Suplementor

Suplemetor (laktační pomůcka) je ideální pomůcka pro dokrmování kojených miminek přímo na prsu. Na rozdíl od kojenecké láhve41 (jakékoliv značky) nekazí techniku kojení5 a umožňuje během dokrmování stimulaci dvorců, kontakt miminka s prsem, který má jak pro maminku, tak i pro miminko prospěšný vliv emocionální a zároveň podporující laktaci. Mezi ústy miminka a prsními bradavkami a dvorci probíhá chemická komunikace, mateřské mléko se tvoří miminku na míru, během dokrmování se tvoří v prsu další mléko, které miminko saje. Maminka i miminko se učí kojit kojením. Pro navýšení tvorby mateřského mléka je efektivnější podávat menší množství dokrmu vícekrát za den, než podat větší množství např. jen dvakrát denně.

Suplementor Medela

Suplementor by měl být první volbou, pokud je nezbytně nutné kojené miminko dokrmovat, ať již odsátým nebo odstříkaným mateřským mlékem7 nebo v případě jeho nedostatku umělým mlékem49. Lze ho používat pro krátkodobé i dlouhodobé dokrmování, je možné s ním podávat malé i velké objemy dokrmu. Suplemetor je dobrou volbou v případě, že je třeba navýšit tvorbu či tok mléka, např. při bojkotu kojení8, spavém miminku, velmi málo přibírajícím miminku, slabém a špatně sajícím miminku, předčasně narozeném miminku10, adoptovaném dítěti, při odbourávání láhve a dokrmu umělým mlékem nebo při slabém spouštěcím efektu.

Dostupné typy a domácí výroba suplementoru

Suplementor se skládá z nádobky na mléko a cévky. Na českém trhu je k dostání pouze jediný sériově vyráběný typ suplementoru od firmy Medela. K sehnání jsou ale i suplementory vyrobené laktačními poradkyněmi z lahvičky či skleničky a cévky. Stejným způsobem lze suplementor vyrobit doma. Je třeba v lékárně zakoupit cévku velikosti CN01, jejíž konec, který přijde do úst miminka, zastřihneme, a malou skleničku s víčkem a s otvorem na protažení cévky nebo kojeneckou láhev se savičkou, do které vytvoříme otvor dostatečně velký pro průchod cévky.

Domácí výroba laktační pomůcky (suplementoru) - video (ENG)

Používání suplementoru

Lahvičku suplementoru je třeba, až na výjimky dle rad laktační poradkyně10, umístit maximálně do výšky hlavičky miminka, vhodným místem je např. kapsa, podprsenka či měkké pouzdro zavěšené na šňůrce na krku. Cévku suplementoru je možné zavést podél bradavky a k prsu ji přichytit náplastí ještě před kojením. Obvyklejší a u většiny miminek vhodnější je miminko nejprve nakojit z obou prsů za použití techniky stlačování (více o tomto postupu se dočtete v článku Jak kojit5, poté dobře přisátému miminku koutkem úst prostrčit cévku suplementoru a poté ji přesunout mezi horní ret a dvorec. Cévka nemusí přesahovat přes bradavku, ale musí se zavést za horní dáseň miminka. Pokud je cévka správně zavedená, poměrně rychle jí dokrm, pokud miminko saje, protéká (30 ml do 20 minut).

Dokrmování miminka laktační pomůckou (suplementorem) - video (ENG)

Více o suplementoru na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. http://www.poradkyneprikojeni.cz/cenik-sluzeb/pomucky-na-kojeni/
  2. http://kojim.webnode.cz/nejcastejsi-problemy/jak-lze-alternativne-dokrmovat/
  3. http://www.kojeni.net/technika-kojeni-3/77-alternativni-zpusoby-dokrmu/142-strikacka_u_prsu,_supl...
  4. http://files.vyziva-cloveka.cz/200000059-1700b17fa6/Jak sestavit a použít suplementor.pdf
  5. https://web.archive.org/web/20150915031412/http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=a...
  6. http://files.gastroped.cz/200000163-4a2514c70f/doporuceni-vyziva-kojencu-a-batolat-2014.pdf
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti se suplementorem

Máš zkušenost se suplementorem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
kikulinka1997  13. říj 2020

Výroba suplementor

Dobrý den, chci si doma vyrobit suplementor a nějak to nejde. Na videu ukazují, že mám ustřihnout konec, co se dává do pusinky, ale pak mi připadá, že tak neteče. Jak si ho vyrábíte vy? Taky něco stříháte nebo necháváte tu cévku tak?
rastamanka  24. říj 2019

Suplementor

Používali jsme suplementor od Medela a pomohl při bojkotu kojení Kubíka, který se odmítal v nemocnici i po propuštění z nemocnice přisát k prsu a hystericky plakal, když se prso k němu blížilo.
Bylo to nejspíše způsobeno dokrmy přes stříkačku v nemocnici. Byl hladový, po dokrmech líný sát, když přes stříkačku mu do pusinky vše teklo proudem a já jsem měla teprve pár kapek mleziva a později jen trochu mléka.
Naučil se díky suplementoru přisávat a postupně se rozbíhala tvorba mléka a mohli jsme přejít od dokrmů pouze k samostatnému kojení.
1 člověk považuje za užitečné
alhena  7. lis 2016

Domácí výroba

Mám zkušenost s Medela suplementorem i s doma vyrobeným a rozhodně lje epší ten domácí. Je prima koupit si zavařovací sklenici 53ml se šroubovacím víčkem, do víčka udělat dírku a skrze ni protáhnout cévku CN01. Pouze CN01 má optimální průtok, aby nekazila kojení příliš rychlým tokem mléka. A tahle malá sklenička jde strčit kamkoliv, třeba i mezi prsa do sportovní podprsenky, případně se hodí ušít nebo uháčkovat si obal pro zavěšení na krk.

Tyhle mini zavařovačky jsou super i na skladování MM v ledničce nebo mrazáku, stačí mít i víčka bez dírky. Navíc objem je na dokrmy ideální, moc se nehodí mrazit po větších objemech, často se zbytečně pak vylévá. Teprve kdyby maminka dělala relaktaci nebo kojila adoptivně a potřebovala velké objemy, použila bych lahev s udělanou větší dírou do savičky, jinak ne...
1 člověk považuje za užitečné
kaliskova  4. únor 2016

Cévka - katetr

Tak si dělám přípravu na kojení, a protože u prvního syna byl problém na začátku kojení, připravuju si nyní věci i na suplementor, kdyby se situace opakovala.

Tak jen k článku cévku v lékárně seženete pod názvem katetr (cévka je na cévkování močového měchýře ne na kojení). Moc mi s tím pomohla kamarádka lékárnice, jinak na mě v lékárně koukali jak na exota, co to po nich chci.