Menstruace při kojení

Doba, kdy se objeví první menstruace při kojení je velmi individuální a záleží na více faktorech. Hormonální změny v těle ženy během těhotenství24 a po porodu29 způsobují dočasné zablokování ovulace6 a tím i časově omezenou neplodnost3.

Co způsobuje nepřítomnost menstruace u kojení

Ve chvíli, kdy žena porodí placentu9, dochází k poklesu hormonů progesteronu a estrogenu na úroveň, která již umožňuje dozrávání vajíček. Současně s tím dochází k obnovení produkce hormonu gonadotropinu, který má na dozrávání vajíček taktéž nemalý vliv. Toto vše nasvědčuje k tomu, že by mohlo dojít k obnově menstruačního cyklu2, ale nestane se tak.
Kojení - matka a dítě

Důvodem je nastartování laktace, která je stimulována hormonem prolaktinem3. K tomuto procesu dochází přibližně dvě hodiny po porodu děťátka a placenty. Zvýšená hladina prolaktinu tedy způsobí pozastavení nástupu menstruačního cyklu a ovulace a zároveň výrazně potlačí produkci gonadotropinů, což zabrání dozrávání vajíček.

Nepřítomnost ovulace a menstruačního cyklu, jež vyvolala laktace, se nazývá laktační amenorea a tato způsobuje dočasnou neplodnost3.

Je kojení vhodná antikoncepční metoda?

Má-li dojít k vytvoření antikoncepčního účinku způsobeného laktací, je nezbytná dostatečně vysoká hladina prolaktinu. Toho lze docílit pouze za předpokladu dostatečně dlouhého a pravidelného kojení70. Hladina prolaktinu totiž v těle neustále kolísá, což není způsobeno pouze časovým rozmezím od porodu děťátka, ale i v průběhu dne.

U maminek, které své miminko kojí, dochází k poklesu hladiny prolaktinu během prvního týdne po porodu na 50%. Tři měsíce po porodu je pak hladina prolaktinu na základní výši, která je nezbytná pro produkci mateřského mléka7.

Proto, aby nedošlo k vymizení laktace je ženský organismus vybaven pochody, které dokáží laktaci úspěšně udržet. Toto je zajištěno především stimulací bradavek. S každým přiložením miminka k prsu a kojením, dochází k výraznému vzestupu hladiny prolaktinu v těle maminky, přičemž vrchol hladiny tohoto hormonu lze zaznamenat přibližně 30 minut od začátku kojení. Po deseti minutách od ukončení kojení hladina prolaktinu začne klesat a základní hodnoty dosahuje opětovně za cca 2-3 hodiny. Takovéto navýšení postačuje k dostatečné produkci mateřského mléka.

Pro udržení antikoncepčního účinku je nezbytné ustálení hladiny prolaktinu na určité výši, která postačí k blokaci gonadotropinu. Obecně se tvrdí, že k zabránění nástupu ovulace je nezbytné kojit miminko minimálně 5x denně o celkové době trvání alespoň 65 minut.

V případě nízké frekvence kojení nebo také v době, kdy začne být miminko přikrmováno34, dochází k přirozenému poklesu prolaktinu a naopak k vzestupu tvorby estrogenu. Tento proces umožňuje nástup ovulace, která se může dostavit přibližně do šesti týdnů od začátku zavádění příkrmů10 ale i mnohem později, za řadu dalších měsíců, podle četnosti kojení, počtu kojení v noci, zdravotního stavu maminky apod.

Plné kojení ovšem neznamená 100% ochranu proti neplánovanému početí2, je tedy na místě výběr vhodné antikoncepce16. Nástup ovulace totiž nemusí být vždy spojen s příchodem menstruace.

Více v samostatném článku Antikoncepce při kojení.

Vliv menstruace na chuť a tvorbu mateřského mléka

Jak už bylo výše zmíněno, u valné většiny plně kojících maminek se menstruace dostaví zpravidla až po několika měsících. V průběhu menstruačního období je možné zaznamenat sníženou tvorbu mléka a miminko může mateřské mléko dokonce i odmítat pro jeho změnu chuti. Ve většině případů se situace po odeznění menstruace opět upraví. Tyto projevy děťátka ovšem často nejsou projevem změny chuti mléka (neboť ta se mění neustále, i podle stravy maminky), ale reakcí na nízký tok mléka a jiné problémy při kojení (např. příliš dlouhý spánek6 dítěte, oddělené spaní, používání dudlíku85 a následné nedostatečné kojení v noci, nedokonalé až špatné přisátí5, používání kloboučků12, braní hormonální antikoncepce), kdy příchozí menstruace je vlastně důsledkem nižší tvorby mléka.

Kdy tedy první menstruaci po porodu očekávat?

Příchod první menstruace po porodu tedy ovlivňuje především frekvence a intenzita kojení. Dále také ale např. výživa nebo stavba těla kojící maminky. U některých žen se objeví s prvními příkrmy miminka, ale není výjimkou, kdy žena dostane menstruaci až šest týdnů poté, co své dítko úplně odstaví21.

Existuje však určité procento žen, které začnou menstruovat i navzdory plnému kojení takřka ihned po ukončení šestinedělí10. Jednou z příčin může být produkce ženských pohlavních hormonů tělesným tukem. Tyto hormony pak mohou způsobovat krvácení. Nejedná se však o nic neobvyklého.

V případě takového krvácení, které může být nepravidelné, různě intenzivní nebo dokonce silnější, než na jaké byla žena dosud při menstruaci zvyklá, může jít o tzv. neovulační krvácení způsobené anovulačními6 cykly.

První menstruace po porodu3 je pro ženský organismus velmi náročnou záležitostí. Mnohdy se teprve po porodu začne objevovat zhruba dva týdny před očekávanou menstruací tzv. premenstruační syndrom2. Proto je důležité mít snahu co nejvíce odpočívat a také si dopřát dostatek spánku.

Více o menstruaci při kojení na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/1555/kojeni_v_kostce.html
  2. http://www.mojebetynka.cz/tehotenstvi-a-porod/tipy-a-rady-porod/zena-po-porodu-fyziologicke-zmeny...
  3. http://www.naseinfo.cz/clanky/tehotenstvi-a-deti/kojeni/kojeni-a-menstruace
  4. http://www.emimino.cz/encyklopedie/menstruace-pri-kojeni/
  5. http://pro-miminka.cz/jak-dlouho-po-porodu-mohu-ocekavat-prvni-menstruaci/
  6. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/menstruacia/

Hodnocení a zkušenosti s menstruací při kojení

Máš zkušenost s menstruací při kojení?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
miilii  11. srp 2019

Menstruace při kojení

První MS jsem dostala hned po šestinedělí. Malý má už skoro 4 měsíce. Plně kojím (v noci jen jednou), beru HA a můj cyklus trvá pouhých 14 dní 😣. Před těhotenstvím jsem měla HA, a tak jsem měla přesný cyklus a MS trvala tak 4 dny 😂. Nyní MS mám kolem 7 dní. Není nijak silná, ale dlouhá a při mém krátkém cyklu je dost na prd😔. Přemýšlím, jestli na to nemá vliv HA. Snad se to po ukončení kojení nějak lépe upraví 😀
marta_s  7. dub 2016

Menstruace po porodu

Po prvním porodu jsem dostala menstruaci ke konci šestinedělí a pak následně každých 28 dnů (a to jsem ji před tím neměla nikdy nijak pravidelnou). Přitom jsem plně kojila 8 měsíců a pak "přikojovala" do 15-ti měsíců.

Po druhém porodu se menstruace objevila, když bylo malé téměř 5 měsíců, bez jakéhokoliv varování. Byla celkem silná, dlouhá, ale bezbolestná, až jsem z toho měla divný pocit. A to je malá celkem jedlík, přes den jí max. po 2 hodinách, spíš po jedné a půl, v noci teda vydrží 6 - 8 hodin. Celý cyklus mám nyní rozházený a přiznám se, že i přemýšlím o užívání antikoncepce. Kojit chci co nejdéle to půjde, tak snad se nám to podaří, připadá mi, že množství mléka začíná celkem klesat. :-(
katyxq  9. lis 2014

Kojení na požádání jako antikoncepce

Malou jsem kojila (a ještě sem tam kojím) pokud možno vždy, když to potřebovala. Až do jejích dvou a čtvrt roku jsem neměla ovulaci a tudíž ani menstruaci. Pak bez pláče dospěla k tomu, že se v noci už skoro nekojí, já pak pár týdnů na to dostala první poporodní menstruaci. Soudě podle příznaků mám ovulaci celkem pravidelně (plus mínus pár dní, ale na to jsem byla zvyklá), takže uvidíme, kdy se mi povede otěhotnět.

Přihlas se do těhotenského newsletteru