Pískavice řecké seno

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum, anglicky fenugreek, známá také jako senovka, nebo senovka řecká) je jednoletá bylina která pochází z oblasti Středomoří a Blízkého Východu. Dnes je velmi oblíbená i v indické, blízkovýchodních a severoafrických kuchyních. Mladé listy a klíčky se používají jako zelenina, semena pak jako koření a přírodní léčivo. Semena mají poměrně výraznou chuť i pach.

Pískavice řecké seno

Pískavice řecké seno jako léčebný prostředek

Zevní použití

Obvykle se doporučeju přikládat kaši vyrobenou povařením rozemletých semen pískavice řecké seno ve vodě s trochou octa a tuto kaši pak zakrýt obvazem. Takto je možné léčit hnisavé rány, vředy, otoky, zatuhlé svaly a šlachy.

Vnitřní použití

Konzumace semen pískavice řecké seno povzbuzuje trávení, může pomáhat při nadýmání a průjmech1. Celkově posiluje organizmus, zlepšuje průtok krve vlásečnicemi, fungování metabolizmu, mírně snižuje hladinu cukru v krvi a působí jako agrodisiakum. Přítomné slizy uvolňují napětí kůže.

Odvar ze semen je možné použít jako kloktadlo při kašli11 a zánětech horních cest dýchacích. Při bolestech zubů a zánětech v ústní dutině je možné si na vyplachování připravit odvar z 1 dílu rozemletých semen pískavice řecké seno, 1 dílu sušené šalvěje, 1 dílu sušených květů heřmánku a 1 dílu kořene proskurníku. Používají se i pískavicová lečebná klyzmata.

Semena pískavice řecké seno bývají součástí žaludečně-střevních, žlučopudných a průduškových čajových směsí a přípravků.

Podpora laktace

Pískavice řecké seno je jednou z nejpoužívanějších bylinek použvaných pro zvýšení laktace. Konzumace semen pískavice má estrogenní účinky, podporuje růst prsní žlázy a stimuluje tvorbu hormonů ve žlázách s vnitřní sekrecí (včetně těch, které ovlivňují laktaci).

Nejlepších účinků při podpoře laktace je dosaženo při současném užívání benediktu lékařského1, kombinovat lze i s moringou olejodárnou1. K podpoře tvorby mateřského mléka se užívají 3x denně 3 kapsle nebo 3 polévkové lžíce pomletých semínek pískavice, ale samozřejmě je nutné dodržovat rady uvedené ve článku Jak kojit5.

Možné nežádoucí účinky pískavice řecké seno

Při vnitřním užívání pískavice se často objevuje pach moči, potu i mateřského mléka podobný javorovému sirupu. Při vyšší konzumaci se může vyskytnout i průjem a také zhoršení příznaků astmatu3 a hypoglykémie.

Vyskytnout se mohou i alergické reakce6 vzhledem k příslušnosti pískavice řecké seno do čeledi bobovité, tedy příbuznosti s luštěninami3 (sójou, arašídy), karobem1 a jestřabinou lékařskou.

Více o senovce řecké na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Pískavice_řecké_seno
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Fenugreek
  3. https://web.archive.org/web/20111208105051/http://www.liecive.herba.sk/index.php/miniatlas-lieciv...
  4. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/bylinky-a-leky-na-zvyseni-laktace/
  5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4165197/
  6. Safety and Efficacy of Galactogogues: Substances that Induce, Maintain and Increase Breast Milk Production

Hodnocení a zkušenosti s pískavicí řeckým senem

Máš zkušenost s pískavicí řeckým senem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kekulice  18. srp 2016

Pískavice na podporu kojení

Použila jsem pískavici kapky od Motherlove pro nedostatek mléka. Nástup účinku byl rychlý, jsem moc spokojená. Doporučuji i ostatním maminkám.
1 člověk považuje za užitečné

Přihlas se do těhotenského newsletteru