Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Pasení koníčků

Za každou vývojovou fází dítěte do jednoho roku života stojí určitá dovednost, kterou by mělo dítě samo zvládnout a jednou z nich je i pasení koníčků. Tuto motorickou dovednost by mělo umět dítě nejpozději ke konci 4. měsíce, kdy si symetricky drží své tělo, dokáže si vytvořit oporu a dojde tak plnému napřímení páteře. Toto období je také označováno jako období prvního vzpřímení.

Pasení koníčků - 2. vzpřímení, 1. vzpřímení, Ruce hodně před tělíčkem, Trojúhelníková opora

Více se o správném pasení koníčků i s názornými fotkami můžete dočíst v hlavním článku na téma: Pasení

Možnosti pasení koníčků

Pást koníčky lze na tvrdém povrchu, o které si dítě může založit oporu tak, že si vleže na břiše vytvoří z loktů a stydké kosti tvar trojúhelníku - této poloze se říká pasení koníčků. Díky této opoře je hlava miminka schopna otáčet se asi o 30°na každou stranu. V poloze trojúhelníku je potřeba dohlídnout na správné držení předloktí, kdy lokty nejsou pod tělíčkem dítěte, ale jakoby před jeho ramínky. Z počátku do toto pozice dostávají dítě rodiče, protože to nezvládne ještě samo a přidržují mu ručičky. Díky této poloze jsou děti cvičením a mluvením motivovány získávat rovnováhu a je dobré stimulovat je například oblíbenou hračkou, za kterou pokukují.

Další vhodnou, ale už těžší polohou hlavně pro udržení rovnováhy je poloha na balanční pomůcce (fit míče, overbally, válce). Na těchto pomůckách děti trénují jak pasení, tak také balanc a svalovou souhru, přičemž jsou přidržovány osobou, která s dětmi cvičí.

Nezapojování horních končetin do pasení

Nezapojí-li dítě do pasení koníčku své horní končetiny, udrží se na podložce v pasení koníčků pouze díky zaklánění hlavy a trupu a později velkému zapažování a přetěžování svalů. Tato poloha se mu nebude líbit a začne plakat a proto je zapotřebí dítě do této polohy dávat častěji a dohlížet na správné zapojení horních končetin. V pozdějším věku se může nezapojování horních končetin do pasení projevit například hrbem na zadní straně krku. Zvládnutí stabilní polohy na bříšku (pasení koníků) je základem dalšího správného motorického vývoje.

Více o pasení koníčků na modrykonik.cz:

Použité zdroje

  1. http://www.solen.cz/pdfs/ped/2004/06/07.pdf
  2. http://www.vasedeti.cz/vychova/pece-o-miminko/motoricky-vyvoj-ditete-v-prvnim-roce-zivota/
  3. http://www.tribune.cz/clanek/23109-co-narusuje-motoricky-vyvoj-ditete
  4. http://pohyb-detem.cz/cviceni-s-kojenci
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s pasením koníčků

Máš zkušenost s pasením koníčků?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost