Syndrom mizejícího dvojčete

Díky rozvoji technologií mají lékaři lepší dohled nad tím, jaké problémy se mohou v těhotenství vyskytnout. Jedním z nich je syndrom mizejícího dvojčete. Byl objeven poměrně nedávno, a to právě díky brzkému a kvalitnímu ultrazvukovému vyšetření. Co to syndrom mizejícího dvojčete vlastně je a víme, proč k němu dochází?

Syndrom mizejícího dvojčete

Syndrom mizejícího dvojčete lékaři odhalí již v brzkých týdnech těhotenství.

Co je to syndrom mizejícího dvojčete?

  • Odborně se tomuto jevu říká vanishing twin syndrom a nejčastěji nastává už v začátku prvního trimestru těhotenství, kdy maminka čeká dvojčata nebo trojčata. Jeden z plodů se přestane bez zjevné příčiny vyvíjet, přičemž druhý plod prosperuje bez jakýchkoli problémů a omezení.
  • Mizející plod je pak často utlačován prosperujícím plodem a postupně z ultrazvukového obrazu mizí, až se nakonec v pokročilejších týdnech těhotenství nedá odhalit. Dochází-li k zániku plodu až na přelomu prvního a druhého trimestru, nemusí se úplně vstřebat, ale zůstává jakoby „mumifikován“ na děložní stěně až do porodu. Pro plod, který roste, nepředstavuje jeho mizející dvojče žádné riziko či hrozbu.
    • Výjimkou je raritnější situace, kdy je mizející plod z těla matky vyloučen slabším krvácením či špiněním již během těhotenství. Přestože tento proces obvykle probíhá bez komplikací, lékaři i tak nastávající maminku pečlivě sledují.
  • Vanishing twin syndrom je pozorován až u 20 % víceplodových těhotenství, přičemž ne všechny případy se musí odhalit. Často k nim totiž dochází v brzkých týdnech těhotenství a ve většině případů nejsou přítomny žádné symptomy, které by žena pociťovala.
  • Příčiny zániku jednoho z plodů při vícečetném těhotenství se často jen odhadují. Nejčastěji se však příčina přisuzuje například poruše chromozomů mizejícího plodu, případně závažné vývojové vadě, která se nedá sloučit se životem.

Důležitá informace: Syndrom mizejícího plodu se mnohdy mylně zaměňuje s odumřením jednoho z plodů v děloze nebo jinak řečeno tzn. syndromem mrtvého plodu. Úmrtí plodu v děloze nastává až v pokročilejších stádiích těhotenství, přičemž tento jev komplikuje nejen těhotenství samotné, ale také ohrožuje nadále se vyvíjející plod. Jde tedy o dvě rozdílné komplikace s odlišnými důsledky pro těhotenství, které mohou při víceplodovém těhotenství nastat.


Příznaky syndromu mizejícího dvojčete

Diagnostika probíhá pouze za pomoci ultrazvuku, díky kterému lékař odhalí tyto jevy:

  • nerovnoměrně velké gestační vaky,
  • menší velikost jednoho z plodů, která poukazuje na zaostávání v růstu,
  • mizející nebo zcela nepřítomná činnost srdce jednoho plodu.

Prognóza přeživšího plodu

Prognóza pro těhotenství a vyvíjející se plod je více než příznivá. Těhotenství totiž dále pokračuje jako jednoplodové těhotenství a v 99 % případů postupuje bez komplikací. Přeživší plod prosperuje v růstu až do porodu stejně jako všechny ostatní plody s nekomplikovaným průběhem těhotenství.


Mohlo by tě také zajímat

Transfúzní syndrom dvojčat – TTTS

Vícečetné těhotenství vystavuje nastávající maminku i těhotenství samotné vyšší míře rizika a komplikací. Právě těhotenství s dvojčaty totiž může přinést i takové problémy, se kterými se jeden plod v bříšku nikdy nesetká. Mezi tyto závažné stavy patří také transfúzní syndrom dvojčat. O co přesně jde, čím je tento syndrom specifický a jaké jsou jeho důsledky?

Poloha plodu

Proč je důležité znát před porodem polohu plodu a kdy se děťátko obvykle otočí hlavičkou dolů? Pokud se právě nacházíš poblíž cílové rovinky těhotenství a obáváš se, zda uložení děťátka nezkomplikuje průběh přirozeného porodu, pak je tento článek přesně pro tebe.

První pohyby

Kdy budu cítit první pohyby miminka v bříšku? To je otázka, kterou si klade spousta nastávajících maminek. Ve skutečnosti však odpověď nelze zobecnit, protože vnímání prvních pohybů ovlivňuje poměrně velké množství faktorů. Co všechno může mít vliv na to, kdy pocítíš první pohyby a jaký je rozdíl u prvorodiček a vícerodiček? To se dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti se syndromem mizejícího dvojčete

Máš zkušenost se syndromem mizejícího dvojčete?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
slunicko707  9. únor 2018

Dušička druhého dvojčátka

Hezký dobrý den, i já jsem si prošla syndromem mizejícího dvojčete.

Nejdříve radost, když v šestém týdnu byla dvě. Mám i fotečku na památku, ale lékař mi řekl, že je malinké a nejspíš příští návštěvu bude jen jedno. Bohužel i tak se stalo a v 9. týdnu již byla jen jedna kráska/láska. Velice mě to mrzelo a dá se říci i bolelo. Při myšlence, že jsem mohla mít dvě...

Když se narodila princezna, tak jsem si stále říkala, že jsem ráda, že máme ji, ale stále tam byla myšlenka i na to druhé. Několikrát jsem si poplakala.

Když bylo malé ještě ani né dva a půl roku, tak přišla do mého bříška dušička/miminko. A protože pracuji s energií, mentální techniky mi nejsou cizí atd. a věřím v různé i nerůzné :-) , tak vím, že je to dušička onoho miminka, které mělo tehdy přijít a z jistých důvodů odešlo.

Přišlo až jsem byla připravená a kdy můžu děťátku dát to, co potřebuje, zvládnu to! ;-)

Pokud si to přejete, tak přijde...
Přeji krásný den
1 člověk považuje za užitečné
zerog  7. únor 2018

Byli dva?

V 9 tt na prvním utz v nemocnici mi řekli, že je tam ještě jedna dutina a buď jde o syndrom mizejícího dvojčete nebo o hematom. Mrzelo mě to, těhu příznaky jsem měla tak nějak normální a běžně silné, nenapadlo by mě to. Chvíli před utz jeden den cesta do Prahy, blbě jsem se najedla a vyspala, pak brzy ráno zpět a v práci do terénu, blbé počasí a lehla jsem se zimnicí, čili hodně podobné jak tu píšete, lehčí viróza. Špinění ne. Tím se to možná rozhodlo, ale utz byl až pak. Z IVF to nebylo a v rodině nemáme dvojčata, ale má matka měla být z dvojčat a skutečně se celý život cítí osamělá a opuštěná ač má starší sestru. A náš syn má zase mladšího bratra, ale je takový komplikovaný, třeba taky někoho postrádá. Kdo ví... :)
tynka07  4. únor 2018

Jsou dvě, nebo ne?

Též se přidávám ke zkušenostem.

Není to dávno, kdy mi v 8tt bylo sděleno, že máme jeden plod v pořádku a druhý je strašně malý a nejspíš se neudrží. Nechali mne až 5 týdnů čekat. Nehorázná doba, kdy jsem jen rozjímala, jestli se druhátko udrží, nebo ne. Nemohla jsem spát, pořád se mi o tom zdálo. Čím se to blížilo, tím horší to bylo. Nejhorší je, že jsem ani nevěděla (ani jeden z nás), jak to chceme.

Cca v 11tt jsem špinila (stres, namahá) a pomalu se s dvojčátkem rozloučila.Jen díky tomu se mi to v hlavě trošku srovnalo a asi i tím, že jsem cítila, jak jsem o to druhé přišla, tak jsme uznali, že jedno stačí. V 13tt na 1sonu byl už vidět jen jeden plod, který byl díkybohu zdravý.

Věřím, že mrňátko bude mít po celý život svého strážného andílka. 😇😇😇

Momentálně jsem v 17tt a naplno si prtě užívám. 😊 Ale nikdy bych to už nechtěla zažít. :(
1 člověk považuje za užitečné
bartijana  24. led 2018

Syndrom mizejícího dvojčete

Taky přidávám svou zkušenost. V 8. týdnu 2 vàčky, čekáte dvojčata. Po 7 letech snažení jsme se konečně s manželem dočkali pozitivní zprávy, syn bude mítsourozence a hned 2. Za týden jsem chytla virozu, trochu jsem zašpinila, ale jen trošičku jednorázově. Za týden v 10. týdnu už byl jen jeden plod. Divný pocit ve mně zůstal dodnes. A to ani nemluvím, jak jsem se celé těhotenství bála o druhého prcka. Dnes je mu 5 let a máme ještě jednu cácorku, takový malinký zázrak, přišel za dva roky po druhém synovi. Říkám zázrak - neplánovaný těhotenství 😉. Ale ta otázka, kdo byl ten prcíček, co mi odešel, zůstává.
1 člověk považuje za užitečné
tb88  3. lis 2014

Původně dvojčátka

To, že čekáme dvojčata nebo spíš čekali, jsme se bohužel nebo možná bohudík dozvěděli až po odchodu jednoho z nich. Na začátku těhotenství jsem začala špinit a následně lehce krvácet. Paní doktorka mi po prohlídce sdělila, že u mě došlo k tzv. syndromu mizejícího dvojčete. To, že jsme čekali původně dvojčátka jsme nevěděli a tak bylo možná snažší se s tím vyrovnat. Prostě jsem si řekla, že u druhého miminka asi nebylo něco v pořádku a tak to vyřešila příroda za nás.

Někdy se ale neubráním myšlenkám, jak by to naše druhé miminko asi vypadalo a jestli by to byl kluk nebo holčička... To už se bohužel nikdy nedozvím... Jsem ale moc a moc šťastná za to, že se nám narodila zdravá a krásná holčička.
2 lidé považují za užitečné
safira.b  8. led 2014

Moje zkušenost

Druhé těhotenství bylo plánované a chtěné. Tak nějak jsem tušila, že jsem těhotná, těhotenstký test to jen potvrdil, ale na to, že jsem měla dostat MS až za týden, byla čárka velmi silná. Asi za dva dny po zjištění těhotenství jsem začala silně krvácet - žádné špinění, ale krev. Tak jsem si myslela, že z toho nic nebude. Ale krvácela jsem jenom jeden den. Další testy byly stále pozitivní tak jsem se objednala k dr.

Dle doktora krásné těhotenství asi 7tt. Jenže v noci jsem opět začala krvácet. Tak jsem si řekla, že z toho opět nic nebude a ráno šla znovu na kontrolu k doktorovi. Byl překvapený, že tak pěkně založné těhotenství a krvácím. Udělal opět UTZ a po větším pátrání našel zdroj. Druhé vajíčko. Pan doktor řekl, že nemá pěkný obal a že z toho nic nebude tedy syndrom mizejícího dvojčete.

Doporučil klid na lůžku a že do týdne by se mělo embryo vstřebat. Jenže nevolnosti stále neopadaly a mě bylo hrozně zle.
Za týden jsem šla na kontrolu s tím, že je vše v pořádku a ono bylo, ale jinak než jsem čekala.
Při kontrolním UTZ pan dr. říká. že jedno srdíčko bije rozměr plodového váčku a druhé miminko taky. Jedno stáří 9tt a druhé stáří 7tt. S úsměvem na tváři mi oznámil, že přece jen budou dvojčátka.

No, já mohu říct, za sebe, že jsem to obrečela! Doma jedno rok a půl staré dítě a dvojčata do toho. Ale asi to tak mělo být a my se měli stát rodiči dvojčátek.
1 člověk považuje za užitečné
hlavinka  5. led 2014

Zbylo jen jedno

Že čekáme dvojčata, jsem tak nějak tušila od začátku. Ale neměla jsem to potvrzené. Což bylo štěstí v neštěstí. Lékařka buď byla nemocná nebo jim nefungovali počítače a nebo netekla voda, a tak jsem měla návštěvu lékaře 3x zrušenou a potvrzení těhotenství jsem absolvovala až ve 13. týdnu.

Pár dní předtím jsem špinila. Ale nebrala jsem to nijak vážně, neboť i s první dcerkou jsem kolem 10. týdne špinila a nic se nestalo. Nicméně už jsem se na vyšetření těšila.
Paní doktorka mi ukázala ultrazvuk a říká: bije tam jedno srdíčko, ale tady je druhá bublinka prázdná, to bylo asi to špinění, druhé miminko odešlo.

Ano, byl to šok, byli jsme kvůli tomu s mužem smutní, ale nakonec to vlastně byl zázrak, že jsme se to dozvěděli takhle pozdě. Ušetřili jsme si starosti typu - co budeme dělat, 3 děti? Kam je dáme? Čím je budeme vozit a jak to zvládnu? A taky jsme se nijak samozřejmě netěšili na 2 miminka, nevymýšleli jsme 2 jména. Manžel jen nechápal, jak jsem mohla tušit, že čekáme dvojčata a taky, že jsem těhotná, když to jsem mu to řekla ještě asi 2 dny před případným příchodem menstruace. Ale intuice mne nezklamala, prostě jsem to věděla. (Bohužel, od té doby se již intuice nedostavila).
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce