečištění vod, ve většině zemí jsou povoleny pouze bezfosfátové prací prostředky a klade se důraz na biologickou odbouratelnost pracích prostředků v čistírnách odpadních vod.

Prací prostředky se dávkují dle míry znečištění prádla a dle tvrdosti vody. Pro zvýšení účinnosti praní a snížení spotřeby pracího prostředku lze do pračky, pokud máme tvrdou vodu, přidávat prací sodu. Na čistění skvrn od potravin a stolice je účinné zaprání žlučovým mýdlem ve vlažné vodě (horká voda žluč rozkládá a žlučové mýdlo pak nefunguje). Na bělení prádla lze použít perkarbonát sodný (PUER, prodávaný dráž i jako sůl na skvrny, je také součástí dezinfekce MioFresh), při praní při nižších teplotách je třeba k perkarbonátu přidat aktivátor tetraacetylethylendiamin (TAED).

Žlučové mýdlo

Typy pracích prostředků

Prací prášek

Jedná se o sypký prací prostředek, obsahuje plnidlo, to neslouží k praní, ale zaručují sypkost pracího prášku. Plnidla se mohou usazovat na vláknech prádla. Prací prášky mají ale obvykle vyšší účinnost než ostatní druhy pracích prostředků. Prací prášky na bílé prádlo obsahují bělidla a optické zjasňovače.

Prací prášky

Kompaktní prací prostředek

Tyto prací prostředky mají formu tablet nebo kapslí, neobsahují plnidla.

Prací gel

Jedná se o tekuté prací prostředky, jsou určeny spíše na praní barevného prádla, neusazují se na vláknech a prádlo pak netvrdne. Jsou vhodné na praní látkových plen23 a šátků na nošení dětí3.

Prací gely

Mýdlové ořechy

K praní jsou používány i plody stromu mýdlovníku, který pochází z Indie a Nepálu. Mýdlové orěchy jsou k dostání i v České republice a to i ve formě pracích gelů (např. značka Yellow & Blue). V některých testech ale nebyla prokázána vyšší účinnost praní s mýdlovými ořechy než při praní v čisté vodě při 40 stupních Celsia.

Mýdlové ořechy

Mýdlový sliz

Jedná se o prací prostředek domácí výroby, je levný a ekologický, ale má nižší prací schopnosti, nicméně na většinu běžně zašpiněného prádla dostačuje. Pokud si chceme mýdlový sliz vyrobit, nastrouháme 175g neparfémovaného (jádrového, olivového nebo palmového) mýdla a rozpustíme ho v jednom litru horké vody, poté v mýdlovém roztoku rozpustíme 150g práškové prací sody a směs doplníme teplou vodou na objem deseti litrů. Na jednu dávku prádla v pračce se používá přibližně 250ml mýdlového slizu. Pokud není příliš tvrdá voda, je možné použít i sypkou variantu - mýdlové vločky (nastrouhané mýdlo) smíchané se sodou na praní.

Více se o mýdlovém slizu dočtete ve článku Mýdlový sliz.

Mýdlový sliz

Prací prostředky pro kojence

Zpravidla jsou méně dráždivé než běžné druhy pracích prostředků, některé jsou úplně bez parfemace.

 • mýdlový sliz
 • prací prášek Amway SA8 Baby
 • prací prášek Bambino Mio Care
 • prací prášky Batole
 • prací prášek Dedra aloe sensitive
 • prací prášek Denkmit Ultra sensitive
 • prací prášek Ecover Zero
 • prací prášky Lovela Color a Lovela Sensitive
 • prací prášek Persil expert sensitive
 • prací prášek Tide sensitive
 • prací gely Batole
 • prací gel Dedra aloe sensitive
 • prací gel Denkmit Ultra sensitive
 • prací gel Dreft Baby Sensitive
 • prací gel Ecover Zero
 • prací gely Lovela Color a Lovela Sensitive
 • prací gel Norit balsam
 • prací gel Nuk dětský
 • prací gel Sodasan Color Sensitive
 • prací gel Sonnet Neutral
 • prací gel Ulrich

Aviváže a máchací prostředky

Aviváž či máchací prostředek není nutné používat. Přidává se do bubnu pračky během máchací části programu a slouží ke změkčení a zjemnění prádla, snížení statiského náboje (především u pleteného oblečení), usnadnění žehlení či k ovonění prádla. Místo bězně dostupných průmyslově vyráběných aviváží, které fungují na principu obalení vláken a snižují tak mimo jiné savost prádla a které mohou obsahovat konzervanty, barviva, syntetické parfémy, dráždivé či kůží se vstřebávající a z dlouhodobého hlediska toxické látky, lze ke zjemnění prádla použít kyselé roztoky, které napomáhají odstranění zbytků pracího prostředku a vápenatých usazenin z vláken - např. ocet (po uschnutí z prádla cítit není), roztok kyseliny citrónové a nebo máchací prostředky na bázi organických kyselin.

Více o pracím prostředku na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Prací_prostředek
 2. http://www.dtest.cz/clanek-964/jak-vybrat-praci-prostredek
 3. http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clanek/zaklady-pece-o-dite-s-atopickym-ekzemem
 4. http://www.jaknamiminka.cz/praci-prostredky-pro-kojence-a-novorozence-a1.html
 5. http://www.ekozivot.cz/rodina-2/prani-kojeneckeho-pradla/
 6. http://www.ekozivot.cz/ekodomacnost/navod-na-vyrobu-mydloveho-slizu/
 7. http://vasevec.parlamentnilisty.cz/
 8. http://en.wikipedia.org/wiki/Fabric_softener

Hodnocení a zkušenosti s pracím prostředkem

Máš zkušenost s pracím prostředkem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
eumaggie  6. led 2020

Eko prášek

Dobrý den,
já používám už přes rok Euronu. Mají dětskou ekologickou řadu pracích prostředků (prášek, neutralizační roztok, aviváž), vše v top kvalitě. Peru v tom pro celou rodinu, manželovi se po pár praních dokonce ztratil ekzém, co měl roky na noze.
Mrkněte do fb skupiny https://www.facebook.com/groups/594430577710244/ pro podrobnější info.
1 člověk považuje za užitečné
veronika_23  5. bře 2017

Lovela

Od začátku používám na praní synových věcí tekutou Lovelu sensitive. Nemohu si ji vynachválit, krásně jemně voní a je po ní sněhově bílé prádélko. :-)
elekthra  8. kvě 2016

Lovela a jinak nic :-)

Na klasické praní jsme vyzkoušela Lovelu a hned u ní zůstala, nechtěla jsem experimentovat, když na ni malý neměl žádnou reakci. Chvíli jsme používala od Lovely i aviváž, ale pak jsme si pořídili sušičku a nebyla potřeba. :-)

Odolnější skvrny (od příkrmů) jsem zkoušela odstranit žlučovým mýdlem (jak klasickým, tak tekutým -DM) a nic. Jediné, co nejvíce pomohlo, bylo okamžité namočení do vody s trochou Lovely a pak hned vyprat na hodně stupňů. :-)
1 člověk považuje za užitečné
hrosarna  8. led 2016

Lovela gel, soda a žlučové mýdlo

Na praní oblečků mých holčiček od začátku používám Lovelu gel. Příjemně voní, vypere co má. Máme hodně tvrdou vodu, takže ke každému praní sypu sodu, prádlo po ní nešedne.

A jako největší zázrak považuji žlučové mýdlo (DM). Dokáže vyprat snad úplně všechno a stojí pár korun.
apacheee  7. led 2016

Vyzkoušeli jsme jich několik

Pro praní Eliáškova oblečení používám Persil sensitiv gel. Vyzkoušeli jsme několik různých značek a tuto jsem vyhodnotila jako nejlepší - dobře vypere i flíčky, krásně voní a je citlivá ke kůži.
1 člověk považuje za užitečné
sandi777  6. črc 2015

Překvapil Lovela gel

Byla jsem v drogerii a kvůli dobré ceně pracího gelu jsem malé balení na zkoušku vzala. Zamilovala jsem se do vůně, která je stejná jak voní náš 5-ti týdenní syn. Už mám koupenou i aviváž. Jsem naprosto spokojena, syn má reflux, tak peru denně, vypere a syn ho snáší dobře .
silvapokorna  28. čer 2015

Lovela gel

Já jsem dlouho prala pro děti v Lovela gelu a místo aviváže používala ocet. Starší dcerka měla červené fleky a vyrážku a s Lovelou do půl roku samovolně problémy s kůži zmizely. Lovelu používám i dále, hlavně pro praní dek, povlečení a jemného prádla. Má příjemnou miminkovskou vůni. :-) V Albertu je delší dobu dobrá cena, tak snad vydrží, máme ho pod nosem. :-)
jana_ul  14. čer 2015

Persil Sensitive a Lovela

Já jsem od začátku používala gel. Kupovala jsem Persil Sensitive a Lovelu. Obojí nám vyhovovalo. Musím zaťukat, že žádné vyrážky dcerka neměla. Výběr tedy vždy záležel na aktuální ceně. Teď nám zrovna zlevnili Lovelu v Albertu. :-) Tu jemnou vůni jsme si tak oblíbili (i náš tatínek), že kupujeme stále a asi ještě dlooouho budeme. :-) Kromě příjemné vůně bylo prádlo vždy dobře vyprané, bílá se nezaprala, skrvny zmizely.

U skvrn od mrkve, banánu a od stolice jsem pro jistotu používala žlučové mýdlo. Prala jsem na 30 nebo 40 stupňů.
happylenulka  8. dub 2015

Ecover

Používám drogerii značky Ecover, která je vhodná i na citlivou kůži a je ekologická, netestovaná na zvířatech. Takže budem dál používat i pro mimčo stejné prací prostředky jako pro sebe... :-)
mavega  8. dub 2015

Prací prášek pro děti jen na pár měsíců

Speciální prací prášek pro děti jsme používali jen pár měsíců. Pak se mi dostalo nějaké tričko dítěte k našemu prádlu, které jsem prala obyčejným práškem a navíc tam byla aviváž, pak jsem na to zapomněla a dítěti ho oblékla. Nic se nestalo, neolezl, nesvědělo ho to. Tak jsem se na to vykašlala a prádlo pro dítě peru normálně s naším prádlem a rozděluju jen na světlé a tmavé. Ale máme dítě, které nemá (nejspíš) sklon k alergiím a celkově moc na kožní problémy netrpí.
evaamy  23. bře 2015

Sonett vs Denk mit

Po prášku i gelu Sonett je prádlo měkké, od Denkmit je jak šmirgl.
senoritapetra  11. bře 2015

Šetrný k dětské pokožce a ekologické praní zároveň

Za mě musím hrozně pochválit značku Ecover. Ondrášek se mi v 5 týdnech hrozně osypal, kromě novorozeneckého akné (omývání černým čajem + krém Linola Gesicht na zvlhčení a promaštění vysušených míst) se mu udělaly pupínky i po celém tělíčku. Celou dobu jsem dumala, co jsem proboha snědla špatného, rizikovým potravinám se vyhýbám a opravdu si dávám pozor, manžel je atopik, takže tím tuplem. Později mě napadla změna pracího prášku, aviváž jsme nedávali, takže to mohlo být jedině tím. Okamžitě jsem začala bádat a zkoumat na netu, jestli se dá sehnat něco na praní bez parabenů a jiných chemických dráždivých složek v pracích prášcích.

Narazila jsem na Ecover Zero. Bohužel ho nedělají ve větších baleních, než je 750 g (pokud nepočítám 1,5 kg univerzální Ecover). A opravdu super, efekt je znát, malému osypky zmizely a jiný už nepoužívám ani na naše prádlo, na to jsem si objednala i aviváž od Ecover - vůně léta. Je nedráždivá a příjemně voní. :-) A jinak na skvrny můžu doporučit žlučové mýdlo a na změkčení např. plen trošku octa. .-)
rituska88  16. únor 2015

Persil Sensitive

Od začátku používám na synkovo oblečení Persil Sensitive. Poslední dobou už jsem si zvykla prát v něm i všehcno ostatní. Máchadlo používám jen někdy a to Silan Sensitive. Zatím jsem s touto volbou moc spokojená! :-)
opravdova_luzy  11. únor 2015

Eco Batole a Silan Sensitive

Já používám na praní dětských věcí sypký prášek Eco Batole a aviváž Silan Sensitive. :-) Je to poměrně levný a dostupný prášek, vyrobený v ČR a opravdu pro děti. Upřímně moc nevěřím tomu, že když dá výrobce na obal prášku obrázek ženy s dítětem a dopíše k tomu Sensitive, že je to opravdu pro děti vhodné. :-S

Jinak k pracímu prostředku té aviváže přidávám ani ne polovinu víčka, a k pracímu programu dávám jedno máchání navíc :).
pajenka  8. lis 2014

Prací gel

Už roky používám prací prášek a gel bez fosfátů značky Don a s příchodem miminka jsem na tom nic nezměnila. Dcera nebyla z pracího prášku nikdy osypaná. Aviváž nepoužívám, občas přileju trochu octa nebo na bílé prádlo nasypu sodu.
kacajak  7. lis 2014

Miluji miminkovskou vůni

Když jsem volila prášek pro dětskou výbavičku, měla jsem jasno - Lovela. Miluji vůni miminek, a tu mi zaručí jedině Lovela. Nevypere sice všechny skvrny, ale to mi nevadí, existují žlučová mýdla atd. Za mě tedy jedině Lovela :-)
andelkaprdelka  7. lis 2014

Dreft Sensitive

S pracím práškem jsem si od začátku nevěděla rady, nejprve jsem zkusila Persil Sensitive, ale nějak extra mě neuchvátil. Jeli jsme na nákup a měli v akci Dreft - dvě balení za cenu jednoho. Zrovna jsem potřebovala na černé prádlo a myslela jsem si, že jsou tam dva... nebyly, druhý byl právě Sensitive. Tak jsem ho zkusila a od té doby jsem v něm pral nejenom miminkovské oblečení, ale i naše. Velmi příjemná vůně, hezky pere, cena příznivá, za mě velká spokojenost. Takže už jsem dál nemusela hledat. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
niccky.z  5. lis 2014

Dětský prací prášek není dětský....

Když jsem byla v DMku a prohlížela si dětské prací prášky, tak jsem se nestačila divit, co obsahují. Porovnala jsem si složení s Denkmit Nature a bylo rozhodnuto. A je to hlavně prášek, který používáme i my a bez problému. :)

Aviváž používám od Froschu.

Za mne dětský prášek a aviváž mají jenom název "dětský" a nic víc :)
1 člověk považuje za užitečné
marcelka287  4. lis 2014

Sliz, domácí prací prášek, Lovela, Denkmit, Ariel

Asi tak před rokem jsem byla přesvědčená, že budu prát jen ekologicky, ale fakt na to nemám nervy. Ekologické praní, alespoň to moje neodstraní skvrny. A tak:
Pleny peru v domácím pracím prášku - nastrouhané mýdlo a soda nebo slizu a jednou za čas v normálním prášku Denkmit.
Lovelu prášek jsem přestala používat úplně, sice krásně voněla, ale skvrny nevyprala.
Ještě jsem používala Bonux, ale ten mě také moc neoslovil, asi jen svou cenou.
Nejlépe mi přijde, že pere Ariel a Denkmit prací prášek.

Každopádně jsem zjistila, že na skvrny, hlavně na ty po jídle, když malá zašpiním je nejlepší to hned přemáchnout. A na to stačí pouze vlažná voda a mýdlo.
hhanca  4. lis 2014

Prací prášky

Než se naše miminko narodilo, vše jsem předem vyprala v dětském prášku (Batole, Lovela...) - oblečení, plenky, deky, peřinky, povlečení, atd. Po narození jsem používala dětské prášky do cca 9-měsíců, do té doby jsem prala dětské prádlo zvlášť. Pak už jsem přešla na společné praní a žádný problém. Jen teda látkové plenky jsem prala/peru zvlášť a to na 60°C a přidávám občas dezinfekci Sanytol (lze koupit v drogerii nebo třeba v Kauflandu). Na znečištěné plenky jsem používala žlučové mýdlo z DM a nemáme ani jednu flekatou plenku, takže veliká spokojenost!

Flekaté oblečení nemáme, nebo jen úplně vyjímečně. Bryndáčky jsou teda flekaté dost, ale od toho taky jsou, tam to neřeším :) V létě hodně vybělí sluníčko.
2 lidé považují za užitečné
leenulka89  3. lis 2014

Persil Sensitive a aviváž Batole

Už při praní miminkovských věcí v těhotenství jsem si oblíbila Persil Sensitive a aviváž Batole a u toho jsem zůstala. Prádlo krásně vonělo, malá neměla žádnou reakci. Cca od 18-ti měsíců už jí peru prádlo s naším dohromady a v našem prášku (např.Bonux, Ariel) a taky to snáší dobře, bez reakce.
oktarina  3. lis 2014

Atopik

Mám dceru atopika a tak pro mne otázka v čem prát má ještě i rozměr A snese to dcera?

Osvědčilo se mi nepoužívat žádnou aviváž a k praní jsem prvnich 6 měsíců přidávala pravidelně trochu octa. Dodnes peru v gelu i prášku lovela a gelu persil sensitive.

Prádlo, znečištěné stolicí či příkrmy (mrkev, mandarinka, banan - pro mne trio nejodolnějších skvrn) předepírám ve žlučovém mýdle a na skvrny od propisky aj. mám roll-on a "kyblíček" z Dm drogerie. Pak se přepere v pračce s ostatním prádlem.

Nezpozorovala jsem žádné reakce dceřiny kůže a prádlo je čisté a voňavé.
acnaj  3. lis 2014

Persil

Pro všechny dětské oblečky a plínky používám od začátku Persil sensitive. Nejprve jsem používala pouze gel, ale nyní střídám gel a prášek. Začala jsem ho používat i na moje prádlo při citlivější kůži v šestinedělí. Moje máma používá na Zuzančino oblečení Dreft, ale mě více "voní" Persil.

Pro předeprání skvrn používám žlučové mýdlo Denkmit. A vše mám krásně čisté a beze skvrn.
snajluska  16. únor 2014

Domácí prací prášek

Když se narodil syn, celou výbavičku jsem vyprala v gelu Lovela, který jsem dostala darem. Neseděla mi její vůně. Poté jsem vystřídala několik prášků a gelů, ale žádný malému neseděl, hlavně v oblasti pod pupíkem, těsně jak končí plena, měl dost často zarudlinu.

Přešla jsem na domácí prací prášek, poprvé jsem vyzkoušela mýdlový sliz, ale jeho výroba byla na mě příliš zdlouhavá. Našla jsem variantu sypkého prášku, kdy se 1:1 smíchá soda na praní a nastrouhané mýdlo, používám Lanzu a olivové mýdlo. Do jedné pračky se dávají 2-4 polévkové lžíce.

Peru v něm i naše oblečení a látkové pleny, do těch přidávám sůl na skvrny, nebo předepírám žlučovým mýdlem.
Prádlo mám vždy pěkně vyprané, fleky ani od příkrmů nezůstávají, není cítit žádná parfemace, jen jemná vůně mýdla a malý nemá žádné kožní projevy.
5 lidí považuje za užitečné
radulkapol  15. únor 2014

Lovela gel a aviváž

Peru zásadně v Lovele (sensitive i color) vše na dcerku již od přípravy výbavičky a NIKDY neměla žádný kožní problém z oblečení, ložního prádla, látkových plen apod.

Prádlo je vždy čisté, pleny zářivé. Vypere i skvrny od stolice, jídla, apod. Nikdy se mi nestalo, že by prádlo zůstalo špinavé, zaprané. Navíc prádlo příjemně voní, ne moc intenzivně.

Do každé dávky přidávám k LOVELA gelu i LOVELA aviváž.
1 člověk považuje za užitečné
atp  15. únor 2014

Namáčení, peroxid, atd.

Pracovala jsem ve výrobě pracích prášků a ráda bych přidala svojí zkušenost:

1) prací prostředky na bílé prádlo a perkarbobát používejte pouze na bílé prádlo. Některé prádlo (zejména to dražší) je barveno přírodními barvami a tudíž ho perkarbonát odstraňuje stejně jako skvrnu
2) pro okamžitý účinek lze místo perkarbonátu použít i technický (30%) peroxid vodíku (prodává se v klasických drogerkách). Je skvělý zejména na skvrny od krve. Skvrnu namočte vodou a polijte peroxidem (pracujte opatrně a v rukavicích!). Pak vhoďte do pračky a normálně vyperte
3) prací prášek je obecně účinnější než prací gel, ale také víc opotřebovává prádlo
4) pozor na podezřele levné značkové prací prostředky, zejména na tržnicích - s velkou pravděpodobností to jsou padělky!!!
5) Pokud se chcete chovat ekologicky a používat šetrné prací prostředky (které ovšem hůře perou), zapojte triky našich babiček - namočit prádlo do teplé vody přes noc a pak až vyprat. U bílého prádla zapojte sluníčko, krásně bělí (funguje na pleny).

Já osobně peru synovo prádlo v prostředích: Lovela, Batole, Dreft sensitive a nepoužívám aviváž. Svoje prádlo peru v Arielu (prášek) + Lenor (aviváž).
2 lidé považují za užitečné
modelis  15. únor 2014

Lovela a Dreft Sensitive - GEL

Než se malý narodil slyšela jsem, že je dobrá Lovela. Používala jsem ji skoro 1,5 roku a to bez problémů, jenže jsem chtěla levnější variantu, nechtěla jsem prát v klasickém gelu či prášku, aby měl alergii či nějaké vyrážky, tak na doporučení maminek použiváme dreft - krásně voní a používám pro celou rodinu. Kupujeme 3l za cca 120,-
katyxq  15. únor 2014

Prací gel pro ekzematiky a citlivky velké i malé

Už několik let před otěhotněním jsem používala prací gel Sodasan color sensitive, protože je úplně bez parfemace a já se po něm neosypávala, nesvědila mě kůže, nedělal se mi ekzém jako po ostatních, i sensitive, pracích prostředcích. Takže to pak byla pro mě jasná volba i pro miminko.

Osvědčil se i na praní látkových plínek, společně s předepráním žlučovým mýdlem, pokud byly skvrny silné. Jediná nevýhoda je, že ho mají jen v obchodech se zdravou výživou, v supermarketech a drogériích ho fakt nenajdete. A taky nepatří mezi nejlevnější, ale za zdravou kůži mi to stojí :-). Aviváž (kromě svetrů, na ně dopotřebovávám aviváž Ecover, ale používat ji už dál nebudu) nepoužívám vůbec, občas místo ní dám ocet nebo "aviváž" Sonett (což je voda, alkohol a kyselina citrónová - levnější by bylo namíchat si to doma).

Jednou jsem Sodasan nestihla koupit, tak jsem jako nouzovku vzala Dreft Baby sensitive, použila jsem ho asi na dvě várky prádla - ani po dvou mácháních jsme ho s malou nesnesly, ona zarudla, mě svědila kůže. A navíc mi šíleně vadila ta parfemace, co byla hodně cítit (což uznávám, že vnímám velmi citlivě, jak nejsem na parfemace zvyklá) i po těch dvou mácháních navíc a použití octa místo aviváže.
2 lidé považují za užitečné