Někdy se přihodí, že je příroda k rodičům tak štědrá a narodí se jim trojčata. Jde o tři jedince, kteří se vyvíjí v matčině děloze během jednoho těhotenství24.
Porodit trojčata je poměrně vzácnou záležitostí, protože vychází přibližně jeden porod na 7 000 - 8 000 tisíc porodů28. Příčinami vícečetných těhotenství jsou v posledních letech zejména metody asistované reprodukce24, hormonální léčba nebo také vyšší věk rodiček.
Vznik trojčátkového těhotenství je stejný jako u dvojčátek.
Organizmus ženy je nastaven na jednopočetné těhotenství. Každé vícepočetné těhotenství, ať už s dvojčaty a nebo s trojčaty je považováno za nefyziologické. Vyšší počet plodů v děloze zvyšuje i riziko vzniku možných komplikací. Těhotenství s trojčaty je tak vždy považováno za těhotenství rizikové. Průměrná délka těhotenství s trojčaty je 34 týdnů.
Vícečetné těhotenství představuje riziko jak pro nastávající maminku, tak i pro miminka. Těhotná žena očekávající trojčátka častěji trpí dýchacími potížemi, chudokrevností, vysokým krevním tlakem a otoky9. Těhotenství s trojčátky je také více náchylné k potratovosti13 a v mnohých případech končí předčasným porodem20.
Obecně platí, že každý plod navíc znamená zkrácení délky těhotenství24.
Vícečetné těhotenství potvrdí již první ultrazvuk2. Je ovšem možné, že zkraje bude vše nasvědčovat pro těhotenství s dvojčátky a ž při dalších vyšetřeních vy vyšším stádiu těhotenství se teprve odhalí ještě třetí miminko. stává se to z důvodu zastínění plodu, třetí miminko takto bývá lidově řečeno schováno.
Jsou-li diagnostikovány trojčátka, lékař může nastávající mamince nabídnout fetoredukci - redukci plodů, ze tří na dva. Rodiče jsou obeznámeni s možnými komplikacemi budoucí maminky i miminek. Záleží však pouze na rodičích, jak se rozhodnou.
Fetoredukce ovšem není možná u jednovaječných plodů.
Porod trojčátek bývá veden zejména (v České republice výhradně) císařským řezem81 a to nejpozději do 36. týdne těhotenství22, přičemž rozhodujícím faktorem je váhový odhad miminek, zvláště rozhodující je hmotnost nejmenšího plodu. Porod se odehrává v perinatologickém centru intenzivní nebo intermediární péče. Mnoho vícečetných těhotenství končívá předčasným porodem a proto jsou miminka ohrožena celou řadou možných komplikací, jako je nízká porodní hmotnost53, nevyzrálost, potíže s výživou atd..
Nezralost trojčátek se projevuje především horší poporodní adaptací, mohou nastat problémy s dýcháním v důsledku nevyzrálé plicní tkáně a hrozí také vyšší riziko infekce kvůli nezralé imunitní soustavě. Komplikací a potíží, které mohou nastat je samozřejmě daleko více a mohou být i závažnějšího rázu.
Péče o trojčata je náročná. Studie Australské asociace vícepočetných porodů vyčíslila, že péče o trojčata a domácnost zabere 197 hodin týdně. Problém je ale v tom, že to vychází na 28 hodin a 12 minut denně.
Mateřské mléko7 je nejvhodnější přirozená strava pro miminka. I kojení70 trojčátek je docela dobře možné, stejně jako kojení dvojčat3, ačkoliv to nemusí jít ihned po porodu. V případě jakýchkoliv problémů (tvrdnutí prsou, záněty, nedostatek mléka, miminko nechce pít atd.) je vhodné kontaktovat laktační poradkyni10, která mamince poradí jak trojčátka kojit5. Kluby dvojčat a vícerčat mají své laktační poradkyně specializované pro kojení vícerčátek.
Nárok na porodné má jen žena při narození prvního živě narozeného miminka (miminek). Pro nárok na porodné je dále posuzován celkový příjem rodiny, který nesmí přesáhnout 2,4 násobek životního minima. Do životního minima je započítáno už i narozené miminko/ka.
Horní hranice příjmu pro nárok na porodné je:
Výše porodného na trojčátka je v současné době 19 500 Kč.
Pečovatelská služba se poskytuje bez úhrady (s výjímkou nákladů za stravu) rodinám, ve kterých se narodily současně tři a více miminek. Tato služba je poskytována do 4 let věku dětí. Pečovatelskou službu je vhodné zajistit již během těhotenství. Informace lze získat na obecním či městském úřadě - oddělení Odbor sociálních věcí.