Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Kojení a výživa

I přesto, že kojení je pro maminku a miminko naprosto přirozená věc, nemusí se hned od začátku maminkám dařit. Maminky, které rodily císařským řezem mohou mít opožděný nástup laktace a chvíli trvá než se kojení po císaři podaří27.

Problém s kojením můžete mít i po normálním porodu například vlivem stresu. Není třeba se tím trápit sama, existuje spoustu laktačních poradkyň10, které vám dokážou individuálně pomoci se správnou technikou kojení5. Říká se, že dobrá laktační poradkyně rozkojí i ženu, která si miminko adoptovala, takže se nebojte, určitě se to podaří i vám. Existuje spousta technik a přípravků na podporu laktace.

Zároveň vám doporučí výbavu na kojení15, v níž by neměla chybět odsávačka mléka25. I když třeba nebudete odsávačku používat pravidelně, je dobré ji mít po ruce. Někdy se stane, že třeba miminko bude kojení bojkotovat8 a vám by mohla plná prsa způsobit problémy. Určitě přijde vhod také v případě, že se rozhodnete pro odstavení21.

Jednou z důležitých funkcí kojení je kromě nasycení, také uspávání. Miminko má potřebu těsného fyzického kontaktu s maminkou, kdy se cítí bezpečně. Některé děti lépe usínají a spinkají, pokud je maminka nablízku a několikrát za noc vyžadují přisátí. Noční kojení20 a kojení obecně však závisí na každé mamince a miminku. Neexistuje jednoznačný manuál na to, co je v případě kojení správné a co špatné. Důležité je, aby vám i miminku bylo pohodlně.

<< Zpět do kategorie Kojení70

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?