Trojčata

Někdy se přihodí, že je příroda k rodičům tak štědrá a narodí se jim trojčata. Jde o tři jedince, kteří se vyvíjí v matčině děloze během jednoho těhotenství24.

Výskyt trojčat

Porodit trojčata je poměrně vzácnou záležitostí, protože vychází přibližně jeden porod na 7 000 - 8 000 tisíc porodů29. Příčinami vícečetných těhotenství jsou v posledních letech zejména metody asistované reprodukce24, hormonální léčba nebo také vyšší věk rodiček.

Typy trojčat

Vznik trojčátkového těhotenství je stejný jako u dvojčátek.

 • Trojčátka jednovaječná - k oplození vajíčka dojde jedinou spermií. Krátce po oplodnění se vajíčko rýhuje a rozdělí tak, že namísto jednoho plodu vzniknou plody tři. Jednovaječná trojčátka jsou vždy stejného pohlaví, mají shodnou genetickou výbavu a jsou si velmi podobná.
 • Trojčátka dvojvaječná - vznikají oplodněním dvou vajíček dvěma spermiemi, přičemž jedno z vajíček se následně rozdvojí a tak vzniknou jednovaječná dvojčata, která sdílí dělohu3 s dalším plodem. Genetická výbava je potom u jednovaječných dvojčat stejná, třetí plod má genetickou výbavu odlišnou. Stejným principem vznikají další vícečetná těhotenství (čtyřčata, paterčata atd.).
 • Trojčátka trojvaječná - vznikají oplozením třech vajíček třemi spermiemi. Zde má každé miminko vlastní genetickou výbavu a pohlaví jsou různá.

Video: Identická trojčata

Těhotenství s trojčátky

Organizmus ženy je nastaven na jednopočetné těhotenství. Každé vícepočetné těhotenství, ať už s dvojčaty a nebo s trojčaty je považováno za nefyziologické. Vyšší počet plodů v děloze zvyšuje i riziko vzniku možných komplikací. Těhotenství s trojčaty je tak vždy považováno za těhotenství rizikové. Průměrná délka těhotenství s trojčaty je 34 týdnů.

Vícečetné těhotenství představuje riziko jak pro nastávající maminku, tak i pro miminka. Těhotná žena očekávající trojčátka častěji trpí dýchacími potížemi, chudokrevností, vysokým krevním tlakem a otoky9. Těhotenství s trojčátky je také více náchylné k potratovosti13 a v mnohých případech končí předčasným porodem20.

Obecně platí, že každý plod navíc znamená zkrácení délky těhotenství24.

Video: Růst těhotenského bříška s trojčaty

Kdy lze trojčátka určit

Vícečetné těhotenství potvrdí již první ultrazvuk2. Je ovšem možné, že zkraje bude vše nasvědčovat pro těhotenství s dvojčátky a ž při dalších vyšetřeních vy vyšším stádiu těhotenství se teprve odhalí ještě třetí miminko. stává se to z důvodu zastínění plodu, třetí miminko takto bývá lidově řečeno schováno.
Trojčata

Jsou-li diagnostikovány trojčátka, lékař může nastávající mamince nabídnout fetoredukci - redukci plodů, ze tří na dva. Rodiče jsou obeznámeni s možnými komplikacemi budoucí maminky i miminek. Záleží však pouze na rodičích, jak se rozhodnou.
Fetoredukce ovšem není možná u jednovaječných plodů.

Porod trojčátek

Porod trojčátek bývá veden zejména (v České republice výhradně) císařským řezem81 a to nejpozději do 36. týdne těhotenství24, přičemž rozhodujícím faktorem je váhový odhad miminek, zvláště rozhodující je hmotnost nejmenšího plodu. Porod se odehrává v perinatologickém centru intenzivní nebo intermediární péče. Mnoho vícečetných těhotenství končívá předčasným porodem a proto jsou miminka ohrožena celou řadou možných komplikací, jako je nízká porodní hmotnost54, nevyzrálost, potíže s výživou atd..

Nezralost trojčátek se projevuje především horší poporodní adaptací, mohou nastat problémy s dýcháním v důsledku nevyzrálé plicní tkáně a hrozí také vyšší riziko infekce kvůli nezralé imunitní soustavě. Komplikací a potíží, které mohou nastat je samozřejmě daleko více a mohou být i závažnějšího rázu.

Péče o trojčata

Péče o trojčata je náročná. Studie Australské asociace vícepočetných porodů vyčíslila, že péče o trojčata a domácnost zabere 197 hodin týdně. Problém je ale v tom, že to vychází na 28 hodin a 12 minut denně.

Kojení trojčátek

Mateřské mléko7 je nejvhodnější přirozená strava pro miminka. I kojení70 trojčátek je docela dobře možné, stejně jako kojení dvojčat3, ačkoliv to nemusí jít ihned po porodu. V případě jakýchkoliv problémů (tvrdnutí prsou, záněty, nedostatek mléka, miminko nechce pít atd.) je vhodné kontaktovat laktační poradkyni10, která mamince poradí jak trojčátka kojit5. Kluby dvojčat a vícerčat mají své laktační poradkyně specializované pro kojení vícerčátek.

Trojčátka a porodné

Nárok na porodné má jen žena při narození prvního živě narozeného miminka (miminek). Pro nárok na porodné je dále posuzován celkový příjem rodiny, který nesmí přesáhnout 2,4 násobek životního minima. Do životního minima je započítáno už i narozené miminko/ka.

Horní hranice příjmu pro nárok na porodné je:

 • u osamělé maminky s trojčátky 14 952 Kč.
 • v rodině (matka+otec) s prvními živě narozenými trojčátky 24 672 Kč.

Výše porodného na trojčátka je v současné době 19 500 Kč.

Pečovatelská služba

Pečovatelská služba se poskytuje bez úhrady (s výjímkou nákladů za stravu) rodinám, ve kterých se narodily současně tři a více miminek. Tato služba je poskytována do 4 let věku dětí. Pečovatelskou službu je vhodné zajistit již během těhotenství. Informace lze získat na obecním či městském úřadě - oddělení Odbor sociálních věcí.

Více o trojčatech na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.maminka.cz/clanek/tehotenstvi-a-porod/identicka-trojcata-sance-je-200-milionu-ku-jedne...
 2. http://dvojcata.webzdarma.cz/prispevky/a20050216.htm
 3. https://www.abctehotenstvi.cz/txt/trojcata-ctyrcata-a-dalsi-vicercata
 4. http://www.trojcata.estranky.cz/clanky/informace/pecovatelka-pro-trojcata.html
 5. http://www.twins.org.au/
 6. http://www.twinsuk.co.uk/

Externí linky

Hodnocení a zkušenosti s trojčaty

Máš zkušenost s trojčaty?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru