Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Fetoredukce

Fetoredukce ( též selektivní fetocida ) je snížení počtu plodů82 při vícečetném těhotenství24. Tento výkon patří k emočně náročným jak pro lékaře, tak i pro rodiče. Rozhodnutí, zda výkon proběhne, závisí na samotném rozhodnutí těhotné ženy.

Indikace k výkonu

Selektivní fetocida se provádí z důvodu vývojové vady plodu .

Časová omezení zákroku

Fetoredukce se provádí na konci prvního trimestru37 ( 12. tt . ) Po provedeném screeningu na vývojové vady. Redukuje se plod nejvíce vzdálen od děložního čípku nebo plod s podezřením na vývojovou vadu .

Z důvodu prokázané vývojové vady plodu je možné provést zákrok do 24. týdne těhotenství z genetické indikace .

Rizika zákroku

Při selektivní fetocidě uskutečněné po 16. týdnu těhotenství se zvyšuje riziko potratu na 20 - 30 % .

Průběh zákroku

Samotný výkon je podobný Kordocentéza. Pacientka se vždy hospitalizuje. Po punkci pupečníku se postupně aplikuje předepsané množství 7,5 % KCL . Druhou variantou je aplikace intrakardiálně .

Množství podaného preparátu, které způsobí zástavu srdce plodu, je individuální 3-5 ml (maximálně 10ml ). S odstupem času se provádí kontrolní ultrazvuk .

Více o fetoredukci na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. Halouzková , Kateřina : invazivních výkony v těhotenství [ online] . 2013 [ cit . 2013-07-30 ] . Bakalářská práce. Masarykova univerzita , Lékařská fakulta . Vedoucí práce Romana Gerychová . Dostupné z : <http://is.muni.cz/th/388252/lf_b/> .
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?

Zkušenosti s fetoredukcí

Máš zkušenost s fetoredukcí?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost