Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Psychomotorický vývoj

Motorický vývoj dítěte zahrnuje postupný rozvoj jemné i hrubé motoriky. Zásadní je první rok života dítěte. Tempo motorického vývoje je velmi individuální. Existují sice tabulky, ale je třeba mít na paměti, že přirozený fyziologický rozdíl dosažení vývojových milníků je plus minus až 2 měsíce. Každé dítě má své specifické tempo vývoje a vyniká v jiné oblasti. Nenechte se proto vystresovat otázkami typu: “Už chodí?”, kterými vás budou rodinní příslušníci vítat u nedělního oběda.

Děťátko můžete samozřejmě stimulovat různými pohybovými hrami. A pokud se vám opravdu něco nezdá, poraďte se s lékařem. Ten vaše miminko prohlédne a zhodnotí, zda se nejedná o nějakou růstovou poruchu.

To samé platí o vývoj řeči. Podporujte svoje děti čtením a vyprávěním pohádek, říkankami a písničkami, ale netlačte na ně. Je normální, že se některé děti rozmluví až mezi 2.-3. rokem života bez ohledu na to, kolik podnětů jim dáváte. Chce to hlavně trpělivost, však se taky dočkáte toho že vám půjde hlava kolem z otázek: “ A co to je? A proč mami?”. Pokud se snad objeví nějaká porucha řeči, není důvod k panice, vše se dá napravit pomocí různých logopedických cvičení.

<< Zpět do kategorie Vývoj dítěte1

Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Kam dál?