Jak urychlit porod

Jak urychlit porod? To je otázka mnoha žen, které porod29 teprve čeká a mají strach z dlouhých hodin plných stahů a kontrakcí33. Rychlost porodu bývá ovlivněna tím, zda je žena prvorodička nebo vícerodička a také tím, v jaké poloze11 se rozhodne své dítě přivést na svět a nebo v jakém zdravotním stavu se žena a dítě nachází.

Před porodem by měla žena navštívit předporodní kurz6 spolu se svým přítelem, který ji bude během porodu doprovázet137. Na předporodním kurzu se rodičky1 dozví, jak správně dýchat, jak poznat přicházející porod a neplést si jej s poslíčky.

Jak urychlit porod

První doba porodní bývá pro ženu nejvíce bolestivá a nejvíce vyčerpávající z celého porodu. Žena by se měla během porodu vyvarovat stresu a snažit se maximálně uvolnit a navodit si atmosféru, která je pro ni příjemná. K navození příjemné atmosféry slouží mnoho pomůcek spadajících do alternativního porodu4, např. gymnastický míč, žíněnky, hudba či příjemná vůně. Nejvhodnější je teplá koupel, která uvolňuje stažené svaly a napomáhá k otevírání děložního hrdla.

K urychlení porodu napomáhají pravidelné masáže hráze7, které se provádějí pomocí speciálních olejů nebo běžně dostupným slunečnicovým, pupalkovým nebo olivovým olejem. Žena také může posilovat pánevní dno3 pomocí balónů EPI-NO44. S masážemi by se mělo začínat zhruba 6 týdnů22 před plánovaným termínem porodu74.

Více o tom, jak urychlit porod na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. http://ona.idnes.cz/uspisit-porod-radeji-pockejte-az-to-prijde-samo-f51-/deti.aspx?c=A080417_0925...
  2. http://www.porody.net/2012/04/20/rozhovor-s-porodni-asistentkou-verou-novakovou/
  3. http://www.vitalia.cz/clanky/jak-probiha-porod-a-co-pri-nem-delat/

Hodnocení a zkušenosti s jak urychlit porod

Máš zkušenost s jak urychlit porod?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
atp  19. bře 2014

Špatné dýchání?

Já mám u svého porodu-neporodu jeden velký otazník. Ačkoliv byl porod ukončen akutním císařem (syn byl obmotaný šňůrou, takže nebyla dostatečně dlouhá, aby mohl ven), tak jsem měla náběh na poměrně rychlý a ne zas tak hrozný porod.

Velmi rychle jsem se otevřela, než jsem dojela do porodnice, tak jsem byla na 8 cm a ani nevím jak. Jednu věc jsem ale dělala "špatně". Místo toho, abych první kontrakce odfuněla jako pejsek, tak jsem je prodýchala z hluboka. Ano, možná to je o něco "bolestivější", ale já se nemůžu zbavit pocitu, že to byl ten důvod, proč jsem se jako prvorodička tak dobře otevřela. Jakmile jsem byla v porodnici, tak jsem přešla na "psí dech", abych si ulevila od bolesti, ale první 2 hoďky, kdy jsem ještě přemýšlela zda rodím nebo mám průjem :-) jsem dýchala pořádně zhluboka...

Jistotu nemám, proto ty otazníky :-)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce