Benedikt lékařský

Benedikt lékařský neboli Cnicus benedictus je až 60cm vysoká bylina, u které sbíráme její nať. Užívá se zejména při žaludeční slabosti, nechutenství, nadýmání, při zánětu sliznic trávicího ústrojí nebo v rekonvalescenci po operaci trávicího ústrojí a také při žlučníkových chorobách. Vzhledem k tomu, že zvyšuje vylučování kyseliny močové z těla, může být s úspěchem aplikován i při dně a některých revmatických chorobách.
Benedikt lékařský se prodává buď jako bylinka, ze které se připraví nálev, a nebo jako kapsle.

Zevnější použití

Zevně jej lze použít na špatně se hojící rány, na kožní záněty, bércové vředy, ekzémy23, v některých případech bývá úspěšný i při léčbě lupénky. Antivirové působení benediktu se využívá při léčbě pásového oparu.

Vnitřní použití

Vnitřně se podává obvykle ve formě nálevu (1 polévková lžíce na 1/4 l vody, louhuje se 2 minuty, pijí se 2 šálky denně) nebo kapslí.
Kapky obsahující benedikt lékařský
Benedikt lékařský se taktéž používá i na podporu tvorby mateřského mléka a to i přesto, že je například na příbalovém letáků kapslí napsáno, že jej není vhodné užívat v době kojení70. Právě Benedikt lékařský, idéalně v kombinaci s pískavicí řecké seno1, napomáhá tvorbě mateřského mléka a proto je dobré je v době kojení na zvýšení laktace užívat. Současně je možné užívat i moringu olejodárnou1. K podpoře tvorby mateřského mléka se užívají 3x denně 3 kapsle nebo odvar ze tří polévkových lžic benediktu, ale samozřejmě je nutné dodržovat rady uvedené ve článku Jak kojit5.

POZOR: Předávkování benediktem může vyvolat nevolnost, zvracení a podráždění ledvin. Z tohoto důvodu je kontraindikován při těžších ledvinových poruchách.

Více o Benediktu lékařském na modrykonik.cz

Použité zdroje:

  1. http://botanika.wendys.cz/kytky/K596.php
  2. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/bylinky-a-leky-na-zvyseni-laktace/
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s benediktem lékařským

Máš zkušenost s benediktem lékařským?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
veroushek  6. únor 2016

Začala jsem opět plně kojit

Mám předčasně narozené miminko, které jsem držela v náručí až 3. den po porodu.

Rozkojit se nebyla žádná hračka, nicméně jsem o to strašně stála a slíbila u inkubátoru svému miminku, že udělám, co bude v mých silách. Krásně jsme se rozkojili a za pár dní jsme šli domů. Můj boj o kojení začal o šestinedělí, kdy začal bojkot a koliky. Dítě mi křičelo hlady několik dní. Nakonec jsem kojila 6 hodin v kuse, střídala prsa a stále hlad. Musela jsem obrečet první flašku UM. A od té doby se to vezlo. Vystřídala jsem hodně laktačních poradkyň a můžu říct, že nám zabraly teprve tablety benediktu lékařského spolu v kombinaci s pískavicí. Postupně se zvyšovala laktace a ja začala opět kojit.

Kupuji ji v určité lékárně od určité firmy, koho to zajímá, ať mi napíše do zpráv. Vozí se to z USA. Mohu říct, že benedikt byla moje poslední možnost.

Doporučuju!
2 lidé považují za užitečné