Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Polohy během spánku v těhotenství

Najít pohodlnou polohu během spánku v těhotenství může být problém během usínání těhotné ženy. Pravidelné spací polohy, na které je žena zvyklá, už jí nebudou vyhovovat. Existuje celá řada důvodů, které způsobují toto nepohodlí, ale zároveň existují i spací polohy, které zabezpečí dostatek potřebného odpočinku.

Tělo těhotné ženy prochází řadou změn. Tyto změny mají tendenci narušit obvyklý klidný spánek. Důvodem může být:

Spánek na levém boku - nejlepší poloha jak spát v těhotenství

Nejlepší polohou je spánek na boku, nejlépe na levé straně. Spaním na levé straně se zvyšuje množství krve a živin, které se dostávají přes placentu9 k dítěti, dále napomáhá ledvinám odvádět škodlivé látky ven z těla, což snižuje otoky9 kotníků a dalších kloubů. Nohy a kolena musí být ohnuté a polštář umístěný mezi nohami.
Polohy během spánku v těhotenství

Pokud nastávající maminka zjistí, že má bolesti zad, je důležité spát na boku a zkusit umístit polštář pod bříško. Při pálení žáhy v noci je dobré vyzkoušet oporu horní části těla s polštářem.

Tyto polohy nemusí být úplně příjemné, zvláště, když je těhotná žena zvyklá spát na zádech nebo na bříšku. Je důležité mít na paměti, že těhotná žena nesmí zůstat v jedné poloze po celou noc. Rotační pozice je v pořádku.

Když se děťátko cítí nepříjemně, začne kopat a probudí maminku a ta by měla změnit svou polohu.

Spánek na zádech v těhotenství

Hmotnost celé dělohy3 tlačí na páteř, zádové svaly, střeva a tepny. Tento tlak může způsobit bolesti svalů, tvorbu hemoroidů a poruchy krevního oběhu. Může dojít k nízkému krevnímu tlaku a poklesu oběhu krve v srdci matky i dítěte. Spaní na zádech může u ženy vyvolat také závratě. Chrápání, které je pro spánek na zádech typické, může zapříčinit nespavost nebo různé spánkové poruchy.

Spaní na břichu v těhotenství

Spánek na břichu není vhodný z důvodu, že rostoucí bříško podstupuje různé fyzické změny a mohlo by dojít k poranění plodu.

Více o spánku v těhotenství na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. Sleeping Positions During Pregnancy
  3. https://web.archive.org/web/20170206011616/http://mamavit.cz/p/spanek-v-prubehu-tehotenstvi
  4. Ona.idnes.cz - Deset tipů na lepší spánek v těhotenství
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s polohami během spánku v těhotenství

Máš zkušenost s polohami během spánku v těhotenství?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost